Polsko – polskie więzy transatlantyckie.

Dzisiejszy tekst nie powstał by, gdyby nie mieszkający w Chicago wielki fan Bears Łukasz Dudka, który zgodził się na rozmowę i pomoc przy analizowaniu tematu futbolu amerykańskiego w polonijnym świecie Chicago. Przy okazji podczas pogadanki udało nam się zahaczyć o wiele innych spraw związanych z życiem naszych „braci” za wielką wodą. Tekst – aby był bardziej przejrzysty – podzieliłem na kilka segmentów, w których scharakteryzuję wszystko to, co poruszaliśmy.

Czytaj dalej

Dzień Dobry Football #188

W dzisiejszym Dzień Dobry Football informacja o śmierci Ryszarda Szaro – wraz z obszernym wywiadem, którego udzielił kilka lat temu PLFA – o zawieszeniu RB Patriots, wymianach na linii Eagles – Browns i Titans – Bears, oraz informacja o transmisji internetowej spotkania Tytanów Lublin z AZS Silesia Rebels. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Polska historia NFL: Johnny Lujack

W dzisiejszym artykule postanowiłem przybliżyć wam sylwetkę rozgrywającego Uniwersytety Notre Dame oraz Chicago Bears. Ponadto zwycięzca Heisman Trophy z 1947 roku oraz dwa razy występował w Pro Bowl. Jeden z pierwszych rozgrywających wywodzących się z zachodniej Pensylwanii, którym udało się zaistnieć w NFL (inni to m.in. Joe Montana i Dan Marino). Czytaj dalej

Polska historia NFL: Frank Szymanski

Kolejny zawodnik polskiego pochodzenia ze swoją historią w NFL – Frank Szymanski. Zawodnik Detroit Lions, Philadelphii Eagles i Chicago Bears. Grający w latach 40-tych, kiedy zawodnicy szli na boisko po to, żeby po prostu zrobić co do nich należy nie martwiąc się, co napiszą o nich tabloidy. Zapraszam. Czytaj dalej

Polska historia NFL: Mark Rypien

Dzisiaj poznamy zawodnika, który swoje największe osiągnięcia odnosił grając dla Washington Redskins. Zdobywca nagrody MVP podczas XXVI Super Bowl, dwa razy wybierany do Pro Bowl. Jeden z najlepszych quarterback’ów w NFL, pochodzący z Kanady. Niezwykle bogata kariera, której nikt by się nie zawstydził.

Czytaj dalej