PLFA

Plany założenia ligi futbolu amerykańskiego w naszym kraju ziściły się w 2005 roku. Wcześniej, bo już w 1999 r. utworzono pierwszą polską drużynę – Warsaw Eagles. W roku 2004 powstał PZFA (Polski Związek Futbolu Amerykańskiego) i zaczęto rozgrywać pierwsze nieoficjalne mecze, turnieje oraz promowano dyscyplinę. Prezesem ligi oraz związku jest Jędrzej Stęszewski.

W roku 2005 nastąpił przełom. Utworzono PLFA (Polską Ligę Futbolu Amerykańskiego), w której na początek udział wzięły cztery zespoły: Eagles, Pomorze Seahawks, Fireballs Wielkopolska i The Crew Wrocław. Pierwszy sezon rozegrano w 2006 roku, a mistrzem zostali Eagles w finale pokonując Seahawks 34:6. Mecz rozegrano na stadionie Marymontu w Warszawie w obecności 1300 widzów.

W sezonie 2007 do rozgrywek przystąpiło już dziewięć drużyn. Poza wymienioną wcześniej czwórką swoje mecze w PLFA po raz pierwszy rozegrali Devils Wrocław, Husaria Szczecin, Kozły Poznań, Silesia Miners oraz Kraków Tigers. Ligę podzielono na trzy dywizje po trzy drużyny, a do playoffów awansowali wygrani z każdej z nich, a także najlepszy zespół z drugiego miejsca. Drugim mistrzem Polski zostali zawodnicy The Crew, którzy w finale pokonali beniaminka Miners 18:0. Mecz finałowy po raz kolejny gościł na stadionie Marymontu.

W roku 2008 po raz pierwszy potrzebowano  dwóch klas rozgrywkowych w PLFA, gdyż do rozgrywek zgłosiło się 17 ekip. W PLFA I zagrało więc osiem drużyn, a w PLFA II dziewięć.

Stadion Narodowy – miejsce rozgrywania finału Topligi w 2012 roku

W trzecim sezonie górą znów okazali się Warsaw Eagles, dla których był to już drugi triumf w PLFA. W finale pokonali Seahawks 26:14

W PLFA II zwyciężyli Białystok Lowlanders, którzy w finale pokonali Torpedy Łódź 20:0.

Sezon 2009 to zwycięstwo Silesia Miners, którzy w finale ograli The Crew Wrocław. Na zapleczu najlepsi okazali się Zagłębie Steelers, którzy wygrali w finale z Kraków Tigers. Rok później do rywalizacji przystąpiło dziewięć drużyn, lecz w trakcie sezonu z rozgrywek wycofała się Zachodniopomorska Husaria, a rozegrane przez nich mecze zostały anulowane. Ogromny sukces odniosła drużyna Devils Wrocław , która jako pierwsza w historii PLFA wygrała wszystkie mecze w sezonie. W finale byliśmy świadkami derbów Wrocławia, w których Devils pokonali The Crew 26:21.

Od roku 2011 wprowadzono ligę PLFA 8 dla zespółów ośmioosobowych,  które w przyszłości mają zamiar przystąpić do rozgrywek „pełnowymiarowych”. W najwyższej klasie rozgrywkowej znowu doszło do wrocławskiego finału. W Bielawie The Crew zrewanżowali się Devils i wygrali 27:26 po emocjonującym meczu.

Prawdziwym przełomem był sezon 2012. Ligę podzielono wówczas na 4 klasy rozgrywkowe: Topligę, PLFA I (2 grupy), PLFA II (2 grupy) oraz PLFA8 (dla drużyn rozwijających się oraz rezerw w futbol ośmioosobowy, 3 grupy), zorganizowano także pierwszy ogólnopolski turniej juniorski PLFA J. Dodatkowo finał Topligi zorganizowano na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie w obecności 23 tysięcy widzów Seahawks Gdynia zwyciężyli z Warsaw Eagles 52:37.

W sezonie 2013 doszło do jeszcze większego rozszerzenia ligi, a do rozgrywek na wszystkich szczeblach przystąpiło już ponad 70 drużyn. W Toplidze występuje osiem zespołów, które podzielone są na dwie grupy. W celu śledzenia rozgrywek polecamy stronę PLFA.pl oraz naszą.

Zasady obowiązujące w PLFA dostępne są TUTAJ

LogoPLFA