Świątynia na sprzedaż

Shahid Khan, właściciel Jacksonville Jaguars i Fulham FC, jest wielkim sportowym entuzjastą. Do tego stopnia, że właśnie złożył ofertę kupna Stadionu Wembley za kwotę 500 milionów funtów. Czy to kolejny krok w stronę ekspansji NFL do Londynu?

Świątynia angielskiego futbolu (tego europejskiego), dom Synów Albionu, może wkrótce zmienić właściciela. Shahid Khan, legitymujący się charakterystycznym wąsikiem właściciel Jaguars, jest w stanie zapłacić 500 milionów w gotówce, aby mieć Wembley na własność. Oczywiście spotkało się to natychmiast z gigantyczną krytyką ze strony angielskich kibiców, dla których Wembley to oczko w głowie. Argumentują swoją niechęć tym, że Khan będzie mógł zmienić nazwę dodając sponsora tytularnego (wyobraźcie sobie Lambeau Field w takiej samej sytuacji), a także że będzie kasował angielską reprezentację na duże pieniądze za rozgrywanie meczów domowych, albo w ogóle taką możliwość wykluczy podczas sezonu NFL(o tym za chwilę). Może się jednak okazać że The Football Association nie będzie miała innego wyjścia, niż sprzedanie Wembley Khanowi. Pieniądze spłaciłyby długi, w których tonie angielska federacja.

447px-Shahid_Khan_2012

Temat przeprowadzki Jags do Londynu jest grillowany od dawna, a ten ruch Khana może tylko potwierdzić że coś może być na rzeczy. Rzecz jasna, jest parę czynników które taki ruch mogą poddać w wątpliwość – różnica 5 godzin ze wschodnim wybrzeżem, a 8 z zachodnim, przyciągnięcie kibiców na stadion na więcej niż 3 mecze w sezonie, fanbase wychowany na rugby i piłce nożnej, czy też po prostu konieczność przekraczania oceanu co tydzień lub dwa (jetlag może robić różnicę). Jednak to co powtarzamy zbyt często, że NFL to przede wszystkim wielkie pieniądze, może zagrać tu decydującą rolę. O ile przenosiny do Londynu przyniosą zyski, liga na to pójdzie. Byłby to ruch bez precedensu, w końcu byłby to pierwszy zespół z Europy w amerykańskiej lidze zawodowej. Do kanadyjskich drużyn amerykańscy kibice są przyzwyczajeni (Blue Jays, Raptors, siódemka z NHL), przełknęli też International Series w Londynie i Meksyku, ale jak wpłynęłoby na NFL drużyna w Wielkiej Brytanii? Moim skromnym zdaniem, jeżeli przeprowadzka do Londynu nastąpi, to nie od razu. Khan kupuje Wembley jakby to była kolejna nieruchomość, przy okazji budując grunt pod ewentualne przenosiny.

A co wy o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzach.

Kuba Tłuczek

About Kuba Tłuczek

Redaktor naczelny NFL24, fan futbolu od 11 lat, od początku kibicuje Delfinom z Miami. Pisze o NFL i CFL. Z portalem związany od kwietnia 2013 roku.

1 thought on “Świątynia na sprzedaż

  1. Ogladalem juz mecze NFL na tym stadionie.Jako kibic widze jeden duzy plus tego pomyslu.W USA mecze zaczynaja sie w poludnie i pozniej po 15 tej.Te w Londynie byly rozgrywane rano i dzieki temu caly dzien mozna byc z NFL….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *