International Series w Polsce?

Już 28 października kolejna odsłona świetnie sprzedającej się w Wielkiej Brytanii International Series NFL. W Londynie zmierzą się Detroit Lions z Atlanta Falcons i po raz kolejny najlepsze bilety już dawno przestały być dostępne w legalnej sprzedaży. Czy jest szansa na to, żeby obejrzeć mecz najlepszej ligi świata także w Polsce?

International Series w Europie została rozegrana po raz pierwszy w roku 2007. Do tej pory swoje domowe spotkania grały tu Dolphins, Saints, Buccaneers, 49ers, Rams, Vikings, Jaguars i Raiders. Co roku stadion wypełniany był przez ponad 83 tysiące fanów z całego świata, często marzących o uczestnictwie w takim spotkaniu niemal od dziecka. Kibice spragnieni „dotknięcia” ligi NFL, tłumnie wypełniali Londyn każdego roku. Dla tego miasta z kolei – poza prestiżem i reklamą na całym świecie –  jest to świetna okazja do poprawienia swojego rachunku ekonomicznego oraz zawiązania dodatkowych kontaktów biznesowych.

is

Czy jest szansa, aby International Series pojawiła się w Polsce? Kilka lat temu trafiłem na artykuł, w którym Warszawa była jednym z kandydatów do organizacji takiego spotkania w przyszłości. Na dzień dzisiejszy natomiast, nie mamy przede wszystkim odpowiedniego stadionu ( Stadion Narodowy jest za mały na tego typu wydarzenie). Baza hotelowa, świetne lotnisko i wiele innych wymagań pewnie byśmy spełnili, bowiem jest to pozostałość po Euro 2012 i stoi na bardzo wysokim poziomie. Sądzę jednak, że na razie poza ogromnymi kosztami związanymi z organizacją takiego wydarzenia (zakwaterowanie zawodników, utworzenie strefy kibica itp.) mamy problem z czymś innym – bez czego organizacja takiego spotkania po prostu nie ma sensu – a mianowicie z brakiem wiedzy o futbolu amerykańskim wśród naszej społeczności.

W Wielkiej Brytanii już od kilkunastu lat NFL jest bardzo szeroko obecna w mediach (przez to również w świadomości Brytyjczyków), a w szczególności za sprawą stacji Sky Sports, która z roku na rok zwiększa swoje zaangażowanie w promocję ligi, transmitując na żywo około 4-5 spotkań  tygodniowo oraz promując dni futbolowe. Dodatkowo w trakcie meczów angażuje ona swoje studio telewizyjne, w którym zasiadają eksperci wyjaśniający wszystkie kontrowersyjne decyzje i skomplikowane zagrywki. U nas sytuacja na chwilę obecną wygląda tak, iż oferuje nam się możliwość oglądnięcia z odtworzenia jednego spotkania w języku polskim tygodniowo, natomiast na żywo w ten sposób możemy obejrzeć jedynie Super Bowl. W telewizji ogólnodostępnej informacje o lidze NFL praktycznie w ogóle nie są emitowane, a jeśli nawet zdarzy się jakaś wzmianka, to często ma to związek z czymś stawiającym ją w złym świetle (np. sprawa Rica’a) lub też dotyczy jedynie ciekawostek. Przykładowo, przed samym SB, rok w rok powtarzany jest temat o najdroższych reklamach.

hNa dzień dzisiejszy nie widzę możliwości, aby International Series kiedykolwiek odbyło się w Polsce. Brak wsparcia medialnego, przez to też finansowego, na pewno nie skusi NFL do wchodzenia na polski rynek, gdzie sama marka ligi jest bardzo słaba. Seria rozgrywana w Londynie to świetny biznes dla wszystkich zarządzających ligą, dlatego sądzę, że kolejnym krokiem nie będzie „ekspansja” w nowe miejsca w Europie, lecz ulokowanie jednej z drużyn na stałe w Londynie. Plotki głoszą, że klubem który mógłby przenieść tam swoją siedzibę jest Jacksonville Jaguars, którego fani od jakiegoś czasu mają problem z wypełnieniem stadionu. Shahid „Shad” Khan, pakistański biznesmen, właściciel Jaguarów i drużyny Fulham, na pewno chętnie przystałby na takie rozwiązanie. Na razie jednak jest to melodia przyszłości i raczej nie wydarzy się to wcześniej niż w roku 2018, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że powstanie franszyzy na Wyspach staje się coraz realniejsze. Dlatego myślę, że powinniśmy na dzisiaj przestać marzyć o NFL w Polsce, a cieszyć się tym, że liga z Londynu już nigdy nie zniknie i każdy będzie miał okazję za stosunkowo nieduże pieniądze spróbować tego „głównego dania” serwowanego nam przez Amerykanów. Warszawa to piękny sen, ale trzeba się już z niego wybudzić i zadowolić tym, że gdy uda nam się już kupić bilety na mecz, to od „raju” będzie dzielić nas już tylko około dwugodzinny lot.

Karol Potaś

Karol Potaś

About Karol Potaś

Pasjonat futbolu amerykańskiego od 2009 roku i SB XLIII. Oddany Oakland Raiders. Zawodnicy których ceni szczególnie to K. Warner, L. Fitzgerald i C. Woodson. Lubi trudne tematy i wyzwania, a w życiu kieruje się się zasadą "odważni nie żyją wiecznie, ale ostrożni nie żyją wcale".

4 thoughts on “International Series w Polsce?

  1. Coś jest na rzeczy skoro już oficjalnie mówi się o tournee piłkarskiej reprezentacji Anglii po innych stadionach od 2018 roku, bo na Wembley będzie wtedy NFL.

    Ja mam pytanie z zupełnie innej beczki – jakie są najlepsze miejsca na stadionie do oglądania meczu NFL? Wiadomo, że w piłce tradycyjnej nie siada się przy linii bocznej, tylko w połowie wysokości trybun. Podobnie w hokeju – mimo tego, że najwięcej płaci się za miejsca tuż przy lodzie, ja wolę siedzieć na górnym ringu. Jak to będzie w futbolu amerykańskim?

  2. Czy przeniesienie franczyzy do Londynu musiałyby zaakceptować inne kluby? Czy jest to tylko sprawa pomiędzy właścicielem jednego teamu, a komisarzem? Chodzi mi o to, że wątpię aby kluby z zachodniego wybrzeża były zadowolone z takiego obrotu sprawy – bardzo długie odległości między Anglią, a Pacyfikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *