MIASTO ANIOŁÓW

Dzisiaj zagłębimy się w Los Angeles, czyli w Mieście Aniołów. Dni do Super Bowl mijają w zabójczym tempie, więc czas przyjrzeć się z bliższa otoczce Rams. Zapraszamy do artykułu. 

Na początek trochę geografii. Los Angeles jest najludniejszym miastem stanu Kalifornia oraz drugim pod względem ilości mieszkańców w Stanach Zjednoczonych. Według danych z 2017 roku populacja wynosiła 4 miliony. Powierzchnia miasta wynosi 1302 km2. LA zostało założone w 1781 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1850 roku. Miasto inaczej nazywane jest również: Miasto Aniołów, Angeltown i La-La Land. Los Angeles jest światową stolicą biznesu, handlu międzynarodowego, rozrywki, kultury, mediów, mody, nauki, sportu, technologii i edukacji. Jest uznawane za trzecie najbogatsze oraz piąte najbardziej wpływowe na świecie.

Wielu z was grających w GTA5 zna to miasto bardzo dobrze, gdyż mapa z gry jest stworzona na wzór właśnie LA. Jednak nie będziemy skupiać się na grze, lecz na sporcie. Aktywność fizyczna w różnym rodzaju jest bardzo popularna w Mieście Aniołów. LA jako jedno z kilku miast USA posiada zespoły w pięciu najsilniejszych ligach kraju (NFL, NBA, NHL, MLB, MLS). Miasto to ma w swojej historii wiele mistrzowskich tytułów. Ekipa basebollowa LA Dodgers zaliczyła sześć mistrzowskich tytułów, hokeiści z LA Kings dwukrotnie sięgali po Puchar Stanleya, kobieca drużyna koszykarska LA Sparks występująca w WNBA również dwukrotnie wygrywała ligę, piłkarski team LA Galaxy pięciokrotnie sięgali po puchar. Najbardziej utytułowaną i zarazem wizytówką Miasta Aniołów są Los Angeles Lakers. Lakersi na swoim koncie zapisali 16 tytułów mistrzowskich, ostatni w 2010 roku.

Photo: nba.com

LA obecnie posiada dwie ekipy w NFL. Chargers i oczywiście Rams. Ci drudzy w LA grali w latach 1946-1995. Najpierw przenieśli się z Cleveland, a następnie po 49 latach do St. Louis. W styczniu 2016 roku ogłoszono powrót Rams na „stare śmieci”. Rams trzykrotnie wygrali ligę, ale tylko raz w 1951 jako zespół z Los Angeles.

Art Rogers / Los Angeles Times

Los Angeles posiada szereg obiektów sportowych m.in.: Dodger Stadium, Los Angeles Memorial Coliseum, The Forum i Staples Center (Clippers, Lakers, Spark i Kings).

Staples Center

Obecny dom Los Angeles Rams:

22.10.2011 © Richard Unten (cc: by)

Każdy fan sportu w LA znajdzie coś dla siebie. Rams mają nadzieję dopisać kolejne trofeum do bardzo bogatej historii sportowej Los Angeles.

 

Jakub Ciurkot

About Jakub Ciurkot

Z NFL związany od 2015 roku. Wielki fan Buffalo Bills. W NCAA śledzę poczynania Clemson Tigers. W redakcji NFL24.pl od 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *