UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.23' for table 'nfl24_settings'
NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim
Free agency - pytania i odpowiedzi
Dodane przez Simon dnia Marzec 12 2012 20:36:47
Wszystko co chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać. Prezentujemy zbiór nurtujących pytań na temat rynku wolnych agentów na które nie musisz już szukać odpowiedzi!
Pytanie: Kiedy rozpoczyna się okres transferów wolnych agentów?
Odpowiedź: Okres ten rozpoczyna się 13 marca o godzinie 16:00 czasu wschodniego USA, czyli o 21:00 czasu polskiego.
P: Na jakie kategorie dzielimy wolnych agentów?
O: Wolnych agentów dzielimy na 'ograniczonych' oraz 'nieograniczonych'. Wyróżniamy także zawodników koncesjonowanych oraz przejściowych, objętych odpowiednio franchise tagiem oraz transition tagiem.
P: W jakich terminach odbywać się będzie podpisywanie kontraktów wolnych agentów?
O: Dla ograniczonych wolnych agentów jest to termin od 13 marca do 20 kwietnia. Dla nieograniczonych wolnych agentów, termin ten rozpocznie się również 13 marca, a skończy się 22 lipca lub pierwszego dnia obozu treningowego. Dla graczy objętych franchise tagiem przewidziano okres do pierwszego wtorku po rozegraniu dziesiątej kolejki spotkań nadchodzącego sezonu, przypadającego na 13 listopada. Jeśli zawodnik koncesjonowany nie podpisze kontraktu przed tym terminem, nie wystąpi w nadchodzącym sezonie.
P: Ale właściwie jaka jest różnica pomiędzy ograniczonym a nieograniczonym wolnym agentem?
O: Zawodnik którego kontrakt wygasa po rozegraniu trzech lub mniej sezonów staje się ograniczonym wolnym agentem. Jeśli zaś gracz rozegrał cztery lub więcej sezonów figuruje on na rynku transferowym jako nieograniczony wolny agent. Taki zawodnik może związać się z każdą drużyną bez zadośćuczynienia dla poprzedniego pracodawcy.
P: Co kryje się pod określeniem 'rozegranego sezonu'?
O: Termin ten oznacza pojawienie się zawodnika na liście zawodników aktywnych, nieaktywnych, kontuzjowanych lub niezdolnych do gry w sześciu lub więcej meczach sezonu regularnego.
P: Co poza liczbą zaliczonych sezonów stanowi o przyznaniu zawodnikowi statusu ograniczonego wolnego agenta?
O: Czynnikiem stanowiącym o statusie ograniczonego agenta jest otrzymanie od poprzedniego klubu oferty z góry ustalonej w układzie CBA. Zawodnik może negocjować otrzymaną propozycję do 20 kwietnia. Jeśli ograniczony wolny agent podpisze porozumienie z nowym klubem, stary pracodawca ma prawo wyrównać lub przebić ofertę złożoną zawodnikowi i skorzystać z 'prawa pierwokupu' pozostawiając gracza w drużynie. Jeśli jednak poprzednia drużyna nie wniesie odpowiedniej oferty, może otrzymać wybór w drafcie w ramach rekompensaty. W przypadku braku porozumienia, do 20 kwietnia zawodnik pozostanie w poprzednim zespole.
P: Skąd wiemy iż zawodnik należy do grona nieograniczonych wolnych agentów?
O: Podstawowym wymogiem jest rozegranie czterech lub więcej sezonów i wygaśnięcie kontraktu. Nieograniczony wolny agent może podpisać kontrakt z każdą drużyną ligi bez rekompensaty w postaci wyboru w drafcie dla poprzedniego klubu. Czas na podpisanie nowej umowy upływa 22 lipca lub pierwszego dnia obozu treningowego. Po tym terminie prawa do zawodnika wracają do poprzedniego klubu, jeśli ten do 1 czerwca wniósł ofertę opiewającą na 110% poprzedniej płacy. W takim przypadku klub ma czas na ostatecznie podpisanie kontraktu z zawodnikiem do 13 listopada. Jeśli zawodnik nie zaakceptuje oferty, nadchodzący sezon spędzi na oglądaniu ligi z poziomu trybun lub telewizora. Jeśli jednak poprzednia drużyna nie zdecyduje się zaproponować zawodnikowi wyższej stawki, zawodnik może podpisać kontrakt w każdym momencie sezonu.
P: Kim jest zawodnik koncesjonowany?
O: Zawodnik taki jest objęty franchise tagiem. Zabieg ten polega na nałożeniu na wartościowego gracza, mogącego zostać nieograniczonym wolnym agentem, blokady mającej na celu zachowanie zawodnika w drużynie. Zawodników koncesjonowanych dzielimy na dwie grupy:
- zawodnicy na wyłączność - zawodnikowi, którego franchise tag oznacza jako będącego na wyłączność, nie wolno negocjować z innym klubami. Jedyne prawa do rozmów ma obecny klub zawodnika. Gracz objęty wyłącznością otrzymuje w zamian średnią pięciu najwyższych płac na danej pozycji z ostatniego sezonu lub 120% wynagrodzenia za ostatni sezon.
- zawodnicy nie objęci wyłącznością - takiemu graczowi drużyna oferuje średnią pięciu najwyższych płac na danej pozycji z przedostatniego sezonu lub 120% wynagrodzenia za ostatni sezon. Tzw. 'non-exclusive player' ma prawo negocjować z innymi drużynami, jednak decyzja o przeniesieniu należy do zespołu, którego jest on zawodnikiem.
P: Ilu zawodników drużyna może oznaczyć jako koncesjonowanych i przejściowych?
O: Każdy z zespołów NFL ma prawo skorzystać z jednego franchise tagu oraz jednego transition tagu.
P: Czy drużyna może wycofać się z nałożonego wcześniej tagu?
O: Tak, każdej z drużyn przysługuje możliwość wycofania podjętej wcześniej decyzji. Zawodnik względem którego podjęto taką decyzję zostaje nieograniczonym wolnym agentem.
P: Czy po wycofaniu franchise lub transtion tagu klub może użyć go ponownie?
O: Nie.
P: Ile wynosi limit płac dla poszczególnej drużyny na nadchodzący sezon?
O: W najbliższym sezonie limit płac wynosić będzie 120,6 miliona dolarów na zespół.
P: Kiedy upływa termin rozliczenia się z tego limitu?
O: Każda z drużyn musi uregulować płace poniżej limitu do 13 marca, czyli dnia rozpoczęcia okresu free agency.
P: Jeżeli drużyna nie wykorzysta całej przysługującej jej sumy, czy może skorzystać z tej różnicy w następnym sezonie?
O: Tak, jeśli drużyna zmieści się poniżej wyznaczonego poziomu pieniądze będące różnicą mogą zostać wykorzystane do zwiększenia limitu w kolejnym sezonie.
P: Jak wysoka może być kwota przeniesiona na następny sezon?
O: Nie zastosowano tu ograniczeń. Klub ma prawo przenieść całą niewykorzystaną kwotę na kolejny sezon.
Simon van der Berg
Źródło: nfl.com / własne
Zdjęcie: Peyton Manning - w tym roku jako nieograniczony wolny agent.