NFL Supplemental Draft

2016NFLDraftlogo

Już 14 lipca czeka nas drugi tegoroczny NFL Draft. Tym razem do ligi zawodowej szansę dołączyć ma zaledwie sześciu graczy. Czym w takim razie jest Supplemental Draft? Jakimi rządzi się zasadami? Postaram się przybliżyć Wam, ten mniej popularny z draftów.

Zasady

Jak już wspomniałem we wstępie w tym roku do Supplemental Draftu przystępuje zaledwie sześciu zawodników.  Co za tym idzie, jakość takich naborów zazwyczaj nie należy do najwyższych. Chociaż i tutaj zdarzają się perełki, jak chociażby: Bernie Kosar, Bobby Humphrey, Rob Moore, Mike Wahle, Jamal Williams, Ahmad Brooks czy wybrany w 2012 przez Browns Josh Gordon; oprócz nich jeden zawodnik, Cris Carter, wybrany przez Eagles, trafił do Pro Football Hall of Fame.

Zaledwie sześciu rekrutów w dodatkowym Drafcie oznacza, że nie starczy ich dla każdego z zespołów NFL. Jak więc pozyskać interesującego nas zawodnika? Wszystko odbywa się na zasadach licytacji. Drużyny deklarują w której rundzie chciałyby wybrać danego zawodnika, a wygrywa ten, który wskaże najwyższą rundę.

No dobrze, ale co jeżeli dwa zespoły wybiorą zawodnika w tej samej rundzie? Wówczas wygrywa ta, która posiada w niej wyższy wybór. Banalnie proste, prawda? Jest tylko jeden haczyk, wybór z rundy, którą wskażemy i wygramy licytacje będzie nam odjęty w przyszłorocznym drafcie. Dlatego też rzadko zdarza się wybór więcej niż jednego zawodnika spośród kilku dostępnych. Co więcej, w latach 2012-2014 nie wybrano nikogo.

Pozostaje więc pytanie kto przystępuje do Supplemental Draftu? Najczęściej są to gracze którzy ze względu na problemy poza boiskowe nie mogli zgłosić się w wymaganym terminie do normalnego draftu. Zarówno Ci, którzy nie byli w stanie ukończyć studiów w wymaganym terminie, jak i zawieszeni przez drużyny za łamanie zasad. Ponadto zdarzają się zapominalscy, którzy podjęli decyzję o nie wracaniu na uczelnię zbyt późno.

Kogo można będzie pozyskać?

W tym roku do Supplemental Draftu przystąpią:

 • Eddie D’antuono (LS, Virginia Tech)
 • Ra’Zahn Howard (DT, Purdue)
 • Jalen Overstreet (RB, Sam Houston State)
 • Tee Shepard (CB, Ole Miss)
 • Rashuan Simonise (WR, Calgary)
 • Cameron Walton (DE, Concordia)

W mojej ocenie na większą uwagę zasługuje trzech spośród wymienionych. Przede wszystkim defensywny liniowy Purdue, Ra’Zahn Howard. Planował pozostać jeszcze rok na uczelni, ale ze względów na zbyt wymagających wykładowców podjął decyzję o nie wracaniu na ostatni rok. Chociaż spóźnił się z decyzją o przystąpieniu do normalnego draftu. Potężnie zbudowany, a przy tym szybki, ma naturalne predyspozycje do gry jako NT w systemie 3-4. Chociaż należy tutaj zaznaczyć, że na uczelni grał z powodzeniem w defensywie 4-3. Słychać głosy, że przez kluby oceniany jest jako wybór na trzeci dzień. Niektórzy wróżą mu nawet piątą rundę.

Drugim interesującym zawodnikiem jest cornerback Ole Miss – Tee Shepard. Tym razem możemy mówić o wielkim pechu. Umiejętności ma gdzieś na drugi dzień draftu. Niestety, z uwagi na ubytki słuchu (określane na poziomie 90% jego utraty) sprawiają, że w zasadzie nie ma szans na grę w futbol. Brak zaufania trenerów spowodował, że jeszcze przed rozpoczęciem gry w NCAA przeniósł się z Notre Dame do Ole Miss. Natomiast jeszcze w kwietniu zapowiadał kolejny transfer, tym razem do Miami (Ohio). Trudno oczekiwać żeby został wybrany podczas Supplemental Draftu.

Ostatnim z trójki ciekawszych zawodników jest Kanadyjczyk Rashuan Simonise. Szybki, mocno zbudowany wide receiver przez ekspertów porównywany jest pod tym względem do Matravisa Bryanta. Jednak, jeśli lepsi od niego zawodnicy na tej pozycji nie znaleźli zatrudnienia w tym roku, to i w tym przypadku wróżę status UDFA.

Piotr Rożniata

About Piotr Rożniata

Pierwsze próby zrozumienia zasad footballu podjął jako 15-sto latek. Wieloletni kibic New York Giants i (nieco krótszy) ligi akademickiej NCAA. Miłośnik efektownego ofensywnego footballu i twardej gry w defensywie.

3 Responses to NFL Supplemental Draft

 1. kaliber pisze:

  Simonise podobno dołączy do Cincinnati Bengals, wygląda na niezłego zawodnika.

  • Piotr Rożniata Piotr Rożniata pisze:

   Dokładnie tak Simonise dołączył do Bengals jako UDFA, podobnie jak Ra’Zahn Howard to Texans.

 2. […] NFL Suplemental Draft jednak bez żadnego wyboru. Żadna z ekip nie zdecydowała się na powiększenie swojego składu o nowych zawodników, którzy nie mogli wystąpić w kwietniowym Drafcie. […]

Dodaj komentarz