Nadchodzące wielkimi krokami święto wszystkich kibiców futbolu niesie za sobą nie tylko zainteresowanie głównymi aktorami tego cudownego spektaklu. Super Bowl – szczególnie w tym roku – przynosi też kwestię pracy sędziów, a ta w ostatnich tygodniach pozostawiała wiele do życzenia. Błędy arbitrów w sezonie regularnym i fazie play-off budziły wiele kontrowersji. NFL jednak postarała się by podczas Super Bowl zagrania oceniali zaufani ludzie. Oto krótkie przedstawienie sylwetek siedmiu sprawiedliwych.
Pierwszym arbitrem spotkania pomiędzy Seattle Seahawks, a New England Patriots będzie debiutujący w Super Bowl Bill Vinovich, na co dzień księgowy z Kalifornii. Vinovich to bardzo ciekawa postać wśród szerokiego grona sędziów w NFL. Swoją przygodę z sędziowaniem rozpoczynał jako arbiter koszykarski, pracując przez siedem lat przy rozgrywkach uczelnianych. Przygodę w NFL rozpoczął w 2001 roku jako „side judge” w ekipie sędziowskiej kierowanej przez Dicka Hantaka. Zawodowy awans Vinovich uzyskał w 2004 roku, kiedy to NFL nadała mu licencję głównego sędziego. Jednak w 2007 roku, tuż przed czwartym sezonem w roli głównego sędziego Vinovich trafił do szpitala z potężnym bólem pleców. Wówczas jego kariera stanęła pod dużym znakiem zapytania. Diagnoza lekarzy w jednym z kalifornijskich szpitali nie brzmiała zbyt optymistycznie. Okazało się, że Vinovich cierpiał na rozwarstwienie aorty. To schorzenie powodowało gromadzenie się krwi pomiędzy wewnętrzną, a zewnętrzną ścianką aorty. Rokowania lekarzy były złe. Niektórzy z nich przekonywali, że tej przypadłości nie da rady zoperować. Zabieg jednak przeprowadzono, a Vinovich tuż po nim dowiedział się, że miał 2% szans na jego przeżycie. Udało się. Po 11 dniach bardzo intensywnego leczenia i rehabilitacji Vinovich wrócił do swojego domu. Po jakimś czasie miał przejść testy medyczne pozwalające powrócić mu do pracy na futbolowym boisku. Ludzie odpowiedzialni za stan zdrowia sędziów w lidze nie palili się, by pozwolić Vinovichowi na aktywny udział w pracy. Po kilku latach bycia sędzią od powtórek wideo oraz supervisorem oceniającym pracę pozostałych arbitrów Vinovich dopiął swego, przekonując NFL, że jego stan zdrowia pozwala mu na pracę na boisku. W 2012 roku dzięki opinii doktora Johna Elefteriadesa Vinovich znów mógł pojawić się na placu gry. To jemu tuż po powrocie przypadło sędziować słynne dwie dogrywki w starciu pomiędzy Baltimore Ravens, a Denver Broncos. W kończącym się sezonie Vinovich przeszedł prawdziwy ponowny chrzest bojowy w NFL. W bardzo brutalnym meczu pomiędzy Ravens, a Pittsburgh Steelers podczas dziewiątego tygodnia rozgrywek skutecznie stonował rozgrzane temperamenty obu ekip. Po ostrych reprymendach w kierunku Johna Harbaugha, Mike’a Tomlina i Terrella Suggsa gra się uspokoiła, a sędzia mógł święcić swój cichy sukces. Wielu analityków twierdzi, że tym meczem Vinovich kupił sobie bilet do Super Bowl. Pokazał, że potrafi panować nad emocjami w meczach z udziałem charakternych zawodników. Kto wie może obecność w szeregach uczestników Super Bowl takich gorących głów jak Richard Sherman, Marshawn Lynch czy Rob Gronkowski spowodowała, że NFL potrzebowała do tego meczu kogoś z twardą sędziowską ręką. Oby ta ręka była twarda tak samo dla Seahawks, jaki i Patriots.
W roli „umpire” czyli sędziego usytuowanego podczas wznowienia gry tuż za drużyną będąca aktualnie w defensywie wystąpi Bill Schuster, który na co dzień jest właścicielem firmy ubezpieczeniowej. Jako „umpire” Schuster w NFL pracuje od 15 lat. W tym sezonie sędziował w spotkaniu pomiędzy Dallas Cowboys, a Green Bay Packers podczas divisional play-off, które zakończyło się znanym wszystkim małym skandalem sędziowskim. Schuster swoją przygodę z sędziowaniem zaczynał w lidze o nazwie Vince Lomardi Youth Football Program, gdzie prowadził mecze z udziałem młodych zawodników od ósmego do dwunastego roku życia. W NFL Schuster zadebiutował w 2000 roku podczas meczu Jacksonville Jaguars z Cleveland Browns, a swoje pierwsze spotkanie w play-off zanotował trzy lata później. Nazwa jego firmy w Lakeville to Umpire Insurance. Znajomi Schustera już podpowiadają mu by tę nazwę zmienił na Super Bowl Umpire Insurance.
„Head linesmanem” czyli arbitrem odpowiedzialnym za linię wznowienia gry, a także za przekraczanie linii bocznej przez zawodników podczas Super Bowl XLIX będzie Dana McKenzie. McKenzie w NFL zasłynął udziałem w słynnej już kłótni z DeAngelo Hallem z Washington Redskins podczas meczu z Pittsburg Steelers. Po tej tyradzie Hall wyleciał z boiska, a komisarz NFL Roger Goodell wziął w obronę sędziego McKenziego.
Z kolei Mark Perlman czyli „line judge” odpowiedzialny między innymi za trzymanie pieczy nad prawidłowością zmian zawodników, w przeszłości również miał kłopoty ze zdrowiem. Podobnie jak u Billa Vinovicha, u Perlmana w 2002 również wykryto dolegliwość kardiologiczną. Po roku nieobecności na boiskach NFL Perlman wrócił do pracy. Zabieg umieszczenia specjalnego stentu w jednej z zastawek serca okazał się na tyle skuteczny, że Perlman ma nadzieję na jeszcze kilkuletnią karierę w NFL. Perlman ma 59 lat i jest emerytowanym nauczycielem wychowania fizycznego.
Rolę „back judge’a” pełnił będzie Terrence Miles z Denver, który z zawodu jest kontrolerem jakości. Miles karierę sędziowską rozpoczynał od ligi młodzików. Później pracował także w NCAA w konferencji Big 12, by w 2008 trafić do NFL. Do zadań Milesa podczas Super Bowl należeć będzie sprawdzanie liczby zawodników w defensywie, decydowanie o prawidłowości chwytów piłki i kopnięć oraz wyłapywanie przewinień z gatunku pass interference.
Tomowi Hillowi powierzono w tym meczu rolę „side judge’a”. Do jego zadań będzie należeć pomoc w pracy „back judge’a”. Hill w NFL pracuje już szesnaście sezonów a Super Bowl będzie jego czternastym meczem w postseason.
Jako „field judge” wystąpi Bob Waggoner, który w NFL pracuje od osiemnastu sezonów. W play-off sędziował jedenaście spotkań. Do jego zadań na boisku należy kontrola zegara odmierzającego czas pomiędzy akcjami, sprawdzanie liczby obrońców na boisku oraz obserwacja nielegalnego użycia rąk przez graczy formacji ofensywnych.
- PODSUMOWANIE DZIĘSIĄTEGO TYGODNIA ROZGRYWEK NCAA - 10 listopada 2015
- NFL 2015: ZAPOWIEDŹ WEEK 9 I MNF - 7 listopada 2015
- ZAPOWIEDŹ DZIESIĄTEGO TYGODNIA ROZGRYWEK NCAA - 7 listopada 2015
- PODSUMOWANIE DZIEWIĄTEGO TYGODNIA ROZGRYWEK NCAA - 3 listopada 2015
- ZAPOWIEDŹ PIĄTEGO TYGODNIA ROZGRYWEK NCAA - 3 października 2015