Arizona – Stan miedzi

Tegoroczne Super Bowl odbędzie się na Stadionie University of Phoenix Stadium w Phoenix w Arizonie. Czym charakteryzuje się ten stan? Postaramy się wam to przybliżyć w kilku ciekawostkach.

 

 

shutterstock_71026762-ARIZONA-Arizona jest nazywana stanem miedzi, ponieważ to właśnie w tym stanie wydobycie rudy tego pierwiastka jest największe (60% w skali kraju).  To właśnie miedź jest podstawą funkcjonowania gospodarki w Arizonie, określanej mianem „Five C’s”: copper, cotton (bawełna), cattle (bydło), citrus i climate (sprzyjający turystyce).

– Arizona dołączyła do Stanów Zjednoczonych jako 48 stan w 1912 roku, jako ostatni stan leżący między granicami z Kanadą i Meksykiem.

– W Arizonie prawo zabrania osłom spania w wannach.

– Arizona kojarzy wam się głównie z pustynią? Tymczasem w 1973 na górze Sunrise spadło ponad 10 metrów śniegu! Poza tym, aż 25% stanu Arizona zajmują lasy.

– W Arizonie znajduje się… oryginalny Most Londyński. W 1967 roku postanowiono 130-letnią konstrukcję zastąpić nową. Wtedy kamienie wchodzące w skład starego mostu wystawiono na sprzedaż i wszystkie zostały kupione przez niejakiego Roberta McCullocha. Ten wszystkie kamienie przetransportował do Arizony i zrekonstruował most na jeziorze Havasu.

– Jeżeli w stanie Arizona odmówisz komuś szklanki wody, złamiesz prawo.

– To właśnie w Arizonie znajduje się legendarny Wielki Kanion i wiele innych cudów natury, takich jak rzeka Kolorado czy Park Narodowy Saguaro.

– Z cyklu „Prawo w Arizonie”: Wjazd wierzchem po schodach sądu w Prescott jest zakazany.

– W Arizonie rośnie mnóstwo kaktusów saguaro. Wiek każdego z nich jest określany na podstawie jego wysokości.

– Produkowanie proszku imitującego kokainę jest tutaj zabronione.

51Nbyv3OIzL._UL1500_– W Arizonie zamiast krawatów nosi się tzw. Bolo tie (na zdjęciu obok).

– Kolorową kukurydzę wyhodowali zamieszkujący stan Arizona Indianie z plemienia Hopi.

– Z Arizony pochodzą Emma Stone i Steven Spielberg, gwiazdy przemysłu filmowego.

– Miasto Fountain Hills, które niedawno nawiązało partnerstwo z Zamościem, słynie z (jak można się domyślić) fontann, które są największe na świecie.

– W końcu coś o futbolu. Rywalizacja pomiędzy zespołami Arizona Wildcats a Arizona State Sun Devils sięga czasów, gdy Arizona nie była nawet stanem. Bilans wszech czasów to 48-39-1 na korzyść Wildcats.

– Pozostajemy w tematach sportowych. W Arizonie swoje siedziby mają Cardinals (NFL), Diamondbacks (MLB), Suns (NBA) i Coyotes (NHL).

– Arizona słynie z brzmień country, dlatego na koniec zapraszamy do odsłuchania jednej z najpopularniejszych ballad o Arizonie:

arizona-324

Kuba Tłuczek

About Kuba Tłuczek

Redaktor naczelny NFL24, fan futbolu od 11 lat, od początku kibicuje Delfinom z Miami. Pisze o NFL i CFL. Z portalem związany od kwietnia 2013 roku.

1 thought on “Arizona – Stan miedzi

  1. Pingback: Arizona – Stan miedzi | NFL24.PL – przedmonitorem.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *