College Football – Playoffs!

W końcu system playoff zawita do futbolu uniwersyteckiego. Po 17 latach, bo tyle trwał stary system rozgrywania spotkań w NCAA nadszedł upragniony czas zmian.

Począwszy od tego sezonu, cztery najlepsze zespoły w kraju zagrają w dwóch półfinałach (najlepszy zespół w kraju zagra z miejscem czwartym, natomiast drugi zagra z trzecim) Naturalnie zwycięzcy tych dwóch spotkań zagrają z sobą w finale o mistrzostwo kraju. Jak wiemy pierwszy kickoff rozpoczynający sezon, zostanie wykonany już za 94 dni. Jak widać te delikatne zmiany to dopiero przedsmak tego co jeszcze nas czeka wraz z pierwszym gwizdkiem.

Ogólny przegląd
Po raz pierwszy w historii futbolu uniwersyteckiego, 13-osobowac specjalnie powołana komisja  wybierze w połowie sezonu 25 najlepszych drużyn z których cztery najlepsze zagrają w półfinałach. Zapewne wielu z was zastanawia się gdzie będą rozgrywane te półfinały. Otóż półfinały będą rozlosowywane z pośród 6 najbardziej prestiżowych Bowl-ów (Pucharów) futbolu uniwersyteckiego czyli: Peach Bowl, Fiesta Bowl, Orange Bowl, Cotton Bowl, Rose Bowl oraz Sugar Bowl. Część spotkań będzie rozgrywana  w sylwestra (!) oraz w nowy rok czyli 1 stycznia.  Chyba już wszyscy wiemy jak spędzamy najbliższego sylwestra? Możemy już planować sobie wieczór z futbolem, ponieważ 6 najbardziej prestiżowych Bowli będzie rozgrywane jednocześnie (!) tego samego wieczoru.

W tym roku, półfinały zostaną rozegrane podczas Rose Bowl oraz Sugar Bowl.
W zrozumieniu tego pomoże wam ta oto przygotowana przez ESPN grafika na sezon 2014/2015:
ncf_nyb_576

Oczywiście mecz o mistrzostwo kraju będzie rozgrywany na neutralnym terenie, tydzień po półfinałach. Tym sposobem miasta zainteresowane organizacją danego Bowla będą musiały przejść przez proces, bardzo podobny do tego, który występuję podczas nadania danemu miastu organizacji finału ligi NFL czyli Super Bowl.

Stadion AT&T w Północnym Texasie będzie jako pierwszy organizował finał, który odbędzie się 12 stycznia 2015 roku. Kolejnymi miastami będą Arizona w 2016 roku oraz Tampa na Florydzie w 2017.

Natomiast na dokładkę dorzucam grafikę przedstawiającą rotacje półfinałów :

ncf_semirotation_576


Szanowna Komisja

Zapewne wielu z was zadaje sobie teraz pytanie, kim są Ci wybrańcy, którzy będą wybierać te 25 najlepszych drużyn i co najważniejsze, decydować która z drużyn zagra w danym półfinale.
Komisja składać się będzie z 13 członków, na trzyletnią kadencję. Największym kryterium wyboru członków komisji była integralności i zamiłowanie do futbolu – tak, w tym momencie łapiemy się za głowy niedowierzając co właśnie przeczytaliśmy. Tą grupę będą reprezentować osoby podzielone na dane kategorie:  osoby z doświadczeniem trenerskim, sportowcy, urzędasy, członkowie mediów oraz dyrektorzy sportowi.

W wtorek 28 października po raz pierwszy Szanowna Komisja sporządzi ranking 25 najlepszych drużyn w kraju. Nowy ranking będzie wybierany co wtorek po zakończonej kolejce spotkań. Kiedy wszystkie mecze sezonu zostaną rozegrane, komisja zbierze się po raz ostatni by wybrać drużyny, które rozegrają Cotton, Fiesta i Peach Bowls. Równiez w ich mocy będzie wybranie tych 4 najlepszych drużyn uniwersyteckich, które zagrają w półfinałach.  Kryteria, którymi będą się kierować ludzie w komisji to przede wszystkim mistrzostwo danej konferencji, siła terminarza danej drużyny, bezpośredni pojedynek danych drużyn itd.

W skład komisji wybranej na następne 3 lata wchodzą:
ncf_commembers_600x744


Podsumowując

• Playoffy – czyli rundy eliminacyjne wchodzą od tego sezonu do NCAA.
• Komisja selekcyjna wybierze 25 najlepszych drużyn w kraju i wybierze 4 z nich, które zagrają w playoffach.
• Sześć prestiżowych Bowli odbędzie się w Sylwestra i Nowy Rok.
• W tym roku to Rose Bowl i Sugar Bowl będą gospodarzami półfinałow ligi uniwersyteckiej.
• Tegoroczny finał ligi odbędzie się w Północnym Texas na stadionie Aggies.

Na dokładkę porównanie z starym systemem rozgrywek:
ncf_syschanges_576

Kamil Kowalewski

About Kamil Kowalewski

Futbolem amerykańskim interesuje się od sezonu 2010. Jak sam przyznaje, wcześniej interesowały go tylko ważniejsze futbolowe wydarzenia. Dzięki pomocy redakcyjnego kolegi Pawła Śmiałka od zeszłego sezonu śledzi nałogowo poczynania NCAA. Freshmen - od 2014 roku związany z NFL24. Kibicuje Washington Redskins. Były zawodnik PLFA.

4 thoughts on “College Football – Playoffs!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *