„O nich już jest głośno” cz. 1 – Ofensywni liniowi

Do Draftu został równo tydzień, toteż zabieramy się za charakterystykę poszczególnych formacji i zawodników, którzy w tym roku przystępują do naboru.

Na pierwszy ogień idzie grupa zawodników, do której należy (nie wiem co by musiało się stać żeby było inaczej) numer pierwszy tegorocznego Draftu, Luke Joeckel. Z pełną premedytacją zdecydowałem się przybliżyć sylwetki akurat tych zawodników, tak aby grając razem byli w stanie stworzyć kompletną linię chroniącą rozgrywającego przed atakiem obrońców.

Dlatego mamy: Luke Joeckel, OT, Texas A&M, D.J. Fluker, G/OT, Alabama, Jonathan Cooper, C/G, North Carolina, Chance Warmack, G, Alabama, Eric Fisher, OT, Central Michigan*

*kolejno: imię, nazwisko, pozycja, college

W poprzednich latach w części pierwszej cyklu: „O nich już jest głośno” zawsze pojawiali się rozgrywający, ale z uwagi na słabe obsadzenie głównej pozycji na futbolowym boisku w tym roku, postanowiłem zmienić kolejność i w pierwszej kolejności przedstawię zawodników z formacji, która jest bardzo solidnie reprezentowana, przez zawodników, którzy na pewno zostaną wybrani w pierwszej rundzie Draftu 2013.

Luke Joeckel -

Luke Joeckel – „Przepustka do Nagrody Heismana”

Symboliczny numer „1” w tym roku ode mnie
(i nie tylko) otrzymuje:

1)Luke Joeckel, OT, Texas A&M

Wzrost/Waga: 1,98 m (6 ft 6 in)/141 kg (310 lb)
College: Texas A&M (2010–2012)
Nagrody i wyróżnienia:
•Outland Trophy (2012)
•Consensus All-American (2012)
•Consensus Freshman All-American (2010)

Chyba nie ma lepszego określenia dla Ofensywnego liniowego, jak „Przepusta do Heisman Trophy”. To właśnie, w dużej mierze dzięki temu potężnemu zawodnikowi, Johnny „Football” Manziel sięgnął po to, wymarzone przez wszystkich futbolistów grających na poziomie akademickim, trofeum.

Ale zacznijmy od początku…

Rok 2010, Joeckel zaczyna swój debiutancki sezon w barwach college Texas A&M. Wtedy odpowiedzialny był za „blind side” Ryana Tannehilla, który w roku 2012 zostaje wybrany z numerem 8 w pierwszej rundzie Draftu przez Miami Dolphins. Bardzo dobry sezon sprawia, że zaczyna się myśleć o Luke’u jako zawodniku z predyspozycjami do NFL.

Kolejny sezon tylko to potwierdza, a najbardziej w pamięć zapadają pojedynki przeciwko parze DE Texasu. Alex Okafor i Jackson Jeffcoat, nie byli w stanie znaleźć sposobu na przedarcie się przez zasieki zastawione przez drugoroczniaka.

W roku 2012 jesteśmy świadkami stałego progresu zawodnika Aggies. Tylko raz dopuścił do sacku na swoim rozgrywającym.

M.in. tacy zawodnicy jak Corey Lemonier z Auburn czy Sam Montgomery z LSU, musieli uznać wyższość swojego vis-a-vis.

Ciężką przeprawą był mecz z Alabamą (kto się spodziewał, że będzie inaczej?), w którym, także nie dopuścił do sacku na Johnnym „Football” Manzielu, mimo iż był cały czas pod dużą presją front7 Crimson Tide.

Karierę uniwersytecką zwieńczył wygranym meczem nad Oklahomą podczas Cotton Bowl.

Luke Joeckel wydaje się być zawodnikiem bez wad na swojej pozycji i tak należy go widzieć.

Fluker i Warmack – gwarancja spokojnej pracy

Teraz zajmę się dwoma zawodnikami jednocześnie. Mowa o graczach Alabamy z pozycji Guarda:

2)D.J. Fluker, G/OT, Alabama

Wzrost/Waga: 1,98 m (6 ft 6 in)/152 kg (335 lb)
College: University of Alabama (2009–2012)
Nagrody i wyróżnienia:
•Coaches Preseason All-SEC (2011)
•Consensus High School All-American (2008)

3)Chance Warmack, G, Alabama

Wzrost/Waga: 1,91 m (6 ft 3 in)/145 kg (320 lb)
College: University of Alabama (2009–2012)
Nagrody i wyróżnienia:
•All-American (2012)
•All-SEC First Team (2012)
•All-SEC Second Team (2011

Kibice Futbolu w wydaniu NCAA, kojarzą przede wszystkim Alabame Nicka Sabana z bardzo dobrej gry formacji defensywnej i pytając kogokolwiek, takiej moglibyśmy spodziewać się odpowiedzi, że główną siłą Crimson Tide jest właśnie bardzo dobra formacja front7 i secondary. Często jednak zapomina się, że to gracze z OL są odpowiedzialni za „komfort pracy” rozgrywającego i biegaczy swojej drużyny. To właśnie m.in. przy takich zawodnikach jak Fluker i Warmack, tacy gracze jak Mark Ingram, Trent Richardson, Eddie Lacy czy T.J. Yeldon byli nie do zatrzymania.

Obu zawodników charakteryzuje bardzo duża siła fizyczna, która w połączeniu z odpowiednią pracą nóg powinna stworzyć fantastyczną mieszankę. Fluker, aby stać się wiodącym Guardem w NFL musi popracować jeszcze nad mobilnością. Jeżeli chodzi o Warmacka, to w jego przypadku możemy przyczepić się tylko do parametrów fizycznych. Mógłby być odrobinę wyższy.

Obaj zawodnicy bez wątpienia są jednymi z ojców sukcesu Alabamy na przełomie 3 ostatnich lat i z pewnością zostaną wybrani w pierwszej rundzie Draftu 2013.

Teraz czas na Naszego Centra. Na tej pozycji widzę, mogącego grać także jako G:

4)Jonathan Cooper, G/C, North Carolina

Wzrost/Waga: 1,91 m (6 ft 3 in)/134 kg (295 lb)
College: North Carolina (2009–2012)
Nagrody i wyróżnienia:
•N/D

Jonathan Cooper, reprezentuje sobą wszystko co kochają w takich zawodnikach trenerzy z NFL. Inteligencja, świetny blok, atletyzm, wszechstronność, bardzo dobra technika, to tylko wierzchołek góry lodowej. Jedyny mankament, to tak jak w przypadku wyżej opisywanego Chance’a Warmacka, wzrost. Te kilka centymetrów więcej i mamy zawodnika o perfekcyjny parametrach. Nie przeszkadza, to jednak w stwierdzeniu, że były gracz uniwersytetu z Północnej Karoliny, to zawodnik, który niebawem powinien wystąpić w Pro Bowl.

Naszą piątkę Ofensywnych liniowych zamyka:

5)Eric Fisher, OT, Central Michigan

Wzrost/Waga: 2,01 m (6 ft 7 in)/138 kg (305 lb)
College: Central Michigan (2009–2012)
Nagrody i wyróżnienia:
•Sports Illustrated Second Team All-America (2012)
•Associated Press Third Team All-America (2012)
•First Team All-MAC (2012)

Zawodnik, którego śmiało można nazwać „Prototypem” OT w NFL. Warto też dodać, iż Fisher jest bardzo wszechstronnym zawodnikiem, który podczas swej kariery w NCAA, grał po lewej lub po prawej stronie OL, a nawet zdarzyło się, że był delegowany do gry jako Guard (2 mecze w karierze).

Były gracz Central Michigan, to bardzo mobilnym linowym, który jest w stanie zdominować każdego gracza z pozycji DE lub OLB, naprzeciw którego zagra.

Wybór w pierwszej rundzie Draftu, a nawet śmiało mogę powiedzieć, że w pierwszej dziesiątce gwarantowany.
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=HfjPiU5w5Gs&w=560&h=315] „Próbka możliwości Erica Fishera”

Tak oto dobrneliśmy do końca pierwszej części: „O nich już jest głośno”. Następna część za dwa dni (tj. 20-04-2013), a zajmiemy się w niej resztą graczy ofensywnych. Będzie mowa o jedynym QB, jaki może liczyć na pierwszą rundę Draftu, a także przybliżę Wam sylwetki dwóch WR, dwóch TE i jednego RB, tak aby naszą „wyjściową jedenastkę” zamknąć i stworzyć ofensywny Dream Team Draftu 2013.

Tomasz Piątek

Tomasz Piątek

About Tomasz Piątek

Na nfl24 od 2010 roku. Jak sam mówi: „Zainteresowanie futbolem pojawiło się zupełnie przez przypadek… jak w amerykańskim filmie i przerodziło się w prawdziwą miłość." Wg znajomych powinien urodzić się w innej strefie czasowej. Fan warsztatu trenerskiego Dicka LeBeau i Nicka Sabana. M.in. autor corocznego cyklu na temat prospektów z NCAA: „O Nich już jest głośno”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *