Czy dla nich jeszcze wyjrzy słońce? Cz.2

Druga część cyklu obrazująca najbliższą przyszłość kolejnych pięciu drużyn dla których sezon już się skończył. Zapraszam.

 

 

New York Jets. Dla fanów „odrzutowców” sezon zakończony bilansem 4-12 był jednym wielkim rozczarowaniem. Dla ekspertów zajmujących się NFL już niekoniecznie, dlatego od czasu ostatniego spotkania doszło do wielu zmian w sztabie „nowojorczyków” i zrodziła się podstawa pod lepszą przyszłość.

Draft: Obecnie przy okazji rozważań o tym, kto może być najaktywniejszy w wymianach w przyszłosezonowych wyborach zespół Jets jest w czołówce ligi. Potrzeb na pozycjach jest bardzo wiele, m.in. przydałoby się wybrać CB i OT oraz – jak co roku w ostatnim czasie – QB, tylko że 6 wybór jest stosunkowo późny jeżeli chce się mieć w składzie kogoś z wielkiej dwójki Mariota – Winston. Czy jest sens wybierać kogoś innego z niższym numerem na tę pozycję myśląc o kilkuletniej przyszłości? Może w drugiej rundzie dostępny będzie jeszcze Brett Hundley z UCLE, a może ciekawszym pomysłem byłoby przeznaczenie wyboru na OT Andrus’a Peat’a czy Erick’a Flowersa z Miami. Tylko wszyscy wiemy jak to w ostatnim czasie u nich wygląda. Najważniejsze potrzeby to jedno, „rozsądek Jets” to drugie, więc wcale bym się nie zdziwił, jeśli w pierwszej rundzie sięgną po Amari Coopera czy Kevina White’a.

Salary Cap: Suma 38,650,074 dolarów stawia ich na drugim miejscu w lidze i daje wiele możliwości dla nowego sztabu trenerskiego na zmianę oblicza zespołu (szczególnie linia ofensywna wymaga wzmocnień). Za to jednego już dzisiaj możemy być pewni w przypadku byłego DC Cardinals – linia defensywna nadal będzie należeć do czołówki ligi.

Obecna kadra: Po sezonie wygasają m.in. kontrakty podstawowego ILB Davida Harrisa (odkąd został wybrany do Jets, przez 8 lat opuścił tylko 5 spotkań), weterana i podstawowego SS Davana Landry’ego, oraz OG Willie Colona. Mieli oni w ostatnim czasie duży wpływ na grę i ich ewentualne odejście może mieć istotne znaczenie dla zespołu. Poza tym, znowu rozpocznie się saga z Vickiem, który raczej nie dostanie szansy zostać dłużej na liście płac w Nowym Jorku (wg. Forsal.pl miasta najbardziej zestresowanych ludzi w USA).

Przyszłoroczny terminarz: Oprócz spotkań w dywizji – jednej z najrówniejszych i najsilniejszych obecnie w NFL – czekają ich jeszcze spotkania m.in. z Raiders, Jaguars czy Titans, więc istnieje szansa na poprawę ubiegłorocznego bilansu zwycięstw.

Chicago Bears. Kolejny (czy ostatni? ) sezon rozczarowań „niedźwiedzi” za nami. Miały być co najmniej play-offy, a może i coś więcej, a wyszło jak zawsze w ostatnim czasie. Bilans 5-11 to już przeszłość, za to przyszłość rysuje się w zdecydowanie cieplejszych barwach.

Draft: Najważniejszym punktem przyszłorocznych rozważań powinno być wzmocnienie defensywy, która w obecnym sezonie była jedną z najgorszych w lidze. Na szczęście w obecnym drafcie znajduje się wiele ciekawych propozycji, dlatego na pewno będzie okazja wybrania z 7 numerem ciekawego pass rushera (Beasley, Dupree) czy Safety ( Landona Colinsa z Alabamy)

Salary Cap: Kwota 27,295,163 dolarów daje nadzieję na pozyskanie solidnego nazwiska na rynku. Jest duża szansa, że osoba i autorytet nowego trenera Bears, oraz perspektywa przyszło – sezonowego sukcesu przekona wolnych agentów – w szczególności na pozycjach defensywnych – do podpisania kontraktu z Chicago.

Obecna kadra: Przede wszystkim kontrakt wygasa świetnemu OLB Lance Briggsowi, który raczej nie zostanie przedłużony (krążą informacje o tym, że rozważa nawet koniec kariery), CB Charlesa Tillmana (dwukrotny Pro Bowler, który w ostatnim czasie ma problemy z regularnymi występami), czy S Christophera Conte ( od czasu gdy został wybrany w trzeciej rundzie z Uniwersytetu w Kaliforni nie opuszcza składu). Do tej pory krążyły też plotki o wymianie Cutlera, ale po przejęciu zespołu przez Jona Foxa zostały one bardzo szybko ucięte i możemy być pewni, że to on w przyszłym sezonie będzie podstawowym QB w „Wietrznym mieście”.

Przyszłoroczny terminarz: W żadnym spotkaniu Bears nie stoją na straconej pozycji, a gościć na swoim stadionie będą Lions, Packers Vikings, Cardinals, 49ers, Broncos, Raiders i Redskins, za to sami wybiorą się do Detroit, Green Bay, Minnesoty, St. Louis, Seattle, Kansas City, San Diego i Tampy.

Atlanta Falcons. Niby sezon zakończony słabym bilansem 6-10, a mimo to w ostatniej kolejce stawiani byli jako faworyci spotkania z Carolina Panthers i w konsekwencji występu w play-off. Jak te przewidywania w konsekwencji się sprawdziły wiemy wszyscy, dlatego po tym sezonie zakończono rozdział Mik’a Smitha w Falcons. Czy słusznie? Tego dowiemy się za rok.

Draft: Przede wszystkim Falcons powinni wzmocnić pozycję pass rushera, bo Osi Umenyiora jak dotąd nie spełnia swojej roli tak jak oczekiwali tego wszyscy w Atlancie. Poza tym wraz z zakończeniem kariery przez Tonego Gonzaleza brakuje jakości na pozycji TE więc warty rozważenia w dalszych rundach może być może być np. Maxx Williams z Uniwersytetu w Minnesocie, czy Jeff Heuerman z Ohio State.

Salary Cap: Pula 23,831,008 dolarów pozwala myśleć o wzmocnieniach, lecz wciąż najważniejszym pytaniem jest kto obejmie „Sokoły” w przyszłym sezonie. Osoba nowego coacha i jego pomysł na wykorzystanie potencjału drużyny będą decydujące w poruszaniu się wśród wolnych agentów, chociaż już teraz możemy być pewni, że do składu musi dołączyć ktoś na pozycję DB.

Obecna kadra: Kontrakt wygasa Umenyiorze, poza tym niewiadomą jest przyszłość Seana Weatherspoona ( pierwsza runda w 2010 roku), czy Roberta McClina (od czasu dołączenia z Panthers podstawowy CB „Sokołów”) Poza tym – tak jak wspominałem wcześniej – wiele zależy od pomysłu nowego trenera i to wtedy dowiemy się ostatecznie kto pozostanie w składzie. Wiele wskazuje na to że będzie to Dan Quinn, ale konkretów wciąż brak.

Przyszłoroczny terminarz: Oprócz spotkań w dywizji czekają ich na swoim domowym obiekcie konfrontacje z Eagles, Redskins, Texans, Colts i Vikings, za to sami jadą na spotkanie z Caroliną, do Nowego Orleanu, Tampa Bay, Dallas, Nowego Jorku – spotkanie z Giants – na obiekt Jaguars, Tennessee oraz do San Francisco.

New York Giants. Sezon wielkich nadziei i rozczarowań. Z jednej strony świetnie wkomponował się w ligę i skład Oddel Beckham Jr – szczególnie obiecująco wyglądała jego współpraca z młodszym z braci Manningów – a z drugiej rozczarowanie i fatalna gra linii ofensywnej. Po sezonie spodziewałem się zwolnienia Toma Coughlina, lecz dano mu jeszcze jedną szansę. Czy ta decyzja była słuszna dowiemy się już niedługo.

Draft: Wydaje się ze podstawowym celem powinno być pozyskanie OT, dlatego ciekawym wyborem mógłby być Andrus Peat z uniwersytetu Stanford. Poza tym innymi celami „Gigantów” będą na pewno zawodnicy na pozycji ILB (np. Eric Kendricks z UCLA) czy pass rusher ( np. Owamagbe Odighizuwa również z UCLA)

Salary Cap: Kwota 14,848,334 dolarów z jednej strony pozwala planować wzmocnienia, ale z drugiej jest wielu zawodników, którym po tym sezonie wygasa kontrakt i w przypadku zaoferowania im nowych umów pieniędzy może szybko zabraknąć. Tom Coughlin ma teraz dużo do myślenia, bo po kolejnym ewentualnym niepowodzeniu w przyszłym sezonie – nawet w obliczu swoich sukcesów i zasług dla Giants – „stołka” trenera raczej już nie uratuje.

Obecna kadra: Kontrakt wygasa m.in. podstawowemu S Antrellowi Roll ( obecny to $9,250,000, trzykrotny Pro Bowler), świetnemu DE Jasonowi Pierre – Paulowi (dwukrotny Pro Bowler z South Florida State) oraz m.in. CB Walterowi Thurmondowi III (odkąd dołączył do składu z Nowego Yorku zagrał tylko w dwóch spotkaniach, a podpisany kontrakt obciążał Giants kwotą $3,000,000).

Przyszłoroczny terminarz: Dla kibica bezstronnego „rozkład jazdy” w przyszłym roku jest wyborny, w każdym spotkaniu będzie można znaleźć podtekst pod większą historię, poza tym będziemy mieli m.in. derby Nowego Jorku. Natomiast dla „oddanych” Giants sezon będzie bardzo nerwowy, bo w żadnym spotkaniu nie upatrywał bym ich jako zdecydowanego faworyta. Mało tego, w wielu przewidywaniach bukmacherskich klasyfikowani będą jako „underdog”. Lecz i tak podsumowując sądzę, że spotkanie z Jets będzie wisienką na torcie w sezonie 2015 – 2016.

St. Louis Rams. Kto wie jak zakończyłby się sezon gdyby nie kontuzja Bradforda. Przed sezonem ekipa prezentowała się bardzo silnie i wyrównanie, szczególnie w defensywie. Sam określałem ich „czarnym koniem” obecnego sezonu i w kolejnym brak play – offów dla Rams będzie rozczarowaniem.

Draft: Potrzeb w zespole Rams nie ma tak wiele, ale na pewno wzmocniłby im skład solidny CB np. Ifo Ekpre – Olomu z Oregon czy Kevin Johnson z Wake Forest. Poza tym przydało by się wzmocnić rywalizację RB dlatego świetnym wyborem mógłby być Ameer Abdullah z Nebraski czy – mój faworyt na gwiazdę ligi – Duke Johnson z Miami.


Salary Cap: Suma 3,905,953 jest niską jeżeli myśli się o dużych kontraktach, ale gdy będzie się odpowiednio przedsiębiorczym to jest jeszcze szansa, że ktoś ciekawy dołączy w tym offseason do Rams.

Obecna kadra: Po obecnym sezonie wciąż nie wiadomo co będzie z Davinem Josephem (dwukrotny Pro Bowler i do tej chwili podstawowy zawodnik na pozycji G), DE Alexem Carringtonem ( piąty sezon w lidze, przed sezonem podpisany na roczny kontrakt po upłynięciu umowy z Bills) i m.in. kontraktem QB Austina Davisa, który świetnie sprawdził się na początku sezonu i być może – przy niedużych wymaganiach finansowych – dostanie szanse pozostać dalej w organizacji jako beckup Bradforda także w kolejnym sezonie.

Przyszłoroczny terminarz: Wciąż nie jest pewne gdzie Rams podejmować będą swoich rywali. Wiele wskazuje na to że organizacja zmieni swoje miejsce i możliwe, że może być to Los Angeles. Za to pewne jest to, że w przyszłym roku zagrają jako gospodarze z Cardinals, 49ers, Seahawks, Bears, Lions, Browns, Steelers i Buccaners, a sami wybiorą się do Arizony na spotkanie z 49ers do San Francisco, do Seattle, na obiekt Green Bay, do Minnesoty, Baltimore, Cincinnati oraz Waszyngtonu.

Karol Potaś

About Karol Potaś

Pasjonat futbolu amerykańskiego od 2009 roku i SB XLIII. Oddany Oakland Raiders. Zawodnicy których ceni szczególnie to K. Warner, L. Fitzgerald i C. Woodson. Lubi trudne tematy i wyzwania, a w życiu kieruje się się zasadą "odważni nie żyją wiecznie, ale ostrożni nie żyją wcale".

6 thoughts on “Czy dla nich jeszcze wyjrzy słońce? Cz.2

  1. Njawiekszy problem w Chicago to nie wyciaganie wnioskow z poprzedsnich slabych lat. W skladzie trenerskim w dalszym ciagu(o zgrozo) pozostaje Mel Tucker. Czlowiek, ktory z jednej z najlepszyh defensyw w lidze uczinil posmiewisko.
    Poza tym w ostatnich dwoch latach mszcza sie slabe wybowy w dratach(pomijajac Longa i Fullera). W nadchodzacym drafcie trzeba pozyskac dobrego LB i S, solidnego CB i nalezy pamietac o wzmocnieniu OL.
    …i na zakonczenie, jak czytam, wypowiedzi z zeszlego tygodnia ze nadchodzay sezon bedzie nalezal do Cutlera, to rece opadaja. Przeciwnicy w dywizji z roku na rok sie rozwijaja, a Bears caly czas sa w tym samym miejsu.

    • Ładnie draftują w Chicago przecież. Z ostatnich dwóch draftów wszyscy zawodnicy utrzymali się do tej pory w rosterze. Paru obiecujących też mają. Nie ma co narzekać.

      Bears mieli pecha, że im się wszyscy ogarnięci weterani w defensywie posypali dosłownie w tym samym momencie. Pamiętam, że dwa lata temu, to Chicago miało najlepszą defensywę w lidze, a teraz marazm. Tillman mało co gra, częściej się leczy Tim Jennings jak nie ma kolegi po drugiej stronie, to też już tak nie koksi, Lance Briggs non stop szpital, a Urlacher przeszedł na emeryturę. Takich koksów raczej nie zastępuje się w jeden rok, trzeba dać trochę czasu młodym na otrzaskanie się.

    • Chyba nie bardzo mają możliwość zmiany. 7 pick to chyba ciut za późno żeby liczyć na Mariotę albo Winstona, a przynajmniej moim zdaniem zdecydowanie za wcześnie na Hundleya albo Graysona (pomijając już fakt czy któryś z nich jest gotowy żeby z miejsca zostać starterem). Na rynku wolnych agentów też raczej ciężko znaleźć kogoś lepszego kto będzie dostępny. Jest niby Locker tyle tylko że musiałby być zdrowy, bo kolejni w kolejce Sanchez, Hoyer czy Hill poprawy jakości rozegrania nie gwarantują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *