Co nowego w księdze zasad?

Zanim przystąpimy do oglądania meczów przedsezonowych, a następnie sezonu regularnego, warto sprawdzić, co zmieniło się w zasadach gry ustalanych przez National Football League.

W tym roku „księga zasad NFL” doczekała się jedenastu zmian. Jedna z nich wywołała najwięcej kontrowersji i podzieliła fanów futbolu amerykańskiego, a mianowicie przesunięcie linii wznowienia akcji przy podwyższeniu po przyłożeniu. Niektórzy uważają, że to niepotrzebna zmiana, która nic nowego nie wniesie do gry, a inni – będąc tradycjonalistami – wolą pozostać przy starej zasadzie. Mimo wszystko najwięcej zmian dotyczy samego przebiegu gry. O to one:

Peel-Back Block”

Od teraz, każdy z zawodników ofensywy, który będzie próbował zablokować gracza defensywy w kierunku swojego pola punktowego, będzie karany. Taka zasada obowiązuje także w NCAA, a o to krótki pokaz:

http://https://www.youtube.com/watch?v=Kl5ololKXrE

„Chop Block”

Taka forma bloku również została zakazana. Zawodnik będący powstrzymywany powyżej pasa, nie może być dodatkowo powstrzymywany poniżej pasa, a więc mówiąc krótko: zakazany jest podwójny blok/hit. Dokładnie tak, jak przedstawiają to poniższe obrazki:

Takiej formy bloków już w NFL nie ujrzymy (a przynajmniej nie powinniśmy)

Takiej formy bloków już w NFL nie ujrzymy (a przynajmniej nie powinniśmy)

Ochrona skrzydłowych

To zmiana przepisów, która reguluje sytuacje, które następują w pierwszych chwilach po interception. Do tej pory wide receiver, do którego adresowana była piłka mógł zostać zrównany z ziemią przez obrońcę. Teraz nie takie zachowanie nie będzie dopuszczalne dopóki nie będzie w stanie wykonać ruchu, który pozwoliłby mu się w jakikolwiek sposób obronić.

Np. WR skacze do piłki, ale ta zostaje przechwycona. Kiedy WR spada na ziemię dostaje hita od jakiegoś safety, albo LB. Do tej pory to było legalne zagranie, bo „bezbronni” WR byli chronieni tylko w procesie łapania piłki. Teraz będzie to traktowane jako faul, gdyż ta ochrona została rozszerzona o sytuację, kiedy WR piłki nie złapał, nastąpił Interception, a WR nie jest jeszcze w stanie się obronić. Całkiem prawdopodobne, że następna seria zmian reguł gry rozszerzy ochronę dla bezbronnego WR również na incomplete pass.

Kara: 15 jardów

Punt i field goals

Podczas wykonywania przez formację ofensywną punta lub kopnięcia na bramkę (za trzy punkty) zawodnicy z defensywy nie mogą popychać członków swojej drużyny na przeciwnych zawodników z linii ofensywnej.

Podwyższenie za jeden punkt

Tak, jak wspominałem wcześniej, zmiana ta podzieliła opinię wśród kibiców. Jednak nie zmienia to faktu, że od tego sezonu podwyższenie za jeden punkt będzie się odbywało na 15 jardzie, co ma wywołać u trenerów większą chęć grania za dwa punkty. Czy to zwiększy atrakcyjność gry po zdobyciu przyłożenia? Nie wydaje mi się, ale przekonamy się o tym w trakcie sezonu.

Game Clock

Od tego sezonu istnieje możliwość sprawdzenie zegara przy końcu drugiej kwarty, meczu lub dogrywki, aby upewnić się, że czas został zatrzymany w odpowiednim momencie.

Patriots rule

Pamiętacie słynną taktykę Billa Belichicka z meczu Patriots – Ravens w zeszłorocznych playoffs? Od teraz zawodnik nieuprawniony do łapania piłek nie może ustawić się na linii jak zwykły odbierający. A więc takie ustawienie mistrzów NFL jest już nielegalne:

ineligible2

Julian Edelman Rule

Konkretnie chodzi o dodatkowy „timeout” dla trenera danej drużyny. W momencie, gdy jeden z jego zawodników leży lub niepewnie podnosi się po ciężkim starciu z obrońcą, trener może zażądać, tzw. „medical timeout”, dzięki czemu gracz może być ze spokojem usunięty z boiska, zmieniony przez jego zmiennika i przebadany na linii bocznej.

Odrzucenie kary za niesportowe zachowanie

Tak, to jest możliwe! Jednak musi się mieć miejsce w końcówce drugiej połowy lub dogrywki. Jeśli zawodnik popełni w tej fazie meczu faul zwany „unsportsmanlike” (karany piętnastoma jardami), trener może odwołać się od tej decyzji.

Zamknięty, czy otwarty dach?

Taka zasada przydałaby się nam przy okazji meczu otwarcia Euro 2012. Umożliwia on zespołom otworzenie dachu w trakcie przerwy między pierwszą, a drugą częścią spotkania (jeśli spełnione są odpowiednie warunki). Z taką inicjatywą wyszli włodarze Indianapolis Colts i jak widać opłaciło się.

Zmiany w numerach

Takiej zmiany chciałby na pewno Brian Bosworth. Przechodząc do NFL musiał zmienić swój numer z 44 na 55, gdyż wtedy numery od 40 wzwyż były nieuprawnione dla LB. Od tego sezonu ulega to zmianie, dzięki czemu zawodnicy na pozycji LB mogą przywdziać numery z czwórką na przodzie.

 

 

Kuba Kaczmarek

About Kuba Kaczmarek

Z futbolem amerykańskim związany od 2006 roku. Redaktor NFL24 od 2013 roku, a od 2014 redaktor naczelny portalu. Kibicuje New England Patriots, jak również ma sympatię do St. Louis Rams. Zawodnik poznańskiego klubu futbolu amerykańskiego - Patriotów Poznań oraz redaktor portalu PiłkarskaPrawda.pl. Miłośnik wszelakich sportów.

32 thoughts on “Co nowego w księdze zasad?

 1. Mysle ze bardziej przejrzyscie bedzie jesli napisze sie, ze podwyzszenie bedzie sie odbywalo z 33 yarda a nie 15. Bo 15 to tylko pole od snapa do poczatku pola punktowego. A bramka jest umieszczona na koncu pola pkt (dodatkowe 10 yardów) plus 8 yardów pomiedzy wykonujacym snapa a kickerem, razem 33 yardow, co jest sporo. Garrett trener Cowboys mowil ze skutecznosc moe spasc z 98% do 93%.

 2. Z jednej strony to dobra zmiana, bo powiedzmy sobie szczerze kto z was oglada PAT-y? Ja np zawsze do tej pory po TD sprawdzalem reakcje na Twitterze zamiast ogladac PAT-a, skoro wiadomo ze bd dobry. Teraz to sie zmieni i ludzie bd ogladac.

 3. Pingback: Search Engine Optimization

 4. Pingback: Surgical Drape fabric

 5. Pingback: russ armstrong

 6. Pingback: PK studies Contract Research Organization

 7. Pingback: assistencia informatica lisboa

 8. Pingback: xperia phone repair

 9. Pingback: Ninh Binh Tours

 10. Pingback: lequipe losc

 11. Pingback: exercise equipment

 12. Pingback: Free Teen Chat Rooms

 13. Pingback: Happier Citizens

 14. Pingback: loan

 15. Pingback: Share Movies

 16. Pingback: 4water-heaters.info

 17. Pingback: Pest-extermination.org

 18. Pingback: International Movers

 19. Pingback: purchase order systems

 20. Pingback: IND-enabling studies

 21. Pingback: real estate

 22. Pingback: Barrhaven homes

 23. Pingback: GVK bio sciences nacharam

 24. Pingback: https://uniccshop.cm

 25. Pingback: gvk Biosciences

 26. Pingback: formsmedia.co.za

 27. Pingback: New Pokies & the best offers for online casinos in NZ

 28. Pingback: torebki damskie sklepy online

 29. Pingback: pami¹tka œlubu

 30. Pingback: GVK BIO contract research

 31. Pingback: Gvk bio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *