Wietrzenie szatni mistrzów

Mistrzowski skład Seattle Seahawks w dużej mierze przeszedł już do historii. Klub opuściło siedmiu wolnych agentów i trzech weteranów, ale podjęcie takich kroków było koniecznością.

Pierwsza w historii klubu wygrana w Super Bowl stanowić będzie piękne wspomnienie dla kibiców ekipy z Seattle, tym bardziej, że aż 10 zawodników ze zwycięskiej drużyny opuściło już CenturyLink Field.

Skład Seahawks opuścili grający w podstawowym składzie wide receiver Golden Tate, offensive lineman Breno Giancomini i Paul McQuistan, a także defensive tackle Clinton McDonald, cornerback Brandon Bronwer i Walter Thurmond oraz safety Chris Maragos.

Wszyscy byli wolnymi agentami, a klub Seahawks zdecydował się z nimi nie przedłużać współpracy. Przemawiał za tym jednak m. in. ważny argument finansowy.

Jak ocenia serwis ESPN, przedłużenie umów na warunkach zaoferowanych przez nowe kluby z każdym z siedmiu wolnych agentów, kosztowałoby Seahawks łącznie 88,5 miliona dolarów.

Walter Thurmond III to jedna z największych strat Seahawks tego offseason.

Walter Thurmond III to jedna z największych strat Seahawks tego offseason.

Z tej kwoty, zawodnicy mają gwartantowane 30,2 miliona, a kwota 17,3 miliona liczyłaby się do salary cap na nowy sezon. Największy kontrakt zgarnął z tego Tate, któryw Detroit Lions ma gwarantowany zarobek 13,25 miliona dolarów.

Poza ww. graczami, rozwiązana została także współpraca ze skrzydłowym Sidney’em Ricem i obrońcami Redem Bryantem oraz Chrisem Clemonsem. Dwaj ostatni podpisali już umowy z Jacksonville Jaguars.

Wniosek płynący z powyższej listy jest taki, że Seahawks po prostu nie byłoby stać na zatrzymanie tych graczy, zwłaszcza że wolna kwota klubu na nowy sezon wynosi ledwie 14,6 miliona dolarów.

Co najważniejsze, wytransferowanie powyższych zawodników daje klubowi możliwość związania się na dalsze lata z safety Earlem Thomasem, cornerbackiem Richardem Shermanem i quarterbackiem Russellem Wilsonem. Każda z tych umów będzie kosztowna, więc innej możliwości raczej nie było.

Tymczasem pod kątem rekompensaty na straty wynikłe z odejścia tak wielu zawodników spojrzeć można w stronę kilku innych zawodników w składzie Seahawks.

Wice receiver Percy Harvin nadrobi to, co zespół zyskałby mając w składzie Tate’a, a cornerback Byron Maxwell i tak miałby miejsce Thurmonda. Dodaktowo, nowy sezon zapowiada się dobrze dla debiutujących Michaela Bowiego i Alvina Bailey (offensive line).

 

Jeśli wziąć pod uwagę zbliżający się draft, to Seahawks w sezonie 2014 mogą przystąpić do rozgrywek w dość mocnym składzie z szansami na kolejny Super Bowl. Typy na amerykańską NFL oraz kanadyjską CFL znajdziecie w bet365: http://www.bet365.com/news/pl/betting

 

 

Dominik Aleksander

NFL24

About NFL24

Największa polska strona fanowska poświęcona futbolowi amerykańskiemu. Od 2009 roku dostarczamy fanom w Polsce najświeższych newsów, analiz oraz podsumowań z aren amerykańskich (NFL, NCAA, AFL) i kanadyjskich (CFL). Za główny cel stawiamy sobie promocję futbolu w Polsce – dyscypliny którą z roku na rok interesuje się coraz więcej naszych rodaków.

2 thoughts on “Wietrzenie szatni mistrzów

  1. Wszystko fajnie, tyle że we współczesnej NFL większość drużyn spędza 50-70% snapów w formacji nickel w defensywie, do czego trzeba trzech CB. Właśnie jako nickel świetnie spisywał się Thurmond. Teraz ‚Hawks będą potrzebowali kogoś na tę pozycję plus jakiejś głębi. Inna sprawa, że zmiany w składzie faktycznie powinny zadziałać in plus na dłuższą metę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *