Wszystko się może zdarzyć, czyli nerwowa końcówka w Denver

Do końca sezonu zasadniczego w NFL zostały już tylko dwa tygodnie i o zbliżających się Play-Offs wiadomo już prawie wszystko. Znamy połowę drużyn, które zapewniły sobie grę w drugiej części rozgrywek, a jedyną niewiadomą są zwycięzcy NFC East i AFC South – dwóch najgorszych dywizji spośród wszystkich oraz wyścig Steelers, Jets i Chiefs o dwa miejsca premiowane Dziką Kartą.

Jeśli zgadzasz się z powyższą tezą, to stwierdzam, ze stu procentową pewnością, że nie jesteś fanem Denver Broncos. W zależności od tego jakimi wynikami skończą się mecze 16 i 17 kolejki, ekipa z Kolorado może wejść do Play-Offs rozstawiona z numerem 1, 2, 3, 5, 6, lub nawet – tak, to też jest możliwe – w ogóle nie zakwalifikować się do Play-Offs.

Na początek, szybka lekcja historii najnowszej. Broncos zaczęli sezon fenomenalnie wygrywając 7 kolejnych spotkań. Potem jednak przyszły dwie kolejne porażki – przeciwko Colts i Chiefs. Potem trzy zwycięstwa, w tym nad New England Patriots, po których ekipa z Denver pewnie usadowiła się na szczycie tabeli AFC. Niestety ostatnie dwa mecze to dwie niespodziewane porażki i… ciągle może się wydarzyć absolutnie wszystko.

Patriots Broncos Football

Scenariusz 1: Awans, jako drużyna numer 1 w AFC.

Sytuacja jest prosta: Broncos musieliby wygrać swoje ostatnie mecze, oba u siebie, przeciwko Cincinnati i San Diego, a New England Patriots musieliby oba spotkania przegrać. Pats grają jeszcze na wyjeździe z Jets i u siebie z Dolphins.

Broncos mieliby wtedy wolne w pierwszej rundzie Play-Offs i zapewniliby sobie przewagę własnego boiska w ewentualnym finale konferencji.

Scenariusz 2: Awans z drugiego miejsca w AFC.

Broncos ciągle muszą wygrać swoje oba mecze, a Patriots wygrywają w tym sezonie już tylko raz, nie ma znaczenia z kim.

Broncos otrzymują w tym przypadku wolny los w Wild Card Round, ale w ewentualnym finale konferencji muszą jechać do Foxborough.

Scenariusz 3: Awans z trzeciego miejsca w AFC.

Ten scenariusz ma aż dwa warianty:

 1. Broncos przegrywają z Bengals w Week 16, ale wygrywają z San Diego w Week 17.
 2. Broncos kończą sezon z lepszym bilansem niż Kansas City Chiefs, którzy w tym sezonie grają jeszcze u siebie przeciwko Browns i Raiders.

W tej sytuacji Denver musi zaczynać Play-Offs już od pierwszej rundy, ale jako zwycięzca AFC West będzie gospodarzem tego spotkania.

Scenariusz 4: Awans z 5 miejsca w AFC.

Tutaj również są dwa możliwe warianty:

 1. Denver przegrywa, a Kansas City wygrywa wszystkie pozostałe mecze w sezonie zasadniczym.
 2. Denver i Kansas City kończą sezon zasadniczy z takim samym bilansem, ale Chiefs pokonują w ostatniej kolejce Oakland Raiders.

Mistrzami AFC West zostają w tej sytuacji Chiefs. Broncos ciągle wchodzą do Play-Offs, ale jako drużyna z Dziką Kartą rozpoczynają rywalizację od pierwszej rundy i to na wyjeździe.

Scenariusz 5: Awans z szóstego miejsca w AFC.

W tym przypadku muszą zostać spełnione trzy warunki:

 1. Denver nie wygrywa AFC West.
 2. Pittsburgh Steelers i Denver Broncos kończą rozgrywki z takim samym bilansem. Steelers mają w tej chwili na koncie 9 wygranych spotkań, a na zakończenie sezonu grają dwa wyjazdowe mecze: w Baltimore i w Cleveland.
 3. New York Jets kończą rozgrywki z gorszym bilansem niż Broncos i Steelers. Jets kończą sezon meczami z New England i na wyjeździe w Buffalo.

Krótko mówiąc, Broncos i Steelers musieliby zakończyć sezon zasadniczy z dorobkiem 11 zwycięstw. O wyższej lokacie ekipy z Pittsburgha zadecydowałoby wówczas bezpośredniego meczu obu drużyn. W ostatni weekend Steelers wygrali u siebie 34-27.

Podobnie jak w poprzednim scenariuszu, Broncos zaczynaliby Play-Offs oz wyjazdowego meczu w pierwszej rundzie.

Scenariusz 6: Broncos nie wchodzą do Play-Offs.

Ten scenariusz jest bardziej prawdopodobny niż nam się wydaje.

Broncos nie wejdą do Play-Offs, jeśli:

 1. Wygrają w ostatnich 2 kolejkach tylko 1 mecz, a Jets i Steelers wygrają swoje oba pozostałe w tym sezonie spotkania.
 2. Przegrają oba ostatnie mecze, a Jets i Steelers odniosą po jednym zwycięstwie.

W obu przypadkach wszystkie 3 drużyny skończyłyby rozgrywki z identycznym bilansem: 11-5, lub 10-6. Denver byłoby na straconej pozycji w obu przypadkach, bo przegrywa po zastosowaniu „tie breakerów” przewidzianych przez NFL. Broncos przegrali bezpośredni mecz z Steelers i mieliby na swoim koncie najwięcej porażek z rywalami z AFC.

Uff… Wszystko się jeszcze może zdarzyć i kto wie, być może ekipa, która rozpoczęła sezon od 7 kolejnych zwycięstw nie znajdzie się w Play-Offs. Tak naprawdę nierealistyczny jest tylko Scenariusz 1., bo trudno wyobrazić sobie sytuację, w której New England Patriots i Bill Bellichick przegrywają ostatnie mecze.

Tak więc, jak mawiał Terell Owens – Get Your Popcorn Ready!

Łukasz Dudka

NFL24

About NFL24

Największa polska strona fanowska poświęcona futbolowi amerykańskiemu. Od 2009 roku dostarczamy fanom w Polsce najświeższych newsów, analiz oraz podsumowań z aren amerykańskich (NFL, NCAA, AFL) i kanadyjskich (CFL). Za główny cel stawiamy sobie promocję futbolu w Polsce – dyscypliny którą z roku na rok interesuje się coraz więcej naszych rodaków.

33 thoughts on “Wszystko się może zdarzyć, czyli nerwowa końcówka w Denver

 1. Co prawda bardzo bym chciał, żeby to Bengals zajęli 2 msce w AFC i mieli wolne w pierwszym tygodniu ale moim zdaniem to właśnie Broncos wygrają oba ostatnie mecze i tam wylądują. Wiele wskazuje na to, że Bengals zagrają ze Steelers a Chiefs z Texans w wild card AFC chyba, że wydarzy się jakaś duża niespodzianka w tych ostatnich 2 tygodniach.

  • Spokojnie spokojnie Broncos już pokazali, że nie chcą być 2 więc Bengals mimo baku Daltona powinni spokojnie przygotowywać się do walki o finał AFC.

 2. A czy kiedyś przy równej ilości zwycięstw bilans meczy w dywizji nie był decydujący? Potem konferencja a na końcu bezpośrednie starcia.

 3. Pingback: Canadian Digital Marketing Agency

 4. Pingback: Plasma protein binding studies

 5. Pingback: PK Dosing levels

 6. Pingback: Bulk PK studies

 7. Pingback: Teen Chat

 8. Pingback: Thermalbarriersinsulation.com

 9. Pingback: find commercial same day cleaning service

 10. Pingback: cheap web hosting

 11. Pingback: weber state university apartments for rent

 12. Pingback: PK Dosing levels

 13. Pingback: Real Estate news

 14. Pingback: GVK bio sciences updates information

 15. Pingback: New Pokies & the best offers for online casinos in NZ

 16. Pingback: klej do luster

 17. Pingback: oferta na wczasy z dzieæmi z krakowa

 18. Pingback: GVK bio sciences news

 19. Pingback: GVK biosciences

 20. Pingback: GVK BIO

 21. Pingback: nj dryer vent cleaning

 22. Pingback: poker online

 23. Pingback: rowery elektryczne warszawa

 24. Pingback: zamki dmuchane

 25. Pingback: http://pl.sensedubai.com

 26. Pingback: Bilskrot Göteborg Partille

 27. Pingback: Hemp CBD

 28. Pingback: Mood With Binaural Beats

 29. Pingback: oglan sarp

 30. Pingback: EOS

 31. Pingback: download

 32. Pingback: Cheap Sex Toys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *