UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.141' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim - Super Bowl
Nazwa użytkownika
Hasło

Zapamiętać?
Zapomniane Hasło?
Szukaj:


  Super Bowl
SUPER BOWL



Finałowy mecz o mistrzostwo zawodowej ligi National Football League. Super Bowl do zidentyfikowania każdego meczu używa rzymskich liter a nie roku w którym jest rozgrywany. Dla przykładu Super Bowl I był rozgrywany 15 stycznia 1967 roku, ale kończył sezon regularny 1966.

Mecz ten został stworzony w ramach umowy pomiędzy ligą NFL i jej ówczesnym rywalem ligą American Football League (AFL). Ustalono, że mistrzowie obu lig spotkają się w meczu nazywanym AFL-NFL World Championship Game. Po połączeniu lig w 1970 roku przemianowano ligi na konferencje, a mecz zaczął odbywać się pomiędzy mistrzami konferencji.

Dzień rozgrywania Super Bowl, uważany jest za amerykańskie święto narodowe, o nazwie "Super Bowl Sunday". Jest do drugi co do wielkości dzień, zaraz po Święcie Dziękczynienia, w którym amerykanie spożywają najwięcej jedzenia. Super Bowl jest najchętniej oglądanym wydarzeniem w roku, świadczy o tym ranking najchętniej oglądanych programów telewizyjnych w historii USA, gdzie finały ligi zajmują pierwsze trzy miejsca, a kolejne 4 Super Bowle mają swoje miejsce w Top 10. Najwięcej widzów przed odbiornikami telewizyjnymi zgromadził Super Bowl XLVI rozegrany pomiędzy drużynami New England Patriots i New York Gaints. Obejrzało go wtedy średnio 111.3 miliona widzów.

Ze względu na wysoką oglądalność, emisja 30-sekundowych spotów reklamowych podczas finałów ligi NFL jest najdroższa w roku. Firmy prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej unikalnych reklam specjalnie na tą okazję, w rezultacie oglądanie i dyskusja na temat reklam stała się jednym z ważniejszych aspektów tego wydarzenia. Ponadto, w trakcie oglądania Super Bowl można zobaczyć wielu znanych piosenkarzy i muzyków, którzy prezentują swoje umiejętności wokalne chociażby podczas śpiewania hymnu jak i w przerwie meczu. Więcej na temat reklam, wystepów artystycznych jak i wpływu Super Bowl na gospodarkę USA, możecie przeczytać w artykule autorstwa Piotra Bery, zatytułowanym "Super Sunday".

Pochodzenie

Jak już wiemy Super Bowl powstał w ramach połączanie ligi NFL z AFL. Według NFL Film, prezes - Steve Sabol, a następnie Komisarz NFL - Pete Rozelle chcieli nazwać ten mecz "The Big One". Jednak wspólna historia kryjąca się za nazwą Super Bowl mówi, że jeden jeden z założycieli AFL i właściciel drużyny Kansas City Chiefs - Lamar Hunt , podczas niezobowiązującej dyskusji zaproponował żartem, by mecz o Mistrzostwo Ligi nazwać Super Bowl. Lamar Hunt, który zmarł w grudniu 2006 roku, wpadł na ten pomysł w roku 1960, kiedy to przyglądał się swoim dzieciom bawiącym się Super Ball (kauczukiem). Ta mała okrągła piłeczka jest obecnie wystawiona w Pro Football Hall of Fame w Canton (Ohio). Jednakże najnowsze informacje sugerują, że nazwa ta funkcjonowała już dziennikarstwie sportowym zanim historia Hunta miała miejsce, i że Hunt zastosował tylko oficjalny styl do nieoficjalnej nazwy.

Nazwa ta spójna jest z posezonowymi rozgrywkami w lidze akademickiej, które od dawna określane są jako mecze "bowl". Nazwa Hunta przyjęła się jako chwilowe rozwiązanie, do momentu aż nie wymyśli nikt czegoś innego. "Superbowl" brzmiało nawet dość głupio w tamtych czasach, niemniej jednak nazwa ta przyjęła się na stałe. Bilety na mecze rozgrywane w latach 1967, 1968 i 1969 ukazywały się pod nazwą "World Championship Game".

Po tym, jak drużyna NFL Green Bay Packers wygrała dwa pierwsze Super Bowl, niektórzy właściciel zaczęli obawiać się przyszłość pomysłu połączenia lig. W tym czasie postrzegano ligę AFL jako gorszą, jednak wszystko zmieniło się, gdy drużyna AFL New York Jets pokonała drużynę NFL Baltimore Colts w Miami podczas Super Bowl III. Rok później drużyna Kansas City Chiefs (AFL) pokonała Minnesota Vikings (NFL) 23:7 i wygrała, rozgrywany w Nowym Orleanie, Super Bowl IV, ostatni mecz World Championship rozgrywany pomiędzy mistrzami obu lig. Rok później doszło do połączenia dwóch lig w jedną.

Mecz ten rozgrywany jest corocznie w niedzielę, jako finałowy mecz playoffów. Pierwotnie spotkanie to było rozgrywane w połowie stycznia (po 14 meczach sezonu regularnego i dwóch rundach playoffów). Przez lata, data rozgrywania Super Bowl zmieniła się z drugiej soboty stycznia, na trzecią, a następnie czwartą. Obecnie mecz ten rozgrywany jest w pierwszą niedzielę lutego, biorąc pod uwagę obecność 17 tygodni (16 spotkań + tydzień wolnego) sezonu regularnego i trzy rundy playoffów. Luty, to również jeden z najlepiej oglądanych miesiąców w roku co daje możliwość zgromadzenia większej rzeszy widzów przed odbiornikami, a tym samym negocjowanie większych pieniędzy z tytułu spotów reklamowych. Zmian daty rozgrywania Super Bowl spowodowana była przez kilka czynników: - rozszerzenie sezonu regularnego z czternastu do szesnastu spotkań (rok 1978), - rozszerzenie playoffów z ośmiu do dwunastu drużyn, - konieczność dodania trzeciej rudny playoffów (również 1978 rok), - dodanie do sezonu regularnego wolnego tygodnia (rok 1990), - rozpoczęcie sezonu regularnego tydzień po federalnym święcie USA - Labor Day (święto to przypada na pierwszy poniedziałek września).

Były Komisarz Ligi - Pete Rozelle uważany jest przez wielu za "mózg" połączenia obu lig i Super Bowl. Jego zdolności przywódcze doprowadziły do połączenia dwóch konkurencyjnych dla siebie ligi i stworzenia Super Bowl.

Trofea

Zwycięska drużyna otrzymuje Vince Lombardi Trophy, na cześć trenera Green Bay Packers, który wygrał dwa pierwsze Super Bowl i trzy z pięciu poprzednich Mistrzostw NFL w latach 1961, 1962 i 1965. Po jego śmierci we wrześniu 1970 roku, trofeum to zastało nazwane Vince Lombardi Trophy i po raz pierwszy przyznano je drużynie Baltimore Colts po zwycięstwie w Super Bowl V w Miami.

Corocznie też najlepszy zawodnik meczu zdobywa laur MVP (Most Valuable Player). Od 1990 roku nazwany Pete Rozelle Trophy od nazwiska wieloletniego Komisarza NFL (1960-1989) zmarłego w 1996 roku. Jedynym graczem który trzykrotnie zdobył ten laur był Joe Montana, rozgrywający San Francisco 49ers, został wybrany MVP podczas Super Bowl XVI, XIX i XXIV. Tylko raz tytuł MVP został przyznany zawodnikowi drużyny przegranej i doświadczył tego Chuck Howley w Super Bowl IV, kiedy to jego Dallas Cowboys przegrało z Baltimore Colts.

Krótka historia spotkań

Drużyna Pittsburgh Steelers to jedyna w historii Super Bowl drużyna, która sięgała po Vince Lombardi Trophy aż sześciokrotnie. Drużynami, które dokonały tego wyczynu pięciokrotnie są: Dallas Cowboys i San Francisco 49ers. Piętnaście innych franczyz NFL wygrało co najmniej jeden Super Bowl. Tylko cztery, obecnie aktywne drużyny nie pojawiły się w Super Bowl, są to drużyny: Cleveland Browns, Detroit Lions, Jacksonville Jaguars i Houston Texans. Browns i Lions zdobywali Mistrzostwo NFL przed erą Super Bowl, a Jaguars (którzy dołączyli do ligi w 1995 roku) i Texans (2002 rok) dołączyli do ligi po rozpoczęciu ery Super Bowl i jak do tej pory nie udało mi się wystąpić w meczu o to najważniejsze trofeum.

Lata 1966-167 - dwa lata pełnej dominacji jednej drużyny - Green Bay Packers, powadzonej przez rozgrywającego Barta Starra, który w dwóch finałach zdobywał laur MVP meczu.

Lata 1968-1980 - dominacja drużyn AFL/AFC, w szczególności Steelers (4 zwycięstwa), Dolphins (2 zwycięstwa) i Raiders (2 zwycięstwa). Dallas Cowboys byli jedyną drużyna z NFC, której udało się zdobyć tytuł najlepszej drużyny w latach 70-tych, wygrywając Super Bowl VI i XII.

Lata 1981-1996 - drużyny NFC wygrały piętnaście z szesnastu Super Bowl w tym okresie, wliczając w to trzynastoletnią serię zwycięstw w latach od 1984 do 1996. Drużyna San Francisco 49ers zdominowała rywalizację w latach 80-tych, wygrywając cztery Super Bowl, natomiast drużyna Dallas Cowboys wiodła prym na początku lata 90-tych. Cowboys w tym okresie wygrali trzy Super Bowl.

Lata 1997-2000 - to natomiast ponowna dominacja konferencji AFC, a w szczególności drużyny Denver Broncos, która po tytuł najlepszej sięgała dwukrotnie.

Początek 20-go wieku - trzy wygrane drużyny New England Patriots

Lata 2005-2010 - ponowna dominacja drużyny Pittsburgh Steelers, która w sześciu ostatnich Super Bowlach wystąpiła aż trzykrotnie, wygrywając dwa z nich.

Rozrywka

Początkowo w przerwie Super Bowl występowały maszerujący zespół z lokalnego koledżu lub szkoły średniej, ale wraz ze wzrostem popularności meczu, wzrosła tendencja pokazywania występów popularnych piosenkarzy czy muzyków podczas przed meczowych uroczystości, w trakcie przerwy meczu, lub też po prostu, żeby zaśpiewać hymn Stanów Zjednoczonych. W przeciwieństwie do sezonu regularnego i playoffów przerwa w trakcie Super Bowl trwa trzydzieści, a nie piętnaście minut.

Podczas Super Bowl XXVII w 1993 roku miało miejsce pierwsze show, w trakcie przerwy meczu, wystąpił wtedy tylko jeden artysta - Michael Jackson. NFL specjalnie wybrało Jacksona, by przyciągnąć przed telewizory większą rzeszę widzów i tym samym zwiększyć reputację samego Super Bowl. Innym godnym uwagi występ miał miejsce podczas Super Bowl XXXVI w 2002 roku, kiedy podczas wykonywania przez zespół U2 drugiego utworu "Where the Streets Have No Name", na wielkim ekranie projekcyjnym przewinęły się nazwiska ofiar ataku z 11 września 2001 roku.

Miejsce

Dwadzieścia dwa z czterdziestu czterech Super Bowli rozgrywanych było w Miami (dziesięć razy), Nowym Orleanie (dziewięć razy) i okolicach Los Angeles (siedem razy). Stadion, który nie gości NFL w przeciągu całego sezonu, może gościć Super Bowl i tak nie ligowe stadiony gościły Super Bowl, aż siedmiokrotnie, z czego stadion Rose Bowl pięciokrotnie. Jak dotąd jednak, nie zdarzyło się tak, by rynek lub region bez franczyzy NFL gościł Super Bowl. Wszystkie pięć Super Bowli rozgrywanych na stadionie Rose Bowl, gościły tam zanim Los Angeles Rams i Los Angeles Raiders wyprowadzili się do St. Louis i Oakland w 1995 roku.

Żadna z drużyn nie grała jeszcze podczas Super Bowl na własnym stadionie. Stadion Orange Bowl, był jednym w historii stadionem AFL, który gościł Super Bowl i jedynym stadionem, który gościł Super Bowl dwa lata pod rząd (Super Bowl II i III).

Tradycyjnie, NFL nie przyznaje Super Bowl stadionowi, który znajduje się w klimacie mniejszym niż 10 stopni Celsjusza (50 F), chyba, że murawa jest całkowicie przykryta dachem stałym, bądź ruchomym. Tylko trzy Super Bowle były rozgrywane w północnych miastach USA: dwa w okolicach Detroit - Super Bowl XVI gościł w Pontiac Silverdome w Pontiac (Michigan) i Super Bowl XL rozgrywany na Ford Field w Detroit - i jeden w Minneapolis (Super Bowl XXVI). Super Bowl XLVI będzie również rozgrywany w północnym mieście Stanów, a mianowicie w Indianapolis.

Dnia 5 marca 2006 roku, Arrowhead Stadium w Kansas City (Missouri) otrzymał prawa do organizacji Super Bowl XLIX w roku 2015, jednak mecz ten był uzależniony od pomyślnego przejścia dwóch podatków od sprzedaży i budowy dachu nad dwoma stadionami. Ostatecznie Kansas City wycofało swój wniosek 25 maja 2006 roku. Wcześniej podobne problemy miał Nowy Jork, któremu przyznano organizację Super Bowl XLIV w 2010 roku, jednak z powodu problemów finansowych Super Bowl przeniesiono na Sun Life Stadium w Miami na Florydzie.

Pomimo braku składanego dachu i odstąpienia od zasady ciepłego klimatu, New Jersey dostało pozwolenie na zorganizowanie Super Bowl XLVIII w 2014 roku.

Wybór miast

Lokalizacja Super Bowl jest wybierana przez NFL na około trzy do pięciu lat przed meczem. Miasta składają oferty, które później sprawdzane są pod względem renowacji stadionu i możliwości gospodarczych. Po czym spotykają się właściciele NFL i podejmują decyzję. 16 października 2007 roku, Komisarz NFL - Roger Goodell zasugerował, że Super Bowl mógłby zagościć w Londynie na stadionie Wembley, jednak mecz ten nigdy nie był rozgrywany w regionie, w którym nie ma franczyzy NFL.

Wybór drużyny "gospodarzy"

Tytuł drużyna "gospodarzy" przyznawany jest przemiennie. Drużyna AFC nazywana jest tak w parzyste finały, natomiast NFC w nieparzyste, zostało to zapoczątkowane wraz z Super Bowl I, kiedy to drużyna NFL Green Bay Packers, została wyznaczona na "gospodarza". Od Super Bowl XIII w 1979 roku, drużyna "gospodarzy" ma możliwość wyboru koszulek (kolorowe, białe). Dawniej, drużyna wyznaczona na "gospodarza" miała określone noszenie białych koszulek, w wyniku czego drużyna Dallas Cowboys w Super Bowl V, musiała założyć, mniej znane granatowe koszulki. Niezależnie od tego, kto jest "gospodarzem", obie drużyny mają namalowaną swoją nazwę i nazwę konferencji w jednej strefie przyłożeń (end zone).

Większość drużyn "gospodarzy" decyduje się nosić kolorowe koszulki, jednak i od tego były cztery wyjątki, Cowboys w trakcie Super Bowl XIII i XXVII, Washington Redskins w trakcie Super Bowl XVII i Pittsburgh Steelers w trakcie Super Bowl XL. Cowboys od 1965 roku i Redskins od 1981 roku tradycyjnie noszą "w domu" białe koszulki. Tymczasem Steelers, którzy zawsze nosili czarne koszulki na własnym boisku od momentu połączenia lig w 1970 roku, opowiedzieli się za białymi koszulkami po wygraniu trzech kolejnych rund w playoffach na wyjeździe. Decyzja Steelers została porównana z decyzją New England Patriots w Super Bowl XX, kiedy to Patriots (którzy od 1985 roku noszą "w domu" białe koszulki) po wygranych dwóch meczach z New York Jets i Miami Dolphins na wyjeździe (ubrani na czerwono), zdecydowali się jako "gospodarze" założyć czerwone koszulki.

Zwycięzcy Super Bowl


6 zwycięstw - Pittsburgh Steelers
5 zwycięstw - Dallas Cowboys, San Francisco 49ers, Green Bay Packers, New York Giants
3 zwycięstwa - New England Patriots, Washington Redskins, Los Angeles/Oakland Raiders
2 zwycięstwa - Denver Broncos, Miami Dolphins, Baltimore/Indianapolis Colts
1 zwycięstwo - St. Louis Rams, Kansas City Chiefs, Chicago Bears, New York Jets, Baltimore Ravens, Tampa Bay Buccaneers, New Orleans Saints


Kilka ciekawostek odnośnie Super Bowl i jego historii:


- Mistrz NFC sięgał po mistrzostwo 26 razy, natomiast mistrz AFC tylko 21,
- Dwie drużyny wygrały Super Bowl trzy razy w ciągu czterech lat. Są to Dallas Cowboys ( XXVII, XXVIII i XXX) oraz New England Patriots ( XXXVI, XXXVIII i XXXIX),
- Cztery drużyny nigdy nie zagrały w Super Bowl, a są nimi: Detroit Lions, Cleveland Browns, Jacksonville Jaguars i Houston Texans
- Jedynym graczem który trzykrotnie zdobył laur MVP był San Francisco 49ers QB - Joe Montana (XVI, XIX i XXIV),
- Raz MVP został wybrany gracz drużyny przegranej. Był nim Dallas Cowboys LB - Chuck Howley (Super Bowl IV), jego drużyna przegrała z Baltimore Colts,
- Również raz MVP zostali zawodnicy grający na pozycjach CB, DT, KR/PR,
- Pierwszym czarnoskóry trenerem, któremu udało się wygrać Super Bowl był Tony Dungy (Indianapolis Colts, Super Bowl XLI),
- Najmłodszym trenerem, któremu udało się wygrać Super Bowl był Mike Tomlin (36 lat), (Pittsburgh Steelers, Super Bowl XLIII),
- Najstarszym trenerem, któremu udało się wygrać Super Bowl był Tom Coughlin (65 lata),(New York Giants, Super Bowl XLVI),
- Najdroższy, 30 sec spot reklamowy, w przerwie Super Bowl XLVI kosztował 4 miliony dolarów,
- Największą liczbę kibiców na trybunach zanotowano w roku 1980 podczas Super Bowl XV. Na stadionie Rose Bowl w Pasadenie w Kalifornii, mecz ten obejrzało wtedy 103,985 widzów,
- Mecze rozgrywane (a było ich pięć) na stadionie Rose Bowl w Pasadenie w Kalifornii przyciągały największą liczbę fanów,
- Super Bowl XLV rozgrywany w 2012 roku przyciągnął największą rzeszę kibiców przed telewizorami - około 111,3 mln Amerykanów,
- Stadion Louisiana Superdome w New Orleans w Louisianie najczęściej gościł Super Bowl (7 razy),
- Natomiast Miami, to miasto, które najczęściej gościło Super Bowl (10 razy),
- Drużyna rozstawiona z niższym numerem w playoffach (od '75 roku) wygrywała częściej, 15-12,
- Podczas Super Bowl nigdy nie było dogrywki,
- Drużyna, która pierwsza zdobywała punkty wygrywała 30-16, która zdobywała przyłożenie 15-8, która zdobywała field goal 13-9 i która zdobyła safety 2-0,
- Najwięcej punktów padło podczas Super Bowl XXIX (75 punktów) w meczu San Francisco 49ers (49) vs. San Diego Chargers (26),



Prezentujemy też krótką historię wszystkich rozgrywanych spotkań Super Bowl


Super Bowl XLVI
Odbył się 5 lutego 2012 roku na stadionie Lucas Oil w Indianapolis w stanie Indiana. W walce o tytuł najlepszej drużyny sezonu udział wzięły ekipy New York Giants oraz New England Patriots. Po czwarte w historii i drugie w bezpośrednim starciu z Patriots zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna z Nowego Jorku, która pokonała ekipę z Nowej Anglii 21:17. Po raz drugi w karierze laur MVP Super Bowl przypadł rozgrywającemu Giants - Eli Manningowi, który tego dnia podał 40 razy z czego 30 w ręce kolegów z drużyny, zdobywając tym samym 296 jardów i 1 przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl XLIVI możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XLV
Odbył się 6 lutego 2011 roku na stadionie Cowboys w Północnym Teksasie. W walce o tytuł najlepszej drużyny sezonu 2010/2011 udział wzięły ekipy Green Bay Packers oraz Pittsburgh Steelers. Po piąte w historii zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Packers, pokonując Steelers 31:25. MVP meczu został wybrany rozgrywający Green Bay - Aaron Rodgers, który tego dnia podał 39 razy z czego 24 w ręce kolegów z drużyny, zdobywając tym samym 304 jardy i 3 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XLV możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XLIV
Odbył się 7 lutego 2010 roku na stadionie Sun Life w Miami na Florydzie. W rywalizacji o tytuł najlepszej drużyny sezonu wzięły udział zespoły New Orleans Saints oraz Indianapolis Colts. Mecz zakończył się wynikiem 31:17 i po pierwsze w historii klubu zwycięstwo sięgnęła drużyna Saints. Najlepszym graczem meczu wybrano rozgrywającego ekipy z Nowego Orleanu - Drew Breesa. Quarterback zdobył 288 jardów i 2 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XLIV możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XLIII
Odbył się 1 lutego 2009 roku na stadionie Raymonda Jamesa w Tampa na Florydzie. Na stadionie, mecz ten obejrzało 70 774 widzów. W walce o mistrzostwo ligi wzięły udział drużyny Pittsburgh Steelers i Arizona Cardinals. Mecz zakończył się wynikiem 27:23, a mistrzem ligi po raz 6. w historii klubu została drużyna Pittsburgh Steelers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Pittsburgh Steelers WR - Santonio Holmes, który łapał piłkę 9 razy na łączną odległość 131 yardów, zdobywając w tym jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl XLIII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XLII
Odbył asię 3 lutego 2008 roku na stadionie University of Phoenix w Glendale w Arizonie. Mecz ten na stadionie obejrzało 71,101 widzów. O mistrzostwo ligi walczyły drużyny New York Giants oraz New England Patriots . Mecz zakończył się wynikiem 17:14, a po swoje trzecie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna New York Giants. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny New York Giants QB - Eli Manning, który podawał piłkę 34 razy z czego 19 znalazło adresata, zdobywając tym samym 255 yardy, 2 przyłożenia i jedno przejęcie.

Całą relację z Super Bowl XLII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XLI
Odbył się 4 lutego 2007 roku na stadionie Dolphin w Miami na Florydzie. Mecz ten na stadionie obejrzało 74,512 widzów. W rywalizacji o tytuł mistrza ligi wzięły udział drużyny Indianapolis Colts oraz Chicago Bears . Spotkanie zakończyło się wynikiem 29:17, a po raz drugi w historii klubu mistrzem została drużyna Indianapolis Colts. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Indianapolis Colts QB - Peyton Manning, którego statystki przedstawiały się następująco: 25/38 podań, zdobywając tym samym 247 yardów, jedno przyłożeni i jedne przejęcie.

Całą relację z Super Bowl XLI możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XL
Odbył się 5 lutego 2006 roku na stadionie Ford Field w Detroit w Michigan. Mecz ten na stadionie obejrzało 68,206 widzów. W walce o tytuł mistrza ligi wzięły udział drużyny Seattle Seahawks oraz Pittsburgh Steelers. Mecz zakończył się wynikiem 21:10, a po piąte w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Pittsburgh Steelers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Pittsburgh Steelers WR - Hines Ward, który złapał pięć piłek na łączną odległość 123 yardów, zdobywając w tym jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl XL możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXXIX
Odbył się 6 lutego 2005 roku na stadionie Alltel w Jacksonville na Florydzie. Mecz ten na stadionie obejrzało 78,125 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny New England Patriots oraz Philadelphia Eagles. Mecz zakończył się wynikiem 24:21, a po trzecie i zarazem drugie z rzędu w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna New England Patriots. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny New England Patriots WR - Deion Branch, który 10 razy łapał piłkę na łączną odległość 143 yardów zdobywając w tym jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl XXXIX możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXXVIII
Odbył się 1 lutego 2004 roku na stadionie Reliant w Houston w Texasie. Mecz ten na stadionie obejrzało 71,525 widzów. W spotkaniu tym rywalizowały drużyny Carolina Panthers oraz New England Patriots. Mecz zakończył się wynikiem 32:29, a po drugie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna New England Patriots. MVP meczu po raz drugi w historii został wybrany zawodnik drużyny New England Patriots QB - Tom Brady, który podawał piłkę 48 razy z czego 32 podania znalazły swojego adresata. Zdobył tym samym 354 yardy oraz trzy przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XXXVIII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXXVII
Odbył się 26 stycznia 2003 roku na stadionie Qualcomm w San Diego w Kalifornii. Mecz ten na stadionie obejrzało 67,603 widzów. W walce o mistrzostwo ligi wzięły udział drużyny Oakland Raiders oraz Tampa Bay Buccaneers . Mecz zakończył się wynikiem 21:48, a po swoje pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Tampa Bay Buccaneers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Tampa Bay Buccaneers FS - Dexter Jackson, który w pierwszej kwarcie meczu, aż dwa razy przejął piłki (na łączną odległość 34 yardów) podawane przez QB Raiders - Richa Gannona.

Całą relację z Super Bowl XXXVII możecie przeczytać TUTAJ

Super Bowl XXXVI
Odbył się 3 lutego 2002 roku na stadionie Louisiana Superdome w New Orleans w Louisanie. Mecz ten na stadionie obejrzało 72,922 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny St. Louis Rams oraz New England Patriots. Mecz zakończył się wynikiem 17:20, a pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl odniosła drużyna New England Patriots. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny New England Patriots QB - Tom Brady, który 27 razy podawał piłkę, z czego 16 podań znalazło swojego adresata. Zdobył tym samym 145 yardów oraz jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl XXXVI możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXXV
Odbył się 28 stycznia 2001 roku na stadionie Raymonda Jamesa w Tampie na Florydzie. Mecz ten obejrzało 71,921 widzów na stadionie. W rywalizacji o tytuł mistrza ligi wzięły udział drużyny Baltimore Ravens oraz New York Giants. Mecz zakończył się wynikiem 34:7, a po pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Baltimore Ravens. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Baltimore Ravens LB - Ray Lewis, który podczas meczu popisał się następującymi statystykami: 3 tackles, 2 assists i 4 passes defensed.

Całą relację z Super Bowl XXXV możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXXIV
Odbył się 30 stycznia 2000 roku na stadionie Georgia Dome w Atlancie w Georgii. Mecz ten na stadionie obejrzało 72,625 widzów. W walce o "Super Michę" wzięły udział drużyny St. Louis Rams oraz Tennessee Titans. Mecz zakończył się wynikiem 23:16, a po pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna St. Louis Rams. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny St. Louis Rams QB - Kurt Warner, który podawał piłkę 45 razy, z czego 24 podania znalazły swojego adresata zdobywając tym samym 414 yardów (rekord Super Bowl) oraz 2 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XXXIV możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXXIII
Odbył się 31 stycznia 1999 roku na stadionie Pro Player w Miami na Florydzie. Mecz na stadionie obejrzało 74,803 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Denver Broncos oraz Atlanta Falcons. Mecz zakończył się wynikiem 34:19, a po drugie z rzędu i drugie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Denver Broncos. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Denver Broncos QB - John Elway, który podczas meczu podawał 29 razy z czego 19 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 336 yardy i jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl XXXIII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXXII
Odbył się 25 stycznia 1998 roku na stadionie Qualcomm w San Diego w Kalirofnii. Mecz na stadionie obejrzało 68,912 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Green Bay Packers oraz Denver Broncos. Mecz zakończył się wynikiem 24:31, a po pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Denver Broncos. MVP meczu został wybrany zawodnik Denver Broncos RB - Terrell Davis, który podczas meczu zdobył 157 yardów zdobywając tym samym trzy przyłożenia (rekrod Super Bowl).

Całą relację z Super Bowl XXXII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXXI
Odbył się 26 stycznia 1997 na stadionie Louisiana Superdome w New Orleans w Louisianie. Mecz na stadionie obejrzało 72,301 widzów. W walce o tytuł mistrza ligi więzły udział drużyny New England Patriots oraz Green Bay Packers. Mecz zakończył się wynikiem 21:35, a po trzecie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Green Bay Packers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Green Bay Packers KR-PR (po raz pierwszy w historii MVP Super Bowl został zawodnik special teams) - Desmond Howard, który podczas meczu przebiegł 244 yardy po returnach i zdobył jedno przyłożenie (po 99 yardowym returnie - rekord Super Bowl)

Całą relację z Super Bowl XXXI możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXX
Odbył się 28 stycznia 1996 roku na stadionie Sun Devil w Tempie w Arizonie. Mecz na stadionie obejrzało 76,347 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Dallas Cowboys oraz Pittsburgh Steelers. Mecz zakończył się wynikiem 27:17, a po piąte w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Dallas Cowboys. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Dallas Cowboys CB - Larry Brown, który w drugiej kwarcie meczu aż dwa razy przejął piłki podawane przez QB Steelers - Neil O'Donnella, zdobywając tym samym 77 yardów po returnach.

Całą relację z Super Bowl XXX możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXIX
Odbył się 29 stycznia 1995 roku na stadionie Joe Robbie w Miami na Florydzie. Mecz na stadionie obejrzało 74,107 widzów. W rywalizacji o "Super Michę" wzięły udział drużyny San Diego Chargers oraz San Francisco 49ers. Mecz zakończył się wynikiem 26:49, a po piąte w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna San Francisco 49ers. MVP meczu został zawodnik drużyny San Francisco 49ers QB - Steve Young, który podczas meczu podawał piłkę 36 razy, z czego 24 podania znalazły swojego adresata, zdobywając tym samym 325 yardy oraz 6 przyłożeń (rekord Super Bowl).

Całą relację z Super Bowl XXIX możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXVIII
Odbył się 30 stycznia 1994 roku na stadionie Georgia Dome w Atlancie w Georgii. Mecz na stadionie obejrzało 72,817 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Dallas Cowboys oraz Buffalo Bills. Mecz zakończył się wynikiem 30:13, a po czwarte w historii klubu i zarazem drugie z rzędu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Dallas Cowboys. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Dallas Cowboy RB - Emmitt Smith, który podczas meczu przebiegł 132 yardy i zdobył 2 przyłożenia w drugiej połowie meczu.

Całą relację z Super Bowl XXVIII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXVII
Odbył się 31 stycznia 1993 roku na stadionie Rose Bowl w Pasadenie w Kalifornii. Mecz na stadionie obejrzało 98,374 widzów. W walce o Super Bowl wzięły udział drużyny Buffalo Bills oraz Dallas Cowboys. Mecz zakończył się wynikiem 17:52, a po trzecie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Dallas Cowboys. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Dallas Cowboys QB - Troy Aikman, który podczas meczu podawał piłkę 30 razy z czego 22 podania znalazły swojego adresata, zdobywając 273 yardy oraz 4 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XXVII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXVI
Odbył się 26 stycznia 1992 roku na stadionie Metrodome w Minneapolis w Minnesocie. Mecz na stadionie obejrzało 63,130 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Washington Redskins oraz Buffalo Bills . Mecz zakończył się wynikiem 37:24, a po trzecie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Washington Redskins. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Washington Redskins QB - Mark Rypien, który podczas meczu podawał 33 razy, a 18 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 292 yardy oraz dwa przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XXVI możecie przeczytać TUTAJ.

Supr Bowl XXV
Odbył się 27 stycznia 1991 roku na stadionie Tampa w Tampie na Florydzie. Mecz na stadionie obejrzało 73,813 widzów. W meczu o mistrzostwo ligi wzięły udział drużyny Buffalo Bills oraz New York Giants. Mecz zakończy się wynikiem 19:20, a po drugie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna New York Giants. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny New York Giants RB - Ottis Anderson, który podczas meczu przebiegł 102 yardy i zdobył jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl XXV możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXIV
Odbył się 28 stycznia 1990 roku na stadionie Louisiana Superdome w New Orleans w Louisianie. Mecz na stadionie oglądało 72,919 widzów. W walce o "Super Michę" wzięły udział drużyny San Frnacisco 49ers oraz Denver Broncos . Mecz zakończył się wynikiem 55:10, a po czwarte i zarazem drugie z rzędu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna San Francisco 49ers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny San Francisco 49ers QB - Joe Montana, który podczas meczu podawał piłkę 29 razy z czego 22 podania znalazły swojego adresata, zdobywając tym samym 297 yardów oraz 5 przyłożeń (rekord Super Bowl).

Całą relację z Super Bowl XXIV możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXIII
Odbył się 22 stycznia 1989 roku na stadionie Joe Robbiego w Miami na Florydzie. Mecz na stadionie oglądało 75,129 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Cincinnati Bengals oraz San Francisco 49ers. Mecz zakończył się wynikiem 16:20, a po trzecie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna San Francisco 49ers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny San Francisco 49ers WR - Jerry Rice, który podczas meczu 11 razy łapał piłkę, zdobywając 215 yardów (rekord Super Bowl) oraz jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl XXIII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXII
Odbył się 31 stycznia 1988 roku na stadionie Jacka Murphy'ego w San Diego w Kalifornii. Mecz na stadionie obejrzało 73,302 widzów. W rywalizacji o tytuł mistrza ligi wzięły udział drużyny Washington Redskins oraz Denver Broncos. Mecz zakończył się wynikiem 42:10, a po drugie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Washington Redskins. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Washington Redskins QB - Doug Williams, który podczas meczu podawał piłkę 29 razy, z czego 19 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 340 yardów (rekord Super Bowl) oraz 4 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XXII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XXI
Odbył się 25 stycznia 1987 roku na stadionie Rose Bowl w Pasadenie w Kalifornii. Mecz na stadionie oglądało 101,063 widzów. W walce o Super Bowl wzięły udział drużyny Denver Broncos oraz New York Giants. Mecz zakończył się wynikiem 20:39, a swoje pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl odniosła drużna New York Giants. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny New York Giants QB - Phil Simms, który podczas meczu podawał piłkę 25 razy z czego 22 podania znalazły swojego adresata, zdobywając tym samym 268 yardów oraz 3 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XXI możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XX
Odbył się 26 stycznia 1986 roku na stadionie Louisiana Superdome w New Orleans w Louisianie. Mecz na stadionie oglądało 73,818 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Chicago Bears oraz New England Patriots. Mecz zakończył się wynikiem 46:10, a po swoje pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Chicago Bears. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Chicago Bears DE - Richard Dent, który podczas meczu 2 razy sackował QB Patriots - Stevea Grogana, wymusił dwa fumble i zablokował podanie.

Całą relację z Super Bowl XX możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XIX
Odbył się 20 stycznia 1985 roku na stadionie Stanford w Palo Alto w Kalifornii. Mecz na stadionie obejrzało 84,059 widzów. W walce o "Super Michę" wzięły udział drużyny Miami Dolphins oraz San Francisco 49ers. Mecz zakończył się wynikiem 16:38, a po drugie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna San Francisco 49ers. MVP meczu został zawodnik drużyny San Francisco 49ers QB - Joe Montana, który podczas meczu podawał piłkę 35 razy z czego 24 podania znalazły swojego adresata, zdobywając tym samym 331 yardów (rekord Super Bowl) oraz 3 przyłożenia. Montana przebiegł także 59 yardów w pięciu biegach, zdobywając jedno przyłożenie po 6 yardowym biegu.

Całą relację z Super Bowl XIX możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XVIII
Odbył się 22 stycznia 1984 roku na stadionie Tampa w Tampie na Florydzie. Mecz na stadionie oglądało 72,920 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Washington Redskins oraz Los Angeles Raiders. Mecz zakończył się wynikiem 9:38, a po trzecie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Los Angeles Raiders. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Los Angeles Raiders RB - Marcus Allen, który podczas meczu przebiegł 191 yardów i zdobył 2 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XVIII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XVII
Odbył się 30 stycznia 1983 roku na stadionie Rose Bowl w Pasadenie w Kalifornii. Mecz na stadionie oglądało 103,667 widzów. W walce o tytuł mistrza brały udział drużyny Miami Dolphins oraz Washington Redskins. Mecz zakończył się wynikiem 17:27, a po swoje pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Washington Redskins. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Washington Redskins RB - John Riggins, który podczas meczu przebiegł łącznie 166 yardów (rekord Super Bowl) i zdobył jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl XVII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XVI
Odbył się 24 stycznia 1982 roku na stadionie Pontiac Silverdome w Pontiac w Michigan. Mecz na stadionie oglądało 81,270 widzów. W rywalizacji o "Super Michę" wzięły udział drużyny San Francisco 49ers oraz Cinncinati Bengals. Mecz zakończył się wynikiem 26:21, a po pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna San Francisco 49ers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny San Francisco 49ers QB - Joe Montana, który podczas meczu podawał piłkę 22 razy z czego 14 podań znalazło swojego adresata, zdobywający tym samym 157 yardów oraz jedno przyłożenie. Montana zdobył także jedno przyłożenie po 1 yardowym biegu.

Całą relację z Super Bowl XVI możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XV
Odbył się 25 stycznia 1981 roku na stadionie Louisiana Superdome w New Orleans w Louisianie. Mecz na stadionie oglądało 76,135 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Oakland Raiders oraz Philadelphia Eagles. Mecz zakończył się wynikiem 27:10, a po drugie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Oakland Raiders. MVP meczu został wybrany zawodni Oakland Raiders QB - Jim Plunkett, który podczas meczu podawał 21 razy z czego 13 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 261 yardów oraz 3 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XV możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XIV
Odbył się 20 stycznia 1980 roku na stadionie Rose Bowl w Pasadenie w Kalifornii. Mecz na stadionie oglądało 103,985 widzów. W walce o tytuł mistrzowski wzięły udział drużyny Los Angeles Rams oraz Pittsburgh Steelers. Mecz zakończył się wynikiem 19:31, a po czwarte i zarazem drugie z rzędu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Pittsburgh Steelers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Pittsburgh Steelers QB - Terry Bradshaw, który podczas meczu podawał piłkę 21 razy z czego 14 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 309 yardów oraz 2 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XIV możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XIII
Odbył się 21 stycznia 1979 roku na stadionie Orange Bowl w Miami na Florydzie. Mecz na stadionie oglądało 79,484 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Pittsburgh Steelers oraz Dallas Cowboys. Mecz zakończył się wynikiem 35:31, a po trzecie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Pittsburgh Steelers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Pittsburgh Steelers QB - Terry Bradshaw, który podczas meczu podawał piłkę 30 razy z czego 17 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 318 yardów oraz 4 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XIII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XII
Odbył się 15 stycznia 1978 roku na stadionie Superdome w New Orleans w Louisianie. Mecz na stadionie oglądało 76,400 widzów. W rywalizacji o "Super Michę" wzięły udział drużyny Dallas Cowboys oraz Denver Broncos. Mecz zakończył się wynikiem 27:10, a po drugie w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Dallas Cowboys. MVP meczu po raz pierwszy w historii Super Bowl zostało wybranych dwóch zawodników drużyny Dallas Cowboys, a byli nimi DT - Randy White oraz DE - Harvey Martin, którzy podczas meczu wymusili osiem strat (4 fumble oraz 4 przejęcia).

Całą relację z Super Bowl XII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl XI
Odbył się 9 stycznia 1977 roku na stadionie Rose Bowl w Pasadenie w Kalifornii. Mecz na stadionie oglądało 103,438 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Oakland Raiders oraz Minnesota Vikings. Mecz zakończył się wynikiem 32:14, a po pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Oakland Raiders. MVP meczu została wybrany zawodnik drużyny Oakland Raiders WR - Fred Biletnikoff, który podczas meczu 4 razy łapał piłkę, zdobywając tym samym 79 yardów oraz 3 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl XI możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl X
Odbył się 18 stycznia 1976 roku na stadionie Orange Bowl w Miami na Florydzie. Mecz na stadionie oglądało 80,187 widzów. W rywalizacji o tytuł mistrzowski wzięły udział drużyny Dallas Cowboys oraz Pittsburgh Steelers. Mecz zakończył się wynikiem 17:21, a po drugie i zarazem drugie z rzędu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Pittsburgh Steelers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Pittsburgh Steelers WR - Lynn Swann, który podczas meczu 4 razy łapał piłkę, zdobywając 161 yardów (rekord Super Bowl) oraz jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl X możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl IX
Odbył się 12 stycznia 1975 roku na stadionie Tulane Stadium w New Orleans w Louisianie. Mecz na stadionie oglądało 80,997 widzów. W rywalizacji o "Super Michę" wzięły udział drużyny Pittsburgh Steelers oraz Minnesota Vikings. Mecz zakończył się wynikiem 16:6, a po pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Pittsburgh Steelers. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Pittsburgh Steelers RB - Franco Harris, który podczas meczu przebiegł 158 yardów (rekord Super Bowl) zdobywając jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl IX możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl VIII
Odbył się 13 stycznia 1974 roku na stadionie Rice Stadium w Houston w Texasie. Mecz ten na stadionie oglądało 71,882 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Minnesota Vikings oraz Miami Dolphins. Mecz zakończył się wynikiem 7:24, a po drugie i zarazem drugie z rzędu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Miami Dolphins. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Miami Dolphins RB - Larry Csonka, który podczas meczu przebiegł 145 yardów (rekord Super Bowl) zdobywając dwa przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl VIII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl VII
Odbył się 14 stycznia 1973 roku na stadionie Memorial Coliseum w Los Angeles w Kalifornii. Mecz na stadionie oglądało 90,182 widzów. W walce o "Super Michę" wzięły udział drużyny Miami Dolphins oraz Washington Redskins. Mecz zakończył się wynikiem 14:7, a po pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Miami Dolphins . MVP meczu została wybrany zawodnik drużyny Miami Dolphins FS - Jake Scott, który podczas meczu 2 razy przejął piłkę zdobywając 63 yardy po returnie.

Całą relację z Super Bowl VII możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl VI
Odbył się 16 stycznia 1972 roku na stadionie Tulane Stadium w New Orleans w Louisianie. Mecz na stadionie oglądało 81,023 widzów. W rywalizacji o tytuł mistrza wzięły udział drużyny Dallas Cowboys oraz Miami Dolphins. Mecz zakończył się wynikiem 24:3, a po pierwsze w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Dallas Cowboys. MVP meczu został wybrany zawodnik drużyny Dallas Cowboys QB - Roger Staubach, który podczas meczu podawał piłkę 19 razy z czego 12 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 119 yardów oraz 2 przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl VI możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl V
Odbył się 17 stycznia 1971 roku na stadionie Orange Bowl w Miami na Florydzie. Mecz na stadionie oglądało 79,204 widzów. W walce o tytuł mistrza wzięły udział drużyny Baltimore Colts oraz Dallas Cowboys. Mecz zakończył się wynikiem 16:13, a po raz pierwszy w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Baltimore Colts. MVP meczu po raz pierwszy w historii Super Bowl został wybrany zawodnik defensywny i jednocześnie zawodnik drużyny przegranej, Dallas Cowboys LB - Chuck Howley, który podczas meczu 2 razy przejął piłkę i odzyskał fumble.

Całą relację z Super Bowl V możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl IV
Odbył się 11 stycznia 1970 roku na stadionie Tulane Stadium w New Orleans w Louisianie. Mecz na stadionie oglądało 80,562 widzów. W potyczce o tytuł najlepszej drużyny sezonu wzięły udział drużyny Minnesota Vikings oraz Kansas City Chiefs. Mecz zakończył się wynikiem 7:23, a po pierwsze i zarazem jedyne w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Kansas City Chiefs. MVP meczu została wybrany zawodnik drużyny Kansas City Chiefs QB - Len Dawson, który podczas meczu podawał 17 razy z czego 12 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 142 yardów oraz jedno przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl IV możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl III
Odbył się 12 stycznia 1969 roku na stadionie Orange Bowl w Miami na Florydzie. Mecz na stadionie oglądało 75,389 widzów. W walce o "Super Michę" wzięły udział drużyny New York Jets oraz Baltimore Colts. Mecz zakończył się wynikiem 16:7, a po pierwsze i zarazem jedyne w historii klubu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna New York Jets. MVP meczu została wybrany zawodnik drużyny New York Jets QB - Joe Namath, który podczas meczu podawał piłkę 28 razy z czego 17 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 206 yardów.

Całą relację z Super Bowl III możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl II
Odbył się 14 stycznia 1968 roku na stadionie Orange Bowl w Miami na Florydzie. Mecz na stadionie oglądało 75,546 widzów. W spotkaniu wzięły udział drużyny Green Bay Packers oraz Oakland Raiders. Mecz zakończył się wynikiem 33:14, a po drugie i zarazem drugie z rzędu zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Green Bay Packers. MVP meczu została wybrany zawodnik drużyny Green Bay Packers QB - Bart Starr , który podczas meczu podawał piłkę 24 razy z czego 13 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 202 yardów oraz jedno przyłożenie.

Całą relację z Super Bowl II możecie przeczytać TUTAJ.

Super Bowl I
Odbył się 15 stycznia 1967 roku na stadionie Memorial Coliseum w Los Angeles w Kalifornii. Mecz na stadionie oglądało 61,946 widzów. W walce o pierwsze w historii zwycięstwo w Super Bowl wzięły udział drużyny Kansas City Chiefs oraz Green Bay Packers. Mecz zakończył się wynikiem 10:35, a po pierwsze w zwycięstwo w Super Bowl sięgnęła drużyna Green Bay Packers. MVP meczu została wybrany zawodnik drużyny Green Bay Packers QB - Bart Starr, który podczas meczu podawał piłkę 23 razy z czego 16 podań znalazło swojego adresata, zdobywając tym samym 250 yardów oraz trzy przyłożenia.

Całą relację z Super Bowl I możecie przeczytać TUTAJ.


Źródło: nfl.com, inne
Autor: Dariusz Ankiewicz

Kopiowanie jakichkolwiek tekstów lub materiałów ze strony bez zgody administratorów jest zabronione
UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.141' for table 'nfl24_settings'UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.141' for table 'nfl24_settings'