Canadian Fortnight – Tydzień 1 i 2

Nowy sezon CFL rozpoczął się 26 czerwca i od tego czasu Kanadyjczycy zdążyli rozegrać 8 meczów w dwóch tygodniach rozgrywek. Zapraszam na podsumowanie dwóch kolejek CFL.

Najlepszy mecz: Hamilton TigerCats @ Edmonton Eskimos

W drugim tygodniu rozgrywek w Edmonton, miejscowi Eskimos podejmowali Ti-Cats i to gospodarze wg bukmacherów byli faworytami, głównie dlatego, że Ti-Cats w pierwszym tygodniu przegrali wyraźnie z Roughriders 10:31, natomiast Eskmios wygrali ze znacznie wyżej notowanymi Lions 27:20. Mimo tego, to właśnie Greg Wojt i jego koledzy prowadzili jeszcze na początku czwartej kwarty 24:13. Nic nie wskazywało na to żeby Eskimosi poderwali się jeszcze do walki. Jednak futbol kanadyjski, tak jak jego amerykański odpowiednik, jest wysoce nieprzewidywalny i Esks prowadzeni przez QB Mike’a Reilly’ego zdobyli przyłożenie wzmocnione dwoma rouge (1punkt) i przegrywali zaledwie jednym punktem. Dwa FG Shawa i niedoceniani przeze mnie na początku sezonu Eskimos wygrali 28:24.

Najlepszy zawodnik: Drew Willy, QB Winnipeg Blue Bombers

FBO_CFL_OTTAWA_REDBLACKS_BLUE_BLOMBERS_20140703_17721757Nowy QB Blue Bombers na otwarcie sezonu niespodziewanie poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa z Argonauts u siebie, następnie potwierdził swą wysoką formę w historycznym, pierwszym meczu Ottawa RedBlacks. Były rezerwowy QB Roughriders wyrasta na jednego z lepszych QB w całej lidze.

Najlepsza drużyna : Calgary Stampeders

Pomimo świetnej gry Bombers i Eskimos, to Stampeders są wg mnie najlepszą drużyną. Niby trudno oceniać drużynę po zaledwie jednym meczu (Stamps pauzowali w week 2), jednakże to w grze Stamps widać największe zdecydowanie. pomimo kontrowersyjnej decyzji zastąpienia w pocket Drew Tate’a przez Bo Leviego Mitchella. W meczu z Alouettes zarówno ofensywa, jak i defensywa, zaprezentowały solidny futbol.

Największa niespodzianka: Winnipeg Blue Bombers

Tak jak wyżej. Blue Bombers typowałem do ostatniego miejsca w dywizji, tymczasem ich gra wygląda naprawdę dobrze. O ile RedBlacks nie byli silnym rywalem, to w Argonauts upatrywałem jednego z faworytów. Dlatego też wygrana z Argos nabiera nowego znaczenia.

Największe zaskoczenie: Postawa Lions

Zarówno w meczu z Eskimos, jak i w spotkaniu z Alouettes, Lwy były faworytami. Nie dziwne, ich defensywa w zeszłym roku była zdecydowanie najlepsza. W grze Lions widać jak bardzo brakuje Travisa Lulaya na rozegraniu. W obecnej chwili drużyna z Vancouver jest jedyną z Dywizji Zachodniej, która nie weszłaby do PO (crossover rule)*.

Crossover Rule

Jeżeli czwarty zespół jednej dywizji jest lepszy od trzeciego zespołu drugiej dywizji, to ten pierwszy awansuje do PO, lecz gra po „obcej” stronie drabinki, tj z drugim zespołem drugiej dywizji.

 

Wyniki z pierwszych dwóch tygodni (gospodarze na drugim miejscu)

Week 1

Argonauts 21:45 Blue Bombers
Alouettes 8:29 Stampeders
Eskimos 27:20 Lions
Tiger Cats 10:31 Roughriders
Pauzowali: RedBlacks

Week 2

RedBlacks 28:36 Blue Bombers
Lions 9:24 Alouettes
Tiger Cats 24:28 Eskimos
Roughriders 15:48 Argonauts
Pauzowali: Stampeders

Tabela:

cfl fortnight 1

Kuba Tłuczek

 

Kuba Tłuczek

About Kuba Tłuczek

Redaktor naczelny NFL24, fan futbolu od 11 lat, od początku kibicuje Delfinom z Miami. Pisze o NFL i CFL. Z portalem związany od kwietnia 2013 roku.

4 thoughts on “Canadian Fortnight – Tydzień 1 i 2

  1. Super , informacje z CFL zawsze mile widziane . Mam nadziej ze będą często się pojawiać =) Pozdrawiam serdecznie bardzo dobra robota =)

  2. Ja też jestem zainteresowany! Dopiero w tym roku poznaję się bliżej z tą ligą. Dotychczas uważałem, że CFL to ubogi krewny NFL a ten ich Puchar Greya jest śmiechu wart. Po zobaczeniu dwóch meczów zmieniłem zdanie. Co prawda trzeba się trochę przyzwyczaić do różnic w przepisach ale potem jest ok. Dziwny jest ten przepis o single za 1 punkt. zauważyłem, że drużyny raczej oddają ten 1 punkt żeby potem zyskać lepszą pozycję startową. Czy mam rację? Natomiast brak fair catch akurat jest fajny.

  3. Drew Willy jest dobry faktycznie. Nie uprzedzam ewentualnego podsumowania następnych kolejek ale mecz z Montrealem pierwsza klasa! I love this game:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *