NFL 2013: Podsumowanie Monday Night Football

Dzisiejszej nocy na Bank of America Stadium, niepokonana od pięciu spotkań, Carolina Panthers podejmowała New England Patriots, którzy tydzień temu  „odpoczywali”. Zapraszam na podsumowanie ostatniego spotkania week 11.

Najlepsza defensywa – Panthers vs. broniąca się od kontuzji i porażek drużyna z Nowej Anglii. Każde spotkanie Patriots to lekka niewiadoma. Wszystko zależy od dyspozycji Toma Brady’ego oraz Gronkowskiego, który wciąż próbuje wejść w odpowiedni rytm meczowy. Wart uwagi był powrót CB Aqib’a Taliba po kontuzji. Panthers po swojej stronie mają jedną z najlepszych defensyw w lidze oraz wszechstronnego Cama Newtona na spółkę ze Stevem Smith’em, Brandonem LaFellem, Gregiem Olsenem i Tedem Ginnem. Przed spotkaniem minimalnym faworytem byli Panthers, którzy gonią New Orleans Saints w swojej dywizji oraz realnie myślą o playoff.

Jako pierwsi w posiadaniu byli gospodarze, którzy skończyli na punt’cie. Goście mieli piłkę przez 5 minut, ale skończyło się na sack’u Grega Hardy’ego. Cam Newton już na początku kolejnej akcji popisał się 42-jardowym podaniem do Smith’a, który został zatrzymany przez Taliba. Trzy minuty przed końcem spotkania LaFell zdobył przyłożenie po podaniu Newtona i gospodarze cieszyli się z prowadzenia po pierwszej kwarcie.

Druga kwarta nie zaczęła się najlepiej dla przyjezdnych, ponieważ po raz drugi w tym meczu Tom Brady został powalony na ziemie (tym razem był to rookie, DT Star Lotulelei). Cała akcja skończyła się jeszcze gorzej, kiedy RB Stevan Ridley zgubił piłkę a ta została przechwycona przez przeciwną drużynę. Cam popisał się kolejnym skutecznym drive’m i Graham Gano mógł podwyższyć prowadzenie o trzy punkty. Do przerwy Patriots odpowiedzieli jedynie celnym field goal’em.

Wynik do przerwy: Panthers 10-3 Patriots

Cam Newton prowadzi swoją drużynę do cennego zwycięstwa

Druga część spotkania rozpoczęła się od kontuzji, którą doznał defensive end gości, Charles Johnson. Cztery minuty później, po skutecznym drive’ie, Brady podał piłkę do Gronkowskiego, który zdobył przyłożenie mając na sobie trzech zawodników Caroliny. Wtedy rozgrywający gospodarzy rozpoczął swój „show”. Panthers pewnie przeszli pierwszą próbę i przy drugiej O-line lekko się zagubiło, więc Newton zmuszony był uciekać przed zawodnikami Patriots. Oszukał wpierw Ninkovich’a, później Hightower’a uniknął też Chandler’a i tak przebiegł 14 jardów zatrzymany przez wracającego OLB Dont’a Hightower’a. Całe posiadanie nie mogło skończyć się inaczej, jak nie przyłożeniem, którego zdobył Olsen po podaniu swojego rozgrywającego. Trzecia kwarta – remisowa (po jednym przyłożeniu z obu stron).

Ostatnia rozpoczęła się od mocnego uderzenia, bo przyłożeniem RB Ridley’a. Zaraz później, po nieudanym posiadaniu „Panter”, Gostkowski podwyższył wynik o trzy punkty i zrobiła się 20:17 dla Patriots. QB Cam Newton na uratowanie meczu miał 6 minut. Małymi kroczkami, ale udało mu się, po ładnym 25-jardowym podaniu do Ginn’a, zdobyć przyłożenie. Minuta do końca na zegarze i Tom Brady próbuje po raz kolejny przechylić wynik na stronę Pats. Udało dojść się do 18 jarda, ale na zegarze 3 sekundy do końca, a wynik 24:20. Trzeba było zaryzykować, ale piłkę w polu punktowym przechwycił Lester. Piłka adresowana była do Gronkowskiego, który był blokowany, więc Brady domagał się przewinienia (Pass Interference). Jednak sędziowie tego nie zrobili. Jak było? Gronkowski był 5-7 metrów od piłki, więc piłka nie była w jego zasięgu, a gdy był przetrzymywany nie był odpychany do strefy końcowej. Gdyby Gronk podjął próbę walki o piłkę i byłby w jej zasięgu, wtedy sędziowie mogliby odgwizdać przewinienie. Również gdyby piłka nie była przechwycona przez Lestera, mógłby być faul. Niestety nic z tych rzeczy nie było spełnione i według zasad panujących w NFL, sędziowie postąpili prawidłowo.

Wynik końcowy: Carolina Pathers 24:20 New England Patriots

Cały mecz w wykonaniu Pats był średni. Tom Brady zdobył 1TD, 1INT i 296 jardów, przy skuteczności 29/40. Warto też pamiętać, że był dwa razy powalany. Mimo wszystko zdobył w tym spotkaniu swoje 4,000 celne podanie w karierze. O porażce zadecydowały głównie indywidualne błędy w obronie i ofensywie. Natomiast Panthers potwierdzili swoją dobrą dyspozycję. Obrona nie zawiodła podobnie jak Cam Newton, który zdobył 3TD, 0INT, 209 jardów (62 dołem), przy skuteczności 19/28. Został również pierwszym zawodnikiem w historii NFL, który zdobył 10,000 jardów po podaniach i 1,000 jardów po akcjach biegowych. „Pantery” gonią New Orleans Saints w swojej dywizji i udanie walczą o playoff.

Ciekawostka: Panthers są czwartą drużyną w NFL, która pokonała 49ers i Patriots w dwóch kolejnych meczach. Ostatnią drużyną była w 1998 Atlanta Falcons, która sezon zakończyła porażką w Super Bowl. Dwoma innymi drużynami byli New York Giants i Baltimore Ravens, którzy wygrali swoją konferencję i zdobyli trofeum na koniec sezonu. Czy drużynę Caroliny Panthers stać na taki sezon? Raczej będzie ciężko, ale historia lubi się powtarzać.

Za tydzień drużyna z Caroliny zagra z Dolphins, a New England Patriots z Denver Broncos.

Kuba Kaczmarek

About Kuba Kaczmarek

Z futbolem amerykańskim związany od 2006 roku. Redaktor NFL24 od 2013 roku, a od 2014 redaktor naczelny portalu. Kibicuje New England Patriots, jak również ma sympatię do St. Louis Rams. Zawodnik poznańskiego klubu futbolu amerykańskiego - Patriotów Poznań oraz redaktor portalu PiłkarskaPrawda.pl. Miłośnik wszelakich sportów.

3 thoughts on “NFL 2013: Podsumowanie Monday Night Football

1. Ludzie powinni skupić się na analizowaniu tego meczu, bo był genialny, najlepszy w sezonie jak na razie, a nie gadać ciągle o tej sytuacji. Przecież Gronkowski nie miał żadnych szans złapać tej piłki, żadnych. Koniec, kropka. Brawo dla Panthers, są mocni.

2. nie mial zadnych szans bo luke kuechly go trzymal i nie mogl zrobic ruchu w kierunku pilki co mial go zdzielic w leb czy co?!! ti nie pierwszy raz gdy sedziowie gwizdz przeciw NE w tak waznym momencie…
    juz zacieram rece na mecz podraznionych pats i broncos to bedzie mecz sezonu !!!
    ps.niech sklonuja a.taliba bo do pokrycia jest d.thomas, e.decker, j.thomas i w.welker (o ile zagra) he he BB ma chyba teraz niezly bol glowy bo nie moze zapomniec o k.moreno… nie zazdroszcze 😉 no i w koncu dziurawa jak ser szwajcarski O-line pats w tym sezonie… zobczcie na statystyki bradyego w przekroju calej kariery ile razy byl sackowany w danym sezonie i ile sackow na nim bylo juz w tym sezonie…zgroza…chyba d.scharneccia(legendarny trener O-linemanow chyba jedyny w swoim rodzaju tworzy cos z niczego, taki odpowiednik dicka lebeau w obronie) sie stazeje lub NE zaniedbali za bardzo O-line bo tylko solder gra na poziomie ProBowl(chyba najlepszy Ltackle w lidze) reszta dno…co sie dzieje z mankinsem w tym sezonie to nieporozumienie