Polska historia NFL: Mark Rypien

Dzisiaj poznamy zawodnika, który swoje największe osiągnięcia odnosił grając dla Washington Redskins. Zdobywca nagrody MVP podczas XXVI Super Bowl, dwa razy wybierany do Pro Bowl. Jeden z najlepszych quarterback’ów w NFL, pochodzący z Kanady. Niezwykle bogata kariera, której nikt by się nie zawstydził.

Mark Rypien

Mark Rypien

Mark Rypien urodził się 2 października 1962 roku w Calgary, czyli Kanadzie. Miał dwóch braci Tima i Dave’a. Obaj zostali sportowcami. Ten pierwszy grał w Canadian National Baseball Team. Drugi grał w Gonzaga University. Mark dorastał w Waszyngtonie. Wpierw uczęszczał do Shadle Park High School, a potem Washington State University, gdzie grał w futbol na pozycji QB. Jego dobra gra (dwukrotny wybór do All-America) pozwoliła na wybranie go w Drafcie 1986 roku, w szóstej rundzie (146. pick) przez Washington Redskins. Tym samym Rypien stał się pierwszym w historii NFL quarterback’iem urodzonym w Kanadzie. Niestety przez pierwsze 2 lata znajdował się na liście kontuzjowanych, dlatego swój debiut miał w roku 1988. Jednak o swoją pozycję musiał walczyć z Doug’iem Williams’em. W pierwszym sezonie Mark zagrał 9 spotkań podając na łączną odległość 1730 jardów notując 18 TD i 13 INT. Rok ten był bardzo udany dla zespołu z Waszyngtonu, ponieważ sięgnęli drugi raz po Super Bowl. Na Jack Murphy Stadium wygrali z Denver Broncos 42-10!

cardboard-icons-mark-rypienKolejny rok był dla Marka wyjątkowy, ponieważ był to jego pierwszy pełny sezon. Zagrał w 14 spotkaniach i we wszystkich jako starter. Na 476 rzutów, 280 było celnych. Łączna odległość tych podań wynosiła 3768 jardów notując przy tym 22 TD i 13 INT. Sezon zwieńczony został, pierwszym w karierze, wyborem do Pro Bowl. Mimo wszystko jego najlepszy sezon miał dopiero nadejść. Konkretnie był to rok 1991. 3564 jardy, 22 TD i tylko 11 INT – to jego statystyki. Wpierw poprowadził drużynę do rekordu, jakim były jedynie dwie porażki w sezonie regularnym. Później zagrał po raz drugi (i ostatni) w Pro Bowl. A na zwieńczenie sezonu, w XXVI Super Bowl przeciwko Buffalo Bills. Oczywiście występowali w roli faworytów, co zresztą potwierdzili. Mecz wygrali pewnie, 37 – 24. MVP nie mogło trafić do nikogo innego, prócz Marka Rypien’a. Tym samym został pierwszym quarterback’iem pochodzącym z Kanady, który dostał te wyróżnienie. Działaczom z Waszyngtonu nie pozostawało nic innego jak tylko przedłużyć z Markiem kontrakt o 3 lata. Dzięki temu Rypien zarabiał 9 milionów dolarów. Niestety kolejny sezon nie był tak dobry. Redskins skończyli sezon z bilansem 9-7, ledwo wchodząc do PO. Po nieudanym sezonie zwolniono Joe Gibbsa’a (dotychczasowego trenera) i zatrudniono Richie’go Petitbon’a. Z początku wszystko układało się bardzo dobrze. Mark zanotował bardzo udany Training Camp i pokładano w nim duże nadzieje. Niestety, w drugim tygodniu sezonu regularnego, w meczu przeciwko Arizona Cardinals, nabawił się kontuzji kolana. Kiedy Mark doszedł do siebie było już za późno. Drużyna rozwiązała z nim kontrakt i udał się do Cleveland. Tam zagrał 6 meczów i znów zmienił barwy. Tym razem St. Louis Rams. W 11 meczach zanotował 1448 jardów, 9 TD i 8 INT. Jednak to nie było to czego szukał, więc przeniósł się do Filadelfii i to był początek końca jego kariery. Zagrał tu jeden mecz. Ostatnim jego klubem był Indianapolis Colts w 2001 roku (w międzyczasie zmarł syn Marka na guz mózgu, co spowodowało jego krótką przerwę w karierze i późniejsze zakończenie jej). Swój ostatni mecz zagrał 10 czerwca 2006 roku. Był to występ promocyjny. Rypien zagrał jeden mecz w barwach Rochester Raiders w Great Lakes Indoor Football League.

W swoich 11 sezonach Mark Rypien podawał 2613 razy, z czego 1466 było celnych. Zanotował 115 TD i 88 INT. 127 razy decydował się na akcje biegowe, co dało mu 166 jardów i 8 TD. Ma córkę, która również gra w futbol, w barwach Baltimore Charm na pozycji QB.

Mark wraz ze swoją córką, Angelą

Mark wraz ze swoją córką, Angelą

Kuba Kaczmarek

About Kuba Kaczmarek

Z futbolem amerykańskim związany od 2006 roku. Redaktor NFL24 od 2013 roku, a od 2014 redaktor naczelny portalu. Kibicuje New England Patriots, jak również ma sympatię do St. Louis Rams. Zawodnik poznańskiego klubu futbolu amerykańskiego - Patriotów Poznań oraz redaktor portalu PiłkarskaPrawda.pl. Miłośnik wszelakich sportów.

1 thought on “Polska historia NFL: Mark Rypien

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *