Wielkimi krokami zbliża się Draft 2012. Przyjrzyjmy się zatem kogo potrzebują poszczególne drużyny w NFL i jak mogą zaspokoić te potrzeby w Drafcie. Zaczynamy od drużyn z wyborami w pierwszej dziesiątce.
1. Indianapolis Colts
Potrzeby drużyny: QB, WR, OL, TE, DT, CB, RB
Colts posiadają numer 1 w tegorocznym naborze i prawie na pewno wybiorą z nim Andrew Lucka, rozgrywającego ze Stanford. Ale pozycja quarterbacka to nie jedyna, jaką muszą poprawić Colts. W ofensywie potrzebni są liniowi, skrzydłowi, biegacze oraz tight end. W czasie offseason odeszli biegacz Joseph Addai, obaj TE - Dallas Clark i Jacob Tamme. Wśród liniowych karierę zakończył Ryan Diem, który wszystkie mecze rozegrał w barwach Colts. Odszedł również skrzydłowy Pierre Garcon. Na plus zaliczyć można pozostanie Reggie'ego Wayne'a na Lucas Oil Stadium oraz sprowadzenie Donniego Avery'ego. Mimo wszystko Colts powinni dać Luckowi więcej broni w ataku. Tegoroczny Draft nie obfituje w znakomitych biegaczy, ale znalezienie skrzydłowego w rundach 3-5 nie powinno stanowić kłopotu.
W obronie nowy trener Chuck Pagano zainstaluje system 3-4. Oznacza to, że dotychczasowi liniowi Robert Mathis i Dwight Freeney zmienią pozycję na bocznych linebackerów. Z Ravens sprowadzono Cory'ego Reddinga, który zajmie miejsce w linii defensywnej. Brakuje jednak zawodnika, który zdominuje środek linii, dlatego Colts powinni poszukać kogoś takiego w 2. lub 3. rundzie, ponieważ mało jest dobrych defensywnych liniowych w Drafcie. Na pozycji cornerbacka powstała luka po odejściu Jacoba Lacey'a, dlatego Colts powinni poszukać jego zastępcy w rundach 2-3.
2. Washington Redskins
Potrzeby drużyny: QB, OL, LB, S, CB
Redskins oddali bardzo dużo, by wskoczyć na drugie miejsce w Drafcie i wszystko wskazuje na to, że wybiorą w tym miejscu Roberta Griffina III - rozgrywającego Baylor. Griffin nie tylko daje natychmiastową odpowiedź na problemy z grą rozgrywających Redskins, ale także przyciąga kibiców. Ponadto w ofensywie Redskins powinni skupić się na linii ofensywnej. Trzeba będzie odpowiednio chronić nowego rozgrywającego. Poprawić należy szczególnie środek linii. Chris Chester, Tyler Polumbus, Kory Lichtensteiger i Maurice Hurt nie zapewniają odpowiedniej jakości. O pozycję skrzydłowego zadbano podczas offseason. Redskins pozyskali Pierre'a Garcona i Josha Morgana.
W obronie trzeba poszukać zastępstwa na pozycji środkowego linebackera dla starzejącego się Fletchera oraz poprawić pozycje safety i cornerback. W tym offseason drużyna z Waszyngtonu pożegnała się z LaRonem Landrym i Oshiomogho Atogwe. Na ich miejsce pozyskano Brandona Meriweathera i Cedrica Griffina, ale wciąż należałoby wybrać kogoś młodego, bardziej perspektywicznego. Redskins powinni poszukać dobrych cornerbacków w rundach 2-4.
3. Minnesota Vikings
Potrzeby drużyny: OL, WR, LB, CB, S, DT
Vikings z trzecim wyborem powinni skupić się na poprawieniu linii ofensywnej i wybrać Matta Kalil z USC. Kalil to potencjalny uczestnik meczów gwiazd na co najmniej 10 lat do przodu. Ponadto ochrona Christiana Pondera pomoże mu w jego rozwoju. Kalil to typowy left tackle, ale Vikings powinni zająć się także polepszeniem środka linii ofensywnej. W rundach 3-5 można znaleźć dobrych zawodników na pozycji guarda. Drużyna potrzebuje także dobrego skrzydłowego, który odciąży Percy'ego Harvina. Jeśli na początku drugiej rundy dostępny będzie Stephen Hill lub Alshon Jeffery, to powinien on zostać wybrany przez Wikingów.
Najwięcej znaków zapytania jest w obronie. Vikings muszą znaleźć starterów na pozycje środkowego linebackera, cornerbacka, safety oraz na środek linii defensywnej. Szczególnie pozycja cornerbacka powinna zostać ulepszona, stąd coraz częstsze plotki o zainteresowaniu Morrisem Claibornem już z trzecim numerem. Wg mnie Vikings wybiorą CB w rundach 2-4. Z drużyny odeszli Cedric Grifiin i Tyrell Johnson, dotychczasowi starterzy na pozycji CB i S, dlatego należy znaleźć ich następców. Ponadto drużyna nie odnowi kontraktu z E.J. Hendersonem, dlatego w okolicach rund 4-5 Wikingowie mogą wybrać linebackera. Vikings mają w tegorocznym Drafcie aż 10 wyborów i liczą, że wybiorą z nimi 4-5 starterów.
4. Cleveland Browns
Potrzeby drużyny: RB, QB, WR, OL, S, CB
Cleveland Browns muszą uzdrowić ofensywę, która zdobywała w zeszłym roku średnio tylko 13,6 punktów na mecz. Z 4. wyborem w tegorocznym Drafcie, Browns mają wiele możliwości. Ich decyzja może znacząco wpłynąć na późniejszy przebieg naboru. Browns mogą wybrać tu biegacza Trenta Richardsona, skrzydłowego Justina Blackmona lub rozgrywającego Ryana Tannehilla. Każdy z nich daje natychmiastową odpowiedź na pozycję, na której występuje. Mówi się, że Browns otrzymują oferty od drużyn zainteresowanych tymi graczami i możliwa jest zamiana. Browns mają ten komfort, że jeśli nie wezmą z numerem 4 QB, WR lub RB, to ciągle mają 22. wybór w pierwszej rundzie. Tam mogą być dostępni tacy gracze jak biegacz LaMichael James czy skrzydłowi Wright, Hill lub Jeffery. Linia ofensywna spisywała się w Cleveland dobrze, ale w marcu odeszli Steve Vallos i Tony Pashos, dlatego Browns muszą znaleźć ich następców.
W obronie Browns spisywali się w tamtym roku dość dobrze, z wyjątkiem powstrzymywania gry dołem. W offseason sprowadzili Juqua Parkera i Frostee Ruckera na pozycję defensywnego liniowego oraz przedłużyli kontrakt z linebackerem D'Qwellem Jacksonem. W związku z tymi nabytkami, Browns powinni skupić się na zastąpieniu safety Mike'a Adamsa, który odszedł do Denver. Należałoby również znaleźć dobrego, młodego CB, który grałby obok Joe Hadena. Na początku trzeciej rundy może być dostępny Chase Minnifield, syn byłego, świetnego cornerbacka Franka Minnifielda, który całą karierę w NFL spędził w Cleveland.
5. Tampa Bay Buccaneers
Potrzeby drużyny: RB, TE, OL, LB, CB, S
Nowy trener, Greg Schiano, zapowiedział przed sezonem, że Bucs potrzebują znaleźć swoją tożsamość i szukać graczy, którzy pasują do jego filozofii gry. Buccaneers nie czekali długo i już na samym początku transferów wolnych agentów, podpisali kontakty z nowymi zawodnikami. Do drużyny z Tampy dołączyli skrzydłowy Vincent Jackson, cornerback Eric Wright i offensive guard Carl Nicks. Ponadto Buccaneers zatrzymali doświadczonego cornerbacka Ronde Barbera oraz ofensywnego liniowego Jeremy'ego Zuttaha.
Schiano z numerem piątym w Drafcie może wybrać Trenata Richardsona i zapewnić wzmocnienie pozycji biegacza. Jeśli Richardson nie byłby już dostępny z numerem 5, to Bucs mogą sięgnąć po cornerbacka Morrisa Claiborne'a. Ten wybór miałby dużo sensu, ponieważ Barber się starzeje, Wright to w najlepszym wypadku druga opcja w obronie górą, a Aqib Talib prawdopodobnie dostanie zawieszenie na kilka spotkań sezonu 2012. W ofensywie należy jeszcze poprawić linię oraz pozycję tight enda. Bucs mają jeszcze wybór nr 36 i 68 w Drafcie. Z numerem 36 dostępny może być tight end ze Stanford Coby Fleener, a jeśli Bucs nie wezmą Claiborne'a, to w drugiej i trzeciej rundzie dostępnych powinno być jeszcze kilku dobrych cornerbacków.
6. St. Louis Rams
Potrzeby drużyny: WR, TE, LB, DE, OL, CB, DT, SS, RB
St. Louis Rams potrzebują graczy na połowę pozycji na boisku. Nowy GM Les Snead i trener Jeff Fisher będą starali się odbudować drużynę Rams w ciągu najbliższych paru lat. Pierwszym dużym krokiem było wytransferowanie drugiego wyboru do Redskins w zamian za wybór nr 6 w Drafcie 2012 i wybory z pierwszej rudny w przyszłorocznych Draftach. W pierwszej rundzie Rams mogą sięgnąć po Justina Blackmona, najlepszego skrzydłowego Draftu. Innym wyborem mógłby być Matt Kalil, gdyby Vikings nie zdecydowali się go wybrać z numerem 3.
Z pozostałymi wyborami Rams powinni brać po prostu najlepszego dostępnego gracza w danym momencie. W ataku potrzebni są gracze na pozycje w linii ofensywnej, skrzydłowi, tight end, biegacz i być może nawet rozgrywający, ponieważ póki co Bradford często odnosi urazy. Rams zakontraktowali skrzydłowego Steve'a Smitha, byłego gracza Giants, za niewielkie pieniądze. Potrzebny jest też biegacz, bo Steven Jackson się starzeje. W zeszłym roku zawodnicy na pozycji tight enda złapali tylko 46 podań, z czego większość Lance Kendricks, zeszłoroczny debiutant. W obronie Rams potrzebują pomocy w całej linii defensywnej, szczególnie w środku. Duet DT w sezonie 2011 uzyskał 4 powstrzymania rozgrywających. Zmorą Rams były w zeszłym roku kontuzje, więc nauczeni tymi doświadczeniami powinni skupić się na pozyskiwaniu dobrych, młodych graczy, którzy udanie zastąpią kontuzjowanych starterów.
7. Jacksonville Jaguars
Potrzeby drużyny: WR, OL, DL
Nowy trener Mike Mularkey popiera młodego rozgrywającego Blaine'a Gabberta i chce umożliwić mu stabilny rozwój. W ofensywie udało się pozyskać skrzydłowego Robinsona z Dallas, ale nie powinno to być ostatnie słowo Jaguars. Z numerem 7 dostępny może być Kendall Wright lub Michael Floyd, a przy odrobinie szczęścia nawet Blackmon. Mimo wszystko sądzę, że Jaguars postanowią chronić swojego rozgrywającego i wybiorą ofensywnego liniowego Riley'a Reiffa z uczelni Iowa. Dobrzy skrzydłowi mogą być znalezieni aż do rundy czwartej. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy z siódemką dostępny będzie Blackmon.
W obronie udało się zatrzymać solidnych w zeszłym sezonie Jeremy'ego Mincey'a, Dwighta Lowery oraz Russella Allena. Dodatkowo Jaguars pozyskali cornerbacka Aarona Rossa z Giants i zatrzymali Rasheana Mathisa. Drużyna z Florydy powinna się więc skupić na graczach, którzy zasilą linię defensywną. Jaguars mogą wybrać z siódemką Quintona Coplesa lub Dontariego Poe. Wydaje się jednak, że Mularkey, były koordynator ofensywny w Atlancie wybierze kogoś do gry w formacji ataku. Powinien być to priorytet nr 1, bo w sezonie 2011 Jaguars zdobywali średnio jedynie 15,2 punktów na mecz i najgorzej grali górą. Obrona była natomiast w pierwszej dziesiątce ligi w niemal każdej kategorii.
8. Miami Dolphins
Potrzeby drużyny: WR, QB, OL, DE, LB, S
Dolphins nie udało się pozyskać ani Peytona Manninga, ani Matta Flynna, ani nawet Alexa Smitha. Ostatecznie podpisano kontrakt z Davidem Garrardem, ale nikt nie ma wątpliwość, że nie jest to długoterminowa odpowiedź na problemy na pozycji rozgrywającego. Zeszłoroczny starter Matt Moore powinien utrzymać swoją pozycję, ale Miami powinno pomyśleć o kimś, kto w ciągu dwóch lat stałby się "twarzą" drużyny. Jeśli z numerem 8 dostępny będzie Tannehill, to Dolphins powinni go wybrać. Ponadto należy znaleźć dobrego skrzydłowego. Odejście Brandona Marshalla poważnie osłabiło potencjał ataku Dolphins. Alternatywą dla Tannehilla z ósemką mógłby być Kendall Wright.
Dolphins w obronie przestawiają się na system 4-3. Oznacza to, że Dolphins muszą poszukać graczy, którzy pasują do nowej filozofii gry obronnej. Drużyna z Florydy pozyskała cornerbacka Richarda Marshalla oraz zatrzymała u siebie defensive tackle Paula Soliai. Teraz 'Fins muszą skupić się na znalezieniu następcy Kendalla Langforda w linii defensywnej oraz Yeremiaha Bella na pozycji safety. Jeśli Dolphins zdecydują się zasilić defensywę w pierwszej rundzie, to mogą sięgnąć po liniowego Quintona Coplesa lub uniwersalnego Melvina Ingrama, który może grać zarówno jako liniowy, jak i linebacker.
9. Carolina Panthers
Potrzeby drużyny: WR, DT, DE, OL, LB
Carolina Panthers powinni skupić się przede wszystkim na wzmocnieniu defensywy, która w każdej znaczącej kategorii była w trzeciej dziesiątce NFL. Poprawić należy głównie linię defensywną. Panthers w sezonie 2011 zaliczyli tylko 31 sacków, to mniej niż 2 na mecz. Z numerem 9. w Drafcie Panthers mogą sięgnąć po kogoś z grupy obrońców - Dontari Poe, Melvin Ingram czy Quinton Coples. Gdyby wszyscy trzej nie byli już dostępni, to dobrą opcją może być Devon Still. W obronie do poprawy jest jeszcze pozycja linebackera, która osłabiła się po odejściu Dana Connora.
Druga droga jaką mogą pójść Panthers to budowanie ofensywy wokół Cama Newtona. Brakuje szczególnie skrzydłowego, który odciążyłby Steve'a Smitha oraz zapewniłby jego zastępstwo za kilka lat. Panthers mogą zdecydować się na Kendalla Wrighta lub Michaela Floyda. W późniejszych rundach Panthers powinni ulepszyć linię ofensywną po stracie Travelle'a Whartona i MacKenziego Bernadeau. Przyszli co prawda Mike Pollack i Bruce Campbell, ale należy inwestować w dobrych zmienników dla Jordana Grossa i Ryana Kalila.
10. Buffalo Bills
Potrzeby drużyny: LT, LB, OG, CB, WR
Bills udało się pozyskać Mario Williamsa, chyba najbardziej pożądanego wolnego agenta wśród obrońców. Linię defensywną powinien także wzmocnić pozyskany z Patriots Mark Anderson. To powinno z miejsca stawiać obronę Buffalo w czołówce ligi. Brakuje jedynie jeszcze jednego linebackera i cornerbacka. Bills mają jednak aż 10 wyborów w tegorocznym Drafcie i mogą wybrać wielu dobrych graczy. Z numerem 10 ekipa z Buffalo może pójść w wielu kierunkach. Luke Kuechly z Boston College to prawdopodobnie najlepszy środkowy linebacker w Drafcie 2012 i powinien być starterem od pierwszego meczu. Być może dostępny będzie także Melvin Ingram albo któryś z cornerbacków Stephen Gilmore i Dre Kirkpatrick.
W ofensywie do drużyny wraca skrzydłowy Stevie Johnson, ale odszedł left tackle Demetrius Bell. Możliwe, że potrzeby na tych pozycjach nie będą spełnione w pierwszej rundzie, ale na szczęście dla Bills tegoroczny nabór obfituje w dobrych liniowych i skrzydłowych. W rundach 3-4 mogą być dostępni tacy skrzydłowi jak Marvin McNutt, Nick Toon czy Dale Moss. Niektórzy sądzą, że rozgrywający Ryan Fitzpatrick został przepłacony i należy szukać jego zastępcy. Jest to być może opinia pochopna, ale jeśli rozgrywający jak Nick Foles czy Brock Osweiler spadną w okolice trzeciej rundy, to Buffalo Bills powinni się solidnie zastanowić nad wybraniem nowego quarterbacka.
Zdjęcia:
1) Andrew Luck - prawdopodobny wybór Colts z "jedynką"
2) Najlepszy skrzydłowy tegorocznego Draftu, Justin Blackmon, może być celem wielu drużyn w pierwszej dziesiątce
3) Ryan Tannehill, rozgrywający Texas A&M to potencjalny "franchise QB", który również może namieszać w tegorocznym naborze
źródło: ramview.blogspot.com / brownscountry.com / nfltraderumors.com