Canadian Fortnight – Tydzień 3 i 4

Wielkimi krokami zbliża się IX Superfinał, niedługo także rozpocznie się preseason w NFL. W Kanadzie natomiast zakończył się czwarty tydzień rozgrywek Canadian Football League. Zapraszam na podsumowanie dwóch kolejek CFL.

10046010Najlepszy mecz: Winnipeg Blue Bombers @ Montreal Alouettes

W komentarzu pod poprzednim „Canadian Fortnight” użytkownik remix zasugerował, że to właśnie mecz Bombers z Alouettes uznam za najlepszy, jeżeli chodzi o okres dwóch tygodni. Nie mylił się. W Montrealu, największym mieście stanu Quebec, miejscowi Alouettes podejmowali Blue Bombers. Cały mecz był bardzo wyrównany, karkołomnym zadaniem byłoby wskazać, która drużyna bardziej zasłużyła na wygraną. Alouettes, w barwach których występują nasz rodak Dave Stala i mający nasze korzenie Jake Piotrowski, popełnili dwa poważne błędy, oddając przecwnikom 12 punktów w postaci dwóch pick-six. Jak się potem okazało, było to brzemienne w skutkach, choć jeszcze minutę przed końcem to frankofoni byli bliżej zwycięstwa, aniżeli goście z Winnipeg, prowadząc 33:28. Wtedy to o swoich nieprzeciętnych umiejętnościach przypomniał sobie Drew Willy, który w niesamowitym drivie poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa na nieco ponad 20 sekund przed końcem meczu. Ciekawostką jest fakt, że na cztery przyłożenia, które zdobyli Bombers, podwyższyli tylko jedno z nich

Najlepszy zawodnik: Solomon Elimimian, LB British Columbia Lions

Nigeryjczyk symbolizuje całą, spójną defensywę Lions. Wybrałem Elimimiana dlatego, że na swoim koncie ma już 24 tackles, ale przede wszystkim dlatego, że był jedną z wiodących postaci w zwycięstwie nad Alouettes 41:5. Lions po dwóch kolejkach byli największym rozczarowaniem. Obecnie znajdują się w Playoffach dzięki wspomnianej przeze mnie dwa tygodnie temu crossover rule, dlatego, że mają większy dorobek punktowy nawet od prowadzących w dywizji wschodniej RedBlacks.

Najlepsza drużyna: Calgary Stampeders

Bardzo długo się zastanawiałem, czy wybrać Stampeders, czy Eskimos. Wybrałem jednak Stamps, dokładnie tak jak tydzień temu. Powód także się nie zmienił: Stampeders grają konsekwentny, solidny futbol. Jednakże już w czwartek w meczu ochrzczonym „Bitwą o Albertę” mój wybór zostanie zweryfikowany. Do Edmonton przyjadą Stampeders i będą mieli dokładnie taki sam cel jak gospodarze: zwyciężyć i pozostać jedynym niepokonanym zespołem w CFL

Największa niespodzianka: Zwycięstwo RedBlacks w meczu z Argonauts

Spotkanie reklamowane  było w mediach społecznościowych jako #AxevsSword ( maskotką RedBlacks jest drwal uzbrojony w siekierę, natomiast Argonauts żołnierz uzbrojony w miecz). Dlaczego niespodzianka? Otóż dlatego, że w wygranym przez nową franczyzę meczu w stosunku 18:17, padło tylko jedno przyłożeni i na dodatek zdobyli je Argos. Brett Maher, kopacz RedBlacks, wygrał mecz „w pojedynkę” zdobywając wszystkie punkty dla swojej drużyny, podobnie jak to zrobił Sebastian Janikowski w sezonie 2012 z Kansas City Chiefs (nasz rodak zdobył 15 puntków). Warto nadmienić, że to jest pierwsza wygrana w historii RedBlacks.

Największe rozczarowanie: Hamilton Tiger-Cats

W Hamilton widać brak Henry’ego Burrisa, gdyż nie ma zawodnika, który ma pewne miejsce w pocket. Na zmianę grają Masoli, Collaros i LeFevour. Sytuacja Ti-Cats przywodzi na myśl Vikings. Tak jak u Wikingów nie było wyników, tak u Tiger-Cats ich nie ma. Pewny rozgrywający, jak powszechnie wiadomo jest kręgosłupem drużyny.

P.S.
Miałem opisać dzisiaj osobliwą dla CFL zasadę o rouge/single. Jednakże już niedługo na naszej stronie powstanie stała rubryka o CFL, a w niej różnice między przepisami i wiele więcej 🙂

 

Wyniki z 3. i 4. tygodnia rozgrywek (gospodarze na drugim miejscu)

Week 3

Blue Bombers 34:33 Alouettes
RedBlacks 11:27 Eskimos
Stampeders 34:15 Argonauts
Lions 26:13 Roughriders
Pauzowali: Tiger-Cats

Week 4

Eskimos 26:3 Blue Bombers
Argonauts 17:18 RedBlacks
Tiger-Cats 7:10 Stampeders
Alouettes 5:41 Lions
Pauzowali: Roughriders

Tabela:

Tabela 4

Kuba Tłuczek

 

 

Kuba Tłuczek

About Kuba Tłuczek

Redaktor naczelny NFL24, fan futbolu od 11 lat, od początku kibicuje Delfinom z Miami. Pisze o NFL i CFL. Z portalem związany od kwietnia 2013 roku.

3 thoughts on “Canadian Fortnight – Tydzień 3 i 4

  1. Za niespodziankę należy uznać słabą postawę Saskatchewan a Lions faktycznie powstali „z martwych”. W Ottawie bohaterem kicker. Facet był bezbłędny w 6 próbach ale należy pamiętać, że drogę do zwycięstwa utorowało świetne ponad 40-jardowe podanie na dokładnie minutę przed końcem meczu. Single nadal słabo jarzę:) Przeważnie nawet nie zauważam kiedy to się stało:)

  2. Za niespodziankę należy uznać słabą postawę Saskatchewan a Lions faktycznie powstali „z martwych”. W Ottawie bohaterem kicker. Facet był bezbłędny w 6 próbach ale należy pamiętać, że drogę do zwycięstwa utorowało świetne ponad 40-jardowe podanie na dokładnie minutę przed końcem meczu. Single nadal słabo jarzę:) Przeważnie nawet nie zauważam kiedy to się stało:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *