RODOWÓD NAZW EKIP NFL – CZĘŚĆ 1

Nazwy zespołów w każdej lidze sportowej na świecie niosą za sobą pewien ślad odnośnie miejsca powstania, charakterystycznych zjawisk z okolic danego miasta czy instytucji, który w danym mieście są jego wizytówką. Tak jest w piłce nożnej, siatkówce, hokeju na lodzie. Nie inaczej jest z futbolem i NFL. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego Wasz ulubiony zespół nazywa się tak a nie inaczej? Dziś rozwiążemy zagadki co do zespołów z dywizji AFC East i AFC North

Przed szeroką analizą nazwy każdego z zespołów warto zapamiętać, że spora część zespołów NFL swoje nazwy wzięła z konkursów organizowanych przez kibiców. Genezy tych nazw są zazwyczaj najmniej ciekawe, jednak warto pamiętać, że były one jednymi z wielu wariantów, które do dziś wzbudzają zainteresowanie starszych kibiców. Zatem do dzieła:

Buffalo Bills

Jedna z najdziwniejszych nazw w całej lidze. Jako jedyny zespół w swoim logo ma wizerunek czegoś co bardziej kojarzy się z nazwą miasta, a nie z nazwą zespołu. W 1947 roku ekipa z Buffalo zmieniła nazwę z Bisons, na Bills honorując w ten sposób Williama Fredericka „Buffalo Billa” Cody’ego, który był słynnym łowcą bizonów. Co ciekawe słówko „buffalo” oznacza bardziej bawoła niż bizona. Warto jednak zaznaczyć, że „american buffalo” to właśnie bizon.

Pierwsze logo ekipy Buffalo Bills

Pierwsze logo ekipy Buffalo Bills

Miami Dolphins

W 1966 roku w Miami zorganizowano konkurs w wyniku którego na nazwę ekipy wybrano słowo Dolphins. Oprócz tej nazwy brane były pod uwagę również Sharks (ze skojarzeniem słynnego filmu Olivera Stone’a), Suns oraz Mustangs. Później gdy nazwa została już oficjalnie zarejestrowana Joe Robbie, były właściciel „Delfinów” stwierdził, że nowa nazwa wiąże się przede wszystkim z żeglarskimi przesądami. Tych, którzy drażnili delfiny podczas morskich wypraw miało spotykać nieszczęście i pech. Oprócz tego Robbie wskazał, że występujące w naturalnym środowisku, blisko Florydy delfiny charakteryzują się szybkością i niespotykaną inteligencją, czego życzyłby sobie w przypadku wszystkich kolejnych zawodników ekipy z Miami. Ciekawe co na to Ndamukong Suh?

Początki marki Dolphins nie wyglądały tak imponująca jak dziś

Początki marki Dolphins nie wyglądały tak imponująca jak dziś

New England Patriots

Team ten swoją nazwę wziął od historycznych wydarzeń związanych z amerykańską rewolucją w Bostonie i okolicach. Zresztą obecni podopieczni trenera Billa Belichicka dopiero w 1971 roku otrzymali nazwę taka jakiej używa się dziś. Wcześniej nazwa zespołu brzmiała Boston Patriots i była jeszcze bardziej związana z wydarzeniami z drugiej połowy XVIII wieku. Starsi kibice Patriots uważają, że nazwa ich zespołu wzięła się stricte dla uczczenia pamięci patriotów, którzy w 1773 roku zniszczyli w Bostonie zapasy brytyjskiej herbaty, której cenę obniżono by walczyć z przemytnikami.

Trikorn - czapka wojskowa z XVIII wieku i pierwsze logo Patriots

Trikorn – czapka wojskowa z XVIII wieku i pierwsze logo Patriots

New York Jets

Swoją nazwę Jets otrzymali w 1963 roku za sprawą nowego właściciela Sonny’ego Werblina. Werblin przejmował zespół o nazwie Titans, postanowił jednak zmienić nazwę na Jets („Odrzutowce”) tuż po tym jak zorientował się, że siedziba jego nowego zespołu znajduje się bardzo blisko nowojorskiego lotniska LaGuardia. Pozostałe sugerowane Werblinowi nazwy przy zmianie nazwy to Gothams ku czci słynnego, fikcyjnego, komiksowego miasta położonego w fabule komiksów o Batmanie w stanie Nowy Jork, Dodgers i Borros.

Prosto ale wymownie

Prosto ale wymownie

Baltimore Ravens

Jedna z najmłodszym organizacji w całej lidze swoją nazwę otrzymała w 1996 roku. Wówczas wśród kibiców w Baltimore została przeprowadzona ankieta. Nazwa Ravens wygrała głównie dzięki skojarzeniom z Edgarem Allanem Poe’m, słynnym pisarzem amerykańskim, mocno związanym z miastem Baltimore, w którym zmarł w 1849 roku. Poe w 1845 roku napisał wiersz pod tytułem „Kruk”. Dzieło to z miejsca okazało się niesamowitym sukcesem literackim pisarza i na stałe przylgnęło do miasta Baltimore. Z nazwą ekipy z Baltimorę wiąże się jeszcze jedna, o wiele bardziej współczesna anegdota. W 1996 roku podczas draftu generalny menadżer zespołu Ozzie Newsome, przy okazji wyboru numer 26 zadzwonił do Raya Lewisa by powiadomić go o tym, że to właśnie młoda gwiazda Miami Hurricanes została nowym członkiem zespołu  z Baltimore. Gdy Lewis zapytał o to jaką nazwę będzie miał zespół w którym zagra, Newsome odpowiedział, że nazwy drużyny jeszcze nie ma, ale to szybko się zmieni.

Do dziś Ray Lewis w Baltimore kojarzony jest z tą wersją kruka

Do dziś Ray Lewis w Baltimore kojarzony jest z tą wersją kruka

Cincinnati Bengals

W tym przypadku włodarze organizacji nie popisali się zbytnim wysiłkiem przy wyborze nazwy zespołu. Paul Brown wybrał nazwę Bengals ponieważ wcześniej w Cincinnati istniał futbolowy team o takiej samej nazwie. Dlaczego akurat wybrano tygrysa na symbol zespołu? Nie wiadomo. W Cincinnati tygrysów nie ma. Jedynym argumentem Browna przy wyborze nazwy była chęć zachowania ciągłości i połączenia odległych czasów z teraźniejszością.

Tygrys niezwiązany z Cincinnati

Tygrys niezwiązany z Cincinnati

Cleveland Browns

Paul Brown, ten sam, który partycypował w nadawaniu nazwy ekipie z Cincinnati związany jest także z genezą nazwy teamu z Cleveland. Wokół historii powstania nazwy Browns krąży wiele legend i wiele wersji. Jedni kibice twierdzą, że nazwa Browns wzięła się od hołdu dla słynnego boksera Joe Lewisa, który nosił ksywkę „Brown Bomber”, inni z kolei twierdzą, że ku czci samego Paula Browna. Istnieje też jeszcze jedna wersja oparta na legendzie o elfie o nazwie „Brownie”, który miał pomagać gospodyniom domowym w codziennych porządkach i gotowaniu. Legenda o nim jest bardzo znana w okolicach Cleveland, a wizerunek „Brownie’go” widnieje do dziś na alternatywnym logo Browns.

Elf "Brownie"  - jedna z przyczyn nazwy Browns w Cleveland

Elf „Brownie” – jedna z przyczyn nazwy Browns w Cleveland

Pittsburgh Steelers

Do 1940 roku Steelers nosili nazwę Pirates tak jak występujący również w Pittsburghu profesjonalny zespół baseballowy. Dopiero ogłoszony w 1940 roku kibicowski konkurs wskazał na Steelers jako nową nazwę organizacji. Nowa nazwa wzięła się od występujących na terenie miastach hut stali. Nazwa zespołu poświęcona została właśnie ludziom, którzy swoją ciężką pracą w przemyśle metalurgicznym przyczyniali się do rozwoju technicznego miasta i jego okolic.

1

1

Pierwsze loga Steelers wyraźnie wskazują na „przemysłowe” pochodzenie

W kolejnej części historie nazw zespołów z dywizji AFC South i AFC West.

Wojciech Lehmann

About Wojciech Lehmann

Futbolem amerykańskim zaineteresowany od 2003 roku. Od tamtej pory mocno rozczarowany kibic zespołu Tampa Bay Buccaneers. Pasjonat gry formacji defensywnych, zwłaszcza zawodników z pozycji cornerback i safety. Futbolowi idole to Ray Lewis, Lawrence Taylor, Deion Sanders i Rod Woodson. Aktywnie zaangażowany także wydarzenia z aren koszykarskich i siatkarskich.

4 thoughts on “RODOWÓD NAZW EKIP NFL – CZĘŚĆ 1

  1. Patriots też zostało wybrane przez konkurs. Wygrała inna nazwa, ale ówczesny właściciel ogłosił kolejny konkurs. Rozwińcie ten wątek bo to ciekawa historia. Kilka miesięcy temu była okrągła rocznica wyboru nazwy, można łatwo na oficjalnej stronie odkopać 🙂

  2. Świetny temat. Materiał raczej na szerszą dyskusję, bo artykuł raczej na zagajenie tematu, ale mam nadzieję, że na tej bazie zbudujemy całkiem ciekawą wiedzę.

  3. Trzeba dodać, że Baltimore Ravens powstało w wyniku przeniesienia Browns do tego otóż miasta i o mały włos a zostaliby przy tej nazwie. Były już nawet przygotowane koszulki itd z nazwą Baltimore Browns, ale po długich rozmowach między NFL a przedstawicielami obu miast doszło do porozumienia na mocy którego cały dobytek Browns miał zostać w Cleveland.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *