CFL – Podsumowanie kolejek 10, 11 i 12

Rozgrywki Canadian Football League wchodzą w decydującą fazę. Ostatnie 3 tygodnie przyniosły nam wiele nieoczekiwanych wydarzeń, w tym stratę prowadzenia w Dywizji Zachodniej przez Saskatchewan Roughriders. Zapraszam na podsumowanie wrześniowych meczów w CFL.

10. Kolejka

Greg Wojt (z prawej) to jeden z dwóch Polaków grających w CFL

10 tydzień spotkań najlepszej ligi futbolu kanadyjskiego otworzyło spotkanie w Vancouver, gdzie miejscowi Lions podejmowali Hamilton Tiger-Cats. Do składu Ti-Cats nadal nie powrócił kontuzjowany slotback Dave Stala, jeden z dwóch Polaków w CFL. Drugi, ofensywny liniowy Greg Wojt, który należy do czołówki linemanów w CFL, rozegrał całe spotkanie. Wojt wraz z kolegami z O-Line dopuścił w całym meczu do tylko jednego sack, co w futbolu kanadyjskim jest wynikiem rewelacyjnym. Co do samego meczu, była to typowa wymiana ciosów, i Lions wygrali 29:26, dzięki nieudanemu onside kick Luci Congi’ego i QB kneel  Travisa Lulay’a.

W innym meczu 10 Kolejki Edmonton Eskimos przyjechali do Calgary, gdzie Stampeders wygrywali już z Eskimos 37:7 po trzech kwartach, lecz szalony pościg Eskimosów w czwartej kwarcie zmniejszył stratę do zaledwie 3 punktów. Na 20 sekund przed końcem piłka była w posiadaniu drużyny z Edmonton. Gdyby kopaczem Eskimos był David Akers bądź Sebastian Janikowski, drużyna z Edmonton mogłaby spróbować field Goala z 55 jardów, czyli dokładnie z połowy boiska. Jednak Hugh O’Neill to nie ta sama liga co najlepsi kickerzy NFL. Tym samym Mike Relly zdecydował się na podanie do Freda Stampsa. Podanie przeciął jednak Brandon Smith i piłka przeszła w posiadanie Stamps. Ofensywa z Calgary nie wyszła nawet na boisko i mecz zakończył się wygraną Stampeders. W pozostałych meczach smaku wiktorii skosztowały drużyny z Saskatchewanu i Montrealu.

11. Kolejka

W Reginie Fani” ‚Riders ” przechodzą właśnie terapię szokową. Winnipeg Blue Bombers – obecnie najsłabsza drużyna w CFL – pokonała Roughriders – głównych pretendentów do tytułu, w stylu uwłaczającym ewentualnym zdobywcom Grey Cup. Defensywa wyglądała makabrycznie, a Darian Durant po prostu nie miał pomysłu na grę, rzucając interception i notując fumble. W ekipie Bombers na uwagę zasługuje slotback Aaron Kelly, który odebrał podania na łączną sumę 78 jardów.

Toronto Argonauts, obrońcy tytułu, umocnili się na pozycji lidera Dywizji Wschodniej pokonując na wyjeździe Montreal Alouettes. Ti-Cats zrewanżowali się BC Lions za zeszłotygodniową porażkę, a Stampeders drugi raz z rzędu odnieśli zwycięstwo nad Edmonton Eskimos.

12. Kolejka

W tym tygodniu więcej się mówi o licznych kontuzjach i zmianach w składzie, niż o samych meczach. Jednak jedno spotkanie przykuło moją uwagę. Epickie starcie obrońców i pretendentów, Toronto Argonauts i Saskatchewan Roughriders. To spotkanie miało wszystko co powinien mieć idealny mecz futbolu – zwroty akcji, świetne defensywy, długie podania, spora dawka ryzyka i adrenaliny, oraz zwycięstwo w ostatnich minutach. Według mnie zawodnikiem meczu powinien być Chris Getzlaf, slotback Roughriders. Złapał piłkę na 133 jardy i dwa przyłożenia. Mimo tego, po tej porażce Roughriders stracili fotel lidera Dywizji Zachodniej na rzecz Calgary Stampeders.

Po dwunastym tygodniu rozgrywek byliśmy świadkiem kilku zaskakujących ruchów kadrowych, mieliśmy także parę kontuzji.W meczu z Ti-Cats nie zagra Tanner Marsh QB Alouettes. Także rozgrywający Lions – Travis Lulay, opuści najbliższe dwa mecze z powodu kontuzji ramienia. Natomiast Eskimos będą musieli sobie radzić bez DT Chrisa Rwakuwamby. Najpoważniejsza kontuzja dotknęła jednak Tiger-Cats, a doznał jej Luca Congi, jedyny Kicker w zespole. Prawdopodobnie jego obowiązki przejmie punter Josh Bartel.