Trzęsienie ziemi w National Football League

Kolejne zmiany kadrowe w ekipach NFL zelektryzowały kibiców i media. Zwłaszcza piątek przyniósł kilka ciekawych transferów. Tempo było imponujące, zanim emocje opadły po jednej wymianie, na tapecie lądowała kolejna.

Ostatnie dwa dni należały do graczy z pozycji CB. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami drużynę Seattle Seahawks opuścił Richard Sherman. Trzydziestolatek całą swoją dotychczasową karierę spędził w ekipie ze stanu Washington. Nie będzie żadnym nadużyciem nazwanie go ikoną klubu i całej ligi. Znakomita postawa przez ostatnie siedem sezonów sprawia, że jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym graczem swojego pokolenia na tej pozycji. Od 2011 roku przewodzi w statystykach przechwytów (32) i zbitych podań (99) a jedynie 47,4% podań kierowanych w jego kierunku został złapane przez rywali. Wiek oraz poważne kontuzje ścięgien Achillesa sprawiły, że stał się częścią przebudowy drużyny. Nie małe znaczenie miała również jego pensja, zwolnienie go uwolniło w budżecie 11 milionów dolarów. Pomimo wątpliwości natury zdrowotnej Sherman wciąż gra na bardzo wysokim poziomie a wśród jego potencjalnych pracodawców wymienia się 49ers, Raiders, Chargers, Patriots, Saints, Cowboys, Panthers i Falcons.

Legion of Boom z Seahawks przechodzi do historii, lecz, jak wiadomo, natura nie znosi próżni. Nowa potęga na miano tej z Seattle powstaje w Los Angeles. W Rams tworzą piekielnie silną defensywę zwłaszcza w secondary. Do wcześniej pozyskanego Petersa dołączył Aqib Talib. Weteran z dziesięcioletnim stażem to jedna z najbarwniejszych postaci całej ligi. Imponuje na boisku, mając na koncie 34 przechwyty, co jest najlepszym wynikiem wśród wciąż aktywnych cornerbacków, oraz 10 przyłożeń. Jednak często bywa bohaterem prasy i to nie ze względu na swoją grę. Ma na koncie kłótnie z partnerami, bójki z rywalami, kontakty z gangsterami a nawet postrzał. Nie zmienia to faktu, że wraz z Petersem powinien stworzyć znakomity duet, na jego korzyść przemawia powrót pod skrzydła Wade Phillipsa – twórcy fenomenalnej defensywy Broncos.

Włodarze Rams postanowili dać szansę innemu CB. Sam Shields, były zawodnik Green Bay Packers podpisany w 2010 roku jako wolny agent, stał się bardzo efektywnym graczem. W ciągu sześciu lat przechwycił 18 piłek i z biegiem czasu przejął rolę startera. Jego przyszłość zawisła na włosku na początku sezonu 2016. W pierwszym tygodniu rozgrywek doznał czwartego w karierze wstrząśnienia mózgu i od tego momentu już się na boisku nie pojawił. Teraz postara się udowodnić swoją wartość, jako zmiennik w ekipie Baranów.

W Cincinnati postanowiono rozstać się ze swoim doświadczonym obrońcom. Wybrany z 6 numerem w drafcie 2005 Adam Jones to jeden z lepszych zawodników na swojej pozycji. Jego kariera kojarzona jest przede wszystkim z drużyną Bengals, w której gra od 2010 roku. Sztab szkoleniowy uznał, iż mając w składzie takich zawodników jak Dre Kirkpatrick, William Jackson i Darqueze Dennard utrzymywanie blisko trzydziestopięciolatka za 5,5 miliona dolarów mija się z celem. Wiek, historia urazów oraz deklarowane przywiązanie do drużyny sugeruje ponowne podpisanie umowy z Pacmanem na zdecydowanie innych warunkach i prawdopodobnie w formacji specjalnej.

Bardzo ciekawej wymiany dokonali Eagles i Panthers. Do składu mistrzów NFL trafił Daryl Worley a w przeciwnym kierunku udał się Torrey Smith. Worley ma za sobą dwa sezony gry, 32 spotkania, z czego 25 jako starter. Jest to idealna sytuacja dla Orłów. Pozyskali młodego gracza, który jeszcze dwa lata będzie grał za niewielkie pieniądze, doda on głębi na tej pozycji a jednocześnie drużyna otrzymała cokolwiek za zawodnika, który i tak zostałby zwolniony. Pantery cierpią na brak klasowych skrzydłowych. Mając jednego z najlepszych w lidze rozgrywających trzeba dać mu odpowiednich partnerów. Takim powinien być doświadczony Smith. Dwukrotny mistrz NFL pozwoli na większą swobodę Newtonowi a młody Curtis Samuel będzie miał, od kogo się uczyć.

Mike Evans – perła w składzie Tampa Bay Buccaneers

Gwiazdor ekipy ze stanu Floryda podpisał pięcioletnią umowę opiewającą na 82,5 miliona dolarów, z czego 55 jest gwarantowanych. Taki scenariusz jest jak najbardziej logiczny. Evans to top 5 skrzydłowych NFL. Na koncie ma 32 przyłożenia a w każdym ze swoich 4 sezonów łapał ponad 1000 jardów. Ten podpis czyni z niego drugiego najlepiej opłacanego zawodnika na tej pozycji tuż za Antonio Brownem. Wydaje się, że jest to znakomite posunięcie gdyż dotychczasowa dyspozycja sugeruje, że już za chwilę będzie najlepszym receiverem w lidze.

null

W cieniu kontraktu Evansa na podobny ruch zdecydowali się włodarze 49ers. Marquise Goodwin to nie ten rozmiar kapelusza stąd i zarobki nie są tak wysokie. Trzyletnia umowa na nieco ponad 20 milionów dolarów już nie rozpala tak wyobraźni. Jedna w San Francisco doceniono jego postawę w rozgrywkach 2017. Wprawdzie zaledwie dwukrotnie meldował się w polu punktowym rywali, lecz blisko 1000 złapanych jardów i średnia 17,2 na chwyt wystarczyły aby pozostać w drużynie na dłużej. Sztab szkoleniowy buduje ofensywę wokół Garoppolo i doświadczony skrzydłowy z pewnością będzie dla niego ogromnym wsparciem.

Jedni zostają inni odchodzą

Drużyna Tennessee Titans postanowiła rozstać się ze swoim biegaczem. DeMarco Murray po dwóch sezonach spędzonych w Nashville został wolnym agentem. Pierwszy sezon w Titans był w jego wykonaniu fenomenalny, zdobył łącznie ponad 1600 jardów i 12 przyłożeń będąc jednocześnie motorem napędowym całej formacji ataku. Już wtedy z bardzo dobrej strony pokazał się debiutujący wówczas Derrick Henry. W pewnej chwili spodziewano się nawet zwolnienia Murray’a już rok temu. Dopiero zniżka formy doświadczonego biegacza i dalszy progres młodziana w ubiegłych rozgrywkach utwierdziły sztab szkoleniowy w słuszności takiego posunięcia. Murray wciąż jest solidnym graczem mogącym pełnić rolę startera.

Oakland Raiders postanowili podpisani nową umowę ze swoim defensive tackle. Justin Ellis związał się z Raiders na kolejne trzy sezony za łączną kwotę 15 milionów dolarów. Mający 27 lat liniowy bardzo dobrze sprawdza się przeciwko grze biegowej. W ubiegłym sezonie został sklasyfikowany na czternastej pozycji w tym aspekcie gry. Wkrótce miał trafić na rynek wolnych agentów, ale nowy szkoleniowiec uznał, iż nie będzie to w interesie drużyny z Kalifornii.

Przede wszystkim wiele działo się w Cleveland, ale o tym w osobnym artykule.

Avatar

About Szymon Tosik

Pierwsze spotkanie, obejrzane bez znajomości zasad, to Super Bowl XLVI. Później było już z górki. Wierny kibic New Orleans Saints. Od początku przygody z NFL obecny na portalu. W redakcji od 2017r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *