Mercedes-Benz Stadium, czyli poznaj arenę Super Bowl LIII!

W zeszłym roku jeden z redaktorów NFL24.pl pisał o arenie z Minnesoty, na której został rozegrany zeszłoroczny Super Bowl. Stwierdził, że U.S. Bank Stadium jest w stanie równać się jedynie z obiektem z Atlanty. Jak dobrze wiemy nie samym futbolem człowiek żyje, więc postaram się przybliżyć wam historię areny zmagać tegorocznego Super Bowl! 

Mercedes-Benz Stadium to obiekt znajdujący się w stanie Georgia w mieście Atlanta. Na stadionie tym na co dzień swoje mecze ligowe rozgrywają Atlanta Falcons NFL i Atlanta United FC MLS. Firma początkowo nazywająca się 360 Architecture (później HOK) zaoferowała dwie możliwości budowlane. Pierwsza okazała się bardzo trudna, nierealna i kosztowna, więc wybrano drugą opcję na wzór rzymskiego panteonu. Dach zbudowany jest z ośmiu płatów, a otwierając go wygląda jak przesłona aparatu. To właśnie on jest najcenniejszą częścią tej perełki architektonicznej. Kopuła na planie ośmiokąta wykonana z 27.5 tysiąca ton stali jest jedyna w swoim rodzaju na całym świecie.

Budowę obiektu rozpoczęto 19 maja 2014 roku i zakończono w sierpniu 2017. Koszt całego obiektu wyniósł 1,5 mld $, co daje mu miano jednego z najdroższych w historii. Stadion pomieści równo 71 000 fanów, w tym 7500 miejsc biznesowych. Warto nadmienić, że tegoroczne Super Bowl będzie mogło obejrzeć na żywo 75 tysięcy fanów, a na meczach koszykówki nawet 83 tysięcy. Inauguracyjny mecz został rozegrany 26 sierpnia 2017 roku, kiedy to w spotkaniu NFL zmierzyli się Atlanta Falcons i Arizona Cardinals.

Photo by Kevin C. Cox/Getty Images

Trybuna wschodnia jest niższa, niż pozostałe i dzięki temu ukazuje panoramę Atlanty. Trybuna jest jednopoziomowa i ma kształt skrzydła, czyli nawiązuje do symboliki Atlanty Falcons. Stadion ten jest architektoniczną perełką i cieszy oko nie tylko fanów sportowych, lecz ludzi związanych z różnymi dziedzinami życia. Wiele klubów nie tylko futbolowych zazdrości Atlancie takiego obiektu. Wielki finał rozegrany na takim obiekcie to coś wspaniałego. Główni bohaterowie tego widowiska, czyli zawodnicy nie mogli sobie wymarzyć lepszego miejsca do stoczenia decydującego boju.

Jakub Ciurkot

About Jakub Ciurkot

Z NFL związany od 2015 roku. Wielki fan Buffalo Bills. W NCAA śledzę poczynania Clemson Tigers. W redakcji NFL24.pl od 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *