Polska historia NFL: Peter Andrew Banaszak

Dzisiaj pora na futbolistę, który przez 13 lat grał w barwach Oakland Raiders. Jest finalistą drugiego w historii NFL Super Bowl. Od 1990 roku jest członkiem National Polish – American Sports Hall of Fame. Nalejcie sobie coś do picia i zapraszam do lektury ;).

Pete Banaszak
Pete Banaszak

Urodził się 21 maja 1944 roku w Crivitz, w stanie Wisconsin. Jest wychowankiem małego liceum na północy Wisconsin w hrabstwie Marinette. Bardzo dużo interesował się sportem, dlatego grał w futbol, koszykówkę, a nawet baseball. Zawsze miał sylwetkę prawdziwego atlety (dużo biegał, ćwiczył). Jako senior wygrał przygotowawcze mistrzostwa stanowe w rzucie dyskiem! Jego prawdziwa kariera futbolisty amerykańskiego zaczęła się, gdy zaczął studiować na Uniwersytecie Miami (UM). Wzmocnił tamtejsze „Hurricanes” jako RB. Początki były dla niego trudne, ponieważ zmagał się z nadwagą oraz kontuzją nogi (naciągnięty mięsień udowy). Mimo to, w 1963 roku, miał przynajmniej jeden 13 jardowy run lub więcej. Szczególnie pamięta się mecze przeciwko: Purdue, Północnej Karolinie, Florydzie, Pittsburgh’owi, gdzie na dystansie 20 – 26 jardów był nie do zatrzymania. Jego końcowe 261 jardów i 18 przechwytów (w 7 z 10 meczów) było jednym z najwyższych wyników zanotowanych przez drugoroczniaka w UM. W 1965 roku był już w pełni zdrowy i zanotował 473 jardy dołem na 111 prób (średnia 4.26), wliczając w to 46 jardowy niesamowity bieg. Na 8 odbiorów uzyskał 65 jardów i 1 TD. W trakcie jego całej kariery (1963-65) w Hurricanes, Banaszak uzyskał 1107 jardów na 263 prób i zapunktował 12 TD. Podczas tych trzech lat UM uzyskało 12 zwycięstw, 16 porażek i 1 remis, który miał miejsce w 1965 roku przeciwko Notre Dame.

426_Pete_Banaszak_football_cardPete Banaszak został wybrany w 1966 roku podczas AFL Draft w 5 rundzie z numerem 59 przez Oakland Raiders. W jego pierwszym sezonie, Pete zagrał we wszystkich 14 meczach. Niestety, nie był to zbyt udany sezon, gdyż zdobył on jedynie 29 jardów na 5 prób. Oakland skończyło sezon z bilansem 8-5-1 i na meczu o mistrzostwo Dywizji. Pete obudził się już w następnym sezonie. Choć zagrał w 10 meczach zdobył 568 jardów na 84 próby. W tym roku zespół zdobył mistrzostwo ligi AFL, jednak w meczu o Super Bowl przegrali z Green Bay Packers 14-33. W 1968 i 1969 zdobyli wicemistrzostwo ligi. Od 1969 roku zamiast Johna Rauch’a, na ławce trenerskiej można było oglądać Johna Madden’a. Rok później, ligi AFL i NFL, zostały połączone. Na inauguracje, Oakland skończyło sezon regularny z bilansem 8-4-2 i przegrało dopiero w finale konferencji AFC. Dobry sezon w wykonaniu Banaszaka miał miejsce też w 1975 roku. Zdobył on 736 jardów na 197 prób. Jednak 1976 rok całkowicie należał do Raiders. Bilans? 13-1. Pete uzyskał 444 jardy. 9 stycznia zagrali razem z Minnesota Vikings w Super Bowl. Mecz skończył się wynikiem 32-14 dla Raiders. MVP został Fred Biletnikoff. Jednak to Pete zanotował 2 TD na 18 zdobytych jardów ! W swoim ostatnim sezonie, Pete zdobył 215 jardów. Razem z nim z zespołu odszedł Madden. W wieku 34 lat Banaszak zakończył karierę w NFL.

Gene Upshaw, Hall of Famer NFL: – Niektórzy biegacze sprawiają, że blokowanie jest łatwe. Dostają się do dziury (luka w obronie) szybko i wtedy nie musisz już zostawać z gościem, którego blokujesz. Pete to robi. On, naprawdę, umie się ruszać. Pete był najtwardszym gościem, jakiego widziałem w ‚krótko-jardowych’ sytuacjach.

Trener Flores, były kolega z drużyny Banaszaka: – Pete jest symboliczny dla tradycji Raiders. Zawsze był absolutnie poświęcony drużynie, nie był egoistyczny i zawsze chciał mieć wkład w zwycięstwo, w każdy możliwy sposób.

Przez całe te 13 lat, Raiders nie mieli straconego sezonu. PO było dla nich codziennością. W 1990 roku Banaszak został wprowadzony do National Polish – American Sports Hall of Fame. – To będzie jeden z najlepszych momentów mojej kariery. – podsumował Peter. Był niekoronowanym ulubieńcem wszystkich w Oakland. Wszyscy doceniali jego pracowitość i wkład w drużynę. Przez całą swoją karierę zdobył 3772 jardów, odebrał 121 podań na 1022 jardów i zdobył 51 przyłożeń.

Obecnie mieszka w Jacksonville (Floryda) i razem z Colem Pepper’em prowadzi audycje radiowe po meczach Jacksonville Jaguars.

p_banaszak

 

Kuba Kaczmarek

About Kuba Kaczmarek

Z futbolem amerykańskim związany od 2006 roku. Redaktor NFL24 od 2013 roku, a od 2014 redaktor naczelny portalu. Kibicuje New England Patriots, jak również ma sympatię do St. Louis Rams. Zawodnik poznańskiego klubu futbolu amerykańskiego - Patriotów Poznań oraz redaktor portalu PiłkarskaPrawda.pl. Miłośnik wszelakich sportów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *