Canadian Fortnight – Tydzień 9 i 10

Połowa sezonu w CFL za nami. Mamy już wykrystalizowaną czołówkę, a także wiemy, któym drużynom będzie najciężej awansować do postseason. Zapraszam na podsumowanie dwóch ostatnich kolejek Canadian Football League.

Najlepszy mecz: Winnipeg Blue Bombers 30:35 Saskatchewan Roughriders

Ponownie wybrałem mecz Bombers z Riders jako mecz kolejki. Tym razem oba zespoły starły się na Mosaic Stadium w Reginie, w prowincji Saskatchewan i mecz (jak zawsze gdy grają ze sobą te dwie drużyny) zapowiadał się nader ciekawie. Nie zawiedliśmy się, chociaż początek spotkania wskazywał na co innego. Gra punt za punt i tylko jedno przyłożenie, zdobyte przez gości. Także druga kwarta nie porywała, choć widać było już nieznaczną przewagę gospodarzy. Zdobyli oni 14 punktów, lecz nie w taki sposób jak większość fanów NFL by pomyślała (2xTD) tylko poprzez dwukrotne safety, field goala i przyłożenie. Dopiero w trzeciej kwarcie obie drużyny ruszyły do ataku. Tak jak do tej pory był to mecz defensywny, tak tutaj mieliśmy okazję podziwiać szybką, kanadyjską ofensywę. 3. kwarta skończyła się na wyniku 21:21. W ostatniej, czwartej części gry Bombers prowadzili już 30:28, by stracić to prowadzenie 28 sekund przed końcem, wskutek udanego biegu na TD Anthony’ego Allena. Drew Willy na 4 sekundy przed ostatnim gwizdkiem próbował podać do Clarence’a Denmarka, jednak przeszkodził im Terrell Maze, defensor Roughriders.

Najlepszy zawodnik: Bo Levi Mitchell

Wielu przed sezonem miało wątpliwości, czy Mitchell godnie zastąpi Tate’a w Stampeders. Póki co, nowy starter sprawuje się świetnie i nikt już nie tęskni za Tatem. To właśnie dzięki Mitchellowi Stamps, obudzili się w drugiej połowie meczu z RedBlacks i w efekcie rozbili ich 32:7.

Najlepsza drużyna: Calgary Stampeders

Od początku sezonu niezmiennie najlepsza kanadyjska drużyna. Kreatywna ofensywa i defensywa, która jest niesamowitym kolektywem, prześcigającym nawet PGR-y w latach swej świetności, zagwarantowały Stamps pozycję lidera dywizji zachodniej. Tylko katastrofa mogłaby spowodować to, że Stampeders nie awansują do PO.

Największe rozczarowanie: Franczyza w Ottawie

Póki co mówi się, że RedBlacks to finansowa porażka. Mimo tego, że z reguły nie oceniam nikogo i niczego pochopnie, to muszę stwierdzić, że faktycznie, RedBlacks są klapą. Mamy tu podobną sytuację, gdyby ktoś w Montanie lub w Północnej Dakocie zorganizował drużynę NFL. Zarówno  tych dwóch wymienionych przeze mnie stanach, jak i w Ottawie ludzie wolą futbol akademicki.

Wyniki z 9. i 10. tygodnia rozgrywek (gospodarze na drugim miejscu)