Zapowiedź finału BCS

ncaaJuż dziś pojedynek uniwersytetów Florida State oraz Auburn! Kto zostanie mistrzem NCAA w tym sezonie?

 

 

bcs-champion-odds-2014-1024x581

Już dzisiaj przed nami ostatnie, a zarazem najważniejsze spotkanie sezonu w NCAA- Finał BCS. Będzie to historyczny mecz ze względu na fakt, iż kończy erę BCS, która mimo dużej krytyki fanów oraz części dziennikarzy była bardzo udana dla futbolu uniwersyteckiego, gdyż w tym czasie zainteresowanie, a zarazem profity były największe w historii. To właśnie w tym okresie liga uniwersytecka stała się trzecią najchętniej oglądaną w USA zaraz po NFL oraz MLB.

Tegoroczne spotkanie może okazać się najciekawsze w historii ponieważ zagrają w nim zespoły prezentujące bardzo interesujący styl. Jednego możemy być pewni pojedynek Florida State z Auburn będzie znacznie bardziej interesujący niż zeszłoroczna dominacja Alabamy nad Notre Dame zakończona ostatecznie wynikiem 42-14. Niestety dla neutralnych fanów w połowie drugiej kwarty najciekawszym wątkiem stała się partnerka A.J McCarona oraz komentarz Brenta Musbuergra:

http://www.youtube.com/watch?v=exKZIYpyfVY

Na szczęście to już za nami i w tym roku cała uwaga będzie skupiona na wydarzeniach boiskowych. Zanim jednak przejdę do charakterystyki obu zespołów niezbędne jest zwrócenie uwagi na dominację w ostatnich latach konferencji SEC. Od 2006 roku każdy finał BCS kończył się zwycięstwem uniwersytetu z tej konferencji. Łącznie zespoły z SEC występowały w finale BCS dziesięć razy i wygrały dziewięć tytułów. Pośród nich jest również Auburn, które pod wodzą Cama Newtona i Nicka Fairley pokonało Oregon 22-19.

Także uniwersytet Florida State może pochwalić się jednym mistrzostwem zdobytym  w 1999. Poza tym Seminoles występowali w finale jeszcze dwukrotnie, ale najpierw w 1998 roku przegrali z Tennessee(debiut systemu BCS) oraz w 2000, gdy lepszy okazał się uniwersytet Oklahomy.

W tegorocznym finale szanse obu zespołów wydają się wyrównane, ale droga  obu uniwersytetów była zupełnie inna.

Florida State przez cały sezon dominowała swoich rywali rozpoczynając od pewnego zwycięstwa nad uniwersytetem Pittsburgh Panthers przez wygraną nad Maryland 63-0 i kluczowego zwycięstwa nad swoim odwiecznym rywalem Clemson 51-14. Seminoles nie ponieśli przez cały sezon żadnej porażki i w żadnym spotkaniu nie byli zagrożeni. Wygranie konferencji ACC zapewniło im pokonanie uniwersytetu Duke 45-7.

67ee609457e3056406d75026d386dca4Skąd taki sukces? Podstawowym powodem jest oczywiście tegoroczny zwycięzca nagrody Heisman Jameis Winston, który w tym sezonie ustanowił bardzo wiele rekordów, a jego efektywność była najwyższa w historii NCAA. Jak bardzo utalentowany jest Winston pokazują nie tylko umiejętności futbolowe, ale i jego gra w baseball. Winston przez całe swoje życie za swój autorytet uważał Bo Jacksona i tak jak on w przyszłości chciałby występować zarówno w MLB i NFL. Jednak na ten moment wydaje się to wręcz niemożliwe.

Poza Winstonem ofensywa Seminoles prezentuje się również imponująco. Skrzydłowy Kelvin Benjamin dysponuje doskonałymi warunkami fizycznymi i techniką. Bardzo podobny stylem gry i wzrostem WR Texas A&M Mike Evans zdobył przeciwko Tigers 287 jardów i 4 przyłożenia. Dlatego tez Benjamin będzie ulubionym celem Winstona i jeżeli zagra dobry mecz jego pozycja w drafcie można znacznie wzrosnąć. Poza Benjaminem bardzo ważna rolę w ofensywie odgrywa Tight End Nick O’Leary, który w tym roku zdobył 7 przyłożeń oraz Rashad Green zdobywca prawie 1000 jardów oraz 9 przyłożeń. Poza doskonałymi odbierającymi trener Jimbo Fisher ma do dyspozycji także trzech utalentowanych Running Backów Jamesa Wildera, Devonte Freemana oraz najlepszego spośród tej trójki Karlosa Williamsa. Patrząc na ilość utalentowanych zawodników nie dziwi fakt, że Seminoles mieli najlepszą ofensywę w NCAA zdobywając średnio na mecz 53 punkty(drugi najlepszy wynik w historii NCAA)

Jednak najbardziej imponujący jest fakt, iż Seminoles maja także najlepszą defensywę w NCAA. W tym sezonie przeciwne formacje ofensywne zdobywały średnio zaledwie 10 punktów na mecz.  W tej formacji zdecydowanie najlepszym zawodnikiem jest Lamarcus Joyner, który ma niesamowity talent pozwalający mu na wymuszanie bardzo wielu strat. W tym spotkaniu kluczowa może okazać się gra Defensive Enda Christiana Jonesa. Przeciwko Auburn będzie musiał  uważać na read-option Nicka Marshalla. Jeżeli Jones rozegra dobre spotkanie i przez cały mecz będzie zdyscyplinowany w egzekucji schematów defensywnych Seminoles powinni odnieść zwycięstwo.

Auburn to zupełnie inaczej zbudowany zespół. Nikt przed sezonem nie spodziewał się, że nowy trener Gus Malzhan wygra więcej niż 6-7 spotkań, a jednak Tigers wygrali 12 meczów. Jedynym zespołem, który okazał się lepszy było LSU. Patrząc na przebieg poszczególnych meczów Auburn mogłoby się wydawać, że Tigers nie mieli prawa odnieść przynajmniej trzech zwycięstw nad Miss. State, Georgią oraz Alabamą, ale za każdym razem w cudownych okolicznościach Tigers wygrywali. Najlepiej sezon Auburn podsumowują te dwie sytuacje:

1.       Przyłożenie Ricardo Louisa: http://www.youtube.com/watch?v=Gf5jnajTKJI

2.       Kick return Chrisa Davisa: http://www.youtube.com/watch?v=HqIBNX0CXDc

imagesCzy Tigers kolejny raz będą mogli liczyć na tak duże szczęście przeciwko Florida State? Wiele będzie zależało od duetu QB Nick Marshall oraz RB Tre Mason. Obaj w tym sezonie grali fenomenalnie, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę zdobycze w grze biegowej. Marshall w tym sezonie samymi biegami zdobył 1759 jardów. Niestety dla fanów Auburn  Marshall ma wiele problemów w grze podaniami i jeśli dodamy do tego fakt, że Seminoles mają najlepszą defensywę przeciwko podaniom Gus Malzhan może całkowicie zrezygnować z tego aspektu gry. Nie będzie niespodzianką jeżeli Marshall w tym spotkaniu wykona od 6 do 10 podań.  Runnig Back Tre Mason miał jeszcze lepszy sezon. Finalista do nagrody Heisman w tym roku zdobył łącznie 2137 poprawiając dotychczasowy rekord 1859 ustanowiony przez… Bo Jacksona. Szczególnie imponujący był ostatni mecz Masona. W finale konferencji SEC przeciwko Missouri zdobył 303 jardy! Łącznie obaj Ci zawodnicy zdobyli w tym roku dla Auburn 33 przyłożenia i zdobywając średnio na mecz 335 jardy biegami  zajęli pierwsze miejsce w NCAA.

W defensywie Gus Malzhan nie ma tak wielu utalentowanych zawodników jak Jimbo Fischer. Liderem jest Defensive End Dee Ford, który w tym roku zaliczył 8 sacków i 12 tackles for loss. Poza nim bardzo ważna będzie gra Cornerbacka  Chrisa Davisa. Czeka go ciężkie zadanie zatrzymania Kelvina Benjamina.

Podsumowując przed nami spotkanie w którym oba zespoły mają szansę na zdobycie ponad czterdziestu punktów. Osobiście spodziewam się bardzo wyrównanego spotkanie, które rozstrzygnie się w ostatnich minutach czwartej kwarty. Osobiści skłaniam ku zwycięstwu bardziej zbilansowanego i utalentowanego zespołu, który jest prowadzony przez Quaterbacka mającego szansę i potencjał na zostanie jedynym z najlepszych atletów historii sportu. Mowa oczywiście o Jameisie Winstonie i uniwersytecie Florida State. Jednak… patrząc na tegoroczne spotkania, kto odważy się postawić przeciwko Auburn?

Przewidywany wynik: Florida State 45- Auburn 41

Mecz rozpoczyna się o godzinie 02:30. Zapraszamy!

Paweł Śmiałek

Paweł Śmiałek

About Paweł Śmiałek

Współautor podcastu Pick Six. Zajmuje się głównie NCAA oraz ewaluacją prospectów. Kibicuje przede wszystkim zawodnikom, a nie drużynom, bo ich historie są często wyjątkowo intrygujące.

5 thoughts on “Zapowiedź finału BCS

  1. Świetny mecz! Więcej napiszę pod opisem redakcji tego wydarzenia (na wypadek gdyby ktoś nie znał wyniku). Jak chodzi o przyszłoroczny system rozgrywek to 2 bowle będą po prostu meczami półfinałowymi do finału krajowego. Właściwie nie jest to typowy play-off tak jak w NFL tylko połączenie dotychczasowego systemu z nowym. W sumie powinno być ok bo dzięki temu jedna wpadka nie wyeliminuje drużyny z szansy na grę w finale krajowym (tak jak np. stało się w tym roku z Ohio State) al

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *