IX SuperFinał PLFA: Panthers Wrocław, czy Seahawks Gdynia?

O grze finalistów 9. edycji SuperFinału napisano już wszystko. Dlatego, oprócz paru ważnych informacji, postanowiliśmy zadać cztery pytania aktualnym oraz byłym zawodnikom PLFA..

Zarówno Panthers, jak i Seahawks swoją drogę do IX SuperFinału rozpoczynali od pojedynku… między sobą. W Gdyni lepsi okazali się gospodarze wygrywając 30:22. Drugi ich tegoroczny pojedynek, tym razem we Wrocławiu, zakończył się zwycięstwem Panthers 23:14. Bez wątpienia możemy spodziewać się podobnie zaciekłego pojedynku szczególnie, że stawka meczu jest o wiele większa. Fakt, że gracze „Jastrzębi” grają u siebie nie oznacza, że ciąży na nich presja wyniku. To zawodnicy z Wrocławia muszą udowodnić, że mają najlepszy skład w Polsce i mogą grać z zespołami z Europy. „Gospodarze” grają dla swoich kibiców oraz po to, aby odzyskać tytuł, który wywalczyli dwa lata temu w Warszawie (wygrana na Stadionie Narodowym z Warsaw Eagles 52:37). Wrocławianie swoją szansę mogą upatrywać w MVP poprzedniego finału – Jamal Schultersie oraz rodzeństwie Dziedziców, którzy są jedną z najlepszych par QB – WR w lidze. Podobnie defensywa, która w porównaniu do ekipy z Gdyni jest o klasę lepsza. Seahawks mają dużą szansę zaistnieć w grze dołem, do której nas w tym sezonie przyzwyczaili, ale również QB Lance Kriesen jest świetnym egzekutorem górnych piłek.

Jednak, jak już zapowiadałem, nie będę się zagłębiał w analizę obu drużyn, gdyż o tym napisano i opowiadano już naprawdę dużo. Postanowiłem, że najlepszą formą zapowiedzi takiego meczu jest spytanie naszych zawodników grających w PLFA, co sądzą o tym meczu. Zobaczcie jakie są ich typy:

1. Panthers dysponują najlepszym składem w całej Toplidze, ale zarzuca się im brak dyscypliny zarówno w grze, jak i w sferze mentalnej. Za to Seahawks grają u siebie (gdzie już raz wygrali), jednak ich obrona do najsilniejszych nie należy. Kogo typujesz na zwycięzcę IX SuperFinału i dlaczego?

Hubert Boguszewski (Patrioci Poznań): Na zwycięzcę typuję Seahawks Gdynia, gdyż wyglądają na bardziej zgraną ekipę. Przede wszystkim silniejszą stroną Panthers jest defensywa z braćmi Ruta na czele, którzy rządzą w Tackle Box a Seahawks mają Tunde Oguna i QB, który umie biegać. Mnie osobiście fascynuje najbardziej, czy LB Panthers mają sposób na grę dołem SG i czy nie skupią się na niej za bardzo zapominając o Zone w obronie przed passami. Również ciekawi mnie to, czy OL Seahawks, którą uważam za naprawdę dobrą, da czas i miejsce na popisy QB/RB.

Szymon Pobudkiewicz (były zawodnik): Seahawks. Myślę, że uda im się wyłączyć Jamala, i wywierać większą presję na Bartku Dziedzicu, zmuszając do błędów, i już w pierwszej połowie zdobędą przewagę wystarczającą, żeby Panthers nie zdołali jej nadrobić, pomimo gonienia. Stawiam na emocjonujacą końcówkę.

Mateusz Majewski (Tytani Lublin): Nigdy szczerze nie zwróciłem uwagi na brak dyscypliny Panthers, być może jest to efekt braku zgrania, należy zauważyć, że to mimo wszystko pierwszy sezon po fuzji. Odnośnie zwycięzcy, Panthers mają moim zdaniem lepszych Polskich zawodników. Jednakże Seahawks mają coś do udowodnienia, rok temu odpadli w półfinale, więc mają na pewno dużo sportowej złości, zwłaszcza, że w ostatniej chwili stracili prowadzenie w tabeli. Za siłę obydwu drużyn odpowiadają ich RB, wygra ta której uda się zatrzymać biegacza rywali. Tak więc, mimo iż na papierze Panthers ze swoją obroną wyglądają lepiej, stawiam na Seahawks.

Marek Białas (Zagłębie Steelers): Faktycznie gorące głowy graczy z Wrocławia mogą być problemem, wystarczy iskra, żeby w szeregach Panter wybuchła bomba. Myślę jednak, że trener Mott przygotuje chłopaków do tego meczu na 120% i dopilnuje, żeby wszystko chodziło jak w zegarku. Jeśli chodzi o Seahawks, faktycznie ich obronie zdarzają się słabe mecze jednakże mają piekielnie silny atak który gra efektownie i skutecznie. Sądzę, że o zwycięstwie zadecyduje to, jak trenerzy przygotują swoje drużyny taktycznie. Tutaj stawiał bym na coacha Gaymona więc stawiał bym na wygraną Wrocławia po bardzo wyrównanym i ciekawym meczu.

Piotr Sitek (Warsaw Sharks): Moim zdaniem nieznacznie wygrają Seahawks. Panters są może i najsilniejszą drużyną, ale moim zdaniem może ich zgubić zbytnia pewność siebie. Seahawks są za to zdecydowanie najlepiej zgranym zespołem i jeśli uda im się to wykorzystać w sobotę to powinni wygrać. Oba zespoły maja taką sama szansę, stoją ze sobą na równi, więc zwycięży ten zespół, który zachowa zimną krew od pierwszego do ostatniego gwizdka.

Piotr Szczerba (Wolverines Opole): Niestety, jak dla mnie, wygrają pewnie Panthers chociaż wolałbym zdecydowanie, żeby wygrali seahawks, przede wszystkim dlatego, że „Pantery” przyznały sobie puchar nie grając jeszcze żadnego meczu. Z tego co wiem odpowiedzialne są za to pojedyncze osoby, reszta podchodziła z większą pokorą, ale mimo wszystko wystarczyło żeby zepsuć sobie reputację już na starcie, przynajmniej w moich oczach.

2. Będzie to bardziej zacięte spotkanie niż przed rokiem na Stadionie Narodowym? Jakiego spodziewasz się wyniku?

Akcja promocyjna przed IX SuperFinałem

Akcja promocyjna przed IX SuperFinałem

H. Boguszewski: Jak najbardziej będzie bardziej zacięte, ponieważ drużyny są bardziej wyrównane. Wynik typuję około 20 do 25 dla Seahawks.

S. Pobudkiewicz: Grałem w tamtym, więc myślę, iż będzie porównywalne, ale mniej jednostronne. 26:10 do połowy, i 38:31 na koniec.

M. Majewski: Uważam, że będzie to dużo lepszy mecz niż rok temu, składy są wyraźnie lepsze niż w zeszłym roku, a obie drużyny są zdeterminowane by zdobyć puchar.

M. Białas: Myślę, że będzie to jeden z najbardziej zaciętych meczy finałowych w historii PLFA. Powiem więcej. Uważam, że to będzie najlepszy pod względem sportowym finał w historii rozgrywek Polskiej ligi. Poza tym wakacje i atmosfera lata panująca w trójmieście, piękna pogoda oraz, mam nadzieję, pełny stadion dopełni reszty widowiska. Obstawiam wynik 35:27 dla Panter.

P. Szczerba: Stawiam, że Panthers wygrają różnicą 2 TD, a spotkanie będzie zacięte tylko w pierwszej połowie.

3. Czy uważasz, że Gdynia jest w stanie dorównać poprzednim „warszawskim” edycjom?

H. Boguszewski: Zdecydowanie. Może być nawet lepszy.

S. Pobudkiewicz: Gra drużyna z tego miasta, wiec na pewno będzie fajny doping. Nie widziałem nigdy tego stadionu, ale impreza jest nieźle też reklamowana, więc spodziewam się, że tak.

M. Majewski: Wiele zależy od kibiców, Stadion Narodowy to atrakcja sama w sobie, dodatkowo Warszawa to lepsza lokalizacja, osobiście uważam, że nie przebije poprzednich edycji.

M. Białas: Myślę, że przebije poprzednie finały. Trochę żałuję, że tym razem nie uda mi się być na meczu finałowym bo oglądałem na żywo każdy finał od 2009 roku. Pewne jest to, że sobota będzie upalna, a nad morzem wypoczywa w tym czasie dużo ludzi. Mam nadzieję, że intensywna w ostatnich dniach akcja promocyjna sprowadzi na stadion sporo kibiców i uda się w dużej mierze wypełnić stadion. Niestety nawet ponad 20.000 osób na narodowym nie zrobi takiego klimatu jak powiedzmy 15.000 kibiców na stadionie Arki. Wisienką na torcie będzie komentarz stadionowy Michała Wasika a on zawsze robi dobre show.

P. Szczerba: Jak najbardziej, mniejszy stadion = w większym stopniu wypełniony stadion, sezon wakacyjny sprzyja dodatkowo.

4. Rok temu MVP Finału został Jamal Schulters, czy w tym roku ma szansę na powtórzenie tego sukcesu? Jeśli nie, to kogo typujesz do tej nagrody?

H. Boguszewski: Czas Schultersa minął, dlatego obstawiam, że po MVP sięgnie zwycięski QB.

S. Pobudkiewicz: Ma, ale jak pisałem – nie spodziewam się tego. Myślę że tym razem będzie to Charles McRea z SG.

M. Majewski: Nagrodę zdobędzie running back, będzie to Jamal Schulters lub Tunde Ogun. Obaj są siłą napędową swoich drużyn, któryś z nich dostanie tą nagrodę.

M. Białas: W tym roku Jamal już tak mocno nie błyszczy jak w ubiegłym sezonie. Myślę, że MVP zostanie gracz formacji defensywnej Panter. Stawiam na Deante Battle’a.

P. Szczerba: Jak dla mnie na MVP, niezależnie od wyniku finału, zasługuje Kriesen. Staty nie pozostawiają wątpliwości.

Mecz odbędzie się o godz. 16. Jednak wcześniej zapraszamy na piknik, który zostanie zorganizowany pod stadionem i będzie otwarty już od 12:00. Dla tych, którzy jeszcze nie kupili biletów istotna informacja: sektory H16, H17 oraz H18 są zarezerwowane dla kibiców z Wrocławia, natomiast sektory G13, G14 i G15 dla sympatyków drużyny „Jastrzębi”. Zapowiadana pogoda napawa optymizmem, dlatego nie warto siedzieć w domu, a jedynie przyjść na stadion miejski w Gdyni!

Dla tych, którzy nie mogą przyjść na stadion będzie możliwość obejrzenia meczu na TVP Sport.

Tradycyjnie na naszej stronie internetowej będzie na was czekać relacja LIVE prosto z pikniku, jak również meczu!

Do zobaczenia na IX SuperFinale!

Tak wygląda nowe trofeum mistrza PLFA! Kto je wzniesie w geście triumfu? Tego dowiemy się już jutro!

Tak wygląda nowe trofeum mistrza PLFA! Kto je wzniesie w geście triumfu? Tego dowiemy się już jutro!

 

 

Kuba Kaczmarek

About Kuba Kaczmarek

Z futbolem amerykańskim związany od 2006 roku. Redaktor NFL24 od 2013 roku, a od 2014 redaktor naczelny portalu. Kibicuje New England Patriots, jak również ma sympatię do St. Louis Rams. Zawodnik poznańskiego klubu futbolu amerykańskiego - Patriotów Poznań oraz redaktor portalu PiłkarskaPrawda.pl. Miłośnik wszelakich sportów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *