Niektóre zespoły muzyczne po zagraniu jednego hitu odchodzą w niepamięć jak np. Rotary z utworem „Na jednej z dzikich plaż”. Nie inaczej było z Dougiem Williamsem, który zasłynął z tego, że wygrał z „Czerwonoskórymi” Super Bowl XXII, jako pierwszy w historii czarnoskóry quarterback. Zapraszam.
Doug Williams, urodzony 9 sierpnia 1955 roku w Luizjanie od małego był zafascynowany futbolem. Udało mu się dostać do uniwersytetu Grambling State, gdzie powrócił potem w roli trenera. Zanim to się jednak stało, Williams został wybrany w Drafcie 1978 przez Tampa Bay Buccaneers, gdzie przez 4 lata był starterem. Warto nadmienić że był w tym czasie jedynym czarnoskórym starterem w całej lidze.
Mimo dość dobrej gry Williamsa ( 3 finały konferencji w 4 lata) był zmuszony odejść z Buccaneers. Powód? Zarobki Williamsa były mniejsze od wszystkich QB na pozycji startera i dwunastu backupów. Ówczesny właściciel Bucs – Hugh Culverhouse zgodził się najwyżej na 400 tyś. dolarów, co dla Williamsa było nie do przyjęcia. Dlatego też zdecydował się odejść nie tylko z Tampy, ale także z NFL i postanowił przenieść się do tworzącej się ligi USFL.
W USFL Williams, mimo że był gwiazdą swojego zespołu Arizona Outlaws i całej ligi, nie zagrzał długo miejsca. USFL okazała się niewypałem, gdyż nie zdobyła takiej popularności jak NFL, do której nasz dzisiejszy bohater powrócił po 2 latach.
Williamsa przyjęli Washington Redskins, gdzie dostał rolę backupa Jaya Schroedera. Z miejsca zyskał przychylność w szatni, zawodnicy uważali za przywódcę Williamsa, a nie Schroedera, który tuż przed rozpoczęciem sezonu doznał kontuzji i to Doug poprowadził stołeczną drużynę do zwycięstwa z Eagles. Mimo tego, sztab szkoleniowy ufał bardziej Schroederowi. Resztę sezonu to właśnie on był pewniakiem w pocket, mimo że drużyna, jak i umiejętności były za Williamsem.
W następnym sezonie nie było inaczej: Doug był starterem tylko w meczach z Lions i Vikings. Redskins spokojnie podryfowali do Playoffów z bilansem 11-4. Tuż przed playoffami Joe Gibbs podjął decyzję na którą czekali wszyscy. Williams został starterem i poprowadził Redskins do zwycięstw z Bears w Divisional Round i z Vikings w Finale Konferencji. Dla mediów wielkim zaskoczeniem było, że czarnoskóry rozgrywający poprowadził drużynę do Super Bowl. Od lat krąży legenda o tym, że podczas Media Day jeden z dziennikarzy zapytał Douga: „Jak długo jesteś czarnym rozgrywającym ?”, po czym spotkał się z ripostą: ” Rozgrywającym jestem od szkoły średniej, a czarny jestem całe życie”.
Dzień przed meczem o Vince Lombardi Trophy, Doug przeszedł leczenie kanałowe, które spowodowało taki ból, że Williams nie spał przez całą noc. Mimo tego do meczu z Denver Broncos podszedł w pełni mobilizowany. Był pierwszym czarnoskórym rozgrywającym który dostał się do Super Bowl. Po pierwszej kwarcie Broncos prowadzeni przez Johna Elwaya wygrywali 10:0. Wydawało się już że ekipa z Kolorado „ma w garści” Czerwonoskórych. Druga kwarta wywróciła jednak mecz do góry nogami. Ofensywa Redskins prowadzona przez Williamsa zdobyła 5 przyłożeń i pierwszą połowę ekipa stołeczna wygrała 35:10. Druga połowa to gra punt za punt, jedynie w ostatniej odsłonie Super Bowl XXII Czerwonoskórzy zdobyli jeszcze jedno przyłożenie i mecz zakończył się wynikiem 42:10, a Doug Williams został pierwszym Afroamerykaninem który wygrał Super Bowl i do tej pory oprócz niego osiągnął to w poprzednim sezonie Russell Wilson.
Był to niestety ostatni wielki mecz Douga Williamsa. W pocket zastąpił go Mark Rypien. Nie przebił się potem do podstawowego składu i po wielu kontuzjach zakończył karierę w 1989.
Po zakończeniu kariery współpracował z wieloma uczelniami m.in. z Navy. W końcu został trenerem swojego ukochanego Grambling State z którymi zdobył mistrzostwo kraju w 2001. Obecnie pracuje w Waszyngtonie w sztabie szkoleniowym.
Williams nie powinien być zapomniany. Pokazał, że czarnoskórzy mogą być rozgrywającymi. Widać to dziś, gdy nastała era mobilnych quarterbacków, którzy coraz częściej angażują się w akcje biegowe jak Rober Griffin III czy wspomniany Wilson. Był swoistym pionierem w tej dziedzinie i należy mu się za to szacunek.
Kuba Tłuczek
- Najbardziej europejska część Stanów - 2 lutego 2019
- Cisi bohaterowie Super Bowl - 30 stycznia 2019
- Zapowiedź Pro Bowl - 27 stycznia 2019
- Zapowiedź TNF – Jaguars @ Titans - 6 grudnia 2018
- Zapowiedź TNF – Dolphins @ Texans - 25 października 2018