Jak sezon bez ESPN America wpłynął na popularność futbolu w Polsce? Czas na podsumowanie naszej sondy!
Na wstępie dziękuję za wszystkie głosy oraz wypowiedzi, których pojawiło się naprawdę sporo. Z pewnością pokazały one, że pomimo od zniknięcia ESPN America z telewizorów polskich i europejskich fanów, temat jest polskim fanom NFL w dalszym ciągu bardzo bliski.
Ankietę rozpoczęliśmy od pytania porównującego ilość obejrzanych spotkań, względem poprzedniego sezonu. Racje mają osoby, które sugerowały, że mogło być ono doprecyzowane, za co już na wstępie biję się w pierś. Moim zdaniem sam wynik głosowania pozytywnie zaskakuje. Co prawda największą popularnością cieszyła się opcja „mniej niż z ESPN America”, na którą zagłosowało 43% fanów. Natomiast 39% kibiców zadeklarowało, że brak ESPNu wcale nie wpłynął negatywnie na liczbę obejrzanych przez nich spotkań, a wręcz przeciwnie – obejrzeli ich więcej. To dużo.
Jak bardzo odczuwalny był więc brak kanału, jakim był ESPN? Dla co trzeciego z głosujących bardzo, gdyż to ta odpowiedź była najpopularniejszą w drugiej ankiecie. Jeśli weźmiemy pod uwagę także tych, którzy wybrali mniej radykalną opcję: „obejrzałem/łam mniej spotkań…” to dla dokładnie połowy fanów brak ESPNu był znaczący. Natomiast drugie 50% nie miało już takich problemów. 20% głosujących nie odczuło żadnej różnicy. Niewiele więcej, bo dokładnie 21% tym bardziej, gdyż wcześniej nie śledzili ESPN America, a 9% obejrzało więcej spotkań i programów futbolowych niż wcześniej.
Opcji oglądania było co najmniej kilka. Największą popularnością cieszyły się internetowy streamy, których słaba jakość nie odstraszyła ponad 40% biorących udział w naszym głosowaniu. Na drugim miejscu znalazł się natomiast stosunkowo drogi gamepass, za pośrednictwem którego mecze śledziło prawie 25% głosujących. Nie wiem jak dla Was, ale ja spodziewałem się znacznie gorszego wyniku gamepassu. Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajął Polsat Sport, czyli nasz rodzimy kanał, który pod koniec sezonu regularnego rozpoczął transmisję powtórek z polskim komentarzem. Warto zauważyć, że kanał który dostępny jest od niedawna również na multipleksie, dociera do bardzo wielu odbiorców. Niestety, Polsat pokazywał prawie same powtórki, w nie najlepszych godzinach. Słabiej w naszym notowaniu prezentują się opcje ze ściąganiem całych spotkań z internetu (najczęściej mecze oglądało tak 12% głosujących), a jeszcze gorzej wypadły zagraniczne kanały sportowe dostępne w Polsce (2 głosy na 228 oddanych). Co dwudziesta osoba nie zobaczyła żadnego meczu w całości, a jeśli już chciała obejrzeć NFL, to posiłkowała się skrótami z nfl.com i innych stron.
Dwa ostatnie pytania dotyczyły generalnego zainteresowania NFL. ESPN pokazywał nie tylko kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt godzin meczów w tygodniu, ale także bardzo dużo programów sportowych (skróty SC, PTI, ATH nie będą trudne do rozszyfrowania dla osób, których była to ulubiona telewizja), dzięki którym regularne śledzenie NFL i NCAA stawało się naprawdę proste. Wyniki tych dwóch głosowań pokazały, że brak ESPNu nie wpłynął na osłabienie zainteresowania National Football League, natomiast w przypadku rozgrywek akademickich nie mamy już tak dobrych rezultatów – prawie 40% głosujących obejrzało mniej spotkań NCAA.
Czas na wyciągnięcie wniosków. Moim zdaniem wyniki ankiety są całkiem optymistyczne. Szczerze powiedziawszy obawiałem się, że rezultaty będą gorsze. Odpowiedzi i komentarze pokazały, że zniknięcie ESPNu było dla jego widzów trudnym, a dla części nawet bardzo trudnym momentem. Zapewne jest grupa kibiców, które bez EPSNu mniej interesują się NFL i oglądają mniej spotkań, jednak większa część polskich fanów poradziła sobie z nową sytuacją – a to odkrywając streamy, a to wykupując gamepass. Jednym z niewątpliwych zalet tych dwóch opcji jest wolność wyboru, o której pisał jeden z naszych czytelników: niedziela, godzina 19:00, a my zasiadamy przed komputerem i możemy swobodnie wybrać mecz i drużyny, które chcemy obejrzeć.
Z pewnością wszyscy chcielibyśmy jak najszybciej zobaczyć na rynku następcę ESPN America. Pod koniec zeszłego roku zaczęły pojawiać się pierwsze plotki na temat Fox Sports. Nowy kanał miał wejść do Polski i transmitować rozgrywki amerykańskich lig, na czele z NFL. Na ten moment wiadomo jest jednak niewiele. Nam również mimo starań nie udało się uzyskać żadnych konkretów. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli przekazać Wam dobre wiadomości w tej sprawie, którą oczywiście będziemy na bieżąco śledzić.
Trzymamy kciuki za Fox Sports, by kanałowi udało się wejść na polski rynek, a także za inne polskie stacje – kto wie, może Polsat zdecyduje pokazywać się więcej spotkań, również na żywo.
- NFL 2014: Podsumowanie Week 7 - 20 października 2014
- Bardzo smutna informacja - 7 sierpnia 2014
- Vinatieri nadal w grze - 11 marca 2014
- [WYNIKI SONDY] Sezon bez ESPN America - 4 marca 2014
- Sekret Wilsona - 26 lutego 2014
Wiele osób odpalalo gamepass przez zagraniczne proxy za darmo stąd taki wysoki wynik.
Dokładnie tak jak AJ pisze, rok wcześniej oglądało się na legalu na ESPN to co leciało, a w tym roku gamepass+zagraniczne proxy i oglądałem to co chciałem czyli głównie redskins,giants & broncos (mannings ;))
a jak to zrobic>?