CFL – Podsumowanie 2. i 3. Kolejki

W Polsce Giants Wrocław zdobywają Mistrzostwo Polski, tymczasem w Canadian Football League Saskatchewan Roughriders wygrywają trzeci mecz z rzędu, umacniając tym samym pozycję lidera Dywizji Zachodniej. Zapraszam na podsumowanie 2. i 3. kolejki najlepszej ligi futbolu kanadyjskiego na świecie.

2. Kolejka

Druga kolejka Canadian Football League zaczęła się od niespodziewanego zwycięstwa Winnipeg Blue Bombers w Montrealu z miejscowymi Alouettes. Tydzień wcześniej Alouettes pokonali u siebie Bombers 38:33, tym jednak razem Frankofoni nie mieli tyle szczęścia. W Montrealu byliśmy świadkami żelaznej postawy formacji defensywnych, czego dowodem jest liczba sacków. Obie drużyny łącznie 12 razy powaliły rozgrywającego ekipy przeciwnej. W drugim meczu drugiej rundy, British Columbia Lions podejmowali u siebie obrońców tytułu Toronto Argonauts. Po długim i emocjonującym meczu, obfitującym w długie podania i straty, BC Lions zwyciężyli „Argos” 24:16.

Mecz Calgary Stampeders- Saskatchewan Roughiders był zapowiadany ( zresztą słusznie ) jako mecz na szczycie. Nic dziwnego, wszak co roku obie drużyny są wymieniane jako faworyci rozgrywek.  Po pierwszej połowie wydawało się, że to popularni „Stamps” sięgną w Reginie po zwycięstwo nad miejscowymi „Roughies”. W trzeciej kwarcie gospodarze ze stanu Saskatchewan zmniejszyli jednak stratę do zaledwie jednego punktu i przed rozpoczęciem czwartej kwarty na tablicach widniał wynik 21:20 dla gości z Calgary. Dwa przyłożenia i safety dały jednak zwycięstwo gospodarzom 36:21. W ostatnim meczu drugiej kolejki Hamilton Tiger-Cats, klub Grega Wojta i Dave’a Stali – jedynych Polaków w CFL, podejmował u siebie Edmonton Eskimos. Dave Stala grający na pozycji slotbacka ( pozycja w futbolu kanadyjskim przypominająca nieco tight enda ) obecnie jest kontuzjowany i przez najbliższych 9 tygodni będzie obserwował poczynania kolegów z trybun. Zaś Greg Wojt, prawy guard, rozegrał ten mecz w pierwszym składzie. Nie uratowało to „Ti-Cats”  od porażki 20:30 ze znacznie słabszym rywalem.

3. Kolejka

Początek 3. kolejki był prawdziwą ucztą dla koneserów futbolu. Oto wyrastający na faworyta rozgrywek Roughriders mierzyli się w Toronto z mistrzowską drużyną Argonauts. Wyrównany mecz i pasjonująca końcówka dały trzecie zwycięstwo niepokonanym Roughriders, zaś mistrzowie z Toronto odnieśli drugą porażkę z rzędu. Źle dzieje się także w Montrealu. Tony Calvillo wyraźnie nie jest w formie, notuje wiele strat i sacków, co jest niepokojącym sygnałem dla włodarzy Alouettes. Forma Calvillo znajduje swoje potwierdzenie w wynikach Alouettes, gdyż przegrali z Calgary Stampeders których rozgrywający, Drew Tate, ma ostatnio poważne problemy z nadgarstkiem.

W trzecim spotkaniu Greg Wojt wraz z kolegami z Hamilton Tiger-Cats  przez całe spotkanie przeważali nad Winnipeg Blue Bombers, prowadząc na trzy minuty przed końcem 25:13. Wtedy to Chad Simpson po 15-jardowym biegu zmniejszył straty Blue Bombers do 19:25. Udane podwyższenie Justina Palardy’ego spowodowało że przewaga „Ti-Cats” stopniała do 5 punktów. Wtedy to Blue Bombers rozpoczęli pościg, jednak sack Markeitha Knowltona na Bucku Pierce w trzeciej próbie, przekreślił ich marzenia o wygranej i mecz zakończył się wynikiem 25:20 dla Tiger-Cats. Zaś w ostatnim spotkaniu trzeciej kolejki BC Lions pewnie zwyciężyli nad niestabilnymi w tym sezonie Edmonton Eskimos.