NCAA Top 5 – Cornerback

Po debiucie nadszedł czas na kolejny, tym razem, mam nadzieję lepszy, felieton dotyczący moich osobistych przemyśleń na temat Futbolu. Zapraszam wszystkich na moje cotygodniowe środowe przemyślenia na temat College Football czyli futbolu uniwersyteckiego w USA.

Nie tak dawno zakończyliśmy kolejny Draft. Kilku młodych, głodnych gry i przede wszystkim wielkich karier w profesjonalnym futbolu chłopaków zapragnęło gry w najlepszej lidze świata czyli NFL. Skromnie uważam, że warto śledzić właśnie tych młodych ambitnych graczy.
Dlatego chciałbym dziś przedstawić pierwszą odsłonę mojej autorskiej serii TOP5 Collegu. Zaczynamy inaczej niż inni, a mianowicie od Cornerbacków. Pozycji, która wg mnie jest jedną z najmniej docenianych w futbolu.

Po krótkim i nudnym wstępie zaczynamy od miejsca piątego czyli:

Miejsce 5:

Charles Gaines

College: Louisville Cardinals

Charles-Gaines-UNC l-cardinasls

Charles zanotował bardzo dobry i udany zeszły sezon, choć pierwsze lata nie były tak dobre w jego wykonaniu. Jego statystyki sezonowe to 5 INT w 13 meczach. Dodatkowo jako returner zanotował 2 TD również w 13 meczach. Gaines został umieszczony na 5 miejscu w swojej konferencji w ilości obronionych podań na mecz. W meczu z Miami osiem z jego obronionych rzutów aż 4 zamienił na INT w tym jeden dodatkowo zamienił na TD. Te cztery przechwyty w jednym meczu wyprowadziły go, co ciekawe wraz z jego klubowym kolegą Terrelem Floydem, na rekordowy wyczyn w swojej konferencji, dając mu oczywiście pierwszą lokatę w tej kategorii.

Miejsce 4:

Marcus Peters

College: Washington Huskies

marcus-peters-joe-nicholson washington_logo_2007

Czwarte miejsce w moim zestawieniu zajmuje Marcus Peters. Urodzony w Oakland, charakteryzujący umiejętnością bardzo szybkiej zmiany kierunku i ostrymi, bezpośrednimi zagraniami. Właśnie za tą boiskową bezkompromisowość umieściłem go na czwartej lokacie.
Dzięki świetnemu występowi przeciwko Oregon State gdzie zanotował dwa przechwyty oraz 8 tackli wyrobił sobie uznanie w oczach trenerów Huskies. Osobiście uważam, ze pomimo dobrych warunków fizycznych Marcus, występując w 12 (na 13) spotkaniach, zagrał tylko dwa na przyzwoitym poziomie. Czwartą lokatę dał mu jeden występ przeciwko właśnie Oregon State. Czy na wyrost? Trudno powiedzieć.

Miejsce 3:

Byron Jones

College: Uconn Huskies

 Jones1  Print

Otwieramy TOP3. W dzisiejszym zestawieniu na trzeciej lokacie pozwoliłem sobie umieścić Byrona Jonesa, zawodnika Uconn Huskies. Patrząc na statystyki ostatniego roku w Collegu, Jones zagrał jako starter w wszystkich 12 meczach na pozycji cornerbacka. Pozycji, którą zmienił ponieważ wcześniej występował jako FS. Zaliczył aż 60 tackli co dało mu 2 najlepszą lokatę w całej drużynie. Natomiast trzy zanotowane przechwyty pozwoliły mu zająć pierwszą lokatę. Byron jest nieocenionym graczem w oczach trenera Huskies Paula Pasqualoni.. Pamiętajmy, że Huskies z dniem 6 stycznia zwolniły Pasqualoniego, a nowym HC został Bob Diaco. Z pewnością dojdzie to wielu zmian kadrowych w drużynie, ale jedno jest pewne – Byron zostanie na swojej pozycji i z pewnością zaliczy kolejny udany sezon.

Miejsce 2:

Vernon Hargreaves

College: Florida Gators

vernon-hargreaves

 470px-Florida_Gators_logo.svg

Wiele osób pewnie się zdziwi, dlaczego ten zawodnik mając za sobą tylko jeden sezon zdołał wbić się do najlepszej trójki tego zestawienia.

Urodzony w Tampie, gdzie zresztą grał również w liceum, wdarł się przebojem do Gators. Jego notowania w High School to 110 tackli oraz 5 Interceptions. Jakby tego było mało został wybrany w 2013 najbardziej wartościowym graczem (MVP) w meczu Under Armour All-America Game. Portal rivals.com umieścił Vernona na drugim miejscu jako najlepszego rekruta na pozycji Cornerbacka w całym kraju.

Jako freshmen, Hargreaves zagrał dla Gators w 10 z 12 spotkań w których zanotował 38 tackli i 3 przechwyty. Jego dobre występy pozwoliły mu zając druga lokatę w konferencji SEC w kategorii obronionych podań (z współczynnikiem 1,17 na mecz) Jakby tego było mało Vernon już jako freshmen zapisał się na kartach uczelni kolejnym rekordem. Z jego 11 przerwanych podań zrównał się wraz z Janorisem Jenkinsem.

Miejsce 1:

Ifo Ekpre – Olomu

College: Oregon Ducks

 1379466695000-OregonDefenseStory917

Oregon-logo

And the winner ist: IFO EKPRE – OLOMU.

Bezapelacyjne jeden z moich ulubionych zawodników na pozycji Cornerbacka w Collegu.

Ifo zdecydował, że w 2014 roku nie przystąpi do Draftu i dalej będzie reprezentował Ducks w nadchodzącym sezonie. Kiedy kolega z zespołu Terrance Michell zdecydował , że opuszcza Oregon przystępując do Draftu, trenerzy Ducks zmartwili się, że stracą cała drugą linię obrony. Jednak najwięcej nadziei oraz optymizmu wlał w ich serca właśnie Olomu, który rozpoczynając swój seniorski sezon, 30 sierpnia w barwach Ducks przeciwko Południowej Dakotcie zaliczy swój 27 występ. Jak wiele nadziei pokładają w nim trenerzy Oregon, da się wyczytać w wielu wywiadach.
„Jego powrót do drużyny, to jedna z najważniejszych wiadomości rozpoczynającego się sezonu” powiedział trener Mark Helfrich. Dodał jeszcze : „To jeden z najlepszych zawodników w kraju na swojej pozycji, a przede wszystkim świetny kolega i wzór dla swoich partnerów z boiska.”
Ekpre-Olomu wkroczy w swój seniorski sezon z 30 przerwanymi podaniami co daje mu oczywiście 8 lokatę najlepszych graczy w historii Oregonu. Natomiast jego 7 przechwytów pozwala umieścić go na czwartym miejscu.

Naturalnie, Ifo wystąpił w wszystkich 13 meczach zajmując dodatkowo drugą lokatę wśród drużyny w ilości tackli (84 z czego aż 63 solo), notując dodatkowo 3 przechwyty. Jego lista nagród i wyróżnień jest bardzo długa i zapewne zdążyłbym was zanudzić nim doczytalibyście je do końca.

Ekrpe – Olomu jest już w tym momencie notowany jako najlepszy zawodnik na swojej pozycji. W nadchodzącym Drafcie z pewnością zostanie wybrany już w pierwszej rundzie. Ośmielę się nawet powiedzieć , że widzę go w pierwszej dziesiątce pierwszej rundy Draftu w 2015 roku.

Przez te 3 lata spędzone w Oregonie, pomógł swojej drużynie w zdobyciu rekordu w postaci 35 wygranych spotkań i tylko 5 przegranych. Ekpre – Olomu został wyróżniony przez legendę Ducks byłego zawodnika i trenera Johna Neala jako „(…) najlepszego zawodnika jakiego kiedykolwiek trenowałem.”

 

 

Kamil Kowalewski

About Kamil Kowalewski

Futbolem amerykańskim interesuje się od sezonu 2010. Jak sam przyznaje, wcześniej interesowały go tylko ważniejsze futbolowe wydarzenia. Dzięki pomocy redakcyjnego kolegi Pawła Śmiałka od zeszłego sezonu śledzi nałogowo poczynania NCAA. Freshmen - od 2014 roku związany z NFL24. Kibicuje Washington Redskins. Były zawodnik PLFA.

4 thoughts on “NCAA Top 5 – Cornerback

  1. Świetny artykuł naprawdę dużo można się dowiedzieć szkoda że tylko pięciu graczy 😀 nie możns by tak Top10 ! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *