Dzisiaj na tapecie, najciekawiej zapowiadające się rywalizacje w AFC.
Okres przygotowawczy w toku, a jeszcze jest wiele niewiadomych odnośnie poszczególnych pozycji w drużynach. Nie tylko trzeba wykazać się lepszymi umiejętnościami od kolegów, ale przede wszystkim należy „przetrwać” ten czas bez żadnego urazu.
1) Buffalo Bills: QB
W AFC, też najciekawiej zapowiada się rywalizacji o pozycję rozgrywającego. Zaskakujący wybór z pierwszej rundy Draftu w tym roku kontra ograny zawodnik, który cały czas ma coś do udowodnienia. EJ Manuel vs. Kevin Kolb. Ciekawe jest,czy młody QB zostanie od razu rzucony na głęboką wodę, czy będzie wprowadzany stopniowo do zawodowego futbolu. Nowy trener Bills, Doug Marrone ma na pewno pomysł na byłego zawodnika College Florida State. Wszyscy będziemy bacznie obserwować poczynania 23-latka podczas meczów presezonu, a kibice drużyny z Buffalo powinni byłemu trenerowi uczelni Syracuse udzielić dużego kredytu zaufania.
2) Denver Broncos: RB
Włodarze drużyny z Miasta na Wysokości Mili postanowili zadbać o poprawienie gry w akcjach dołem. Knowshon Moreno, Ronnie Hillman i wybrany w tym roku w drugiej rundzie Draftu Montee Ball mają zapewnić odpowiednią zdobycz jardów pod tym względem. Po tym jak zespół opuścił lider w akcjach przeprowadzonych dołem sprzed roku Willis McGahee, ekipa z Denver musi na nowo zbudować korpus biegających z piłką, aby czasami móc odciążyć Peytona Manninga i skrzydłowych.
3) New York Jets: QB, TE
Przed nami kolejna rywalizacja o pozycję startera w sezonie 2013 na pozycji QB.
a) Chyba najbardziej rozdmuchana przez media konfrontacja, która nie pomaga ani ogranemu już w NFL Markowi Sanchezowi, ani młodemu, debiutującemu na zawodowych boiskach Geno Smithowi. Po niewypale związanym ze sprowadzeniem do zespołu Tima Tebowa rok temu, włodarze Jets postanowili sięgnąć po jednego z najlepszych, dostępnych w tegorocznym Drafcie rozgrywających. Swoją drogą, to Smith był stawiany jako jedyny rozgrywający, który ma zostać wybrany w pierwszej rundzie Draftu w tym roku, a tak były gracz College West Virginia został wybrany w drugiej rundzie, ku zaskoczeniu wielu obserwatorów. Sanchez po tym jak zaliczył fatalny sezon w swoim wykonaniu powinien czuć na plecach oddech młodego Geno. Starterem będzie ten, który popełni mniej błędów i zapewni spokój w rozgrywaniu akcji ofensywnych.
Po tym jak Dustin Keller powędrował do Miami Dolphins, o miano TE numer 1 w drużynie Jest będą walczyć…
b) Kellen Winslow i Jeff Cumberland. 26- latek, który od 3 lat gra w drużynie Nowego Jorku, pokazał w tamtym sezonie, że można na niego liczyć i jeżeli w okresie przygotowawczym ominą go kontuzję, to właśnie jego powinniśmy zobaczyć w wyjściowym składzie w meczach sezonu regularnego. Winslow, powinien być świadomy swojego miejsca w szeregu i jeżeli wróci do formy jaką prezentował w drużynie Tampa Bay Buccaneers, może okazać się bardzo cennym zmiennikiem dla Cumberlanda.
4) Pittsburgh Steelers: OLB, WR
Po tym jak drużynę ze Stalowego Miasta opuścił grający na OLB James Harrison, w szranki o miano nowego pass rusher, podczas okresu przygotowawczego staną…
a) grający już od 3 sezonów w ekipie Mike’a Tomlina Jason Worilds i wybrany w tegorocznym Drafcie z numerem 17 Jarvis Jones. Mówi się, że Worilds „stanął w rozwoju”, a obecność byłego gracza Georgia Bulldogs ma wpłynąć stymulująco na 25-latka. Jeżeli stanie się inaczej, to Jason znowu będzie zmuszony do grania drugich skrzypiec, a Jarvis wskoczy do składu jako starter.
Mike Wallace postanowił zamienić chłodny Pittsburgh na słoneczne Miami, tym samym zwolnił się wakat na pozycji WR nr 1.
b) Para skrzydłowych: Antonio Brown – Emmanuel Sanders i TE Heath Miller, będą stanowić o sile akcji prowadzonych górą w nadchodzącym sezonie. O miano WR nr 3 będą walczyć: Markus Wheaton, Jerricho Cotchery i Plaxico Burress. Po tym pierwszym możemy spodziewać się wszystkiego, młody zawodnik z College Oregon State został stosunkowo wysoko wybrany w Drafcie bo już w 3 rundzie. Jerricho Cotchery powinien raczej znaleźć miejsce w rosterze, a Plaxico Burress do końca kariery ma bliżej niż dalej, więc wziąć jest wielką niewiadomą i dużo zależy od tego jak przepracuje okres przygotowawczy.
5) Jacksonville Jaguars: QB, CB
Jak łatwo zauważyć AFC, charakteryzuje się w tegorocznym okresie przygotowawczym dużą liczbą niewiadomych na pozycji QB. Kolejną ekipą jest Jacksonville Jaguars.
a) Blaine Gabbert i Chad Henne pokazali w poprzednim sezonie, że prezentują bardzo podobny poziom, a o tym kto wybiegnie od pierwszego dnia jako starter w dużej mierze zadecydują mecze presezonu. Już teraz dochodzą nas słuchy, że Gabbert fatalnie prezentuje się podczas obozu przygotowawczego i akcje Henne idą tym samym w górę.
Włodarze Jaguars liczą na to, że nowy head coach Gus Bradley stworzy m.in. bardzo dobrą defensywę przeciwko akcją prowadzonym górą.
b) „Legion of Boom”, to wizytówka ekipy z Seattle, w której Bradley pracował jako defensywny koordynator przez ostatnie 4 sezony. Mając takich zawodników jak: Alan Ball, Dwayne Gratz, Mike Harris i Marcus Trufant ma solidne podwaliny do tego, aby stworzyć coś na wzór, swojej poprzedniej ekipy. Każdy z powyższych ma zadatki na startera, więc walka o miejsce w składzie będzie zażarta.
6) Indianapolis Colts: RB, OLB, WR
W Indianapolis, także tworzona jest ciekawa grupa zawodników na pozycji RB.
a) Debiutant sprzed roku, Vick Ballard pokazał, że warto na niego stawiać i że jest w stanie brać na swoje barki odpowiedzialność w akcjach dołem. Akcję, którą przeprowadził w meczu z Titans można oglądać do znudzenia. Do drużyny Colts dołączył, także Ahmad Bradshaw, który jak tylko pozostanie zdrowy, wniesie bardzo dużo do ofensywy prowadzonej przez Andrew Lucka. Na dalszy plan spychany jest Donald Brown, który musi udowodnić, że wciąż warto na niego stawiać.
Do ciekawe rywalizacji dojdzie na pozycji OLB.
b) Grający w College na pozycji DE (w ustawieniu 4-3) Bjorn Werner będzie próbowany podczas okresu przygotowawczego na pozycji OLB (3-4). Za przeciwnika ma byłego gracza m.in. Green Bay Packers Erika Waldena. Werner, ma zadatki na startera od pierwszego tygodnia rozgrywek więc rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie.
Reggie Wayne, ma już swoje lata, a mimo to cały czas prezentuje bardzo wysoki poziom gry, nie zmienia to jednak faktu, że warto pomyśleć o przyszłości i młodszym dawać więcej szans na grę w podstawowym składzie.
c) T.Y. Hilton i Darrius Heyward-Bey będą bezpośrednio rywalizować o miano WR nr 2 w zespole Colts. T.Y. Hilton pokazał przed rokiem, jako debiutant, że drzemie w nim duży potencjał, a Darrius Heyward-Bey jest już zawodnikiem ogranym, który wniesie do ofensywy zespołu z Indianapolis więcej szybkości.
7) Cincinnati Bengals: CB, WR
Dre Kirkpatrick kontra:
a) Terence Newman, Leon Hall i Adam Jones. Utalentowany, były zawodnik College Alabama w przeciągu tegorocznego okresu przygotowawczego ma do udowodnienia, to że wrócił do pełni zdrowia i jest w stanie rozegrać cały sezon. 23-latek, aby zagrać jako starter w nadchodzącym sezonie musi wygryźć przynajmniej dwóch zawodników z trójki: Newman, Hall, Jones, a to że ma ku temu predyspozycje wiemy nie od dziś.
Pozycja jaką wypracował sobie A.J. Green wśród skrzydłowym Bengals jest niepodważalna, tak samo jak fakt, że Andrew Hawkins gra przede wszystkim jako slot reciver w układance trenera Marvina Lewisa.
b) Do pełni szczęścia brakuje jeszcze jednego skrzydłowego, który dawałby większy wachlarz możliwości w zagraniach ofensywnych. O miano szeroko ustawionego skrzydłowego nr 2 będą walczyć: Mohamed Sanu, Brandon Tate i Marvin Jones.
8) New England Patriots: WR, TE
Wiele powiedziano na temat tego, do kogo będzie podawał piłkę w nadchodzącym sezonie Tom Brady. Zmiany personalne na pozycji WR widoczne są bardzo, mamy wiele świeżej krwi.
a) Niepodważalnym WR nr 1 jest nowy nabytek Danny Amendola, mamy ciekawych trzech debiutantów: Josha Boyce’a, Aarona Dobsona i Kenbrella Thompkinsa. Do tego dochodzi doświadczony Michael Jenkins, który rok temu występował w drużynie Wikingów, a całą stawkę zamyka jedyny, który grał w Patriots w poprzednim sezonie Julian Edelman. Kocioł niesamowity, więc nawet nie próbuję jednoznacznie wskazywać skrzydłowych nr 2, 3, itd …
Wiemy jak wygląda sytuacja W New England Patriots po tym jak Aaron Hernandez trafił do więzienia, a Rob Gronkowski ostatnimi czasy częściej przebywa na rehabilitacjach niż na boisku.
b) Przy założeniu, że Gronkowski nie wybiega jako starter od pierwszego meczu sezonu regularnego mamy aż czterech zawodników, którzy bezpośrednio będą walczyć o pozycję nr 1 wśród TE: Jake Ballard, Daniel Fells, Michael Hoomanawanui i Zach Sudfeld. Jest bardzo gęsto i wśród wymienionych graczy, to były zawodnik Giants ma największe szansę na pozycję startera.
9) Cleveland Browns: OLB
W Cleveland budowana jest ciekawa formacja defensywna. Paul Kruger, dołączył do ekipy Browns i jest raczej nie do ruszenia jeżeli chodzi o swoja pozycję, w Drafcie wybrano z numerem 6 Barkevious Mingo, a w zespole jest jeszcze solidny Jabaal Sheard, który od 2 sezonów prezentuje się bardzo dobrze. Ciężko będzie zobaczyć tych trzech Panów w jednym ustawieniu, dlatego też rywalizacja o miano OLB będzie bardzo ciekawa.
10) San Diego Chargers: WR
Przy założeniu, że Malcom Floyd będzie zdrowy, mamy WR nr 1, ale jeżeli chodzi o wsparcie w akcjach górą dla 31-latka, to tutaj robi się bardzo gęsto. O miano skrzydłowego nr 2 i 3 będą walczyć: Danario Alexander, Vincent Brown, rookie Keenan Allen i Robert Meachem. Więc w San Diego szykuje się nam mieszanka doświadczenia i młodości.
I tak jak poprzednio. Jeżeli uważacie, że w tym zestawieniu powinna pojawić się jakaś inna drużyna i rywalizacja, która ma w niej miejsce, to podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.
- „What is wrong with you?”, czyli rzecz o tym… - 21 kwietnia 2016
- DZIEŃ DOBRY FOOTBALL #326 - 21 listopada 2015
- DZIEŃ DOBRY FOOTBALL #280 - 11 września 2015
- Chip Kelly i jego pomysł na Eagles w sezonie 2015 - 8 września 2015
- DZIEŃ DOBRY FOOTBALL #261 - 23 sierpnia 2015