Polska historia NFL: Alex Francis Wojciechowicz

Alex Wojciechowicz to zawodnik Detroit Lions i Philadelphii Eagles z lat ’30 i ’40. W NFL grał przez 13 lat na ataku i na obronie. Nazywany „żelaznym mężczyzną”  uwieczniony na pamiątkowej tablicy Fordham University – „The Seven Blocks of Granite”.

alex

Alex Wojciechowicz może i nie ma długiej historii, ale postanowiłem o nim wspomnieć ze względu na to, że grał w NFL przez 13 lat z czystej przyjemności i miłości do tego sportu. Dwa razy sięgał po mistrzostwo ligi i dwa razy był wybierany do All-Pro. W roku 1940 był nawet wybrany do All-Decade Team.

njfootballawojciAlexander Francis Wojciechowicz urodził się 12 sierpnia 1915 roku w South River, New Jersey. Jego nazwisko było prawdopodobnie najdłuższym w lidze. Dlatego wkrótce dostał przydomek „Wojie”. W roku 1975 powstał popularny niegdyś serial „Barney Miller”, w którym Max Gail wcielił się w detektywa Stana „Wojo” Wojciechowicza nazwanego właśnie na cześć Alexa. On sam chodził do Fordham University grając na ataku i obronie (LB i C) oraz u boku legendarnego trenera, a wtedy guarda, Vince’a Lombardi’ego. W latach 1936-37 był wybierany do drużyny All-American, a w 1955 roku włączono go do College Football Hall of Fame. Alex Wojciechowicz został nawet uwieczniony na pamiątkowej tablicy tej uczelni nazwanej „The Seven Blocks of Granite”. Została stworzona, aby upamiętnić liniowych zawodników, którzy w latach 1929, 1930, 1936 oraz 1937 pomogli Rams w zdobyciu rekordu 27-2-5 (na tej samej tablicy widnieje również nazwisko, Vince Lombardi).

W 1938 roku przystąpił do Draftu i wybrany został z numerem szóstym przez Detroit Lions. W swoim pierwszym sezonie grał na pozycji centra, jednak później został przemianowany również na obronę. W 1944 roku pokazał swój talent przechwytując 7 podań, co było rekordem drużyny. Od samego początku nie interesowały go własne uznania w drużynie, ponieważ chciał zagrać o mistrzostwo, co niestety w Detroit nie miało miejsca (a grał tam przez 8 lat).

W 1946 roku przeszedł do Philadelphii Eagles mając na karku 30 lat. Jednak był gwiazdą i docenianym obrońcą. W latach 1948 i 1949 spełnił swoje marzenia sięgając po mistrzostwo ligi. W 1948 roku opisywano go: „Niezwykle trudny do przejścia. Kochał szorstką i twardą grę”. Trener Neal, który pomógł w karierze Wojciechowicza tak wypowiedział się na jego temat. – „ W 1947 roku Redskins mieli Bonesa Taylora, który grając z nami pierwszy mecz przechwycił pięć podań. Następnym razem kiedy graliśmy z Washington ustawiłe „Wojie” naprzeciw niego. Nie przechwycił wtedy żadnego podania i nie mógł tego dokonać przez następne trzy lata.”

NFL Eagles WojciechowiczAlex przeszedł na emeryturę w wieku 36 lat po 13 latach grania w najlepszej futbolowej lidze świata. Zostawił po sobie wielki respekt i uznanie, jako jeden z największych i najtwardszych graczy, a jego nazwisko jest jednym z najbardziej zauważalnych w futbolu. W 1968 roku został włączony do Pro Football Hall of Fame, a w 1975 do National Polish American Sports Hall of Fame. Umarł w wieku 76 lat, 13 lipca 1992 roku.

Na koniec polecam do obejrzenia 4-minutowego filmu, który opowiada o karierze i życiu Alexa Wojciechowicza:

Alex Wojciechowicz

Kuba Kaczmarek

About Kuba Kaczmarek

Z futbolem amerykańskim związany od 2006 roku. Redaktor NFL24 od 2013 roku, a od 2014 redaktor naczelny portalu. Kibicuje New England Patriots, jak również ma sympatię do St. Louis Rams. Zawodnik poznańskiego klubu futbolu amerykańskiego - Patriotów Poznań oraz redaktor portalu PiłkarskaPrawda.pl. Miłośnik wszelakich sportów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *