Kontynuując nasz cykl o pochodzeniu nazw ekip NFL w trzeciej już części sprawdzimy korzenie zespołów z Dallas, Nowego Jorku, Philadelphii, Waszyngtonu, Chicago, Detroit, Green Bay oraz Minnesoty. Nie zabraknie ani nudy, ani kontrowersji, ani interesujących smaczków. Zapraszamy.
Dallas Cowboys
Pierwszą nazwą organizacji z Dallas było słówko „Steers” czyli „Woły”. Generalny menadżer zespołu Texas E. Schramm szybko jednak doszedł do wniosku, że nazwa ta może stać się zalążkiem do szeroko zakrojonych drwin z jego zespołu. Zwłaszcza gdy, któryś z kreatywnych kibiców amerykańskich wpadłby na pomysł, że maskotką zespołu jest wykastrowany wół. Wizerunek ekipy znacznie by ucierpiał. Postanowiono więc zmienić nazwę na Rangers („Strażnicy”) honorując w ten sposób jednostkę teksańskiej policji założoną w 1835 roku. Pomysł ten też okazał się dość chybiony bo w Teksasie istniał zespół baseballowy pod tą samą nazwą. Baseballowi Rangers mieli co prawda wycofać się z rozgrywek, a futboliści przejąć po nich nazwę jednak gdy okazało się, że Rangers zostaną w lidze baseballu zarząd futbolowy musiał działać. Zadziałał tak, że nazwał ekipę Cowboys, a do dziś kibice zastanawiają jaką inną nazwę mógłby otrzymać zespół grający w Teksasie. Prosto, wymownie i klasycznie.
New York Giants
„Giganci” swoją nazwę również wiążą z baseballem. 1925 roku Tim Mara kupił sobie za astronomiczną kwotę 500 dolarów nowy zespół futbolowy. Mara zdecydował się nadać nowej ekipie nazwę Giants ze względu na nazwę baseballowego zespołu, na boiskach którego futboliści odbywali treningi. Boisko Polo Grounds należało bowiem do baseballistów New York Giants, a swoja nazwę wzięli oni od wysokich i potężnych budynków, które górowały nad całym miastem Nowy Jork. Warto dodać, że baseballowi Giants w 1957 przenieśli się do San Francisco i tam grają do dziś w Major League Baseball.
Philadelphia Eagles
Organizacja Eagles powstała w 1933 roku w miejsce zespołu Frankford Yellow Jackets. Gdy Jackets zbankrutowali zespół z Philadelphii zajął ich miejsce. Ówczesny właściciel nowej organizacji Bert Bell postanowił nazwać zespół Eagles odnosząc się w ten sposób do tzw. „Blue Eagle” („Niebieskiego Orła”) czyli symbolu będącego wizytówką tzw. Nowego Ładu czyli szeregów programów stymulujących krajową gospodarkę zainicjowanych w czasie Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych.
Washington Redskins
Rok po tym jak w Bostonie powstała nowa futbolowa organizacja jej nazwę z Braves („Waleczni”) zmieniono na Redskins („Czerwonoskórzy”). Nie wzbudziła ona wówczas zbyt dużych kontrowersji, a powinna. Określenie „czerwonoskórzy” w stosunku do Indian Ameryki Północnej nigdy nie było uważane za pozytywne. Tak jednak się przyjęło, a nazwa zespołu dość szybko została przyjęta w lokalnym środowisku sportowym. Oficjalne korzenie tej nazwy wskazują na odniesienie do niejakiego Williama Henry’ego „Lone Stara” Dietza. Dietz był trenerem ekipy Braves i według wielu źródeł miał korzenie indiańskie. Jednak podobna liczba innych źródeł wątpi w to czy „Samotna Gwiazda” miał takie a nie inne pochodzenie. Tak czy inaczej nazwa się utrwaliła i przy zmianie lokalizacji na Waszyngton nikt nawet nie wspomniał o możliwości jej zmiany. Dopiero w obecnych czasach, od kilku lat zaczyna się o tym coraz głośniej mówić. Według badań opinii publicznej 90% członków społeczności indiańskich w Stanach Zjednoczonych nie widzi nic agresywnego w tej nazwie, jednocześnie uważając, że ta powinna ulec zmianie. Zmiana nazwy ekipy NFL to jedna rzecz. Co prawda trudno będzie się rozstać z tak rozbudowaną tradycją, ale marketing sportowy zwłaszcza w Stanach nie takie rzeczy już dźwigał. Inną sprawą jest kwestia eliminacji nazwy Redskins z całego świata sportu na terenie kraju. Wiele zespołów szkolnych nosi ta nazwę, więc takie przedsięwzięcie może wiązać się ze sporymi kłopotami i protestami.
Chicago Bears
W 1921 roku zespół Decatur Staleys jako członek Amerian Proffesional Football Association przeniósł się do Chicago zatrzymując swoją nazwę, która odnosiła się do nazwy firmy sponsorującej zespół – Staley Starch Company. Kiedy były zawodnik tego zespołu George Halas, rok po przenosinach do Chicago kupił ten zespół postanowił zmienić mu nazwę. Z tej racji, że futboliści rozgrywali swoje mecze na stadionie Wrigley Field czyli boisku baseballistów Chicago Cubs Halas postanowił nadać nową nazwę mocno związaną z baseballową ekipą „Niedźwiadków”. Zdecydował się na Bears. Później argumentował swój wybór faktem, że futboliści z natury są o wiele więksi i silniejsi niż zawodnicy baseballu więc skoro baseball ma „Niedźwiadki”, futbol musi mieć „Niedźwiedzie”. Logiczne.
Detroit Lions
Gdy George Richards kupił organizację Portsmouth Spartans natychmiast przeniósł ją do Detroit i nadał jej nową nazwę Lions. Swoją nazwę nazwę ekipa z Detroit zaczerpała znów od lokalnej baseballowej ekipy czyli Detroit Tigers. Żeby zatrzymać tą „kocią” tradycję w mieście Richards nazwał swój zespół od nazwy króla zwierząt, wierząc, że ten będzie królem całej ligi. Udało się tak średnio.
Green Bay Packers
Zespół ten swoją nazwę wziął od firmy zajmującej się pakowaniem towarów, a konkretnie od Indian Packing Company, której właścicielem był Earl Lambeau. Firma ta zasponsorowała sprzęt sportowy i udostępniła teren, na którym powstało boisko sportowe do dyspozycji zespołu. Później Idnian Packing Company zmieniło nazwę na Acme Packing Company jednak sponsoring zespołu trwał nadal. Firma dała zespołowi do dyspozycji także własne zielono-żółte barwy. Nazwa Packers wiąże się zatem ze słowem „pack” (ang. pakować) i ma jedne z najdłuższych tradycji w całym NFL.
Minnesota Vikings
Chippewas (nazwa indiańskiego plemienia), Miners („Górnicy”), Voyageurs („Przewoźnicy”) oraz Vikings („Wikingowie”). Takie były warianty co do nazwy zespołu powstającego w 1960 roku w Minnesocie. Wybrano nazwę Vikings ze względu na to, że Minnesota była i jest centrum kultury skandynawsko-amerykańskiej. Szacuje się, że właśnie w Minnesocie mieszka najwięcej amerykanów pochodzenia skandynawskiego. Jest ich tu ponad 1,6mln osób. Nazwa Vikings jako hołd kultury nordyckiej jest w tym przypadku jak najbardziej na miejscu.
W ostatniej części cyklu o nazwach zespołów z Atlanty, Caroliny, Nowego Orleanu, Tampy, Arizony, St.Louis, San Francisco i Seattle.
- PODSUMOWANIE DZIĘSIĄTEGO TYGODNIA ROZGRYWEK NCAA - 10 listopada 2015
- NFL 2015: ZAPOWIEDŹ WEEK 9 I MNF - 7 listopada 2015
- ZAPOWIEDŹ DZIESIĄTEGO TYGODNIA ROZGRYWEK NCAA - 7 listopada 2015
- PODSUMOWANIE DZIEWIĄTEGO TYGODNIA ROZGRYWEK NCAA - 3 listopada 2015
- ZAPOWIEDŹ PIĄTEGO TYGODNIA ROZGRYWEK NCAA - 3 października 2015
Ciekawostka.
$500 wydane przez Tima Marę w 1925 roku to równowartość niecałych $7000 w 2015. W ostatnim rankingu najbogatszych klubów sportowych świata Forbesa wartość Giants szacowana jest na $2.1 miliarda.
Mara był bukmacherem (raczej legalnym, choć wtedy, w tej profesji, granica między tym co legalne a nielegalne zawsze była zamazana), a sporo kasy wygrał u niego hazardzista z Pittsburgha, Art Rooney, twórca Steelers.