NFL2014: Scenariusze playoff

Przed nami ostatnia kolejka sezonu regularnego w najlepszej futbolowej lidze na świecie. Warto zatem prześledzić o co jeszcze będą grały poszczególne drużyny. Zapraszamy!

Konferencja AFC

W tej konferencji pewni swego już są New England Patriots, którzy mają zapewnione wolne w pierwszej rundzie. W walce pozostaje siedem drużyn i walka zapowiada się naprawdę pasjonująco…

Denver Broncos: Ta drużyna walczy już tylko o odpoczynek w pierwszej rundzie, bo wszystko inne już ma zapewnione. Co musi się stać? Praktycznie sama wygrana daje im to prawo, jak również porażka Cincinnati Bengals. W przypadku, kiedy Peyton Manning i reszta ekipy zremisowaliby swoje spotkanie, to Bengals muszą pójść w ich ślady lub przegrać. Myślę jednak, że z wygraną nad Oakland Raiders nie będzie aż tak trudno.

Cincinnati Bengals: „Tygrysy” grają przede wszystkim o wygranie swojej dywizji, a do tego potrzebują jedynie wygranej. Dodatkowa porażka lub remis Broncos da im jeszcze odpoczynek w pierwszej rundzie, ale cuda rzadko się zdarzają…

Pittsburgh Steelers: Oni również grają o wygranie swojej dywizji – notabene w tej samej, co Bengals. To znaczy, że mecz pomiędzy tymi drużynami będzie stał pod hasłem: „Zwycięzca bierze wszystko”.

San Diego Chargers: Zespół aktualnie plasuje się na ostatnim miejscu, które premiowane jest wejściem do play-off. Czego potrzebują, aby je zachować? Zwyczajnie wygrać z Chiefs. Przy remisie uratować ich może porażka Baltimore Ravens z Browns, a to mało prawdopodobne…

Baltimore Ravens: Tutaj sytuacja powoli się komplikuje. Awans do postseason „Kruki” mogą sobie zapewnić wygraną + przegraną lub remisem Chargers.

Kansas City Chiefs: Awans do pierwszej rundy postseason mogą sobie zapewnić poprzez: wygraną + przegraną Ravens + przegraną lub remis Texans (a Ci grają z Jaguars…).

Houston Texans: Ostatnia drużyna, która ma szansę na to aby nie kończyć tego sezonu tak wcześnie. Jednak do tego, oprócz wygranej, potrzebują porażek Ravens i Chargers.

afc playoff

Aktualna sytuacja w konferencji AFC przed Week 17

Konferencja NFC

Tutaj jeszcze nikt nie może być pewny swego. Każda z siedmiu drużyn walcząca o jak najlepsze rozstawienie i pozostanie w postseason musi zachować skupienie i koncentrację, aby osiągnąć swój cel. Jak to zatem wygląda?

Dallas Cowboys: „Kowboje” walczą o prawo do rozegrania swojego spotkania w postseason na własnym stadionie oraz o odpoczynek w pierwszej rundzie. Wpierw skupmy się na tym pierwszym, bo już tutaj nie będzie łatwo. Scenariusze są dwa:

1) Wygrana Dallas + przegrana/remis Arizony + remis Lions/Packers

2) Wygrana Dallas + wygrana Seahawks + remis Lions/Packers

Jak widać już tutaj nie wszystko zależy od Tony’ego Romo i spółki, a żeby móc odpoczywać w pierwszej rundzie potrzebowaliby:

1) Wygrana + porażka/remis Seahawks + porażka/remis Cardinals

2) Wygrana + remis Lions/Packers

3) Porażki Seattle Seahawks i Arizony Cardinals

4) Remis + remis Seahawks + porażka/remis Arizony + inny wynik od remisu w meczach Lions/Packers

Przypomnę tylko, że Seahawks grają z Rams, a Arizona z 49ers…

Detroit Lions: „Lwy” teoretycznie mają łatwiejszą drogę do zapewnienia sobie „first round bye”, ale tylko w teorii, bo do tego potrzebują wygranej, a mecz z Packers do najłatwiejszych nie będzie należeć. Zacznijmy więc od początku. Aby zapewnić sobie wygraną w dywizji NFC North trzeba te spotkanie wygrać lub zremisować. Inaczej, wszystko zgarnie Green Bay, bo ma ten sam bilans (a więc zapowiada nam się kolejny mecz z serii „must win”).

Co z wcześniej wspomnianym „first round bye”? Tutaj mamy trzy scenariusze:

1) Wygrana

2) Remis + porażka/remis Dallas

3) Remis + porażka Seahawks i Cardinals

Istnieje również możliwość zgarnięcia przywileju „home field advantage”, ale spełniony musi być chociażby jeden scenariusz:

1) Wygrana + porażka/remis Seahawks + porażka/remis Arizony

2) Remis + porażka Seahawks + porażka Arizony + porażka/remis Cowboys

Aaron Rodgers zagra swój najważniejszy mecz w sezonie. Czy zapewni Packers odpoczynek w pierwszej rundzie?

Aaron Rodgers zagra swój najważniejszy mecz w sezonie. Czy zapewni Packers odpoczynek w pierwszej rundzie?

Green Bay Packers: O nich już trochę wspomniałem u wcześniejszej drużyny, choć nie odhaczyłem jeszcze jednego istotnego faktu. Wygrana z Detroit zapewnia im nie tylko wygraną w dywizji, ale i automatycznie wolne od pierwszej rundy. Aby do tego wszystkiego zapewnić sobie grę na własnym boisku potrzebna jest porażka lub remis Seahawks. Trzeba przyznać, że na brak motywacji, gracze z „serowego miasta”, nie mogą narzekać.

Seattle Seahawks: Ekipa Pete’a Carrolla musi wygrać, aby zapewnić sobie tytuł w swojej dywizji lub liczyć na przegraną Arizony Cardinals. Sytuacja komplikuje się jeśli chodzi o „home field advantage”. Scenariuszy jest wiele:

1) Wygrana + inny wynik niż remisowy w meczach Lions/Packers

2) Wygrana + porażka/remis Cowboys

3) Remis + remis/porażka Cardinals + remis/porażka Cowboys + remis Packers/Lions

A jak zapewnić sobie wolne od pierwszej rundy?

1) Wygrana

2) Remis + porażka/remis Arizony + porażka Cowboys lub remis Lions/Packers

Arizona Cardinals: „Kardynałowie” byli przeze mnie już przywoływani od samego początku zestawienia w tej konferencji. Oni również walczą o trzy najważniejsze przywileje w play-off. Wygraną w dywizji daje im oczywiście zwycięstwo i porażka lub remis Seahawks. Pierwszeństwo rozgrywania meczu na swoim stadionie:

1) Wygrana + porażka/remis Seahawks + porażka/remis Packers

2) Remis + porażka Seahawks + porażka/remis Cowboys + remis Packers/Lions

Natomiast wolne w pierwszej rundzie daje im:

1) Wygrana + porażka/remis Seahawks

2) Remis + porażka Seahawks + porażka/remis Cowboys lub remis Packers/Lions

Carolina Panthers i Atlanta Falcons: Nie bez kozery zestawiam te dwa zespoły obok siebie. Zespoły z tej samej dywizji walczące jedynie o awans do playoff. Wygrany zgarnia tytuł i miejsce w postseason. Ewentualny remis premiuje „Pantery”.

Aktualna sytuacja w konferencji NFC

Aktualna sytuacja w konferencji NFC

 

 

Kuba Kaczmarek

About Kuba Kaczmarek

Z futbolem amerykańskim związany od 2006 roku. Redaktor NFL24 od 2013 roku, a od 2014 redaktor naczelny portalu. Kibicuje New England Patriots, jak również ma sympatię do St. Louis Rams. Zawodnik poznańskiego klubu futbolu amerykańskiego - Patriotów Poznań oraz redaktor portalu PiłkarskaPrawda.pl. Miłośnik wszelakich sportów.

1 thought on “NFL2014: Scenariusze playoff

  1. Najciekawiej zapowiadaja sie trzy mecze Bengals-Steelers Packers-Lions Panthers-Falcons. Pod wzgledem najwiekszego widowiska Packers-Lions ale najbardziej zaciety i najciekawszy mecz to Panthers-Falcons wiadomo przegrany odpada a remisy w tym sporcie zdarzaja sie bardzo rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *