Więcej artykułów znajdziecie TUTAJ

Facebook

UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.86' for table 'nfl24_news'
  Ho Ho Ho!... czyli NFL i Święta
NFLRok temu z okazji zimy i Świąt Bożego Narodzenia zaprezentowaliśmy Wam ranking 5 najbardziej śnieżnych spotkań w historii NFL (znajdziecie go TUTAJ). Dzisiaj poświęcamy więcej miejsca dla spotkań rozgrywanych przez NFL w Święta Bożego Narodzenia.

Rys historyczny:

W latach 60 i 70 spotkania NFL nie były rozgrywane w Święta. Sezon regularny kończył się zazwyczaj w połowie grudnia. Jeśli nawet spotkanie fazy playoffs wypadało 24 lub 25 grudnia, liga decydowała się na przeniesienie go na inny dzień. Działo się tak m.in. w latach 1955, 1960, 1966 czy 1967.

Po raz pierwszy NFL zdecydowało się rozegrać spotkania w święta w 1971 roku. Były to dwa mecze fazy Divisional Playoffs. Dallas Cowboys, pokonali drużynę Minnesoty Vikings 20-12, by w niecały miesiąc później zdobyć mistrzostwo ligi. Do historii przeszło jednak drugie spotkanie rozgrywane tego dnia. Mecz Dolphins z Chiefs znany jest jako najdłuższy mecz NFL w historii. Trwał on 82 minuty i 40 sekund (nie licząc oczywiście przerw w grze). Dopiero w drugiej dogrywce lepsi okazali się zawodnicy z Miami, którzy w dramatycznych okolicznościach pokonali Kansas City 27-24. Było to również ostatnie spotkanie Chiefs na stadionie Municipal Stadium.

Idea rozgrywania spotkań w okresie świąt nie spotkała się jednak z entuzjastycznym przyjęciem przez fanów NFL. Liga odnotował szereg skarg związanych z długością spotkania, które pokrzyżowało świąteczne plany wielu rodzin. Powstał nawet pomysł, by zakazać rozgrywania jakichkolwiek spotkań 25 grudnia.

NFL przez następnych 17 lat nie organizowało więc żadnych meczów w okresie świątecznym. W 1976 roku zdecydowano się nawet rozpocząć sezon regularny tydzień wcześniej, tak by mecze Divisional Playoffs rozegrane zostały 18 i 19 grudnia, a nie 25 i 26. W następnych latach NFL skutecznie omijało świąteczne terminy, przy układaniu grafiku spotkań.

Współczesne spotkania rozgrywane 25 grudnia:
Wiele z nich decydowało o układzie playoffów w NFL.

1989 – MINNESOTA VIKINGS 29, Cincinnati Bengals 21
Wreszcie po 17 latach przerwy, rozegrano spotkanie w świąteczny dzień. Minnesota Vikigns pokonała u siebie Cincinnati Bengals, zapewniając sobie grę w playoffach i eliminując z nich drużynę Bengals. Na uwagę zasługuje szczególnie postawa kickera Richa Karlisa, który z field goali zdobył 15 punktów.

1993 – Houston Oilers 10, SAN FRANCISCO 49ERS 7
Mecz w którym o wygranej zadecydowała postawa defensywy. Jak na ironię, 49ers i Oilers w sezonie 1993 były najlepiej punktującymi drużynami całej ligi! Houston wygrało 10 mecz z rzędu, przerywając tym samym świetną passę Niners, którzy pozostawali niepokonani na własnym obiekcie przez 13 kolejnych spotkań.

1994 – MIAMI DOLPHINS 27, Detroit Lions 20
Kolejne zacięte spotkanie. Dolphins, dzięki zwycięstwu zapewnili sobie zwycięstwo w dywizji AFC Eastern.

1995 – Dallas Cowboys 37, ARIZONA CARDINALS 13
Drużyny, które spotkają się w świątecznym spotkaniu w 2010 roku, już raz zagrały przeciwko sobie w okresie Świąt. Piętnaście lat temu górą byli Cowboys, którzy zdominowali całe spotkanie.

1999 – Denver Broncos 17, DETROIT LIONS 7
Po 4 latach przerwy, futbol w wydaniu NFL powrócił na Święta. Broncos rozegrali świetne spotkanie, pokonując Lions 17-7. Pobito klubowy rekord 5 sacków na QB Lions, a 185 jardów RB Olandisa Gary'ego dało zwycięstwo ekipie z Denver.

2000 – TENNESSEE TITANS 31, Dallas Cowboys 0
Titans rozprawili się z Cowboys pokonując drużynę z Texasu 31-0. Tennessee, dzięki odniesionemu zwycięstwu, zapewniło sobie grę w playoffach z przywilejem własnego boiska. Warto odnotować 74 jardowy drive QB Titans: Steve McNaira, na samym początku zawodów.

2004 – KANSAS CITY CHIEFS 31, Oakland Raiders 30
Mecz trzymający w napięciu do samego końca. O zwycięstwie Chiefs zadecydował 49 jardowy powrót po wykopie Dante Halla. Dało to świetną szansę na zdobycie field goala w końcówce spotkania. Kicker Lawrence Tynes, który tego dnia mylił się już dwukrotnie, zachował jednak zimną krew. Zdobył field goala z odległości 38 jardów, przy 22 sekundach do zakończenia meczu.

2004 – Denver Broncos 37, TENNESSEE TITANS 16
Dzięki odniesionemu zwycięstwu, zespół ze stanu Kolorado, zachował szansę na playoffy i awansował później do fazy wild card.

2005 – Chicago Bears 24, GREEN BAY PACKERS 17

Bardzo ważne zwycięstwo dla Bears. Dzięki 4 interceptions, ekipa z Chicago wygrała dywizję NFC North i zapewniła sobie first round bye w playoffach.

2005 – BALTIMORE RAVENS 30, Minnesota Vikings 23
Dzięki świetnej postawie Kyle'a Bollera (QB Ravens) oraz Derricka Masona, drużyna z Baltimore pokonała Vikings, odbierając tym samym nadzieje na awans do playoffów.

2006 – Philadelphia Eagles 23, DALLAS COWBOYS 7
Bardzo dobry początek meczu w wykonaniu Eagles, zadecydował o wysokiej porażce Dallas.

2006 – New York Jets 13, MIAMI DOLPHINS 10
Bardzo trudne warunki pogodowe i brak punktów w pierwszej i drugiej kwarcie. Zwycięstwo Jets dał 30 jardowy field goal M. Nugenta, na niecałe 2 minuty przed zakończeniem spotkania.

2009 – San Diego Chargers 42, TENNESSEE TITANS 17
Chargers, pomimo zapewnienia sobie zwycięstwa w AFC West, pokonali Titans 42-17. Warta odnotowania zostaje postawa Chrisa Johnsona, który po raz 10 w swojej karierze, zdobył więcej niż 100 jardów w jednym spotkaniu. Przyczyniło się to do jego rekordu (ponad 2000 rushing yards w jednym sezonie), nie dało jednak zwycięstwa Tytanom.

2010 - Dallas Cowboys ?, Arizona Cardinals ?
Tegoroczny świąteczny mecz nie będzie miał już wpływu na playoffy. Cardinals i Cowboys nie mogą już zakwalifikować sie do postseasonu. Liczymy jednak na ciekawe widowisku, w wykonaniu ekip, które w tym sezonie bardzo zawiodły.

Najlepiej świąteczne spotkania mogą wspominać gracze Dnver Broncos, którzy jako jedyni wygrywali w nich dwukrotnie. Niepokonani w okresie Świąt pozostają również: Ravens, Bears, Jets oraz Eagles (po jednym zwycięstwie). Miami Dolphins również kwalifikują się do dodatniego bilansu z wynikiem 2-1. Zespoły z Dallas i Tennessee grały w Święta najczęściej, bo aż 4-krotnie, odnosząc po 2 zwycięstwa i 2 porażki. Kansas City Chiefs pozostają z bilansem 1-1. Z ujemnym bilansem pozostają Vikings, Cardinals, Bengals, Packers, Raiders, 49ers oraz Lions. Pozostałe drużyny nigdy nie zagrały w okresie świątecznym.

Wigila
Kilka spotkań rozgrywanych było również w Wigilię Bożego Narodzenia. Najbardziej zapamiętane z pewnością pozostanie to z 1977 roku, kiedy to Raiders pokonali ekipę Baltimore Colts po 2 dogrywkach 37-31. Zwycięstwo Oakland zapewniło 42 jardowe podanie Kena Stablera do Dave'a Caspera (który nosił przydomek "Duch"). Podanie przeszło do historii jako "Ghost to the Post". Sam mecz, był trzecim najdłuższym w historii NFL.
Informacje o samym zawodniku i słynnym podaniu znajdziecie w tym krótkim filmie na nfl.com

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

Tymczasem korzystając z okazji, w imieniu całej redakcji NFL24 pragniemy złożyć wszystkim naszym czytelnikom, współpracownikom oraz sympatykom naszego portalu, życzenia wesołych Świat i szczęśliwego futbolowego roku 2011. Zdrowia, szczęścia, pomyślności i zwycięstw ulubionych drużyn na arenach NFL, PLFA i NCAA w nowym roku.