Polska historia NFL: Johnny Lujack

W dzisiejszym artykule postanowiłem przybliżyć wam sylwetkę rozgrywającego Uniwersytety Notre Dame oraz Chicago Bears. Ponadto zwycięzca Heisman Trophy z 1947 roku oraz dwa razy występował w Pro Bowl. Jeden z pierwszych rozgrywających wywodzących się z zachodniej Pensylwanii, którym udało się zaistnieć w NFL (inni to m.in. Joe Montana i Dan Marino).

130315174208-john-lujack-single-image-cutJohn Christopher Lujack, Jr. urodził się 4 stycznia 1925 roku w Connellsville, w stanie Pensylwania. Jest najmłodszym z czwórki synów, Państwa Alice i Johna, Sr., oraz piątym dzieckiem z całej szóstki rodzeństwa (Valentine („Val”), Stanley („Stan”), Victoria, Aloysius („Allie”) oraz Dolorus). Jego ojciec przez 40 lat pracował dla Pittsburgh and Lake Erie Railroad.

Johnny już w wieku 13 lat rozpoczynał swoją karierę rozgrywającego grając dla Cameron Junior High. Następnie przez trzy lata (1939-41) uczęszczał do Connellsville High School, w której oprócz futbolu uprawiał również takie sporty jak: koszykówka, czy baseball. Młody Lujack dostał ofertę dalszej nauki w U.S. Military Academy, w West Point, w wyniku czego stał się pierwszym absolwentem Connellsville, który dostał taką możliwość. Jednak z miłości do futbolu i własnych pragnień postanowił wybrać uczelnię Notre Dame.

Jednak tam miejsce w składzie dostał na pozycji halfbacka, a jako drugoroczniak był nawet starterem na tej pozycji. Z powodu odejścia QB Angelo Bertelli do U. S. Marine Corps, Lujack awansował na rozgrywającego. Pierwszy mecz nie był łatwy, bo musiał zagrać na Yankee Stadium przy 78.000 widzach. Mimo to zdobył dwa przyłożenia prowadząc swoją drużynę do zwycięstwa 26-0 i dalej po mistrzostwo.

Niestety jego kariera została przerwana na dwa lata, gdyż służył dla United States Navy, jako chorąży polując na niemieckie łodzie

Johnny Lujack - najstarszy żyjący laureat Heisman Trophy

Johnny Lujack – najstarszy żyjący laureat Heisman Trophy

podwodne w Kanale La Manche. Jego powrót do popularnych „Fighting Irish”, to prawdziwe „wejście smoka”. Skompletował 61 celnych podań na 109 wykonanych, zdobywając 777 jardów. Prócz tego wybiegał 139 jardów na 12 biegów i zdobył prestiżową nagrodę… Heisman Trophy. Na dodatek został nazwanym najlepszym atletą roku. Natomiast cała drużyna skończyła sezon z bilansem 9-0. Podczas całej jego kariery w college’u został również nominowany dwa razy do All-American i sięgał po trzy mistrzostwa.

Johnny, Jr. był jednym z najbardziej rozchwytywanych studentów. Jego zdjęcie pojawiała się na okładkach 27 różnych pism! Nic więc dziwnego, że w Drafcie został wybrany już w pierwszej rundzie, jako czwarty wybór przez Chicago Bears. Pierwszy rozgrywającym był nadał Sid Luckman, a za jego plecami był Bobby Layne. Z tego powodu Lujack karierę w NFL rozpoczął w formacji obronnej. Był wszechstronnym zawodnikiem, dlatego nie było to dla niego problemem. Fani go uwielbiali przez jego częste przechwyty i spektakularne tackle. Kopał również „extra points”.

George Halas (ówczesny trener Bears) zauważył, że Lujacka czeka długa kariera, dlatego postanowił pozbyć się Layne’a wysyłając go do Detroit Lions. W 1949 roku John prowadził w lidze w ilości celnych rzutów, jardów i przyłożeń. 26 czerwca tego samego roku ożenił się ze swoją dotychczasową żoną, Patricia Ann „Pat” Schierbrock w Davenport, stanie Iowa.

W 1950 roku ustanowił rekord NFL w ilości wybieganych przyłożeń, jako rozgrywający. Został on pobity 6 lat później przez gracza New England Patriots, Steve’a Grogana. W tym samym roku nominowano go do All-Pro First Team oraz Pro Bowl (podobnie jak rok później).

Po karierze w Chicago Johnny Lujack, Jr. został asystentem trenera w Notre Dame. Frank Leahy (człowiek odpowiedzialny za jego karierę na tejże uczelni) widział go nawet jako HC, jednak to Terry Brennan został ostatecznie wybrany. Po tej krótkiej przygodzie pracował jako sprzedawca samochodów w firmie u swojego teścia (Lujack Schierbrock Chevrolet Company of Davenport). Miał również zetknięcie z telewizją, jako jeden z komentatorów w CBS.

9 lipca 1978 roku został włączony do National Polish American Sports Hall of Fame, a 18 lat wcześniej do College Football Hall of Fame. W 2005 roku podarował 50.000$ Connellsville High School na wybudowanie nowego boiska, które została później nazwane Johnny Lujack Field House.

John Lujack, Jr. aktualnie mieszka w Bettenford (Iowa) oraz posiada dom w Indian Wells (California), gdzie spędza czas wolny grając w golfa.

Ciekawostka: Jest aktualnie najstarszym żyjącym laureatem Heisman Trophy.

Johnny Lujack, Sid Luckman i Bobby Layne

Johnny Lujack, Sid Luckman i Bobby Layne

Kuba Kaczmarek

About Kuba Kaczmarek

Z futbolem amerykańskim związany od 2006 roku. Redaktor NFL24 od 2013 roku, a od 2014 redaktor naczelny portalu. Kibicuje New England Patriots, jak również ma sympatię do St. Louis Rams. Zawodnik poznańskiego klubu futbolu amerykańskiego - Patriotów Poznań oraz redaktor portalu PiłkarskaPrawda.pl. Miłośnik wszelakich sportów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *