Sport dla Każdego
… W całej Polsce coraz więcej osób rozpoczyna grać w amerykańską odmianę futbolu. Dzięki olsztyńskim „Jeziorowcom" również mieszkańcy Warmii i Mazur będą mieli szansę zapoznać się z tą dyscypliną. …
… Klub kojarzący się z Krainą Tysiąca Jezior został założony przez absolwentów wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
"Zdajemy sobie sprawę, że jest to niszowa dyscyplina w Polsce," - mówi Bartosz Bania, prezes klubu. "Jednak jest efektowna, a przede wszystkim każdy może się w niej odnaleźć. Potrzebujemy zarówno niewysokich i szybkich osób do gry w ataku, jak i nawet otyłych do defensywy." …
… Aktualnie w rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego występuje ponad tysiąc zawodników w 21 drużynach. Pojawiają się również profesjonalni trenerzy ze Stanów Zjednoczonych, a kluby pozyskują hojnych sponsorów.
"Warmińsko-Mazurskie to przedostatnie województwo, w którym nie było jeszcze drużyny futbolu amerykańskiego," - mówi Jędrzej Stęszewski, prezes PLFA. "Wierzę, że ekipa z Olsztyna będzie gotowa do wystąpienia w rozgrywkach ogólnopolskich już w przyszłym sezonie." …
… W maju drużyna rozpoczęła regularne treningi na obiektach UWM. Sprzęt i utrzymanie klubu nie są tanie, dlatego „Jeziorowcy" zapraszają do współpracy wszystkich, który chcą przyczynić się do rozwoju futbolu amerykańskiego na Warmii i Mazurach. Trwa również rekrutacja zawodników. Więcej informacji można uzyskać u prezesa klubu, Bartosza Bani (665211967). …
Gazeta Wyborcza Olsztyn, 22.05.2010, Maciej Nowocień
Liczą na szczęście i - Amerykanów
… Olsztyn Lakers, czyli Olsztyńscy Jeziorowcy — tak nazywa się pierwsza w regionie drużyna futbolu amerykańskiego. Lakersi chcą już w przyszłym sezonie występować na zapleczu ekstraklasy Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. …
… Bania skończył prawo na UWM. Interesuje się jednak przede wszystkim sportem. I to zarówno od strony marketingowej, jak i organizacyjnej. To właśnie on z kilkoma kolegami z uczelni postanowił założyć pierwszą drużynę futbolu.
"Docierały do mnie sygnały, że na Redykajnach i Jarotach są dwie grupy młodych ludzi, którzy grają w futbol amerykański." …
… "Wymyśliliśmy, że powinniśmy stworzyć jedną, zorganizowaną drużynę," — opowiada Bania. "Nazwaliśmy się Lakers Olsztyn, czyli Jeziorowcy. Chcemy być identyfikowani z Olsztynem i regionem."
Jednym z zawodników Lakersów jest 18-letni Paweł Radziszewski, uczeń drugiej klasy VIII LO. "Wszystko zaczęło się od tego, że pod wpływem impulsu kupiłem ponad rok temu piłkę do futbolu amerykańskiego. Razem z kolegami, korzystając z internetu, poznawaliśmy zasady gry. Mecze rozgrywaliśmy koło seminarium na Redykajnach. Druga grupa, ta z Jarot, ma od nas większe doświadczenie. Grają ze sobą już trzy lata," — mówi Paweł Radziszewski. …
… Lakersi trenują w poniedziałki i piątki na boisku w Kortowie. W składzie jest na razie 25 graczy. Klub czeka na nowych zawodników. "Nie mamy problemu z graczami, którzy są typowymi szybkościowcami. Brakuje nam jednak piłkarzy ciężkich, którzy byliby odpowiedzialni za grę w obronie. Futbol amerykański to dyscyplina dla każdego. Grubsi ludzie też się do niej świetnie nadają," - tłumaczy Bartosz Bania. …
… Lakersi plan mają prosty. Lato, jesień i zimę chcą spędzić na przygotowaniach do przyszłorocznego sezonu Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. A ta składa się z pierwszej ligi (9 drużyn) i drugiej ligi podzielonej na dwie grupy: wschodnią i zachodnią. W każdej z nich jest obecnie po sześć zespołów.
"Chcemy występować w drugiej lidze. Szukamy sponsorów, bo sprzęt jest drogi." …
Gazeta Olsztyńska, 21. 05.2010, Adam Pietrzak
Wywiad z Lakers w Radiu Olsztyn
Źródło: PZFA.pl