UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.19' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim Dla nich to kluczowy test
Dodane przez Michał Gutka dnia Luty 20 2013 18:48:08
Kto ma najwięcej do zyskania i stracenia na NFL Scouting Combine?


Treść rozszerzona
Już w najbliższy weekend kandydaci do wyboru w drafcie będą mieli szansę na pokazanie się z jak najlepszej strony skautom z NFL. Rozpoczynamy Scouting Combine. Dla wielu zawodników jest to najlepsza okazja, aby popisać się swoją siłą, atletyzmem, szybkością czy zwinnością. Jednak to nie jedyny aspekt na który uwagę będą zwracać drużyny NFL. Równie ważny jest test charakteru i osobowości przez który przechodzą zawodnicy podczas indywidualnych rozmów.

Combine wielokrotnie powodował, że akcję jednych zawodników rosły, a innych spadały. W zeszłym roku największym beneficjent był Linebacker Lucke Kuechly, który we wszystkich aspektach zaprezentował się znakomicie. Za największego przegranego uznano Vontaze Burfict, który nie dość, że wykazał się duża niedojrzałością to jeszcze jego czas 40-yard dash przekroczył 5 sekund. Mimo takiej różnicy obaj mają znakomite sezony w NFL, ale była gwiazda Boston College została wybrana w pierwszej rundzie, a były zawodnik Arizona State w ogóle nie został wybrany. To pokazuje jak ważny jest Combine.

W tym roku również część zawodników ma bardzo wiele do udowodnienia i ten weekend może okazać się kluczowy dla ich statusu w drafcie.

1. Manti Te’oOczywiście mówiąc o zawodnikach dla których będą to kluczowe dni nie można zacząć od byłego Linebackera Notre Dame. Od początku sezonu NCAA wydawało się, że Te’o jest kandydatem do wyboru w Top 10 draftu i z każdym tygodniem Te’o potwierdzał te wysokie notowania. Sezon zakończył z doskonałymi statystykami ponad 100 tackles i 7 INT.

Taka postawa na boisku oraz dobra gra Notre Dame spowodowała, że Te’o miał szansę wygranie Heisman Trophy, która bardzo rzadko jest przyznawana zawodnikom defensywy. Jednak to wszystko zaczęło się zmieniać po zakończeniu sezonu regularnego. Najpierw bardzo słaba postawa w BCS National Championship Game. W tym mecze Te’o został całkowicie zdominowany przez linię ofensywną Alabamy, a na dodatek nie był w stanie dobrze wykonać żadnego tackle, ale jak się później okazało nie była to najgorsza rzecz, która mu się przydarzyła. Kilkanaście dni po zakończeniu sezonu dowiedzieliśmy się, że dziewczyna zawodnika Notre Dame mająca rzekomo ponieść śmierć przed meczem z Michigan State w ogóle nie istniała! Do tej pory nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy Te’o padł ofiarą oszustwa czy też sam tę historię stworzył.

Nie jest to obecnie ważne ponieważ obie opcje są dla niego niekorzystne. Przed tym skandalem za największy atrybut Te’O uznawano jego charyzmę i przywódczą rolę w drużynie. Miała stać się liderem defensywy na kolejne lata. Teraz skauci zadają sobie pytanie czy można powierzyć tak naiwnej osobie przywództwo w drużynie? Możemy być pewni, że przez najbliższe dni Te’o będzie musiał opowiadać swoją wersję wydarzeń wielokrotnie i to zadecyduje czy w ogóle zostanie wybrany w pierwszej rundzie draftu. Poza tym po fatalnym meczu z Crimson Tide bardzo ważny będzie 40-yard dash. Jeżeli Te’o uzyska rezultat w powyżej 5 sekund możemy się spodziewać, że nawet wypadnie z pierwszej rundy.


2. Alec Ogletree

Być może nie bardziej utalentowanego Linebackera w tegorocznym drafcie. Były zawodnik Georgia Bulldogs jest bardzo dobrym pass-rusherem, ale jego głównym atrybutem jest umiejętność krycia, a to przy rozwoju pozycji Tight End w NFL jest obecnie kluczowe. Ogletree podczas testów fizycznych powinien uzyskać doskonałe rezultaty zarówno szybkościowe jak i siłowe.

Jednak dla niego kluczowe będą rozmowy z przedstawicielami drużyn ponieważ na przestrzeni lat Ogletree wielokrotnie miał problemy z prawem. Podczas swojego pobytu w Georgii był dwukrotnie zawieszany. Jego problemy z prawem zaczęły się od kradzieży… kasku skuterowego. Na początku tego sezonu Ogletree został zawieszony na cztery spotkania. Była to kara za pozytywny wynik testu na obecność narkotyków, a kilka dni temu został zatrzymany przez policję prowadząc samochód pod wpływem niedozwolonych środków. Te wszystkie wybryki powodują, że jeśli Ogletree nie przekona do siebie drużyn NFL i nie obieca poprawy może wypaść z pierwszej dziesiątki draftu.


3. Tyrann Mathieu

Jeszcze rok temu sądziliśmy, że „Honey Badger” może wygrać nagrodę Heisman, ale przed sezonem wszystko się zmieniło. Mathieu nie był w stanie powstrzymać się od brania narkotyków i został wyrzucony z LSU. Poddał się leczeniu i teraz sam twierdzi, że stał się lepszym człowiekiem. Jednak należy postawić pytanie czy takie same zdanie będą miały drużyny NFL? Jest to ostatnia szansa Mathieu na pozytywną prezentację. Jeśli jej nie wykorzysta może nie zostać wybrany w drafcie. Bardzo ciekawe będą również wyniki fizyczne Mathieu. Przekonamy się czy roczna przerwa nie wpłynęła negatywnie na jego możliwości.


4. Ezekiel Ansah

Nie ma żadnych wątpliwości, że potencjał byłego zawodnika BYU jest nieograniczony , ale wciąż można mieć wiele pytań w stosunku do obywatela Ghany. Ansah gra w futbol dopiero od 2010 roku przez co brakuje mu niezbędnego doświadczenia. Wciąż ma problemy z pewnymi bardziej skomplikowanymi schematami. Dlatego skauci NFL na pewno będą chcieli, aby Ansah wytłumaczył im schematy defensywne, które stosowane są w NFL. Jeśli w tym aspekcie zostanie oceniony pozytywnie możemy się spodziewać, że zostanie wybrany w pierwszej dziesiątce draftu. Jeśli nie, wciąż może liczyć na wybór w pierwszej rundzie. Szczególnie po świetnym Senior Bowl w którym całkowicie zdominował rywali zaliczając 6 tackles i 1,5 sacks.


5. Denard Robinson

Wciąż nie wiem czy Robinson jest Cornerback, Wide Receiverem czy też może Running Backiem. Jedno wiemy na pewno nie jest Quaterbackiem, a właśnie na tej pozycji głównie występował do tej pory. Dlatego kluczowe dla jego statusu w drafcie będą wyniki uzyskane podczas testów. Jeśli okaże się, że Robinson nie jest tak dobrym atletą za jakiego się uważa może zapomnieć o karierze w NFL. Poza tym nie tak dawno były zawodnik Michigan twierdził, że jest szybszy od… Usaina Bolta.


6. Geno Smith i E.J Manuel

Zestawiam tych zawodników w tym samym miejscu ponieważ obu będą zadawane te same pytania związane ze skomplikowanymi schematami ofensywnymi i czytaniem defensywy. Obaj wywodzą się z mało skomplikowanych ofensyw. Dlatego skauci NFL na pewno się zastanawiają się czy zrozumienie schematów używanych w NFL nie będzie zbyt dużym wyzwaniem. Smith postanowił nie brać udziału w Senior Bowl. Bardzo negatywnie odbiło się to na jego reputacji. Manuel wziął udział w tym spotkaniu i dość niespodziewanie był najlepszym Quaterbackiem. Jeśli teraz również będzie w stanie zaimponować skautom jego akcje mogą znacznie wzrosnąć.


7. Marcus Lattimore

Jeszcze dwa lata temu osobiście uważałem, że Lattimore będzie przyszłą gwiazdą NFL. Running Back South Caroliny już jako freshman uzyskiwał znakomite rezultaty. Niestety dwie bardzo poważne kontuzje kolana spowodowały, że przez pewien czas wydawało się, że Lattimore będzie musiał zakończyć karierę sportową. Na szczęście tak się nie stało. Lattimore wyleczył się na czas i weźmie udział w Combine. Jednak teraz musi udowodnić, że po tych kontuzjach nie został żaden ślad. Wynik testów będą kluczowe. Na pewno kontuzje kolana już teraz powodują, że jego wartość znacznie spadła, ale jeśli przejdzie testy z dobrymi rezultatami będzie miał szansę na karierę w NFL. Czego należy mu szczególnie życzyć!

8. Jesse Williams

Defensive Tackle Alabamy już teraz ma zapewnione wybór w pierwszej rundzie draftu, ale wyróżniam go z innego powodu.Williams wyciska około 270 kilogramów. Dlatego ma szansę pobić w tym roku wynik 51 wyciśnięć. Poza tym w 40-yard dash może uzykać wynik poniżej 5 sekund.

9. Marquise Goodwin

Na pewno podczas Combine usłyszymy o zawodniku Texas Longhorns. Goodwin występował na Olimpiadzie w Londynie biorąc udział w skoku w dal(10 miejsce). Możemy być pewni, że konkurencje związane ze skocznością będą miału jednego zwycięzcę i będzie nim Goodwin. Również w 40-yard dash ma szansę na uzyskanie wyniku poniżej 4.3.


Paweł Śmiałek