Polska Liga Futbolu Amerykańskiego Anno Domini 2016!

PLFA

W miniony weekend odbyło się ostatnie spotkanie ligowe drużyn Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Wcześniej, jeszcze w minionym roku doszło do spotkania przedstawicieli drużyn Topligi, PLFA I oraz PLFA II. Ostatnio z kolei mieli się okazję spotkać przedstawiciele drużyn PLFA 8 oraz zespołów Juniorskich.

Póki co Liga nie wydała żadnych oficjalnych informacji. Jednak mi udało się uzyskać kilka bardzo interesujących i nieoficjalnych informacji, które właśnie w tym tekście spróbuje Wam przybliżyć.

Na początek kilka ciekawych informacji z Topligi, której kształt w dużej mierze zależeć będzie od… Kozłów Poznań.

puchar-PLFA

To właśnie o tym pucharze marzą wszyscy! Foto: Hanna Z. Zajączkowska

Na ten moment chęć udziału w Toplidze w nadchodzącym sezonie wykazało siedem drużyn, a są to Seahawks Gdynia, Panthers Wrocław, Warsaw Eagles, Lowlanders Białystok, Husaria Szczecin, Warsaw Sharks oraz Kozły Poznań, których udział nie był do końca pewny ze względu na duże problemy kadrowe – duża część doświadczonych zawodników zdecydowała się zmienić barwy i próbować swoich sił w innych krajowych drużynach. Kozłom jednak udało się „odbudować” drużynę i już nic nie wskazuje na to by chcieli się oni wycofać się z Topligowych rozgrywek. Z rozgrywek tych, w stosunku do poprzedniego roku, wycofała się drużyna Zagłębie Steelers, którą w tym sezonie będziemy mieli okazję oglądać w PLFA II.

W związku z takim układem drużyn w Toplidze w nadchodzącym sezonie każda z drużyn w sezonie regularnym rozegra 6 spotkań (każdy z każdym + jeden tydzień tzn. bye week), a do playoffów bezpośrednio trafią 3 najlepsze drużyny, które rozegrają między sobą mecze o rozstawienie w dalszej fazie playoffów plus jedna ekipa z czterech (miejsca od 4 do 7), która wywalczy sobie miejsce w dalszej fazie playoffów. Po wyłonieniu czterech drużyn ta najwyżej rozstawiona zagrałaby mecz o udział w SuperFinale z drużyną z czwartego miejsca, z kolei drużyny z miejsc dwa i trzy zagrają między sobą.

Planowany początek sezonu przypadać ma na pierwszy weekend kwietnia (2-3.04). Sezon regularny zakończyć się ma z kolei 21-22 maja, a tzw. bye week dla wszystkich drużyn zaplanowana na majówkę. Pierwsza część playoffów rozpocząć miałaby się na początku czerwca, półfinały z kolei na początku lipca, a SuperFinał w okolicach 23-24 lipca. Baraże najprawdopodobniej miały by odbyć się w ostatni weekend lipca, czyli gdzieś około dwa tygodnie po SuperFinale.

Takie rozwiązanie oczywiście ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanym plusem jest fakt, że praktycznie od samego końca wszystkie siedem drużyn miałby realne szanse na udział w playoffach z kolei minusem może być to, że nawet drużyna, która w sezonie regularnym przegra wszystkie spotkania trafi do playoffów po tym, jak wygra mecz o udział w nich. Kolejny plus to zdecydowany brak jakichkolwiek podziałów w lidze na tzw. Toplige A i B co da nam realny obraz na temat sił każdej z drużyn. Minusem na pewno jest fakt, że nasz „sztandarowy produkt” jakim miała być Topliga posiada tylko 7 drużyn. Według wielu minimalna ilość drużyn w Toplidze to 10 ekip i ciężko się z tym faktem nie zgodzić.

Nie udało mi się ustalić jak miałby wyglądać harmonogram innych rozgrywek ale wiem na pewno jak zostaną podzielone rozgrywki PLFA I, PLFA II oraz PLFA 8.

11745964_1119139638103373_2516915697126051196_n

Kto tym razem zawalczy o tytuł Mistrza PLFA I?

PLFA I

Grupa Północna
Seahawks Sopot
Wilki Łódzkie
Cougars Szczecin
Wrocław Outlaws
Warsaw Dukes

Grupa Południowa
Kraków Kings
Tychy Falcons
Tytani Lublin
AZS Silesia Rebels
Gliwice Lions

Tutaj podobnie jak w latach ubiegłych możemy spodziewać się 8 spotkań w ramach sezonu regularnego po zakończeniu którego do fazy playoffów awansują po dwie najlepsze drużyny, które z kolei spotkają się ze sobą w półfinałach (1 drużyna z grupy północnej z 2 drużyną z grupy południowej oraz 1 drużyna grupy południowej z 2 drużyna grupy północnej). Do finału trafią dwie zwycięskie drużyny półfinałów, a w barażach z najgorszą drużyną Topligi zagra zwycięzca PLFA I, chodź w obecnej sytuacji, kiedy w Toplidze jest tak mało drużyn wskazane byłoby, żeby zwycięzca ten awansował automatycznie, a w barażu zagrał drugi finalista. Jak będzie zobaczymy. Z kolei dwie najgorsze drużyny automatycznie spadną do PLFA II, a dwie przedostatnie zawalczą o pozostanie w PLFA I z dwoma przegranymi półfinalistami PLFA II.

Podczas spotkania ligowego PLFA I zdecydowanie największym problemem było podzielenie drużyn na dwie grupy. Drużyny z północy musiałby „przyjąć” jedną typowo południową ekipę (Wrocław Outlaws lub Tytani Lublin) w swoje szeregi. Po dłuższych negocjacjach wybór padł na Wrocław Outlaws, którym zdecydowanie bliżej do całej reszty drużyn grupy południowej niż Tytanom Lublin.

PLFA II

Grupa Północna
Angels Toruń
Bydgoszcz Archers
Griffons Słupsk
Olsztyn LakersSuperfinał_Wrocław-13-683x1024
Wikingowie Gdańsk

Grupa Centralna
Saints Częstochowa
Green Ducks Radom
Warsaw Sharks B
Crusaders Warszawa
Rhinos Wyszków

Grupa Południowo-Wschodnia
Zagłębie Steelers
Silvers Olkusz
KFA Aviators Mielec
Rzeszów Rockets
Kraków Tigers

Grupa Południowo-Zachodnia
Oleśnica Outlaws
Rybnik Thunders
Pretorians Skoczów
Hammers Łaziska Górne
Wolverines Opole

Grupa Zachodnia
Patrioci Poznań
Kozły Poznań B
Dragons Zielona Góra
Stal Gorzów
Panthers Wrocław B

Do bardzo ciekawej sytuacji doszło w PLFA II. W nadchodzącym sezonie do rozgrywek zgłosiło się 25 drużyn, a to o cztery więcej niż w zeszłym sezonie, a tym samym liga wzbogaciła się o kolejną, piątą grupę. Bardzo mocną grupą, przynajmniej na papierze wydaje się być grupa centralna. Przypuszczam, że każda z drużyn w sezonie regularnym zagra od 5 do 6 spotkań do fazy playoff awansują zwycięzcy grup plus trzy, drugie drużyny, które uzyskały najlepszy bilans zwycięstw. Finaliście PLFA II automatycznie awansują do PLFA I, z kolei przegrani półfinaliści zagrają o miejsce w PLFA I z dwoma przedostatnimi drużynami tejże ligi.

PLFA 8

Grupa Północno-Zachodnia
Korsarze Koszalin
Husaria Szczecin B
Żagań Shadows

Grupa Południowo-Zachodnia
Warriors Lubin
Jaguars Kąty Wrocławskie
Bielawa Owls
Bielawa Snakes

Grupa Centralno-Południowo-Wschodnia
Wizards Opole
Raptors Racibórz
Warsaw Eagles B
Warsaw Dukes B

Grupa Centralno-Północno-Wschodnia
Mustangs Płock
Połączona drużyna KFA Kurpie oraz Olsztyn Lakers
Warsaw Old Boys
Crusaders Warszawa

Wszystkie te drużyny wykazały chęć gry w tegorocznych rozgrywkach PLFA 8 jednak najprawdopodobniej w rozgrywkach nie zobaczymy debiutującej drużyny Bielawa Snakes.

Pierwsze turnieje zostaną rozegrane w weekend 20-21 sierpnia, rewanże odbędą się 17-18 września. Playoffy zaplanowano na 15-16 października, a turniej finałowy na 5-6 listopada.

PLFA J – 11

Grupa Północna
Seahorses Mazowsze
Warsaw Eagles
Seahawks Gdynia
Olsztyn Lakers

Grupa Południowa
Wrocław Panthers
Połączona drużyna Stali Gorzów oraz Bielawa Owls
Patrioci Poznań
Wolverines Opole

Młodzi adepci futbolu amerykańskiego rozpoczną swój sezon już w kwietniu.

Superfinał_Wrocław3-1-1024x683

Nie udało mi się ustalić jak miałby wyglądać i kiedy miałby się odbyć rozgrywki PLFA J – 8, dlatego jak ktoś posiada takie informację proszę o podzielenie się nimi w komentarzu, a na pewno uzupełnię swój tekst o te właśnie informacje.

Podczas wszystkich spotkań ligowych poddany pod głosowanie klubów został jeden mocno kontrowersyjny przepis, który regulować miałby zmiany barw klubowych przez zawodników wszystkich lig. Tzw. kompensacja. Miałby wejść w życie od 2 lutego 2016 roku. Osobiście mam wiele pytań, zastrzeżeń i obaw co do tego przepisu, ale z wszelkimi ocenami poczekam do oficjalnego stanowiska Ligi w tej kwestii i dopiero wtedy ewentualnie podzielę się nimi z Wami.

Póki co, to tyle co udało mi się ustalić. Mam nadzieję, że nie wiele z tych rzeczy ostatecznie różnić się będzie od moich informacji.

Dariusz Ankiewicz

About Dariusz Ankiewicz

Futbolem amerykańskim w pełnym wymiarze interesuje się od sezonu 2009, wcześniej przez kilka sezonów śledził tylko ważniejsze futbolowe wydarzenia. Od sezonu 2009 związany również z redakcją NFL24. Zagorzały fan Philadelphia Eagles choć sympatyzuje też z Houston Texans i Oakland Raiders głównie ze względu na sympatię do Sebastiana Janikowskiego. Ulubiony zawodnik od którego wszystko się zaczęło to Donovan McNabb. Obecnie zawodnik sopockiej drużyny futbolu amerykańskiego - Seahawks Sopot.

41 Responses to Polska Liga Futbolu Amerykańskiego Anno Domini 2016!

 1. […] Polska Liga Futbolu Amerykańskiego Anno Domini 2016! […]

 2. … [Trackback]

  […] Find More on|Find More|Read More Infos here|There you can find 48003 additional Infos|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 3. shemale.uk pisze:

  … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Find More Infos here|There you will find 20872 additional Infos|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Find More Infos here|Here you can find 77165 additional Infos|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Find More on|Find More|Find More Infos here|Here you can find 77578 additional Infos|Informations on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Find More Infos here|There you will find 20182 additional Infos|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 7. … [Trackback]

  […] Find More on|Find More|Find More Informations here|There you can find 37384 additional Informations|Infos to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 8. Share Movies pisze:

  … [Trackback]

  […] Find More on|Find More|Read More Infos here|Here you will find 68510 more Infos|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 9. … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Find More Infos here|There you can find 57256 additional Infos|Informations on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 10. Gvk bio info pisze:

  … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Infos here|There you will find 86940 additional Infos|Informations on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 11. … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Read More Informations here|There you will find 89834 more Informations|Informations on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 12. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Find More Infos here|There you can find 62072 additional Infos|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 13. … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Read More Infos here|Here you will find 94110 more Infos|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 14. indurent gel pisze:

  … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Read More Informations here|Here you can find 10399 additional Informations|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 15. … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Infos here|Here you can find 16890 additional Infos|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 16. … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Informations here|There you will find 84059 additional Informations|Informations on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 17. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Read More Infos here|Here you will find 34867 more Infos|Infos to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 18. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Read More Informations here|There you can find 55214 additional Informations|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 19. CBD Pain pisze:

  … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Find More Informations here|There you can find 72347 additional Informations|Informations on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 20. … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Informations here|There you will find 30921 additional Informations|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 21. … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Infos here|Here you can find 44707 more Infos|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 22. yavsak sarp pisze:

  … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Read More Infos here|There you can find 74304 more Infos|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 23. oglan sarp pisze:

  … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Read More Informations here|Here you will find 47527 more Informations|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 24. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Find More Informations here|There you will find 78535 more Informations|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 25. … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Find More Infos here|Here you will find 36191 additional Infos|Infos to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 26. sanatate pisze:

  … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Read More Informations here|Here you can find 15648 more Informations|Infos to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 27. adblock pisze:

  … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Read More Infos here|Here you will find 47351 additional Infos|Infos to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 28. … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Read More Infos here|Here you will find 74186 additional Infos|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 29. … [Trackback]

  […] Find More on|Find More|Read More Infos here|There you will find 4429 more Infos|Infos to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 30. … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Infos here|Here you can find 57521 more Infos|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 31. repelis pisze:

  … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Find More Informations here|There you can find 78070 additional Informations|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 32. … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Informations here|There you can find 94179 additional Informations|Informations on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 33. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Read More Informations here|Here you can find 74330 additional Informations|Informations on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 34. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Read More Infos here|Here you will find 75575 additional Infos|Infos on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 35. ipad sale pisze:

  … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Informations here|There you will find 25109 additional Informations|Infos to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 36. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Read More Infos here|There you can find 5297 additional Infos|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 37. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Read More Informations here|Here you can find 33974 additional Informations|Infos to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 38. letmejerk.com pisze:

  … [Trackback]

  […] Find More on|Find More|Read More Informations here|There you can find 39586 more Informations|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 39. dash pisze:

  … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Read More Infos here|There you can find 24685 additional Infos|Informations to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 40. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Find More Infos here|There you can find 37330 additional Infos|Infos to that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

 41. … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Informations here|There you will find 77775 more Informations|Informations on that Topic: nfl24.pl/polska-liga-futbolu-amerykanskiego-anno-domini-2016/ […]

Dodaj komentarz