Legendy NFL : Emmitt Smith

Były gracz Dallas Cowboys zasłynął przede wszystkim z tego, że w całej karierze przebiegł 18 355 jardów. Przypomnijmy sobie sylwetkę tego wybitnego biegacza.

Emmitt Smith w barwach Dallas Cowboys

Emmitt Smith urodził się 15 maja 1969 roku w Pensacola na Florydzie. Uczęszczał do Escambia High School, gdzie grając w drużynie futbolowej wybiegał prawie 9 tysięcy jardów i 106 przyłożeń. Dobra gra w Liceum poskutkowała tym, że Emmitt dostał się do drużyny Florida Gators. Smith już w drugim meczu Aligatorów zdobył 109 jardów, w tym spektakularny 66-jardowy bieg po touchdown. Pięć tygodni później przekroczył barierę 1 000 jardów w sezonie. Prawie cały następny sezon Emmit przesiedział na trybunach z powodu kontuzji kolana zdobywając tylko 988 jardów (rozegrał 5 meczy co daje średnią prawie 200 jardów na mecz). Na rozpoczęciu sezonu 1989 Smith stawił się jednak w pełni zdrów i pokazał, że przez rok „wakacji” formy nie stracił. W sezonie 1989 Smith ustanowił wiele rekordów szkoły, w tym w ilości wybieganych jardów ( 1 599 ), czy też wybieganych TD’s w karierze (36). Emmitt Smith ustanowił w sumie 58 (!) rekordów podczas całego pobytu na University of Florida, zwieńczając go tytułem MVP Konferencji SEC oraz nominacją do drużyny All-American.

Mimo tak dobrych wyników akademickich, wiele drużyn nie chciało Smith’a, ponieważ uważali że jest za niski na profesjonalny futbol. Wybrali go dopiero Dallas Cowboys z 17 numerem w Drafcie. Kariera Emmitt’a Smith’a jest ściśle związana z liczbą 3 : 3 wspaniałe sezony w Florida Gators, oraz 3 zdobyte Super Bowl wraz z Dallas Cowboys.

Super Bowl XXVII – Sezon 1992

Dallas Cowboys przeszli jak burza przez sezon zasadniczy notując bilans 13-3. Smith wybiegał dla Kowbojów w tym sezonie aż 1 713 jardów, co jest jego drugim wynikiem w karierze zaraz po osiągnięciu z sezonu 1995 ( 1 773 ). Play-off’y Cowboys także przeszli bez problemów, pokonując kolejno – Eagles 34:10 i 49ers 30:20. W finale mieli spotkać się z Bawołami z Buffalo. Pierwsi punkty zdobyli Bills. Jakkolwiek by nie było, trio Aikman-Irvin-Smith nie przestraszyło się tylko robiło swoje. Początek drugiej kwarty był jeszcze wyrównany, a na tablicy na Rose Bowl widniał wynik 14:10. Pod koniec drugiej kwarty dwa przyłożenia zdobył jednak Michael Irvin, i przewaga Kowbojów z Dallas wzrosła do 28:10. W drugiej połowie Kowboje zmiażdżyli Bills ogrywając ich w całym meczu 52:17, a Emmitt Smith dorzucił do tego swoją cegiełkę zdobywając TD po 10 jardowym biegu. Co ciekawe, na rozpoczęcie tego meczu monetą rzucał okryty obecnie złą sławą O.J. Simpson, a Halftime Show należało do Michael’a Jackson’a.

Super Bowl XXVIII – Sezon 1993

Po sezonie zasadniczym i zajęciu 1 miejsca w NFC East, Cowboys ponownie przystąpili do najważniejszego sprawdzianu dla drużyn z NFL – do Play-off’ów mianowicie. W Divisional pokonali Green Bay Packers 27:17, i podobnie jak rok wcześniej zmierzyli się z San Francisco 49ers o mistrzostwo NFC, które wygrali zwyciężając 38:21. Także podobnie jak w sezonie ’92 Kowboje mieli zagrać w Georgia Dome z Bawołami. Mimo buńczucznych zapowiedzi Bills o wielkim  rewanżu i zwycięstwie w Super Bowl, stało się inaczej. 3 kwarta remis 13:13. Aikman podaje do Smith’a, a ten przebiega z futbolówką 17 jardów i zatrzymuje się dopiero w polu punktowym. Kilkanaście minut później zdobywa kolejne przyłożenie, zmieniając wynik na 27:13. Mecz zakończył się wynikiem 30:13, a Emmitt Smith zdobywając w całym meczu 132 jardy, słusznie sięga po nagrodę MVP meczu.

Zwinność była ogromnym atutem Smith'a

Zwinność była ogromnym atutem Smith’a

Super Bowl XXX – Sezon 1995

Po fantastycznym sezonie w wykonaniu Smitha i zdobyciu przez niego wspomnianych 1 773 jardów, Cowboys ponownie zostali mistrzami NFC East. W Play-offach gładko pokonali Eagles i Packers i Emmitt Smith mógł po raz trzeci wystąpić w Super Bowl. Po wyrównanych trzech kwartach, w czwartej Pittsburgh Steelers zbliżyli się na 3 punkty przegrywając tylko 17:20. Emmitt Smith wziął sprawy ( futbolówkę ) we własne ręce i zwiększył przewagę do 10 punktów ustalając tym samym wynik meczu. Było to ostatnie Super Bowl w karierze Emmitt’a Smith’a.

Po kilku mniej, lub bardziej udanych sezonach Emmitt Smith przeniósł się do Cardinals gdzie zawiódł jednak na całej linii. W pierwszym sezonie w Phoenix zdobył zaledwie 256 jardów ! Po dwóch sezonach Smith odszedł z Cardinals i podpisał jednodniową umowę z Cowboys o wartości jednego Dolara. Tym samym Emmitt Smith zakończył w 2004 roku karierę jako Kowboj. Został przyjęty do Hall of Fame w 2010 roku.

Po zakończeniu kariery Smith został ekspertem ESPN-u, i wygrał amerykańską wersję „Tańca z Gwiazdami”. Nie chce by ktokolwiek bił jego rekord, choć jak sam zastrzega jeżeli ktoś ma go pobić, to nie może być to nikt inny jak Adrian Peterson. Podczas jego gry w Gators, akcje górą na Florydzie nie miały miejsca , gdyż wszystkie akcje grano „pod” Smitha, co tylko obrazuje jak utalentowanym był zawodnikiem.