Draft coraz bliżej, więc czas na przedstawienie rankingu zawodników na poszczególnych pozycjach. Dziś formacja ofensywna.
Rozgrywający
1. Blake Bortles (UCF)
Przed rozpoczęciem ostatniego sezonu niewiele osób słyszało o rozgrywającym Central Florida, ale doskonały sezon zakończony zwycięstwem nad Baylor spowodował, że drużyny NFL zaczęły się bardzo nim interesować. Bortles ma idealne warunki fizyczne do gry w NFL. Nie bez powodu często porównywany jest do Bena Roethlisbergera, gdyż jest bardzo silny oraz mobilny. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę dokładność podań to w tym aspekcie Bortles musi jeszcze wiele się nauczyć. W trakcie procesu przed draftem Bortles tylko zyskiwał. Najpierw podczas Combine, a następnie w Pro Day, w którym zaprezentował się znakomicie. Jest to na pewno kandydatam do wyboru z numerem 1 przez Houston Texans.
2. Johnny Manziel (Texas A&M)
Żaden zawodnik nie przyciąga tyle uwagi, co były rozgrywający Texas A&M. Ciężko obiektywnie ocenić Manziela, gdyż jego styl jest głównie oparty na kreatywności, mobilności oraz szybkości. Na pewno zespół, który go wybierze będzie musiał zmienić swoją filozofię, bo zwycięzca nagrody Heisman nie czuje się dobrze w schemtycznej grze. Kilka tygodni temu Manziel zaprezentował się fenomenalnie podczas Pro Day. Pokazał wtedy dobrą pracę nóg, lepszą technikę podań, a przede wszystkim bardzo silne ramię. Oczywiście należy wziąć pewną poprawkę na ten występ ponieważ był on w pełni zaplanowany, ale na pewno pokazał, że Manziel ma potencjał, aby dalej się rozwijać. Jednak kto go wybierze i jak potoczy się jego kariera jest wciąż wielką niewiadomą.
3. Teddy Bridgewater (Louisville)
Osobiście mam wiele wątpliwości jeżeli chodzi o potencjał Bridgewatera. Przed rozpoczęciem sezonu w NCAA pisałem, że w kolejnym drafcie na pewno zostanie wybrany w Top 5, ale w trakcie sezonu zacząłem mieć pewne obawy. Zarówno Bridgewater, jak i Lousiville przez cały rok spisywali się poniżej oczekiwań. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że Bridgewater jest bardzo dobrze przygotowany techincznie do gry w NFL. Jeżeli chodzi o samą technikę podań oraz dokładność, to w tym momencie jest on najlepszym rozgrywającym w tym drafcie, ale czy będzie w stanie się dalej rozwijać? Również jego Pro Day był najgorszy spośród wszystkich rozgrywających. Dodając do tego wątpliwości dotyczące charakteru oraz brak umiejętności przywódczych, wątpię czy Bridgewater będzie w stanie poprowadzić swój nowy zespół do sukcesów. Podobne zdanie ma trener z dywizji AFC North, który porównał Bridgewatera do bohatera z filmu „Męska Gra”
4. Zach Mettenberger (LSU)
Oczywiście Mettenberger ma wiele tzw. „czerwonych flag”. Problemy z zachowaniem poza boiskiem oraz z prawem, które spowodowały, że musiał odejść z uniwersytetu Georgia. Także bardzo poważna kontuzja kolana zaledwie 13 tygodni temu nie wpływa pozytywnie na jego pozycję w drafcie, ale podczas czwartkowego Pro Day Mettenberger wyglądał bardzo dobrze. Nie było śladu po kontuzji, a jego mobilność wygladała lepiej niż przez cały sezon. W LSU Mettenberger pokazał, że ma bardzo silne ramię, być może najsilniejsze spośród wszystkich rozgrywających w tym drafcie. Również dokładność podań była na dobrym poziomie i jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że jest to wciąż bardzo niedoświadczony rozgrywający, to drużyna, która go wybierze może otrzymać rozgrywającego, który będzie liderem przez wiele lat. Wydaje się, że Mettneberger może zostać wybrany pod koniec pierwszej rundy, a jeszcze dwa miesiące temu przewidywano, że będzie to runda piąta.
5. A.J McCarron (Alabama)
Nie ulega watpliwości, że McCarron jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w historii NCAA. Podczas pobytu w Alabamie jego uniwersytet wygrał 34 spotkania przy zaledwie dwóch porażkach. Jednak czy będzie w stanie zrobić to samo w NFL? Skauci mają wiele wątpliwości co do jego siły rzutu, ale równie dużym problemem jest technika podań oraz praca nóg, gdy znajduje się pod presją. Na pewno zespół, który go wybierze dostanie dobrego backupa, gdyż McCarron ma dobry charakter i pozytywny wpływ na całą drużynę.
6. Tom Savage (Pittsburgh)
7. Jimmy Garapollo (Eastern Illinois)
8. Derek Carr (Fresno State)
9. Aaron Murray (Georgia)
10. Tajh Boyd (Clemson)
Running back
1. Carlos Hyde (Ohio State)
Zdecydowanie najlepszy Runing Back dostępny w drafcie. Można go porównać do wybranego rok wcześniej La’Veon Bella, ale Hyde jest szybszym zawodnikiem. W dodatku jest bardzo silny fizycznie. Ostatni sezon był dla Hyde’a bardzo udany, gdyż zdobył ponad 1000 jardów i wielokrotnie przeciwne defensywy nie były w stanie go zatrzymać nawet umieszczając ośmiu zawodników blisko linii wznowienia. Swoje umiejętności Hyde w pełni zaprezentował w meczu z Michigan, gdzie samodzielenie wygrał mecz dla Buckeyes. Równie ważnym atutem RB Buckeyes jest pass protection. Wydaje się, że w tym drafcie żaden biegacz nie zostanie wybrany w pierwszej rundzie, ale wybór na początku drugiej jest bardzo realny.
2. Bishop Sankey (Washington)
Bardzo szybki i zwinny zawodnik, który ma za sobą udaną karierę w Washington Huskies. Jego największym minusem są przeciętne warunki fizyczne. Również fakt, że przez ostatnie dwa lata zaliczył 653 carries jest pewnym problemem. Dużym atutem Sankey’a jest umiejętność łapania piłki. Może to okazać się wartościowe przy trzecich próbach.
3. Tre Mason (Auburn)
Mason rozegrał znakomity sezon w Auburn podczas którego ustanowił wiele rekordów konferencji SEC. Jego głównym atutem jest szybkość oraz umiejętność czytania gry, która pozwala mu efektywnie wykorzystać pracę linii ofensywnej. Fakt, że Mason nie jest silny fizycznie jest pewnym minusem, ale zespół, który go wybierze uzyska bardzo produktywnego zawodnika.
4. Jeremy Hill (LSU)
Były zawodnik LSU Tigers z każdym dniem zyskuje w oczach skautów. Być może zostanie wybrany już w drugiej rundzie. Hill jest silnym, a zarazem szybkim zawodnikiem. Na uwagę zasługują także jego umiętności w pass protection.
5. Andre Williams( Boston College)
Jeszcze kilkanaście lat temu Williams byłby uważany za wielki talent na tej pozycji, ale zmiana stylu gry w NFL i nacisk na grę górą spowodowały, że zawodnicy tacy jak Williams, będący silnie fizycznie i nie dysponujący imponującą szybkością, stracili na wartości. W ostatnim roku zawodnik Boston College zdobył ponad 2000 jardów. Jednak duże problemy z łapaniem piłek powodują, że Williams spadnie w majowym drafcie.
6. Lache Seastrunk (Baylor)
7. Devonte Freeman (Florida State)
8. Charles Sims (West Virginia)
9. James White (Wisconsin)
10. Isaiah Crowell (Georgia Southern)
Wide Receivers – zdecydowanie najsilniejsza pozycja w tym drafcie.
1. Sammy Watkins (Clemson)
Nie ulega watpliwości, że Watkins zostanie wybrany w Top 5 draftu. Już teraz jest on porównywany do Julio Jonesa i trudno się z takimi porówananiami nie zgodzić, gdyż Watkins ma świetne warunki fizyczne. Jest bardzo wysoki, silny, zwinny oraz atletyczny. Również jego przygotowanie techinczne stoi na wysokim poziomie. Jedynym słabym punktem Watkinsa jest tzw. route running, ale tę słabość jest w stanie nadrobić dzięki swoim warunkom fizycznym. Jest to bardzo uniwersalny zawodnik i może zajmować każdą pozycję na boisku. Jedno jest pewne – Sammy Watkins przez wiele lat będzie bardzo produktywnym zawodnikiem, a jeżeli w pełni osiągnie swój potencjał może zostać jedną z gwiazd w NFL.
2. Mike Evans( Texas A&M)
Evans jest jednym z moich ulubionych zawodników w tym drafcie. Kandydat do wyboru w Top 10. Ostatni sezon w Aggies był dla niego bardzo udany. Szczególnie występ przeciwko Alabamie zostanie na długo zapamiętany. Głównym atutem Evansa jest jego wzrost (196 cm), a jak pokazał ostatni sezon tego rodzaju skrzydłowi są bardzo trudni do zatrzymania. Wystarczy spojrzeć na grę Chicago Bears i duetu Marshall-Jeffery. Jednak Evans ma dodatkowy atut, którym jest szybkość. 40-yard dash w granicach 4,5 sekundy jest imponujący. W ostatnich lat popularny stał się termin „catch radius” i Evans jest kolejnym zawodnikiem dysponującym tym atrybutem. Jeżeli dodamy do tego fakt, że ma też doświadczenie w koszykówce już teraz możemy sobie wyobrazić jak wiele problemów będą miały przeciwne defensywy w Red Zone, gdyż nie ma cornerbacka, który mógłby zatrzymać Evansa 1 na 1 w tej części boiska
3. Marqise Lee (USC)
Skauci zaczęli nim się interesować już dwa lata temu, gdy dla Trojans zdobył ponad 1700 jardów oraz 14 przyłożeń. Ostatni sezon był gorszy, ale na pewno wpływ na to miały kontuzje oraz problemy rozgrywających Trojans. Podczas Combine nie było już widać śladów po kontuzji. Lee uzyskał świetny czas w 40-yard dash, a w pozostałych ćwiczeniach prezentował zwinność oraz atletyzm. Nie ma wątpliwości, że Lee także zostanie wybrany w pierwszej rundzie.
4. Odell Beckham Jr. (LSU)
Idealny slot receiver, który dobrze łapie piłkę i gdy już ma ją w rękach jest w stanie zdobyć jeszcze wiele jardów. Jest bardzo szybki, ale nie powinno to dziwić, gdy spojrzymy na jego warunki fizyczne. Ma za sobą dobry Combine, ale to podczas Pro Day Beckham udowodnił wszystkim skautom, że ma duży potencjał i na pewno będzie dużym wzmocnieniem dla swojej nowej drużyny.
5. Brandin Cooks ( Oregon State)
Najlepszy czas w 40-yard dash tylko potwierdził, że jest to największy atut Cooksa, ale podczas swojej kariery w Beavers udowodnił, że również ma bardzo dobre ręce i jego route running stoi na wysokim poziomie. W dodatku Cooks może mieć pozytywny wpływ na innych zawodników, bo w Oregon State był prawdziwym liderem swojego zespołu.
6. Jarvis Landry (LSU)
7 .Jordan Matthews (Vanderbilt)
8. Kelvin Benjamin (Florida State)
9. Martavis Bryant (Clemson)
10. Allen Robinson (Penn State)
Tight End
1. Eric Ebron (North Carolina)
Najlepszy tight end dostępny w tym drafcie, który pownien zostać wybrany w Top 15. Biorąc pod uwagę jak ważną rolę odgrywają obecnie zawodnicy na tej pozycji Ebron jest kandydatem na kolejną gwiazdę w lidze zawodowej. Bardzo dobre warunki fizyczne połączone z atletyzmem powodują, że Ebron będzie dużym problemem dla przeciwnych formacji defensywnych. Ebron musi poprawić swoje umiejętności blokowania przeciwników, ale poza tym aspektem nie widzę negatywów w jego grze.
2. Jace Amaro (Texas Tech)
Amaro przez cały rok spisywał się dobrze grając dla Red Raiders, ale słabo zaprezentował się na Combine, gdzie można było zauważyć nadwagę, a to negatywnie wpłynęło na jego atletyzm oraz szybkość. Obserwując jego poczynania odniosłem wrażenie, że w ogóle nie przygotował się do Combine i jest bez formy. Na pewno takie nastawienie powoduje, że zespoły będą mieć wątpliwości czy wybrać absolwenta Texas Tech. Jednak nie można zapominać o fenomenalnych warunkach fizycznych Amaro, które powodują, że będzie ulubionym celem dla swojego rozgrywającego.
3. C. J Fiedorowicz (Iowa)
Być może absolwent Iowa nie jest najbardziej zwinny oraz atletyczny, ale przez cztery lata gry w NCAA na pewno udowodnił, że jest w stanie zdobywać wiele jardów. Jednak czy będzie w stanie przełożyć to na grę w NFL?
4. Austin Sefarian-Jenkins (Washington)
Od trzech lat przed każdym sezonem jednym z głównych wątków konferencji Pac-12 był rozwój Jenkinsa, który miał zostać gwiazdą konferencji i faktycznie o Jenkinsie zawsze było glośno, ale głównie z powodu problemów poza boiskiem. Jenkins równiez często wchodził w konflikt ze swoimi kolegami z zespołu. Nie ulega wątpliwości, że ASJ ma duży potencjał, ale problemy z charakter powdują, że mozna mieć wątpliwości czy kiedykolwiek go osiągnie.
5. Troy Niklas (Notre Dame)
Offensive Line
1. Greg Robinson (Auburn)
Moim zdaniem jest to najlepszy zawodnik dostępny w tym drafcie (lepszy od Clowney’a). Robinson jest bardzo silnym zawodnikiem, dobrze zbudowanym, ale jego największym atutem jest praca nóg oraz zwinność. Doskonale spisuje się w grze biegowej. Na potwierdzenie tej tezy warto obejrzeć ostatnie dwa mecze Auburn przeciwko Florida State oraz Missouri w których to Robinson zdominował przeciwne defensywy, a nie były to słabe formacje. Nigdy nie widziałem linemana tak dobrze blokującego w otwartej przestrzeni otwierając drogę do swoich RB. Zespół, który wybierze Robinsona pozyska zawodnika, który za 10-12 lat będzie kandydatem do Hall of Fame.
2. Taylor Lewan (Michigan)
Zdania skautów dotyczące Lewana są podzielone. Część uważa, że jego występ na Combine tylko potwierdził jego atletyzm, siłę i zwinność. Inni sądzą, że jest to zawodnik, który ma problemy z charakterem, a na boisku często nie był wystarczająco zaagażowany.Osobiście skłaniam się ku pierwszej opinii i sądzę, że Lewana czeka długa kariera w NFL. Styl gry Lewana można porównać do innego absolwenta Michigan Jake’a Longa, który dla Lewana jest autorytetem na którym się wzoruje.
3. Jake Matthews (Texas A&M)
Matthews ma za sobą udane cztery lata gry w Aggies, gdzie najpierw występował jako Right Tackle, a po odejściu Luke’a Jockela zmienił pozycję na Left Tackle. Należy przyznać, że na obu pozycjach spisywał się bardzo dobrze. Matthews jest solidnym zawodnikiem zarówno w pass protection jak i run-blocking. Trener St. Louis Rams Jeff Fisher bardzo pozytywnie wypowiadał się o całej rodzinie Matthewsa i wielokrotnie podkreślał, że jest fanem talentu tego zawodnika. Czyżby Rams zdecydowali się na niego już z drugim numerem?
4. Zack Martin (Notre Dame)
Jego największym atutem jest zwinność, która umożliwia mu dobre blokowanie przeciwko atletycznym zawodnikom defensywnym. Również praca nóg stoi na wysokim poziomie. Problemem Martina mogą być jego warunki fizyczne, którą mogą spowodować, że będzie musiał grać na pozycji Guarda. Jednak kariera na miarę Logana Mankinsa jest prawdopodobna.
5. Xavier Su’a Filo (UCLA)
Filo ma za sobą bardzo udaną karierę w UCLA podczas której rozegrał, aż 38 spotkań i był starterem już od pierwszego sezonu. Imponuje siłą fizyczną i budową, zwłaszcza górnych partii ciała. Świetny refleks pozwala mu na szybką reakcję w chwili snapu. Jest równie efektywny zarówno w pass protection, jak i run-blocking.
6. Morgan Moses (Virginia)
Moses dysponuje świetnymi warunkami fizycznymi i w dodatku ma długie ręce, która są przydatne przy pass protection. Zresztą jest to jego najwięsza zaleta. Wciąż nie wiadomo czy równie dobrze będzie sobie radził w run-blocking.
7. Cyrus Kouandjio (Alabama)
8. Gabe Jackson (Miss. State)
9. Joel Bitonio (Nevada)
10. James Hurst (North Carolina)
- Jim Harbaugh przyszłym trenerem Michigan Wolverines? - 26 września 2014
- Sobotnie Menu - 26 września 2014
- Sobotnie Menu - 19 września 2014
- Burzliwy tydzień w futbolu akademickim. - 18 września 2014
- Sobotnie Menu - 12 września 2014