UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.140' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim It's playoffs time !! cz. 4 - Pro Bowl
Dodane przez Dariusz Ankiewicz dnia Styczeń 27 2011 18:36:39
No i stało się !! W miniony weekend poznaliśmy obu Mistrzów Konferencji, którzy za 10 dni (6 lutego 2011) zmierzą się ze sobą w Super Bowl, w walce o tytuł Mistrza Ligi.

Trzecia runda tegorocznych playoffów na pewno nie zawiodła. Chodź spotkania nie były doskonałe, nie za brakło w nich walki do ostatnich sekund meczu, co zawsze zwiększa poziom adrenaliny u widzów, jak również ciekawych i zapierających dech w piersiach akcji, o których jedyne co można było powiedzieć to: "Jak on/oni to zrobili!".

W walce o Vince Lombardi Trophy i tytuł Mistrza Ligi pozostały już tylko dwie drużyny: Pittsburgh Steelers (Mistrz Konferencji AFC) i Green Bay Packers (Mistrz Konferencji NFC), jednak ich mecz dopiero 6 lutego 2011 roku. Co zatem w ten weekend dziać się będzie w NFL?
Otóż zostanie rozegrany Mecz Gwiazd, zwany Pro Bowl. Fani futbolu amerykańskiego będą mieli okazję obejrzeć, na jednej z najcieplejszych wysp na świecie - Hawajach, "wszystkich" najlepszych zawodników minionego sezonu (po za zawodnikami drużyn uczęszczających w Super Bowl, jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, jednak o tym później) na jednym stadionie, w jedynym tego typu meczu w roku.

Historia Pro Bowl

Jak już wspominałem w przednich częściach artykułów, Pro Bowl nie jest częścią playoffów. Jest to pewnego rodzaju nagroda dla najlepszych zawodników sezonu, którzy raz jeszcze w danym sezonie mają okazję wyjść na boisko i rozegrać spotkanie ku uciesze rzeszy fanów.
I tak, Pro Bowl od momentu połączenia w 1970 roku American Football League (AFL) i National Football League (NFL) w jedną ligę, został oficjalnie nazwany AFC-NFC Pro Bowl i jest starciem najlepszych zawodników American Football Conference (AFC) z najlepszymi futbolistami National Football Conference (NFC).

W przeciwieństwie do innych lig sportowych, które posiadają i rozgrywają swoje Mecze Gwiazd mniej więcej na półmetku sezonu regularnego, Pro Bowl rozgrywany był na koniec sezonu NFL. Pierwszy "Pro All-Star Game", z udziałem wszystkich gwiazd z sezonu 1938 (a także trzech zawodników z Los Angeles Bulldogs, którzy w tym czasie nie byli członkami ligi), został rozegrany 15 stycznia 1939 roku na Wrigley Field w Los Angeles. Mecz Gwiazd NFL gościł w Los Angeles do roku 1940, następnie został przeniesiony do Nowego Jorku i Philadelphi w 1941 i 1942 roku, po czym został zawieszony z powodu II Wojny Światowej. Koncepcja Meczu Gwiazd nie była reaktywowana, aż do roku 1951, kiedy to nowo ochrzczony Pro Bowl został rozgrywany w różnych miejscach. W roku 1980 trafił na Aloha Stadium w Honolulu na Hawajach i pozostał tam przez kolejnych trzydzieści sezonów z kolei, aż do 2009 roku.

W 2010 roku Pro Bowl został rozegrany na Sun Life Stadium, domowym stadionie drużyny Miami Dolphins i gospodarzu Super Bowl XLIV, 13 stycznia i był to pierwszy w historii Mecz Gwiazd, który został rozegrany na tydzień przed meczem o Mistrzostwo Ligi i w którym nie brali udziału zawodnicy Mistrzów Konferencji i zarazem uczestnicy Super Bowl (jest to spowodowane tylko i wyłącznie przez troskę o stan zdrowia kluczowych zawodników. Trochę ciężko sobie wyobrazić by Charles Woodson (Packers) lub Troy Polamalu (Steelers) nie zagrali w Super Bowl ze względu na kontuzję, której doznaliby podczas Pro Bowl).

W roku 2011 i 2012 Pro Bowl powróci na Hawaje.

Wybór uczestników Pro Bowl

Obecnie do Pro Bowl zawodnicy wybierani są przez trenerów, samych futbolistów i kibiców. Każda grupa w głosowaniu liczy jedną trzecią wszystkich głosów. Fani mogą glosować na oficjalnej stronie NFL. Poza listą zawodników wybranych do Pro Bowl istnieje również lista zamienników, którzy mogą zagrać w Meczu Gwiazd, tylko wtedy, gdy ich odpowiednik na danej pozycji dozna kontuzji wykluczającego do z meczu lub gdy to on będzie walczył o tytuł Mistrza Ligi. Przed rokiem 1995 tylko zawodnicy i trenerzy wybierali uczestników Pro Bowl.

Aby uznać kogoś Pro Bowler'em w danym roku, zawodnik musi być pierwszym graczem wybranym do drużyny (AFC, bądź NFC) lub zawodnikiem, który przyjmie zaproszenie do Pro Bowl na stanowisko zastępcy i w nim wystąpi. Zaproszony zastępca, który nie zagrał w Meczu Gwiazd nie jest uznawany za Pro Bowler'a. Bycie Pro Bowler'em uważane jest za znak honoru, a zawodnicy, którzy wybierani są do Pro Bowl uważani są za elitę.

Trenerami drużyn Pro Bowl tradycyjnie byli trenerzy drużyn przegranych w Mistrzostwach Konferencji AFC i NFC w tym samym sezonie co rozgrywany jest Mecz Gwiazd. Jednak od Pro Bowl 2010 został wprowadzony nowy system wyboru trenerów, i tak sztab trenerki drużyny, która przegrała mecz w Divisional Playoff z najlepszym z sezonu regularnego bilansem, będzie prowadzić swoją drużynę z konferencji w Pro Bowl. Jeśli przegrane drużyny z tej samej konferencji, będą miały taki sam bilans po sezonie regularnym, trener z wyżej rozstawioną drużyną w playoffach otrzyma honory trenera drużyny Pro Bowl. Najprawdopodobniej jest to podyktowane tym, aby trenerzy spędzili więcej czasu ze swoimi zawodnikami, podczas gdy Pro Bowl jest rozgrywany na tydzień przed Super Bowl. Trenerzy drużyn przegranych w Mistrzostwach Konferencji mieliby tylko jeden tydzień na przygotowanie drużyn, w przeciwieństwie do trzech tygodni, kiedy to Pro Bowl rozgrywany tydzień po Super Bowl.

Tegoroczni uczestnicy Pro Bowl

Skład według pozycji
* - starter

Zawodnicy, którzy nie zagrają w Pro Bowl ze względu na kontuzje: Tom Brady (New England Patriots), Lance Briggs (Chicago Bears), Dwight Freeney (Indianapolis Colts), Antonio Gates (San Diego Chargers), Andre Johnson (Houston Texans), Maurice Jones-Drew (Jacksonville Jaguars), Nick Mangold (New York Jets), Shaun O'Hara (New York Giants), Jason Peters (Philadelphia Eagles), Ed Reed (Baltimore Ravens), Asante Samuel (Philadelphia Eagles), Richard Seymour (Oakland Raiders), Ndamukong Suh (Detroit Lions), Brian Urlacher (Chicago Bears), Patrick Willis (San Francisco 49ers).

Zawodnicy, którzy nie wystąpią w Pro Bowl z powodów osobistych: Kevin Williams (Minnesota Vikings).

Zawodnicy, którzy nie wystąpią w Pro Bowl z powodu udziału w Super Bowl XLV: Chad Clifton (Green Bay Packers), Nick Collins (Green Bay Packers), James Harrison (Pittsburgh Steelers), Greg Jennings (Green Bay Packers), Brett Keisel (Pittsburgh Steelers), Clay Matthews (Green Bay Packers), Troy Polamalu (Pittsburgh Steelers), Maurkice Pouncey (Pittsburgh Steelers), Tramon Williams (Green Bay Packers), Charles Woodson (Green Bay Packers).

Skład według drużyn
* - starter
# - zmiennik kontuzjowanego zawodnika
% - zmiennik
^ - uczestnik Super Bowl
+ - zmiennik uczestnika Super Bowl

Pro Bowl MVP

Pierwsza nagroda dla Najbardziej Wartościowego Zawodnika (MVP - Most Valuable Player) meczu Pro Bowl została przyznana w 1951 roku. Od roku 1957 do 1971, przyznawane były dwie tego typu nagrody dla offensive back'a i defensive lineman'a. W roku 1972 przyznano nagrodę najlepszemu ofensywnemu i defensywnemu zawodnikowi. Natomiast od roku 1973 nagroda MVP przyznawana jest tylko jednemu zawodnikowi (choć trzykrotnie już nagroda ta została wręczona kilku zawodnikom).

Uniformy Pro Bowl

Drużyny stworzone są z zawodników różnych futbolowych zespołów, więc korzystanie z własnych strojów byłoby dość kłopotliwe. Dlatego każdy z zawodników nosi kask swojej macierzystej drużyny, ale koszulki i spodenki są już jednakowe dla zawodników tej samej drużyny. I tak drużyna gospodarzy nosi spodenki w kolorze niebieskim dla NFC i czerwonym dla AFC, a białe koszulki z niebieskimi lub czerwonymi akcentami dla odpowiedniej drużyny gości. Tak więc w tym roku drużyna NFC ubrana będzie w niebieskie spodenki i białą z niebieskimi akcentami koszulkę, natomiast drużyna AFC ubrana będzie w białe z czerwonymi akcentami spodnie i czerwoną koszulkę.

Chodź na początku spekulowano, że kolor koszulki wybierany był przez laureata Super Bowl, okazało się to nie prawdą. Projekt strojów Pro Bowl zmieniany jest co dwa lata, a kolor i białe koszulki zmieniane są wraz ze zmianą projektu. Ten dwuletni system został wprowadzony przez firmę Nike jako chwyt marketingowy i obecnie kontynuowany jest przez firmę Reebok.

W pierwszych latach AFC-NFC Pro Bowl, zawodnicy nie nosili kasków własnych drużyn, jak teraz. Gwiazdy AFC mieli na sobie czerwony kask z białym "A" na bokach, podczas gdy zawodnicy NFC zakładali biały kask z niebieskim "N" na boku. Czerwone kaski AFC połączone były z białą koszulką i czerwonymi spodniami, a białe kaski NFC połączone były z niebieską koszulką i białymi spodniami.

Dwóch zawodników z tym samym numerem na koszulce, wybranych do Pro Bowl, może nosić teraz ten sam numer podczas tego meczu. Nie zawsze w przeszłości było to dozwolone.

Pro Bowl 2008 zawierał wyjątkowy przykład zawodników z tym samym numerem na koszulce. Otóż trzech zawodników drużyny Washington Redskins, T - Chris Samuels, TE - Chris Cooley, i LS - Ethan Albright, założyło na Pro Bowl koszulkę z numerem 21 (numer zwykle nie odpowiadający ich pozycjom) ku pamięci kolegi z drużyny - Seana Taylora, który został zamordowany w sezonie 2007.

Rywalizacja

W latach 1951 - 1970 w rywalizacji drużyn American Conference/East z National Conference/West rozegrano 20 spotkań typu Pro Bowl, z których aż 13 razy zwycięsko wychodziła drużyna National Conference/West.

Na przestrzeni lat 1971 - 2010 w rywalizacji już drużyn AFC z NFC rozegrano 40 spotkań typu Pro Bowl. Bilans obu drużyn jest taki sami, a mianowicie 20-20.

Jednak na przestrzeni wszystkich lat, to obecna drużyna NFC (wcześniej National Conference i West) prowadzi w klasyfikacji wygranych spotkań 33-27.

Przypomnę tylko, że w latach 1943 - 1950, mecze Pro Bowl nie były rozgrywane z powodu II Wojny Światowej, a do 1938 do 1942 roku, mecz NFL All-Star Games rozgrywany był na nieco innych zasadach. Wtedy Mistrz Ligi po niespełna miesięcznej przerwie podejmował drużynę Pro All-Stars/NFL All-Stars. I tak wyniki tej rywalizacji prezentują się następująco:

1938 - New York Giants vs. Pro All-Stars 13:10
1939 - Green Bay Packers vs. NFL All-Stars 16:7
1940 - Chicago Bears vs. NFL All-Stars 28:14
1941 - Chicago Bears vs. NFL All-Stars 35:24
1942 - NFL All-Stars vs. Washington Redskins 17:14

W ten sposób Mistrz Ligi trzykrotnie wychodził zwycięską ręką z tej rywalizacji, przy tylko jednym zwycięstwie drużyny Pro All-Stars/NFL All-Stars.

Stadiony, które gościły Pro Bowl

- Wrigley Field, Los Angeles (1939)
- Gilmore Stadium, Los Angeles (Styczeń i Grudzień 1940)
- Polo Grounds, New York (Jan 1942)
- Shibe Park, Philadelphia (Dec 1942)
- Los Angeles Memorial Coliseum (1951–1972, 1979)
- Texas Stadium, Irving, Texas (1973)
- Arrowhead Stadium, Kansas City (1974)
- Miami Orange Bowl (1975)
- Louisiana Superdome, New Orleans (1976)
- Kingdome, Seattle (1977)
- Tampa Stadium (1978)
- Sun Life Stadium, Miami Gardens, Florida (2010)
- Aloha Stadium, Honululu (1980–2009, 2011-2012)

Rekordy

- Merlin Olsen (Rams) i Bruce Matthews (Oilers/Titans) wystąpili w 14 z rzędu Pro Bowl'ach. Olsen rozpoczął swoja przygodę z Pro Bowl w swoim debiutanckim sezonie.
- Zawodnicy Baltimore/Indianapolis Colts sześciokrotnie zdobyli nagrodę MVP, więcej niż zawodnicy jakiejkolwiek innej drużyny. Zawodnicy Chicago Bears i Los Angeles/St. Louis Rams zdobyli pięciokrotnie nagrodę MVP. Zawodnicy Minnesota Vikings, Pittsburgh Steelers, Buffalo Bills i Cleveland Browns czterokrotnie zdobyli nagrodę MVP. Zawodnicy dziesięciu drużyn zdobyli dwukrotnie, a zawodnicy trzynastu drużyn otrzymali po jednej nagrodzie MVP. Zawodnicy drużyn Baltimore Ravens, Carolina Panthers i Denver Broncos nigdy nie otrzymali nagrody MVP.
- Rozgrywający otrzymali 16 nagród MVP, drudzy są skrzydłowi z liczbą 8 nagród.
- Pro Bowl dwukrotnie potrzebował dodatkowego czasu na wyłonienie zwycięzcy. Oba mecze wygrała drużyna AFC poprzez zdobycie field goal'a.
- Sean Taylor został wybrany do składu NFC w 2007/08 jako starter na pozycji free safety, niedługo po tym, jak został śmiertelnie postrzelany we własnym domu przez uzbrojonych intruzów. Po raz pierwszy w historii Pro Bowl wybrano Pro Bowler'a pośmiertnie. NFC w pierwsze obronnej serii miała na boisku tylko 10 zawodników, później miejsce Taylora zajął Roy Williams.
- John Madden i Tom Landry byli trenerami w największej liczbie Pro Bowl'i (po 5 razy).
- Trenerzy Pittsburgh Steelers - Bill Cowher i Chuck Noll zajmują pierwsze i drugie miejsce pod względem wygranych w Pro Bowl, odpowiednio Cowher - 4 zwycięstwa, Noll - 3 wygrane.
- W sezonie 2007/08 drużyna Dallas Cowboys miała największą liczbę wybranych zawodników w sezonie - 11 zawodników.
- Najwięcej punktów w jednym meczu - 55, zdobyła drużyna NFC w Pro Bowl 2004, w tym samym meczu ustanowiono też rekord największej ilości zdobytych punktów przez przegraną drużynę (AFC zdobyła 52 punkty).
- Marshall Faulk i Adrian Peterson są jedynymi w historii zawodnikami, którym w jednym sezonie udało się zdobyć tytuł Offensive Rookie of the Year Award i Pro Bowl Most Valuable Player Award.
- Defensive lineman - Joe Klecko jest jedynym w historii zawodnikiem, który wystąpił w Pro Bowl na trzech różnych pozycjach (1981, 1983-85).
- W 2010 roku DeSean Jackson został pierwszym zawodnikiem, który został wybrany do Pro Bowl na dwie różne pozycje w tym samym roku (wide receiver i kick returner).

Fala krytyki

Pro Bowl boryka się z falą krytyki odkąd w NFL dozwolone jest głosowanie przez fanów. Głosowania przez fanów stanowi 1/3 głosów dla graczy Pro Bowl. Wiele zespołów tj. Dallas, New York i inne większe skupiska fanów wygrywają, ponieważ fani zazwyczaj glosują na zawodników własnych drużyn, nie koniecznie na najlepszych zawodników w sezonie. W Pro Bowl 2008, drużyna Dallas Cowboys miała w składzie NFC jedenastu zawodników (rekord NFL).

"Jeśli jesteś w małym rynku, nikt nie dostaje szansy zagrania w tym meczu," - powiedział Minnesota Vikings cornerback Antoine Winfield. "Jeśli jesteś spokojnym facetem, trudno jest przyciągnąć uwagę fanów. Po prostu trzeba ciężko pracować i dobrze grać." Winfield został wybrany do Pro Bowl w 2008 roku, po dziesięciu sezonach "posuchy".

Głosowanie zawodników również podlega znaczącej krytyce. Nie jest niczym niezwykłym dla zawodników, aby wybierać tych samych uczestników przez kilka sezonów.

Kilku zawodników pomimo dobrej kariery, ma zaskakującą niską liczbę wyborów do Pro Bowl. Hall of fame running back - John Riggins został wybrany tylko raz w przeciągu swojej kariery (1971-1985). Nie został nawet wybrany w roku, w którym ustanowił rekord pod względem zdobytych przyłożeń w sezonie, a jego drużyna dotarła do Super Bowl (chodź znalazł się w All-Pro Team). Hall of fame linebacker - Ray Nitschke również raz wystąpił w Pro Bowl pomimo tego, że siedmiokrotnie był wybierany do All-Pro Team i został MVP meczu o Mistrzostwo NFL (NFL Championship) w 1962 roku. Defensive Back - Ken Riley nigdy w przeciągu 15 sezonów w NFL nie wystąpił w Pro Bowl, chodź jego rekord to 65 przechwytów - czwarty najwyższy wynik NFL w momencie przejścia na emeryturę.

Kolejna, ostatnia już część serii artykułów - It's playoffs time!, ukaże się jak zwykle w przyszłym tygodniu. Będzie ona poświęcona jednemu z największych sportowych wydarzeń na świecie, a mianowicie Super Bowl.

Zapraszamy do komentowania i oceniania artykułu!

Napisz do autora: dariuszankiewicz@nfl24.pl

Źródło: własne / Wikipedia.com / NFL.com