UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.23' for table 'nfl24_settings'
NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim
It's playoffs time !! cz. 3 - Conference Championships
Dodane przez Dariusz Ankiewicz dnia Styczeń 22 2011 18:48:13
Druga runda tegorocznych playoff'ów to już przeszłość. W miniony weekend mieliśmy okazję oglądać cztery spotkania w Divisional Playoffs, które stały na bardo wysokim poziomie i dostarczyły wielu emocji (no może nie wszystkie). Również i w tej rundzie nie obyło się bez niespodzianek, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że playoff'y to zupełnie inna część sezonu, w której "zabawa" zaczyna się na nowo.
Znamy uczestników trzeciej rundy fazy pucharowej zwanej Conference Championships, którzy w tą niedzielę zmierzą się ze sobą w dwóch meczach o Mistrzostwo Konferencji i udział w Super Bowl, który odbędzie się już za dwa tygodnie (6 luty 2011 roku) !! Na placu boju pozostały cztery z dwunastu drużyn, które po sezonie regularnym zakwalifikowały się do fazy pucharowej.
Również i w tej części artykułu, z myślą o nowych czytelnikach, którzy dopiero od teraz zaczęli interesować się futbolem amerykańskim, przypomnimy w "wielkim skrócie" system i strykturę playoffów w NFL.
W skład playoffów wchodzi po 6 najlepszych po zakończeniu sezonu zasadniczego drużyn z dwóch ligowych konferencji AFC i NFC.
Awansowi do playoffów podlegają:
- czterej mistrzowie dywizji z każdej konferencji (drużyna z najlepszym bilansem w każdej dywizji), którzy rozstawieni są z numerami od 1 do 4, w zależności od bilansu.
- dwie drużyny z najlepszym bilansem z każdej konferencji (nie wliczając mistrzów dywizji), które kwalifikują się do Wild Card i rozstawione są z numerami 5 i 6.
W pierwszej rundzie playoffów, tzw. Wild Card Weekend, mistrz dywizji rozstawiony z numerem trzecim podejmuje na własnym boisku drużynę z Wild Card rozstawioną z numerem 6, natomiast mistrz dywizji rozstawiony z numerem czwartym gość drużynę z Wild Card rozstawioną z numerem 5. Drużyny rozstawione z pierwszym i drugim numerem nie biorą udziału w pierwszej rundzie playoffów, tym samy automatycznie awansują do drugiej rundy - Divisional Playoffs, w której zmierzą się z zwycięzcami Wild Card Weekend.
W Divisional Playoffs, drużyna rozstawiona z numerem pierwszym podejmuje na własnym stadionie wygraną drużynę z pierwszej rundy playoffów, rozstawioną z najniższym numerem (drużyna z numerem 4, 5 lub 6), natomiast drużyna rozstawiona z numerem drugim zmierzy się na własnym stadionie z wygraną drużynę z pierwszej rundy playoffów, rozstawioną z najwyższym numerem (drużyna z numerem 3, 4 lub 5). Dwie wygrane drużyny rundy Divisional Playoff z każdej konferencji spotkają się w odpowiednich meczach o Mistrzostwo Konferencji AFC i NFC - Conference Championships, po czym zwycięzcy tych spotkań zmierzą się w Super Bowl, w meczu o Mistrzostwo Ligii.
Struktura playoffów w NFL dzieli się na 4 rundy
1 runda - Wild Card Weekend (runda Dzikich Kart) - Runda ta odbyła się dwa tygodnie temu i wyłoniła najlepsze osiem drużyn playoffów.
2 runda - Divisional Playoff - Runda ta odbyła się w zeszłym tygodniu i wyłoniła najlepsze cztery drużyn playoffów.
3 runda - Conference Championships (mecz o Mistrzostwo Konferencji)
4 runda - Super Bowl (mecz o Mistrzostwo Ligii)
+ mecz, który nie jest wliczany do fazy pucharowej, bo grające w nim drużyny spotykają się tylko raz w roku i walczą o honor i uwielbienie fanów, ale od dwóch lat odbywa się między meczem o Mistrzostwo Konferencji, a Mistrzostwem Ligii, dlatego również i ja w tej serii artykułów przybliżę Wam i to spotkanie, a mianowicie Mecz Gwiazd, tzw. Pro Bowl.
W walce o tytuł Mistrza Ligi liczą się już tylko cztery drużyny (po dwie z każdej konferencji), a prezentują się one następująco.
AFC
2. Pittsburgh Steelers (12-4) - zwycięzca AFC North
6. New York Jets (11-5) - drugie miejsce w AFC East
NFC
2. Chicago Bears (11-5) - zwycięzca NFC North
6. Green Bay Packers (10-6) - drugie miejsce w NFC North
Z walki o mistrzostwo odpadły już takie drużyny jak:
AFC
1. New England Patriots (14-2) - zwycięzca AFC East - którzy w czwartym meczu Divisional Playoff ulegli drużynie New York Jets, przegrywając z nią na własnym stadionie 28:21.
3. Indianapolis Colts (10-6) - zwycięzca AFC South - którzy w drugim meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie New York Jets, przegrywając z nią na własnym stadionie 17:16.
4. Kansas City Chiefs (10-6) - zwycięzca AFC West - którzy w trzecim meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie Baltimore Ravens, przegrywając z nią przed własną publicznością 30:7.
5. Baltimore Ravens (12-4) - drugie miejsce w AFC North - którzy w pierwszym meczy Divisional Playoff ulegli drużynie Pittsburgh Steelers, przegrywając z nią na wyjeździe 31:24.
NFC
1. Atlanta Falcons (13-3) - zwycięzca NFC South - którzy w drugim meczu Divisional Playoff ulegli drużynie Green Bay Packers, przegrywając z nią przed własną publicznością 48:21.
3. Philadelphia Eagles (10-6) - zwycięzca NFC East - którzy w ostatnim meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie Green Bay Packers, przegrywając z nią na własnym stadionie 21:16.
4. Seattle Seahawks (7-9) - zwycięzca NFC West - którzy w trzecim meczu Divisional Playoff ulegli drużynie Chicago Bears, przegrywając z nią na wyjeździe 35:24.
5. New Orleans Saints (11-5) - drugiej miejsce w NFC South - którzy w pierwszym meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie Seattle Seahawks, przegrywając z nią na wyjeździe 36:41.
3 RUNDA - Conference Championships
Krótki zarys historyczny Conference Championships na początek.
Otóż pierwsze w historii mecze o Mistrzostwo NFC i AFC zostały rozegrane w 1970 roku po tym, jak połączono ligi NFL i AFL. Spotkania te jednak uważane są za następstwa byłych NFL Championship i AFL Championship, a ich wyniki publikowane są z wraz z ich poprzednikami w corocznej książce rekordów i faktów NFL (NFL Record and Fact Book).
W skład NFC w sezonie 1970 wchodziły drużyn z przed połączenia NFL i AFL, za wyjątkiem zespołów Pittsburgh Steelers, Cleveland Browns i Baltimore/Indianapolis Colts, które zostały przeniesione do American Football Conference w wyniku połączenia obu lig, by liczba drużyn w każdej konferencji się wyrównała. Tym samym AFC powstało w wyniku połączenia dziesięciu drużyn ligi AFL z trzema, wyżej wymienionymi, drużynami NFL.
Przez kolejne lata do ligi dołączały nowe drużyny. I tak zaledwie po dwóch latach od połączenia obu lig, w 1972 roku do walki o tytuł najlepszej drużyny dołączyły zespoły Tampa Bay Buccaneers i Seattle Seahawks. Po 19 latach, od tego zdarzenia w roku 1995 dołączyły drużyny Jacksonville Jaguars i Carolina Panthers. Rok później (1996) na scenie pojawili się Baltimore Ravens, aż w roku 2002 dołączyła (jak do tej pory) ostatnia drużyna Houston Texans. Na chwilę obecną każda z konferencji liczy po 16 drużyn.
Zwycięzcy meczu o Mistrzostwo NFC, w nagrodę za osiągnięcia, przyznawane jest George Halas Trophy. Trofeum to zostało tak nazwane na cześć George Stanley'a Halas'a zawodnika, trenera, właściciela i członka Pro Football Hall of Fame. Nie należy mylić ten nagrody z Newspaper Enterprise Association's George S. Halas Trophy, która przyznawana była w latach 1969-99 defensywnemu zawodnikowi roku NFL (NFL defensive player of the year) oraz Pro Football Writers Association's George S. Halas Courage Award.
Natomiast zwycięzcy meczu o Mistrzostwo AFC przyznawane jest Lamar Hunt Trophy jako nagroda za ich osiągnięcia. Trofeum to zostało nazwane tak na cześć Lamar'a Hunt'a założyciela American Football League i członka Pro Football Hall of Fame.
W Conference Championships, po roku 1970, najczęściej grały drużyny Pittsburgh Steelers i Dallas Cowboys, które w tego typu meczach występowała, aż 14 razy (nie licząc obecnego roku Steelers). Jednak to Cowboys prowadzą w klasyfikacji wygranych spotkań 8-6, Steelers gorsi są tylko o jedną wygraną 7-7. Trzecie miejsce należy do drużyny San Francisco 49ers, która w tej fazie rozgrywek występowała 12 razy i wygrywała 5 z nich.
Drużynami, które wygrywały 6 razy są Denver Broncos - na 8 występów i New England Patriots - na 7 występów.
Jak do tej pory tylko drużyna Houston Texans nie brała udziału w tej fazie rozgrywek. Każda inna drużyna miała już okazję zmierzyć się w walce o tytuł Mistrz Konferencji NFC i AFC. Po jednym udziale mają drużyny Arizona Cardinals (wygrany mecz), Detroit Lions i Kansas City Chiefs (oba teamy przegrały swoje spotkania).
Drużynami, które uzyskały najlepszy bilans wygranych, są: New York Giants 4-0, Cincinnati Bengals 2-0 i wyżej wymieniona drużyna Arizona Cardinals 1-0. Natomiast drużynami, której uzyskały najgorszy bilans wygranych, są: New York Jets 0-3, Cleveland Browns 0-3, Jacksonville Jaguars 0-2 i wyżej wymieniona drużyna Detroit Lions 0-1.
Tegoroczne rozgrywki.
Trzecia runda tegorocznych playoff'ów to walka czterech drużyn w dwóch jakże ważnych meczach. Podobnie jak tydzień temu wytypowanie zwycięzców mecz jest bardzo trudne, dużo łatwiej jednak wskazać teoretycznych faworytów tych spotkań. I tak w pierwszym meczu będziemy mieli okazję oglądać najstarszą rywalizację w lidze i zarazem starcie odwiecznych rywali z dywizji NFC North, którzy w tym sezonie będą mieli tą przyjemność spotkania się ze sobą już po raz trzeci. Green Bay Packers (10-6) kontra Chicago Bears (11-5), bo o tej rywalizacji oczywiście jest tu mowa, to zawsze było coś więcej niż tylko mecz. Nie ważne, w której części sezonu rozgrywane było spotkanie pomiędzy tymi drużynami walka zawsze toczyła się o każdy jard boiska do końca meczu i w tym przypadku pewnie nie będzie inaczej. W sezonie regularnym, każda z wyżej wymienionych drużyn zasmakował smaku zwycięstwa (na swoim stadionie) i porażki (na wyjeździe). Cóż czy atut własnego boiska będzie w tym starciu kluczem do sukcesu ? Zobaczymy. Teoretycznym faworytem tego meczu są jednak Packers.
Drugi mecz Conference Championships jaki będziemy mieli okazję oglądać to starcie drugiej drużyny w dywizji AFC East, drużyną New York Jets (11-5) z pierwszą, w dywizji AFC North, (jakby nie patrzeć to dywizje North zdominowały na trochę tegoroczne playoff'y) drużyną Pittsburgh Steelers (12-4). Jets w miniony weekend rozprawili się z głównym pretendentem do tytułu po sezonie regularnym drużyną New England Patriots, pokazując ducha walki i gotowość na twardą i wyrównaną potyczkę do ostatnich minut z jedną z najlepszych defensywnych drużyn ligi. Steelers natomiast po kiepskiej pierwszej połowie z Ravens, w drugiej pokazali swoje prawdziwe oblicze. Defensywa wyglądała jak dawniej, pewna, twarda i bardzo zmobilizowana. Jeśli Steelers tak podejdą do tego spotkania jak w drugiej połowie meczu z Ravens, to teoretyczny faworyt jakim są, powinien rozprawić się z młodym rozgrywającym Mark'iem Sanchez'em i jego zespołem z Nowego Jorku.
Conference Championships Schedule
Niedziela, 23 stycznia 2011
Godzina 21:00 NFC - 6. Green Bay Packers (10-6) vs. 2. Chicago Bears (11-5)
Poniedziałek, 24 stycznia 2011
Godzin 00:30 AFC - 6. New York Jets (11-5) vs. 2. Pittsburgh Steelers (12-4)
NFC
Niedziela, 23 stycznia 2011, godzina 21:00, Green Bay Packers vs. Chicago Bears, transmisja TV: Fox
W najbliższą niedzielę o godzinie 21:00 (czasu polskiego) na stadionie Soldier Field (Chicago) zostanie rozegrane pierwszej spotkanie Conference Championships pomiędzy drużyną Green Bay Packers (10-6), a Chicago Bears (11-5).
Packers w tegorocznych playoff'ach rozegrali już dwa spotkania. W pierwszej rudzie, po zaciętej końcówce, pokonali na wyjeździe drużynę Philadelphia Eagles 21:16 zapewniając sobie tym samym awans do Divisional Playoff (drugiej rundy) i walkę w meczu z mistrzem dywizji NFC South, drużyną Atlanta Falcons, którą w ubiegłym tygodniu upokorzyli, również na wyjeździe, 48:21. To zwycięstwo zagwarantowało im udział w trzeciej rundzie playoff'ów. Ich niedzielni przeciwnicy natomiast rozegrali jak do tej pory jeden mecz w fazie pucharowej (w tym sezonie) z drużyną Seattle Seahawks, z która wygrali przed własną publicznością 35:24. To zwycięstwo dało im również awans do trzecie rundy.
Rywalizacja tych dwóch klubów jest najstarszą rywalizacją w lidze. Obie drużyny w tym sezonie miały okazję spotkania się ze sobą już dwukrotnie, z racji występów w tej samej dywizji, podczas 3. (27.09.2010) i 17. kolejki (02.01.2011) rozgrywek sezonu regularnego. Oba kluby odnotowały po jednym wygranym i jednym przegranym meczu, jednak w rywalizacji na przestrzeni lat to Bears prowadzą w tej klasyfikacji 92-83-6 w sezonie regularnym i 1-0 w playoff'ach, w których spotkali się w 1941 roku, wtedy Bears wygrali 33:14.
Na papierze to drużyna z Green Bay wydaje się być faworytem tego spotkania, która wygrała ostatnie cztery z sześciu mecz w rywalizacji i która praktycznie w każdej ofensywnej i defensywnej klasyfikacji jest lepsza od swojego rywala. Jednak to są tylko statystyki, które jak wiemy "nie grają", grają zawodnicy, trenerzy i kibice, którzy mogą okazać się kluczem do sukcesu.
Jak będzie ? Przekonamy się już w nadchodzącą niedzielę o godzinie 21:00.
Zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi tego spotkania, którą znajdziecie na oficjalnej stronie NFL.com
AFC
Poniedziałek, 24 stycznia 2011, godzina 00:30, New York Jets vs. Pittsburgh Steelers, transmisja TV: CBS
W najbliższy poniedziałek o godzinie 00:30 (czasu polskiego) na stadionie Heinz Field (Pittsburgh) zostanie rozegrane drugie i zarazem ostatnie spotkanie Conference Championships pomiędzy drużyną New Jork Jets (11-5), a Pittsburgh Steelers (12-4).
Jets to drużyna, która w tegorocznych playoff'ach rozegrała już dwa spotkania. W Wild Card Weekend po dramatycznej końcówce pokonała na wyjeździe drużynę Indianapolis Colts 17:16 zapewniając sobie tym samym awans do drugiej rundy i udział w meczu z jednym z głównych pretendentów do tytułu mistrza po sezonie regularnym i zwycięzcą dywizji AFC East, drużyną New England Patriots. Patriots jednak nie byli w stanie pokonać dobrze dyspozycyjnych Jets, przegrywając na własnym stadionie 28:21. Zwycięstwo to dała awans drużynie Jets do trzeciej rudny fazy pucharowej. Drużyna Steelers, poniedziałkowy rywal Jets, podobnie jak Chicago Bears, w tegorocznej edycji playoff'ów rozegrała jak do tej pory tylko jedno spotkanie z drużyną Baltimore Ravens, którą w ubiegłym tygodniu, po strasznie zaciętym meczu z wieloma zwrotami akcji, pokonała na własnym stadionie 31:24. To zwycięstwo zagwarantowało im również awans do trzecie rundy.
Obie drużyny w tym sezonie spotkały się tylko raz podczas 15. kolejki (19.12.2010) rozgrywek sezonu regularnego i zwycięską ręką z tego spotkania wyszła drużyna z Nowego Jorku, która na wyjeździe pokonała Steelers 22:17. Jednak w klasyfikacji na przestrzeni lat to drużyna z Pittsburgha prowadzi 16-4 w sezonie regularnym i 1-0 w playoff'ach, w których to spotkali się w 2005 roku, wtedy Steelers pokonali Jets w dogrywce 20:17.
Statystycznie obie drużyny są zbliżone do siebie, jednak to Jets wygrali ostatnie trzy z pięciu spotkań, po przegraniu pierwszych czternastu z piętnastu meczy. Czy w końcu znaleźli sposób na drużynę z Pittsburgha? Ciężko powiedzieć. Wiem natomiast jedno, zobaczymy w tym starciu jedną z najlepszych (o ile nie najlepsza) defensywnych drużyn w starciu z jedną z najlepiej biegających ofensyw ligi.
Czy Steelers odgryzą się za przegraną w sezonie regularnym ? A może to Jets po raz drugi "utrą nosa" Stalowym ? Na te i inne pytania poznamy odpowiedź już w najbliższy poniedziałek o godzinie 00:30.
Zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi tego spotkania, którą znajdziecie na oficjalnej stronie NFL.com
Kolejna cześć artykułu poświęcona wyjątkowo nie playoff'om, a Pro Bowl zostanie opublikowana w następnym tygodniu.
Zapraszamy do komentowania i oceniania artykułu !!
Napisz do autora: dariuszankiewicz@nfl24.pl
Źródło: własne / wikipedia.com / wikipedia.com / NFL.com