Polska historia NFL: Leon Hart

Dziś w „Polskiej historii NFL” człowiek, który jest owocem polsko-ukraińskiej miłości. Zawodnik uczelni Notre Dame i Detroit Lions. Prawdziwy twardziel i profesjonalista, który na swoim koncie ma wiele wielkich osiągnięć. Zapraszam.

leon-hart-079001986

Na swoim koncie ma takie osiągnięcia jak:

  • ·         Heisman Trophy – 1949 rok

 

  • ·         Wybór do pierwszego składu All American trzy lata z rzędu

 

  • ·         Za jego czasów gry w Notre Dame uczelnia ta nie przegrała żadnego meczu przez 4 lata i 3 razy sięgała po mistrzostwo

 

  • ·         Trzy mistrzostwa NFL wraz z Detroit Lions

 

  • ·         Nagroda All-Pro zarówno jako gracza ofensywy, jak i defensywy – 1951 rok

„The New York Times” w dniu jego śmierci napisał o nim: “Hart był jednym z największych endów w historii futbolu akademickiego”, co potwierdza, jak ważnym i docenianym był zawodnikiem w USA. W ofensywie Hart był potężnym blokerem, a jego biegi mało kto potrafił zatrzymać. W obronie był silny i twardy, co dawało mu przewagę nad przeciwnikiem.

Leon Hart urodził się 2 listopada 1928 roku w Pittsburghu, w stanie Pennsylvania. Jak już wcześniej wspominałem jego polskie korzenie pochodzą od matki, która wyszła za Ukraińca i oboje przeprowadzili się do USA. Do Notre Dame trafił z Turtle Creek High School, gdzie jego talent zauważyli skauci z NCAA.

 – „Pamiętam taki mecz… Ośmiu facetów z Południowej Kalifornii trzymało ręce na jego ramionach, po tym jak złapał podanie od Franka Tripucka, ale on nic sobie z tego nie robił i biegł dalej. Przebiegł tak 40 jardów i zdobył przyłożenie! To był najbardziej destrukcyjny bieg, jaki kiedykolwiek widziałem” – wspominał Leahy, mecz z Michigan, dla magazynu „Collier’s”.

ncf_a_heisman1949_390Leon był jednym z tych nowoczesnych tight-endów, którzy potrafią blokować i łapać podania, co sprawiało, że był jednym z najbardziej poszukiwanych zawodników. Do tego dochodziły fantastyczne warunki fizyczne: 193 cm i 108 kg. Podczas jego czteroletniej akademickiej kariery zdobył: 13 TD’s i złapał 49 podań na ogółem 751 jardów. Oprócz zdobycia nagrody Heismana, zdobył również prestiżową nagrodę „Athlete of the Year” rozdawaną przez the Associated Press. Pokonał takie osobistości jak: Jackie Robinson i Sam Snead.

Wynikiem tego wszystkiego był pierwszy wybór Draftu (1950 rok) przez Detroit Lions. Tym samym był jednym z dwóch graczy (oprócz Angello Bartelli), którzy sięgnęli w tym samym roku po Heisman Trophy i zostali wybrani z pierwszym numerem w Drafcie, dopóki nie dokonał tego Cam Newton w 2011 roku. Tym samym rozpoczął swoją ośmioletnią karierę w największej futbolowej lidze świata, w Detroit. Lions prowadzeni przez Harta, rozgrywającego Bobby’ego Lane’a i RB Doaka Walkera dominowali w NFL. Trzy razy pokonywali Cleveland Browns w ostatnim meczu sezonu: 17-7 w 1952, 17-16 w 1953 oraz 59-14 w 1957 roku. W ciągu całej swojej kariery zdobył 31 przyłożeń wspinając się na 8 miejsce w „All-time Detroit TD list”. Prócz tego złapał 174 podań na łącznie 2,499 jardów.

Kiedy jego przygoda w NFL dobiegła końca zamieszkał w Birmingham, w stanie Michigan i założył swoją firmę produkcyjną sprzęt do równoważenia opon. Jego syn Kevin grał również dla Notre Dame, jako TE. To samo czekało jego wnuka Brendana. Do końca swojego życia był wiernym fanem „Fighting Irish”. W wrześniu 2002 roku wybrał się na mecz Notre Dame – Michigan, w którym Irish wygrali. Dzień później wylądował w szpitalu, w South Bend, w stanie Indiana. Od lat chorował na raka prostaty i miał również założony bypass serca. Niestety po dziewięciu dniach zmarł w wieku 73 lat.

Ciekawostka: Między 1947, a 1950 rokiem The Heisman Trophy zdobywali prawie sami zawodnicy polskiego pochodzenia. Johnny Lujack w 1947, Leon Hart in 1949 oraz Vic Janowicz w 1950, o którym już wcześniej pisałem.

a-hart-092402

Kuba Kaczmarek

About Kuba Kaczmarek

Z futbolem amerykańskim związany od 2006 roku. Redaktor NFL24 od 2013 roku, a od 2014 redaktor naczelny portalu. Kibicuje New England Patriots, jak również ma sympatię do St. Louis Rams. Zawodnik poznańskiego klubu futbolu amerykańskiego - Patriotów Poznań oraz redaktor portalu PiłkarskaPrawda.pl. Miłośnik wszelakich sportów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *