Legendy NFL : Jason Hanson

Kickerów można doceniać za technikę, siłę nogi albo wytrzymałość. Jason Hanson, który w kwietniu zakończył karierę był jednym z najwytrwalszych zawodników NFL i z miejsca stał się legendą Detroit Lions których barw bronił przez blisko 20 sezonów.

Jason Hason - Legenda Lions

Jason Hanson – Legenda Lions

Jason Hanson urodzony i wychowany w stanie Waszyngton dorastał w Spokane gdzie ukończył Mead High School. W liceum grał m.in. w futbol i w piłkę nożną, i to nieźle bo w ostatnim roku nauki dostał nagrodę Najlepszego Kickera Ligi Spokane. Po liceum zadecydował kontynuować karierę futbolową na Uniwersytecie Stanowym Waszyngtonu w nie tak odległym Pullman. Na uniwersytecie Hanson  notował świetne wyniki : jego skuteczność zza połowy boiska wynosiła aż 57 % (!), zdobył najwięcej punktów w historii uczelnii (328) i był jednym z najlepszych kopaczy w konferencji Pac-12. Zdobył także Licencjat Nauk Ścisłych, lecz mimo tego zdecydował się kontynuować karierę futbolisty. Jego młodszy brat Travis także był kickerem, tylko że w drużynie Washington Huskies, notabene największych rywali Washington State Cougars.

Prawa noga - Najsilniejszy atut Hansona

Prawa noga – Najsilniejszy atut Hansona

Hanson został wybrany w II rundzie Draftu 1992 i czekał dwa lata zanim wskoczył do pierwszego składu Lions. Kiedy w 1994 zagrał po raz pierwszy w barwach Lions opuścił do końca kariery zaledwie 9 meczów : 8 w sezonie 2010 z powodu kontuzji i jeden w sezonie 2005. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w trakcie całej kariery Hanson zaliczył 24 tackles, kładąc przeciwników głównie w akcjach powrotnych po kick-offach. Był weteranem NFL, a jednocześnie jednym z najlepszych kopaczy, podczas ostatnich lat swojej kariery rywalizując o prymat najlepszego kickera z Akersem, Crosbym czy naszym rodakiem Sebastianem Janikowskim i trzeba przyznać, z sukcesami. Jego największą bolączką był (podobnie sprawa ma się z naszym rodakiem) klub w jakim grał. O Lions można mówić źle, można mówić dobrze jednakże statystyki mówią że podczas 20 sezonów gry Hansona zagrał on tylko 6 meczów w play-offach. Mało tego – wszystkie mecze przegrał, choć nie można go za to obarczyć winą gdyż na 17 prób (field-goali i PAT) nie trafił zaledwie raz między słupki. Jakkolwiek podczas Play-offów mu się nie powodziło, podczas sezonu regularnego zaskakiwał skutecznością – w trakcie całej kariery wykorzystał aż 82 % field goali i w ciągu 18 lat przestrzeli tylko 8 na 673 prób podwyższeń po przyłożeniu. Przez 5 sezonów był także punterem, i to trzeba przyznać nie najgorszym – jego średnia odległość wykopanych piłek to 35 jardów, co czyni ją przyzwoitą jak na nominalnego placekickera.

Mówią że kopacz, niczym wino, czym starszy – tym lepszy. To powiedzenie sprawdza się całkowicie w przypadku Hansona. Najwięcej punktów w jednym sezonie zdobył w 2012 roku (134 punkty) zdobywając zaś łącznie w karierze podczas 18 lat występów w Detroit 2150 punktów z czego 665 po PAT, zaś 1485 po field-goalach. Hanson jest wybitnym przykładem dobrego sportowca. Można się urodzić z jakimiś specjalnymi zdolnościami lub bez. Należy jednak zawsze walczyć i być z drużyną na dobre i na złe. Przecież nawet po pierwszych dwóch sezonach mógł odejść do jakiegoś lepszego klubu gdzie mógłby się przebić. Wielu właśnie tak by zrobiło, a Hanson mimo wszystko został w Detroit które przecież przez te 20 lat zmieniło się zupełnie nie do poznania. Można tu się dopatrzeć pewnej analogii z Sebastianem Janikowskim. Nie ma co ukrywać : obecnie Raiders do najściślejszej elity nie należą, a Janikowski jak grał w Oakland, tak gra, i nie zanosi się na to by się zamierzał wyprowadzać. Do takich zawodników należy sie odnosić z szacunkiem, nawet jak nie lubisz Lions czy Raiders. Osobiście dla Hansona widzę miejsce w Hall of Fame, nie tylko za grę ale także postawę poza boiskiem.

Kuba Tłuczek

 

Kuba Tłuczek

About Kuba Tłuczek

Redaktor naczelny NFL24, fan futbolu od 11 lat, od początku kibicuje Delfinom z Miami. Pisze o NFL i CFL. Z portalem związany od kwietnia 2013 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *