Jak co roku w czwarty czwartek listopada Amerykanie świętują Dzień Dziękczynienia. Oczywiście bez oglądania NFL w rodzinnym gronie się nie obędzie, dlatego zapraszamy na zapowiedź trzech spotkań i nie tylko…
Święto Dziękczynienia jest jednym z najważniejszych świąt, zaraz po Bożym Narodzeniu, dla obywateli USA. W Stanach Zjednoczonych Thanksgiving Day przypada na czwarty czwartek listopada. Jest to pamiątka pierwszego Dziękczynienia założycieli angielskiej kolonii w Plymouth, którzy przybyli do Nowej Anglii na statku Mayflower 21 listopada 1620 r. jako grupa 102 purytanów z Anglii (tzw. Pilgrim Fathers, ojcowie pielgrzymi). Wielu z nich jednak zginęło z powodu klęski nieurodzaju. Żniwa w 1621 roku były już jednak bardzo udane. Pozostali przy życiu koloniści zdecydowali uczcić to świętem wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli Pielgrzymom przetrwać trudny okres. W USA święto spędza się zazwyczaj spokojnie u boku rodziny i przyjaciół. W większości domów na stole pojawia się indyk. W telewizji możemy zobaczyć nowojorską paradę, podczas której gwiazdy show-biznesu, otoczone dziećmi w bajkowych kostiumach i z ogromnymi balonami, podśpiewują hity lecące z głośników. Oczywiście wszyscy razem oglądają też w telewizji mecze futbolowe. Wtedy również najczęściej planuje się strategię na Black Friday (Czarny Piątek), czyli najsłynniejszy dzień przecen, otwierający sezon polowań na świąteczne prezenty.
Ważna informacja: Każdy z trzech czwartkowych meczów, na żywo, z polskim komentarzem będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports!
NFL24 Thanksgiving menu:
Przystawka: Zupa z dyni -Pumpkin soup
4 młode dynie, waga około 1 kg każda
4 łyżki oleju z oliwek
Sol, pieprz do smaku
4 marchewki, pocięte w grube plastry
6 cebule szalotek, posiekanych
2 duże łodygi selera, posiekane
4 ząbki czosnku, posiekane
¾ łyżeczki świeżej gałki muszkatołowej
1 łyżka posiekanej świeżej szałwii
12 filiżanek bulionu z kurczaka
1 filiżanka słodkiej śmietanki
½ filiżanki świeżego soku z kwaśnych jabłek, zredukowanego poprzez zagotowanie do 2 łyżek, ostudzonego
Nagrzać piekarnik do 220 stopni
Pokroić dynie (w lupie) na ósemki, polać olejem z oliwek (2 łyżki), posolić, popieprzyć, wymieszać aby dynia była dokładnie pokryta olejem. Piec, przewracając na każdą stronę aż dynia będzie rumiana i miękka, około 45 minut. Wystudzić, wyłuskać miąższ z lupki.
W dużym garnku rozgrzać 2 pozostałe łyżki oliwy, dodać marchewkę, szalotki, seler, sol, pieprz. Przykryć i dusić aż warzywa będą miękkie (około 7 minut). Dodać czosnek, szałwię, gałkę muszkatołowa i dusić przez następne 2 minuty. Dodać dynie oraz bulion i zagotować. Gotować przez 15 minut. Wyłączyć ogień. Używając blendera zmiksować zupę, aby powstała jednolita masa. Doprawić do smaku sola i pieprzem.
W miseczce ubić śmietankę widelcem, aby trochę zgęstniała. Dodać zredukowany sok jabłkowy. Wlać zupę na wazę lub talerze i przybrać łyżeczką śmietanki i liskiem szałwii. Smacznego 🙂
Przepis pochodzi z: http://mojakuchniawusa.blogspot.com/2009/10/zupa-z-dyni-ze-smietanka.html
Mecz numer 1: Philadelphia Eagles (4-6) – Detroit Lions (3-7) (godzina 18:30 polskiego czasu)
Przed sezonem pewnie spora ilość fanów NFL ostrzyłaby sobie zęby na ten mecz. Rzeczywistość jednak po 10 kolejkach jest zupełnie inna. Lions i Eagles mieli bić się o playoffy, a zespół z Filadelfii nawet o Super Bowl. Te marzenia jednak będzie trzeba odłożyć na następny sezon. Co prawda Eagles wciąż mają szansę na awans do postseason z powodu niestabilnej formy rywali z dywizji, ale o ich grze nie można powiedzieć za wiele dobrego. Ciekawa jest też kwestia przyszłości Chipa Kelly’ego, o którym mówi się, że może wrócić do NCAA. Osobiście wydaje mi się to prawdopodobne, ale raczej dopiero po sezonie 2016. Przypuszczam, że Kelly będzie chciał jeszcze udowodnić wszystkim w przyszłym roku, że nadaje się do pracy w NFL. Ich rywale z Moto City przeżywają obecnie dobry okres. Wystarczyło zwolnić koordynatora ofensywy i od razu pojawiły się zwycięstwa. Tym samym swoją posadę przynajmniej na tą chwilę uratował HC Jim Caldwell, choć wątpię, by prowadził Lions także w następnym sezonie. Kto wygra ten mecz? Wydaję mi się, że jednak Eagles, którzy mimo dość chwiejnej formy powinni poradzić sobie z dziurawą defensywą zespołu z Detroit. Problemem drużyny z Filadelfii jest obsada pierwszego rozgrywającego. Ani Sam Bradford, ani tym bardziej Mark Sanchez nie dają za wiele drużynie, a bardziej przeszkadzają i odbierają swoim kolegom szansę na zwycięstwo. Mimo wszystko powinno to starczyć na bardzo słabych w tym roku Lions, którzy raczej trzeciego z rzędu zwycięstwa nie zaliczą.
Mój typ: Eagles
Danie główne: Indyk – Thanksgiving Turkey
Ok. 2 – 2,5 kg indyka lub indyczka (do pieczenia najlepiej nadają się młode, dobrze umięśnione ptaki), 1 główka czosnku, 4 łyżki masła, 4 łyżki miodu, 3-4 łyżki suszonego majeranku, sól, pieprz, kilogram winnych jabłek, garść rodzynek (lub suszonych żurawin), łyżeczka cynamonu, gwiazdka anyżu, kilka goździków.
Ptaka rozmrażamy, moczymy w zimnej wodzie przez 2 godziny, płuczemy, osuszamy ręcznikami papierowymi w pozycji pionowej, aby ze środka wypłynęła woda. Nacieramy na zewnątrz i wewnątrz pastą ze zmiażdżonego czosnku, miodu, masła, soli i pieprzu. Na koniec ptaka obsypujemy obficie majerankiem. Tak przygotowaną tuszkę odstawiamy do lodówki na co najmniej 8 godzin.W dniu pieczenia indyka wyjmujemy z lodówki, Do środka wkładamy pokrojone w ćwiartki jabłka posypane cynamonem i najeżone goździkami, garść rodzynek, i gwiazdkę anyżu. Otwór, którym nakładaliśmy nadzienie zaszywamy wykałaczkami lub zawiązujemy za pomocą sznurka do wędlin. Pozostawiamy w temperaturze pokojowej ok. 2-3 godzin. Pieczemy w temperaturze w piekarniku nagrzanym do 180 stopni tyle, czas pieczenia zależy od wagi indyka. W trakcie pieczenia dość często podlewamy powstałym sosem. Po upieczeniu- piersi kroimy na plastry, odcinamy udka, resztę mięsa odciętego od kości kroimy na porcje. Podajemy ułożoną tak, aby indyk wyglądał jak cały.
Przepis pochodzi z http://www.magazynpolonia.com/artykul/kogel-mogel,niezawodny-przepis-na-swiatecznego-indyka,529d7351672b0
Mecz numer 2: Carolina Panthers (10-0) – Dallas Cowboys (3-7) (22:30 polskiego czasu)
Przy świątecznym indyku wybornie będzie oglądać się prawdziwy hit czwartkowych spotkań. Rewelacja sezonu Panthers zmierzy się z największym tegorocznym rozczarowaniem czyli Cowboys. Trzeba jednak pamiętać, że do składu drużyny z Dallas powrócił QB Tony Romy i gospodarze tego spotkania będą bardzo groźni. Było widać wręcz od razu co zmienia się, gdy na boisku znajduje się ten gracz. Mogli się o tym przekonać tydzień temu gracze Miami Dolphins. Co ciekawe Cowboys wciąż mogą awansować do playoff, gdyż pierwszy zespół NFC East czyli NY Giants mają tylko bilans 5-5, więc wszystko jest jeszcze w rękach Tony’ego Romo i Deza Bryanta. Na przeciwnym biegunie są gracze z Karoliny Północnej. Cam Newton zmierza wprost po nagrodę MVP i chyba tylko perfekcyjny sezon w wykonaniu New England Patriots może mu w tym zagrozić. Zwłaszcza patrząc na to jakich zawodników ofensywnych posiadają te dwa niepokonane zespoły to tym bardziej uważam, że to rozgrywający Panthers powinien zgarnąć to wyróżnienie. Newton to jednak nie jedyna broń w tali HC Rona Rivery. Panthers posiadają przecież jedną z lepszych formacji obronnych w lidze. Zresztą takie nazwiska jak Luke Kuechly, Thomas Davis czy Josh Norman to w tym sezonie prawdziwy postrach wśród formacji ofensywnych rywali. Moim zdaniem to może być najtrudniejszy mecz dla Panthers od dłuższego czasu, ale wątpię, by Tony Romo świeżo po wyleczeniu kontuzji mógł poprowadzić swój zespół do zwycięstwa nad najlepszą w tej chwili drużyną NFC.
Mój typ: Panthers
Deser: Szarlotka – Apple Pie
Składniki na ciasto:
600 g mąki pszennej
100 g cukru
2 żółtka
4 łyżki zimnej wody
szczypta soli
Składniki na nadzienie:
6-7 jabłek (najlepiej szare renety)
50 g cukru
cynamon, w dowolnej ilości 🙂 ja uwielbiam więc daję go sporo
4 łyżki wody
dodatkowo: cukier do posypania wierchu (najlepiej brązowy)
WYKONANIE
1. Mąkę, cukier, wodę, żółtka i sól umieść w misce.
2. Do miski pokrój masło na małe kawałki.
3. Zagnieć szybko ciasto – niezbyt długo, żeby nie zrobiło się twarde.
4. Uformuj z ciasta kulkę, owiń w folię i wstaw do lodówki na ok. 30 minut.
5. Gdy ciasto jest w lodówce, można wykonać nadzienie:
– jabłka pokrój na kawałki: mogą być różnej wielkości, żeby się ładnie rozpadały
– wymieszaj z cynamonem, cukrem i wodą
– gotuj na małym ogniu przez ok. 5 minut
6. Rozwałkuj ciasto i wyłóż nim formę (u mnie okrągła, do tarty – o średnicy ok. 25 cm), zostawiając ok. 1/3 na kratkę na wierzch. Po ułożeniu kratki, posyp całość brązowym cukrem.
7. Piecz w temperaturze 180C przez ok. 40 minut lub do zrumienienia. Można podawać na ciepło z lodami.
Przepis pochodzi z: http://www.zafascynowanazyciem.pl/szarlotka-w-stylu-amerykanskim-apple-pie/
Mecz numer 3: Chicago Bears (4-6) – Green Bay Packers (7-3) (2:30 polskiego czasu)
Na deser NFL proponuje nam pojedynek wielkich rywali z NFC North. Packers po trzech porażkach wreszcie wrócili na swój normalny poziom pokonując w niedziele bardzo dobrze spisujących się Vikings. Bears także są w dobrej formie i mimo dość średniego bilansu w tym sezonie trzeba przyznać jak na pierwszy sezon pod wodzą nowego trenera spisują się solidnie. Faworytem tego spotkania są oczywiście gracze Packers, którzy po małych turbulencjach po bye week powinni już wygrywać znowu swoje spotkania jak na zespół mierzący w tytuł przystało. Widać jednak, że problem w obozie zespołu z Green Bay jest spory. RB Eddie Lacy nie spisuję się w tym sezonie najlepiej, a dodatkowo zmaga się z mniejszymi czy większymi urazami. Po kontuzji WR Jordy’ego Nelsona rozgrywający Packers – Aaron Rodgers stracił główny cel swoich podań, a z pozostałymi skrzydłowymi ten QB nie wytworzył sobie tak dobrej chemii. Nie wydaję mi się jednak, żeby w tym meczu mogło dojść do niespodzianki, choć trzeba pamiętać, że spotkania pomiędzy Packers, a Bears zawsze wyzwalają w zawodnikach tych ekip coś ekstra.
Mój typ: Packers
Mamy nadzieje, że Święto Dziękczynienia, choć w Polsce nieobchodzone, przysporzy Wam wielu futbolowych emocji. Na koniec załączamy krótki filmik z serialu „Przyjaciele” związany z tym dniem 🙂
- NFL 2015: Zapowiedź week 12 i MNF - 29 listopada 2015
- Zapowiedź Thanksgiving Games - 25 listopada 2015
- NFL 2015: Zapowiedź week 10 i MNF - 14 listopada 2015
- NFL 2015: Zapowiedź week 8 i MNF - 31 października 2015
- NFL 2015: Zapowiedź week 7 i MNF - 24 października 2015
Nie żebym się czepial…ale Packers przegrali trzy mecze i to z rzędu, a nie dwa…nad czym bardzo ubolewam
Poprawione 🙂
Gdyby nastapil jakis cud i Chicago wygralo ten mecz, to moze jeszcze by cos bylo z QB w przyszlosci, ale gdy znowu poda przeciwnikom to widze nad nim czarne chmury…Go Bears!!!!!
dallas cowboyz jako tegoroczne rozczarowanie? Super początek i niestety kontuzje 2 kluczowych graczy a mimo to w 6 na 7 przegranych meczy jeszcze w Q4 wygrywali (i nietety je przegrali wszystkie). Kontuzja to część tego sportu ale trzeba o tym napisać jeśli „oskarża” się druzyne o największe rozczarowanie
Polecam tę szarlotkę, bo jest właśnie tak jak sobie wyobrażam apple pie 🙂
Pingback: creative tinge digital marketing agency
Pingback: bitstamp wiki
Pingback: Drug Metabolism and Pharmacokinetics (DMPK) services
Pingback: suporte informático
Pingback: lequipe news
Pingback: Teen Chat
Pingback: helpdesk.mergermarket.com
Pingback: Ottawa foreclosure
Pingback: New Pokies & the best offers for online casinos in NZ
Pingback: GVK BIO Nacharam
Pingback: Œwie¿o palona kawa
Pingback: opryskiwacze sklep online
Pingback: zamek wodoszczelny
Pingback: Gvk Bio
Pingback: gvkbiology compant
Pingback: gvk bio
Pingback: International Moving Companies
Pingback: Oprawa Mars LED
Pingback: schody drewniane warszawa
Pingback: bandar judi online sasaqq
Pingback: https://internett.pl
Pingback: Skrotbilar köpes
Pingback: Buy CBD
Pingback: ibine sarp
Pingback: How To Self Host a website
Pingback: Adult Toys
Pingback: poze
Pingback: Letmejerk.com
Pingback: adblock
Pingback: 3 Ring Binders